פוליטיקה וזה :: ישראל במלחמה

אסתר חיות לא קבעה את העיתוי… הממשלה קבעה.

אין שום נושא אחר שהקואליציה יכולה להסיט אליו את האש מהמלחמה. שום סיבה לבעוט בגוויה ולעורר מחדש את השד הזה (מעבר לתקדים עצמו שהוא בעיניי לא פחות מאסוני בהקשר הפרדת רשויות).

תיקנתי לך

אני עדיין רוצה שידיחו את ביבי והממשלה הכושלת הזו וזה לא ישתנה. בלי קשר לעילת הסבירות כן או לא.

אבל אני רוצה לשנות טיפה את התחזית שלי שלאחרי המלחמה , בזמנו ובמיוחד אחרי שבגץ הפסיק להתערב לממשלה בדיני מלחמה, אז לא חשבתי על עילת הסבירות והיריקה לפרצוף הזו…

יש הבדל בין הרצון שלי לתחזית שלי , אם לביבי יש סיכוי לשרוד זה הפסיקה הזו, כמו שאמרתי לכם בזמנו, ש"חגגתם" את גניבת השלטון של בנט, בטווח קצר, אתם תהנו אבל בטווח הארוך זה יאחד את השורות של הימין סביב ביבי.

צדקתי אז ויכול להיות שהחשש שלי יתגשם גם היום, ביבי יכול לשרוד בזכות ההשפלה שהימין חווה עכשיו.

אבל עם ישראל חי ואנחנו נזכור טוב מאוד את מה שקרה אתמול.

יותר אין דיבור על פשרות מבחינתי . אני מקוה שיעלה איש ימין אמיתי ואחד שיבוא “למלחמה”.

יוסי קובע שהמלחמה נגמרה אבל אסור לה להיגמר עכשיו אבל ברגע שהיא תיגמר , הקרב המשפטי יצטרך להתחיל מחדש והפעם בלי למצמץ ובלי להיתיפיף ומבחינתי שיוכרע לטובתנו על קול אחד שנגנב בגלל מיצובישי לשר…

שהיה לנו בהצלחה, לא רציתי במלחמה הזו אבל בגץ בעידוד של השמאל הכריז על מהפכה ומלחמה נגדנו.

הפוך גוטה.
יוסי אומר שהמלחמה רחוקה מלהסתיים, ושאין מה לחכות לסוף המלחמה בשביל להחליף את השלטון.
בשביעי באוקטובר, עת התברר הכישלון האדיר והמחדל המיותר שהביא אותנו לאחד האסונות הגדולים בתולדותינו, לא היה נכון ליצור משבר וזעזוע נוסף בהחלפת שלטון כושל.

עכשיו המצב יציב, הצבא מתקדם, החברה התאוששה מההלם ומערכת בחירות לא תערער את המציאות והיציבות שלנו באופן מרחיק לכת (שלא יהיה ספק, זו תהיה מערכת בחירות כואבת ולא פשוטה).

אני חושב שממשלה שהובילה למחדל ולכישלון העצום הזה, לא יכולה ולא צריכה להיות הממשלה שתוציא אותנו ממנו. נכשלו, שילכו הביתה ויתנו למחליפים שלהם לעשות את העבודה.

משה, למרות שאתה רוצה להטיח אחריות בכל הדרג המדיני והצבאי, קואליציה ואופוזיציה גם יחד, אני לא נוטה להסכים איתך. בעיני, מי שהיה פה ראש הממשלה במשך כמעט 15 שנים הוא האחראי הראשי. כל השאר באו והלכו לפי הרצון שלו והמינויים שלו. יתרה על כך, אתה לא יודע מה היה קורה אם מישהו אחר היה ראש הממשלה - כולל שנואיך גנץ ואייזנקוט שאתה נוטה להאשים אותם לא פחות. אולי דברים היו שונים? אתה לא יודע. אתה יודע מי היה ראש הממשלה הבלעדי והאיש החזק במדינה כל השנים, הוא האשם והאחראי העיקרי למחדל. לא מקבל שום סברה אחרת. והוא, צריך ללכת.

