פוליטיקה וזה :: ישראל במלחמה

אתה לא מתייחס למה שכתבתי

אני יודע שאני בדעת מיעוט אבל אני לא חושב שמה שנכשל זה קונספציית ההרתעה. מה שנכשל זה קונספציית ההכלה וההתעלמות של הממשלה בענייני היום בזמן שהיא דורסת כל דבר בדרך להפיכה המשטרית שהיא רצתה להיות חתומה עליה.

חמאס ניצל את חולשת הממשלה מבלי להבין שבסוף אלו שהוא יצטרך להתייצב מולם הם עם ישראל ולא הממשלה שלו. טעות.

אם באיום אתה מתעקש להכליל אך ורק את היכולת אז כן, אתה צודק.
אם באיום אתה מסכים להכליל גם את פוטנציאל המימוש אז לא, איום החיזבאללה הוא לא יותר גדול.

בגדול, נסראללה כבר ניסה ב 2006 ומאז הוא עושה פרובוקציות אבל מאוד נזהר מלהפעיל את הכוח שלו, מה גם שמאז התחמשנו בכיפת ברזל (אלא שבינתיים אין לנו מענה לאיום החדש - הכתבמי״ם).

סינוואר מזכיר לי את נאום קורי העכביש של נסראללה.
מי שנתפס לקונספציה זו לא ישראל, אלא סינוואר.
הוא האמין שהחברה הישראלית מפוררת ולא תוכל לאיום מעזה כשזה יבוא.
הוא האמין שטקטיקות דעאשיות יגרמו לנו לברוח ושלא נעמוד ונילחם מולם. הוא טעה בשני ההערכות שלו.

בסוף היום, עכשיו עזה חרבה וישראל רק פצועה.
זה היה דומה גם ב 2006 כשהרגשנו שהפסדנו מקצת נזק והרוגים מידי חיזבאללה כשבפועל הם איבדו את הדאחייה ואת הרצון לחזור על ה״ניצחון״ שלהם.

אפשר לנהל את הויכוח הזה כמה שתרצו.
מול חמאס לא הייתה הרתעה, וזו הטעות שלהם, לא הטעות שלנו.

הקונספציה לא הייתה שגויה, הממשלה פשוט פח.

נראה לי שקל לשכוח, אז אני אזכיר -
ערב המלחמה הרמטכ״ל, ראש השב״כ וראש המוסד ניסו להפגש עם ביב ולהתריע בפניו על איומים בטחוניים חמורים.
בסופו של דבר התקיימה פגישת המיסוס רק אחרי שהם איימו לצאת לציבור עם האזהרות שרצו להשמיע באוזני ראש הממשלה. אז הוא זמין אותם, הקשיב להם ונפנף אותם כמו את כל מי שלא נוח לו עם מה שהוא אומר (זוכרים מי פיטר את שר הביטחון שלו והגיע איתו לנתק שנמשך ברמה כזו או אחרת עד היום?).

הממשלה אותתה לכל מי שרצה שביטחון לא מעניין אותה ושאנחנו חלשים ומפוררים.
אם הממשלה הייתה מגיבה לאיומים, הן מבפנים והן מבחוץ, ה 7.10 לא היה קורה.
הוא כבר תוכנן לערב פסח ונדחה. היה אפשר לדחות אותו עוד אם לא היו מזהים אצלנו את החולשה המדומיינת.

ביבי יכול להגיד ״לא ידעתי״ מהיום ועד מחרתיים, התרעות על איומים ביטחוניים היו גם היו שוב ושוב. הכישלון לא היה הקונספציה אלא בהרתעה עצמה.

אני מנסה להסביר לך שאני פשוט חושב שאתה לא קורא נכון את המפה. האיום המיידי על קיומה של מדינת ישראל הוא הבנה של אויבותיה שכמה חטופים גורמים לך לצאת מעזה עם הזנב בין הרגליים ועוד לשחרר מחבלים.

הדבר הכי חשוב לקיומה של מדינת ישראל הוא להשמיד את חמאס, ולהדביר את פעיליו כמו העכברושים הנגועים שהם. חיזבאללה ואיראן זה רק אחר כך.