ולגבי בגץ, אני לא דואג. יש יותר אנשי ימין שמבינים שהיה פה ניסיון למהפיכה משטרית מאשר אנשי ימין שאשכרה חושבים שבג״ץ זה השד הנורא שאתה מדמיין שהוא.

וחוץ מזה, כבר נתנו לך את האנלוגיה הזו הרבה, אבל הנה אתן אותה שוב. אתה מזהה שלרכב שלך יש בעיה עם הבלמים ושזה מסוכן, אז במקום ללכת למוסך ולבקש שיבדקו את הבלמים ויתקנו אותם אתה הולך למוסך ומבקש שיסירו את הבלמים כי הם מקולקלים. שיהיה בהצלחה לך ולציבור עם הרעיונות ההתאבדותיים האלה.

ואומר עוד משהו. יש לך חשבון פתוח עם בג״ץ כי השתמשו בך שלא כדין.
בכל פעם שלממשלה אין רצון להתמודד עם בעיה היא מציעה פתרון שברור לה שלא יעבור בבג״ץ, ואז כשבג״ץ נאלץ להתייחס לעתירה ונאלץ לקבוע שהפתרון אינו חוקי, הממשלה ״מרימה ידיים״ ואומרת ״לא אשמתינו שאין פתרון, זה בג״ץ לא הרשה לנו״.

למה הדבר שקול?
הממשלה באה לרמטכ״ל ומבקשת ממנו פתרון לבעיה בעזה. אז הוא משיב שצריך להפיל על עזה שלוש פצצת אטום. יושבים רגע לחשוב ומבינים שפצצת אטום על עזה היא אסון אקולוגי שמדינה קטנה כמו ישראל לא יכולה להתמודד איתו ולכן לא פתרון ישים. לא כל שכן שלוש פצצות אטום…

ואז באים ושואלים את הרמטכ״ל למה לא נתת פתרון? והוא אומר: ״נתתי, אבל הממשלה בלמה אותי ולא הרשתה לי לבצע את הפתרון״, כאילו שיש רק פתרון אחד וכאילו שדרג ניהולי מוכן לקבל שהדרג הטכני ירים ידיים אם הפתרון הגרוע הראשון שעלה לא התקבל.

ממש בוגר…

הממשלות משתמשות בבג״ץ כעלה תאנה בכל פעם שלא בא להן לעבוד קשה על פתרון בר-קיימה, ואתה, כמו רוב האוכלוסיה שקונה את הלוקשים שלהם, נובח על העץ הלא נכון.

זה לא התפקיד של בג״ץ למשול ובג״ץ לא מנסה למשול (למרות שאתם חוזרים ואומרים דברים תמוהים כמו ״דיקטטורת בג״ץ״). תפקיד בג״ץ להכריע בחוקיות של מהלך. תפקיד הממשלה להציע אלטרנטיבות כאשר מהלכים מסויימים נמצאים לא חוקיים.

זה שהממשלה מאשימה את בג״ץ באוזלת ידה זה האמאמא של ההתממות.

אני לא מרגיש שאפשר לתרום משהו לדיון משפטי בשלב הזה, אבל יש משהו אחד שאני חייב להגיב אליו:

קודם כל, אני לא מפוזציה. כמו שכתבתי ביבי צריך ללכת הביתה בלי קשר, אבל בניגוד לגישת "רק לא ביבי " שבלי שתשים לב מצמיחה את גישת “רק ביבי” בצד השני, אני רוצה לנקות את המערכת מהכושלים שמנהלים אותה והביאו אותנו למצב הזה. אני רוצה שהתהליכים שהובילו אותנו לשבעה באוקטובר לא יחזרו שוב תחת ממשלה חדשה…

אתה רוצה “רק את הראש של ביבי” אז בוא נהיה כנים.

גנץ ואיזנקוט (והם רק דוגמאות) הם בשום אופן לא שנואים עלי, זה לא אישי, אבל להוריד מהם את האשמה, זה זילזול באינטלגציה שלי ואני ינסה להיות עדין בניסוח…

גנץ שר ביטחון ורמטכל (נאום הכלניות זוכר?) שר ביטחון תחת שלושה פאקינג ראשי ממשלה שונים. ואני יעשה לך ספוילר, גישה של “חמאס הרע במיעוטו” הוא וביבי היו תחת אותה גישה. הם תאומים סיאמים. כולל הכנסת פועלים פלשתינים שהוא היה מאלו שדחפו הכי הרבה לזה.

איזנקוט? מספיק לקרוא מה שבריק אמר אליו ואיך הוא ניסה לטייח כשלים שלו (בעיקר בגבול הצפון). אחד מאלו שהמציאו את הגישה גם בלבנון וגם בעזה שהמכשול הקרקעי יספיק לנו לבלום את חיזבאללה וחמאס.

תבדוק מי מינה את הרצי הלוי בזמן ממשלת מעבר את ראש השבכ הנוכחי את ראש אמן הכושל ביותר מאז יום כיפור, רמז המינוים האלו לא על ביבי אלא על גנץ…

אז מה אתה רוצה לבצע פה גניבת דעת ולהגיד שהם לא אחראים או לנסות לסלף את ההיסטוריה בשביל שזה יתאים ל"רק לא ביבי" ? יש עוד אחראים שאני לא מוכן לשמוע עליהם בתור שהיו קרובים להנהגה פה, אבל אתה כבר מבין את הרמז.

לכישלון של שבעה באוקטובר יש שתי חלקים:

חלק של הקונספציה שקבעה שחמאס מורתע ועדיף חמאס שזה האשמה בחלקה הגדול נופל על הדרג המדיני (הדרג הצבאי הקיים כמעט כולו תמך בגישה הזו) כולל כל הפרשנים דמיקלו שחכמים עכשיו בדיעבד כמו ידלין ראש אמן לשעבר…

פה לביבי יש אחריות כבדה שמחיבת אותו ללכת הביתה. אין פה שום הגנה עליו

ויש את הכישלון הצבאי של השבעה באוקטובר, מה ביבי אשם שנגדת באמן מקבלת חוברת מבצעים של יום פקודה של החמאס ובכירי הצבא אומרים לה “מה את מבינה”.

מה ביבי אשם שהתצפתניות מזהירות יום אחרי יום שמפקדי חמאס על הגדר מתצפתים והם מתחננות שיעשו משהו ואומרים להם "מה אתן מבינות עוד מילה שלכם וכלא " זה באמת קרה…

מה ביבי אשם שחמאס מתגרה בצהל על הגדר ואמן והרמטכל אומרים לדרג המדיני שזה סתם שיחרור קיטור וסינואר עסוק בביוב העזתי יותר מאשר טרור נגד ישראל…

מה ביבי אשם, שבשבעה באוקטובר בכירי הצבא כולל אלוף פיקוד ואמן בשלוש בבוקר מקבלים התרעות חמות ואז הם מסכמים שהם יחשבו מה לעשות על זה בבוקר אחרי שינה טובה בלי שהם טורחים להגיד לאף אחד לא לדרג מדיני ולא לפיקוד שהיה בשטח על הגבול בבבוקר?

מה ביבי אשם שלא בוצעה תרגולת כוונות עם שחר בכל הגיזרה?

מה ביבי אשם שהצבא לא הגיע שעות אחרי התחלת האירוע?

מה ביבי אשם שטייסי חיל האויר שהגיעו נאלצו לפתוח קבוצות טלגרם בשביל לקבל מטרות תקיפה… בוא תסביר לי איך ביבי אשם בזה… עצוב ומצחיק .