מסכים עם טל.

הבעיה בקונספציה הייתה שבנינו על הרתעה מבלי לנסות להרתיע.
לקחו לנו חייל בשבי והורדנו את המכנסיים בשבילו.

אם במקום לשחרר מחבלים היינו ממשיכים לתקוף את עזה עד לשחרור שלו תמונת הדברים הייתה נראית היום אחרת.

אבל.

אבל הוא היה חייל, ולכן הייתה לגיטמציה לקחת אותו בשבי בזמן שהוא בפעילות צבאית בתוך עזה. אם היינו יוצאים למלחמה על חייל שנשבה בזמן שהוא בעזה היה לנו קשה מאוד להצדיק את זה.

היום יש לנו מעל 200 חטופים שברובם אזרחים וכולם כולל כולם נשבו מחוץ לעזה בפעילות התקפית של חמאס כנגדנו.

אני חושב שהמפתח של 3:1 הוא נדיב, נדיב מאוד מאוד.

אפשר והיה צריך לתת מפתחות הרבה יותר אגרסיביים לשחרור החטופים, אבל אני מודה שזה לא כל כך מציאותי ולא בטוח שהיינו מוציאים עסקאות לפועל.

על כל פנים, יש שוני של שמיים וארץ בין מקרה גילעד שליט למקרה הנוכחי.
בזמן המו״מ על שחרור שליט לא תקפנו את עזה הומטרנו עליה חורבן, לכן המחיר היה גבוה יותר משמעותית ממה שהוא צריך ואף יהיה בפועל בפעם הזו.

אסור למצמץ ואסור להכנע לדרישות של חמאס למרות הקושי והאימה.
חייבים למצות את הנושא הזה ולהרתיע להמשך מחטיפות נוספות.

אתה צודק ספציפית, אבל טועה בכללי.
בשנה שנתיים הקרובות (למה לא בעשר עשרים השנים הקרובות אגב?) חמאס עדיין יוכל להוציא לפועל פיגועי חטיפה כאלו ואחרים ליד הגדר או בפעילות של הכוחות בתוך עזה (לא רואה אותנו יוצאים משם בשנה שנתיים הקרובות). אתה צודק שכנראה זה לא יהיה בסדר גודל של 100 חטופים, אבל אם נמשיך לשלם מחירים קשים אז גם חטופים בודדים יהיו משתלמים להם.

אתה באמת חושב שאפשר לאפשר להם את המוטיבציה לעשות את זה?
כל ויתור במו״מ בעניין הזה רק יגביר את המוטיבציה ואת החטופים העתידיים בפוטנציה.
אני לא מאמין שאתה לא חושב ככה.

ערב המלחמה, צמרת הביטחון של מדינת ישראל קיבלה התרעה שחמאס מתכנן משהו . למרות שהם ידעו שיש מסיבה של אלפי אנשים בנובה, מערכת שלמה שלא מוכנה, הם החליטו על דעת עצמם לא לעדכן את הצמרת המדינית לא לעדכן את הכוחות בשטח. וחילווה אפילו לא ביטל את החופשה שלו באילת. ואו ממש נתנו התרעה… איזה בולשיט.

כך לא מתנהגת צמרת צבאית ומודיעינית, שחושבת שיש מלחמה בדרך, כי אם אתה באמת חושב כך אתה רומז משהו שאני לא מאמין ומקבל שיש פה בגידה. מי שמאמין שחילוה ידע שמשהו עומד לקרות אבל ירד לנפוש באילת ולא ביטל את החופשה שלו אין פרשנות אחרת לזה.

אני כבר מתיאש מרמת הספינים והשקרים, שאי אפשר כבר להתמודד מולם. חמאס הכין את המבצע עוד הרבה לפני שמישהו בכלל חשב על רפורמה משפטית. אני כותב את זה ומרגיש יאוש.

כתבתי את זה כבר אלף פעם, מי שחושב שרמורמה משפטית גרמה לשבעה באוקטובר צריך להיות ישר עם עצמו ועם אחרים ולהודות שכל הצעקות “אין לכם צבא” ועידוד לסרבנות גם תרמו לטבח זה יושרה לא יותר מזה.