בוא תגיד לי מה ביבי לבדו אשם בזה??? על הכישלון הצבאי הזה ביפאן של פעם היה מצופה מהגנרלים לבצע בעצמם חריקרי…

אני רוצה לנקות את כל המערכת. את כולה מהכושלים בצבא עד ראש הממשלה הנוכחי. בלי קשר לאם אני מחבב אותם או מסכים איתם פוליטית.

זה מאוד פשוט. אני לא נמצא בפוזיציה תמידית.

בלי להכנס לשום קונספרציה. על זה לבד הם צריכים לעמוד לדין זה רשלנות פושעת.

הוא כמובן לא אשם לבד ואני מסכים איתך שיש אשמים נוספים. הם פשוט יקחו אחריות ויתפטרו והוא לא. זו התפיסה המקובלת בציבור.

ועוד דבר - יש איזו נטיה להתיחס לראש ממשלה כאחד שמקבל מידע מהצבא. זו גרסה קצת פאסיבית של מנהיג. מנהיג אמור להתעקש על מידע ולבדוק דברים בעצמו ולא רק לקבל מידע. הוא אמור לעמת את המודיעין שהוא מקבל, לעודד בחינה נוספת, לשמוע קולות מנוגדים לעודד ולדרוש דיון. מההתנהלות בשנים האחרונות זה נראה שנתניהו השתיק ושיתק את כולם.

אמת , לכן עוד סיבה שביבי צריך ללכת הביתה.

לא סותר

אם גנץ ואיזנקוט יפרשו לביתם ולפיד ובנט יחד איתם. זה היה נכון.

היחיד במערכת הפוליטית שאני חושב שאני אולי יצביע לו וזה יותר בגלל חוסר ברירה מבחינתי זה ליברמן שהתפטר בזמנו. והוא גם בלשון המעטה לא צדיק. ולא איזה מישהו שיש לי ציפיות ממש גבוהות לגביו.

למעשה. אני מאוד פסימי, לא חושב שאי פעם היה כזה מצב של פשוט כלום ושום דבר. אין לי ציפיות מאף אחד ב120 חכ שיש היום בכנסת.

שוב לגבי זה :

רק שתבינו כמה זה רשלנות פושעת, ראשי הצבא יודעים על המסיבה בנובה. יודעים על יותר מאלף אזרחים מסטולים שחוגגים שם. מקבלים התרעה חמה שיש משהו שזז לגבי תקיפה מעזה. ולא עושים את הא-ב שיש וזה לסגור את המסיבה ולפנות את האזרחים משם…

יש תביעה מהמדינה של ניצולי נובה על 200 מיליון שקל, מקוה שהם יזכו בה. כמובן שזה לא יחזיר אבל מי שצריך לשלם את זה, זה בין היתר כל האלופים שהיו בשיחה הזו והחליטו לחזור לנמנם ולחגוג באילת… (חליווה)

התכוונת כישלון אסטרטגי ארוך שנים שמאפשר למדינת אויב להתקיף אותנו בכמה חזיתות במקביל כשהיא מצטיירת כמעצמה אזורית שלא משלמת בדם של אנשיה ואנחנו מדינת פרוקסי לא מספיק עוצמתית של ארה"ב. השביעי באוקטובר רק חשף את המחדל ארוך השנים שהוא הרבה יותר מרק עזה.

מה עם החלק השלישי?
כאוס פנימי במדינה, ממשלה שעושה ביזה סקטוריאלית של כספי מיסים באופן מקומם, מהפיכה משטרית שמוציאה את העם לרחובות שבת אחרי שבת וגם באמצ״ש, גורמי מודיעין אזרחיים בהתנדבות שמודיעים שיפסיקו את התנדבותם עקב הצעדים של הממשלה, מחאת הטייסים, מחאת אנשי המילואים, שיסוי של הממשלה באזרחים ובמעמד הביניים, התעלמות חוזרת ונשנית של ראש הממשלה מאזהרות גורמי הביטחון על פגיעה קשה בהרתעה של מדינת ישראל והתגברות האיומים הבטחוניים, בטח אפשר להרחיב עוד את הרשימה הזו אבל היא נראית לי דיי ממצה.

רק מזכיר שכבר פרסמו שמתקפת פתע כזו נדחתה מערב פסח בגלל מוכנות צבאית שחמאס לא רצה לקחת איתה צ׳אנס.
ייתכן שארועי השביעי באוקטובר היו נמנעים או לפחות בעלי אימפקט נמוך בהרבה ממה שקרה בפועל, אם ראש הממשלה לא היה עסוק בלרסק את החברה הישראלית, אלא בלנהל את המדינה.

וכן, אפשר לראות שהתכנון של חמאס קדם לבעיות הפנימיות, ואפשר להבין שלקונספציה יש משקל כבד והיה צריך להבין למה חמאס ממשיך להתעצם ולהכין את עצמנו למתקפה הזו.

וכן, אפשר להגיד שלראש הממשלה אין אחריות לכך שהתרעות שמגיעות מהשטח זוכות להתעלמות, אבל אני חושב שגם פה לאוירה הציבורית יש משקל כבד, וכמו שכבר הגיבו פה - ראש הממשלה, במיוחד שהוא מקבל התראות חוזרות ונשנות ממערכת הביטחון, (אפילו שהן לא ממוקדות לרמת היום שבו תקרה המתקפה ומאיפה היא תגיע) צריך היה לוודא שהמערכת מוכנה ומעלה כוננות. הוא היה עסוק בשטויות ובהפיכה משטרית ועכשיו באים ושואלים מה הוא אשם בכישלון של הצבא. זה לא רק הצבא, זה כל החברה הישראלית שנגררה לזילות נוראית עקב הנהגה מושחתת. אתה יכול להתעלם מהקשר, אבל אני לא יכול להתעלם מכך שהדג מסריח מהראש.

וכרגיל, איך אפשר שלא לרדד את השיח והדיון עם המשפט האלמותי?..

כאילו שיש פה משהו אישי נגד החלאה. כאילו שכל הטענות מסתכמות בזה שהוא רוצה להציל את התחת שלו ממשפט ולכן מחבל במערכת המשפט. כאילו שאין קואליציה חזירית, שר לבטחון פנים שהוא עבריין מורשע ואידיוט, שר אוצר שהתכנית הכלכלית שלו היא ״בעזרת השם״, ממשלה עם שלושים משרדי שרים שבטוח שאפילו תומכי הממשלה לא חושבים שאפשר להצדיק כל אחד ואחד מהם, בטח בזמן מלחמה כשהוצאות המלחמה הן עצומות, ואפשר להמשיך.

אבל למה להמשיך?
למה להתלונן מלכתחילה?
לא יותר קל למסמס את הדיון ולהנמיך אותו ל״רק לא ביבי״? לא חבל שאנשים מתעקשים לפרוט את הבעיות שבעטיין הם רוצים החלפה של ראש הממשלה הכושל והגרוע בתולדות המדינה*?
*כן, היו לו קדנציה או שתיים טובות בהתחלה, אבל לא אח״כ.

יאללה, בוא נבוא בטענת הנגד האלמותית שפותרת את כל הבעיות בדיון - ״זה אישי, כל מה שמעניין אתכם זה רל״ב״.

מי שחושב שלרפומה המשפטית היה חלק משבעה באוקטובר גם צריך להודות שלמחאה נגדה ובעיקר הצעקות למרי אזרחי ו"לביבי אין לך צבא" יש גם חלק… אי אפשר לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה.

אני לא חושב שלזה יש חלק ולא לשני. חמאס רק רוצה להרוג יהודים. חמאס החל לתכנן את הפלישה שמונה שנים לפני … זה אומר הרבה לפני שמישהו בכלל חשב על רפורמה. חמאס היה עושה את אותו דבר ומצליח בדיוק אם ראש הממשלה היה גנץ בנט או לפיד, כל מי שאומר אחרת משקר לעצמו ולאחרים.

אתה כל הזמן עונה לי בואטביזם ומצדיק מילה במילה כל מה שאני כתבתי.

אני לא רוצה ביבי יותר, אתה רק רוצה את הראש של ביבי. אני רוצה לתקן את המערכת ולנקות אותה, אתה רוצה להמליך פה במקום ביבי מי שיש לו אשמה גדולה במחדל.

אתה חוזר וכותב לי ביבי רע ביבי רע ביבי רע. אני מסכים. אבל הוא לא היחיד שרע.

אני לא מפוזציה. מה לעשות תמשיכו לדחוף “רק לא ביבי” תקבלו בתמורה “רק ביבי” זה עצוב איך צד אחד לא רואה הצד השני. ומבין שהם למעשה שונים אבל דומים מאוד בכמה מובנים.

אתה לא נראה לי טורח בכלל לקרוא מה שאני כותב. כאילו שאני תומך של ביבי ולא רוצה בהחלפתו. בכל הודעה שאני כותב שאני בלי קשר לעתידם של אחרים במערכת הפוליטית, שאני רוצה שהוא יודח . מדהים , זה כבר מעבר למדהים. אני לא יודע מה להמשיך…

תשאל את עצמך למה אתה מתעקש פשוט מתעקש לא להבין…

אני חושש שביבי יוחלף בגנץ ואז זה היה לעג לרש… אבל שוב אני לא מתנה את הדחה של ביבי בזה.

אני יודע שאני מקווה שתקום ועדת חקירה ממלכתית עם שינים, שתחשוף את הכל. את כל הפרוקטוקלים וכל מי שאשם או אחראי על המחדל העצום הזה יקבל את עונשו. מביבי עד האלופים והמפקדי האוגדות שיש להם דם על הידים.

ראשי הצבא העבירו לביבי התרעות והוא התעלם מהם, כן בגלל זה הם אמרו שבוע לממשלה שאין התרעות למלחמה . שבוע פאקינג לפני. העבירו לביבי התרעות אבל יצאו לנפוש באילת לילה לפני. העבירו לביבי התרעות אבל באותה לילה גורלי לא נקפו אצבע בשביל להכין את המערכת או להזהיר את הדרג המדיני למלחמה או הפסיקו את הפסטיבל בנובה… בחיי שזה סאטירה שכותבת את עצמה.

בחיי שזה עצוב ומצחיק .

אני מסכים איתך על הרוב,
מה שאני אומר זה שבהנתן ממשלה שעשייה לטובת המדינה היא הכותרת הראשית תחתה היא פועלת ולא שדידת המדינה, כנראה שלא היינו מגיעים למה שקרה בשביעי באוקטובר.
לכן, יש לי הרבה פחות התנגדות מזו שיש לך לכך שגנץ יהיה ראש הממשלה הבא, ואני רוצה שזה יקרה כמה שיותר מהר (לא מאהבת הגנץ, סביר שכמוך גם אני אצביע לליברמן…).

מה שאני אומר זה שלביבי יש חלק הרבה יותר גדול מאשר הקונספציה. לכן, מכיוון שהקונספציה היא רק חלק ממכלול האירועים שהביאו לשבת השחורה, לגנץ יש הרבה פחות אחריות מכפי שאתה מצייר זאת שוב ושוב.

אולי אני משקר לעצמי ואולי לא. לא נוכל לדעת.
למצב הפנים ישראלי יש אשם תורם עצום לדעתי, וזה היה יכול להמנע במשמרת של ראש ממשלה שמתעניין במדינה ולא דוהר לעבר פילוג.

אולי אני נאיבי.
אולי אלו שמושכים בחוטים והדהירו את ביבי להקים ממשלה שתפלג את ישראל היו יכולים למשוך בחוטים גם לראשי ממשלה אחרים.
אולי היינו מקבלים את אותו הקרע בחברה גם תחת ראש ממשלה אחר.
אני לא שוכח לבנט שהוא שיסה הורים של ילדים לריב אחד עם השני בשם וירוס נשימתי שלא פוגע בילדים…

ביבי מכר את המדינה (לאו דווקא לפייזר או להגן על עצמו מפני משפט). זה לא אומר שה״קונים״ לא היו יכולים לקנות גם מהמחליף שלו.

זו קונספירציה, אבל זה המקום היחיד שבו אני אסכים שאולי גם תחת גנץ, בנט או לפיד הכל היה קורה באותו אופן ואותם מימדים.

זה מאוד פשוט, לדוגמה, תחזור לפרשה של הירי בחייל צהל בזמנו בראל שמואלי ז"ל . ברגע שחמאס מגיע לגבול הורג חייל ובתגובה מורידים לו בניין ריק בתור תגובה, אתה יודע שהמדיניות אותה מדיניות.

שבנט בזמנו, התגאה שהוא שינה את הכספים שמגיעים לחמאס, הוא פשוט זילזל בכולנו, כי כל מי שעקב ידע שבסה"כ ההבדל היה ששינו ועשו את זה בצורה אלגנטית יותר במקום מזדות של כסף אז הם העבירו להם את זה דרך חשבנות בנק או משהו כזה… אותו דבר עם הפועלים הפלסטינים, שבנט בעצמו התגאה בזה שאצלו הכי הרבה פועלים מעזה נכנסו לעבודה בישראל (ממשלה הנוכחית שברה את השיא שלו אני יודע)

אותה מדיניות של הכלת חמאס אנחנו מכירים מביבי, לרעתו של בנט, שהוא היה שר חינוך וחבר קבינט של ביבי הוא בעצמו תקף את המדיניות הזו. אחרי שהוא “מכר” את הקול שלי ללפיד, הוא בדומה להרבה דברים אחרים “שכח” את זה.

אנחנו כבר איזה עשר חמש עשרה שנה תקועים אם אותו דבר בפוליטיקה אפילו לא בינונים אלא חבורה של כושלים., הגיע הזמן להיפטר מהם. מכולם

הלוואי.
השאלה היא:
איך,
ומי יבואו במקומם?

אני חושב שהירידה הצפויה של הליכוד, ההעלמות של העבודה והציונות הדתית (אם יקרה) יביאו ח״כים חדשים לכנסת שאולי יתחילו להיות יותר מעניינים מהגרוע שכבר יש.

אבל אני באמת לא אופטימי לגבי הדם החדש בפוליטיקה. אין לי מושג מה יצמיח פה הנהגה חדשה…

על כל פנים, אני לא מאוכזב כמוך מבנט, לפיד וגנץ.
ממשלת השינוי הייתה בעיני ממשלה טובה ברובה בסה״כ.

אני מסתכל על הדברים כמכלול, ולא מבליט רק גורם אחד ואז אומר עליו ״הצלחנו״ / ״כשלנו״.

כשבחברה הישראלית יש 224 הרוגים ערבים בשנה, חלקם בלתי מעורבים בעליל, ומדובר פה על ממוצע של יותר מארבעה הרוגים בשבוע.
כשפשע הפרוטקשיין משגשג בכל מקום ומגיע עד למשרדי ממשלה ומכרזי ממשלה.
כשאלימות אזרחית מביאה אנשים לפחד מהנסיעה היומיומית בכבישים.
אי-אפשר לבודד את הביטחון מול הפלסטינים ולהגיד ששם כשלנו. הממשלה הזו שחיה מפילוג ושיסוי, הביאה את המדינה לשפל חסר תקדים. במכלול, זה גרם גם לשחיקת ההרתעה ברמות הכי קשות שיש, גם מול הפלסטינים ושאר שלוחותיה של איראן.

אתה יודע משהו על קוקה / קוקאין?..

החומר הפעיל - קוקאין הוא סם ממכר והרסני שהורס חיים והורג אנשים.
אבל זה נכון רק חלקית. זה נכון כשמזקקים את החומר הפעיל מהצמח וצורכים רק את החומר הפעיל (ובתאכל׳ס עוד מלא זבל שמוסיפים לאבקה).

בצמח עצמו, צמח הקוקה, החומר הפעיל הוא מרכיב בריאותי מהמם. הוא מרפא מחלות רבות ומחזק את מי שצורך אותו לרמת שהם יכולים לעבוד עבודות פיזיות קשות מבלי להרוס את הגוף שלהם ומבלי להתעייף. קצת דומה לגת. אבל בשביל לקבל את כל התכונות הטובות האלו, צריך שהחומר הפעיל יהיה חלק ממכלול שלם שהצמח מביא איתו.

תמיד כשאתה מזקק משהו (סוכר? קמח לבן?) אתה מקבל משהו לא נכון ולא בריא. גם כשאתה מזקק דיעות או מצב מתוך המכלול - כמו שאתה חוזר ועושה ליחסי ישראל/פלסטינים. בלי לראות את המצב כמכלול, אני לא מאמין שאפשר להבין מה היו הכשלים במערכת.

דרך אגב סתם משהו נחמד שיאחד טיפה את כל הסקפטים בפורום, זוכרים שהבטיחו לנו שבדצמבר ינואר יפרוץ פה שוב זן חדש של קורונה שהיה איום ונורא ?

אף אחד לא מדבר על זה. חחחח

מודה שאני לא קונה את הטענה הזו… הסברים פרשניים ונפשיים הם תמיד פחות משכנעים מהסברים פונקציונליים. בסוף מה שהוביל ל7.10 זה בעיקר הגדר החכמה שבנינו שהובילה להיעדר כוחות בשטח.

לא פטריוטים, לא ציונים, טינופת, נפולת של נמושות, לכו לעזאזל, להעמיד אותם לדין, מוגלה שצריך להוציא. זוכר אילו כינויים זכו אותם הטייסים רק כמה ימים לפני השביעי לאוקטובר?

ביבי הרעיל את המערכת, ואסור שהוא יעוף מבלי שיהיה ניקוי אורוות רציני שיעיף את כל הרעל שלו.

הקונספציה זה הכי חשוב. רק אתמול שמעתי באולפנים איזה ראש משהו לשעבר מספר עד כמה מלחמה על לבנון תהיה קשה ולכן אנחנו חייבים למצוא פתרון דיפלומטי שיאפשר לנו לא להיכנס למערכה נגדם. מי שלא למד מה7/10 יקבל אלפי הרוגים מלבנון.

משה צודק פה ב100%. צריך עריפת ראשים מאסיבית. כל הלשעברים האלה שהם חלק מאותה תפיסה, וגם אם תרצה מאוד להאשים רק את ביבי - הם לא פחות אשמים ממנו.

אני בדיוק מחלים ממחלה של שבוע (עדיין לא 100%), אם זה היה זן חדש של קורונה אז זה זוועת עולם.

אני גם זוכר איך קראו לציונות הדתית, לספור לך כמה נופלים במלחמה הזאת מהמגזר הזה? ולמה אתה חושב שהם לא רוצים שנספר את זה?

לא הבנתי למה אתה מקשר בין זה לבין זה שהיה בלאגן בשביעי באוקטובר?

זה נקרא שפעת

יצא לי ביומיים-שלושה האחרונים לשמוע את נתניהו אומר מספר פעמים שנמשיך להילחם עד הניצחון.

מזה אני מבין שאנחנו לקראת סיום ושהוא כבר מכין את הקרקע להאשים מישהו אחר שלא נלחמנו עד הניצחון.

צריך להוסיף כתוביות לנתניהו שיתרגמו את שפת השקר שלו לאמת.

א. אתה צודק עקרונית, אם כי זה א׳-ב׳ לא להגיד לאוייב שלך שאתה מסיים אוטוטו (הסיבה שאני אומר שאתה צודק היא כי הם לא מפגרים ומבינים לבד שאנחנו לקראת קיפול משמעותי).
ב. אין לו איך לנצח אצל אנשים ״כמוך״, כי אם היה ממשיך היו אומרים שזה כדי לדחות את הבחירות.