אני יוסיף וירשום שלא תומכי הרפורמה לא מתנגדי הרפורמה אשמים בטבח. חמאס היה יוצא לטבוח בנו גם אם בנט או לפיד וגנץ היו ראשי ממשלה. למעשה חלק מתרגיל הרמיה שחמאס עשה לנו זה היה במבצע שלפיד עשה נגד הגיאהד האיסלמי שהוא למעשה עשה שם תרגיל רמיה אחד גדול שגרם לנו לחשוב שחמאס מורתע, אז מה קשור הרפורמה?

למעשה, זה בדיוק מה שחמאס רצה להשיג, שכל צד יאשים את הצד השני בלי לקחת אחריות עליו.

יוסי אתה חושב שהרפורמה אשמה? אז גם אלו שצעקו אין לכם צבא והסיתו לסרבנות. אי אפשר לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה.

נ.ב אתם יודעים? בשביל לסכל את שבעה באוקטובר, הם היו רק צריכים לתת לכוחות הקיימים על גבול עזה פקודה מאוד פשוטה, פקודה שאומרת “כוננות עם שחר” כל מי שעשה קו והיה שריונר ונראה לי גם חירניק יודע מה זה. זה כל מה שהחארות האלו בצמרת היו צריכים לעשות. פאקינג פקודה בסיסית “כוננות עם שחר” משהו שאני עשיתי בצבא כל בוקר שהייתי בקו בלי קשר להתרעות או כוננות. זה כל. אם הם היו עושים את זה. כל של הצבא היה מול מחבלים (כל הגיזרה אני מתכון)

למה אני כל כל כועס שאני קורא הודעות כאלו? שהם כל כך חשבו שמלחמה בפתח וביבי מסכן את ביטחון מדינת ישראל, אז שהתצפתניות זעקו שמשהו רע עומד לקרות הם איימו עליהם שהם יזרקו אותם לכלא אם הם ימשיכו לנדנד להם עם זה… מה אני יגיד לכם , הם ממש חשבו שמלחמה בפרץ… זה כל כך שקר אחד גדול. באמת מביך.

שהיה ברור שהם באו ובילבלו את המח שהרפומה מסוכנת לביטחון ישראל הסיבה היחידה שהם עשו את זה בגלל “פולטיזציה” של הצבא. הם בסה"כ רצו לסכל את הרפורמה. אין פה קשר להתרעות.

בגדול יש לי הרבה מה להגיד ויש הרבה איך לנתח, אשתדל להיות ממוקד.

המהפיכה המשטרית היא לא הגורם למתקפה ובטח לא הסיבה לתכנן ואתה.

התנהלות הממשלה היא הגורם לעיתוי. בהתנהלות אחרת ייתכן שהעיתוי היה שונה, אם בכלל.

גם לישראל יש תוכניות מגירה קשות נגד כל מיני איומים, ובאמת שלא עושים לנו חיים קלים השכנים פה מסביב. עובדה שאנחנו לא מוציאים לפועל את התוכניות האלו.

גם חמאס היה יכול להשאר בחלומות שלו אבל בחר לממש אותם, הוא עשה את זה בסביבה שבה בישראל יש 5 מערכות בחירות במשך שנתיים, הפגנות כל שבת מאז הקורונה (כי כמו שאתה אומר, במבצע הקודם הם עשו תרגיל הטעיה, זה באותה תקופה שכבר יש הפגנות כל שבוע), ולקינוח ממשלה שמתעלמת מנושאי היום.

לא תקציב, לא ביטחון, לא שסע חברתי, לא משבר דיור, לא מחאת המילואים, לא סרבנות, לא מכתב הקצינים, לא איום הטייסים, כלום לא עניין אותם. קרקע פורייה לתקיפה.

מצטער, האשמה היא על הממשלה שלא הזיז לה המשבר החברתי החמור ביותר בארבעים השנים האחרונות (אולי היו לפני כן ואולי לא, אני לא זוכר).

מסכים שהסרבנות הייתה מפתח לעודד את חמאס, אבל זה משהו שהממשלה הייתה צריכה לטפל בו.
הממשלה התנהלה כמו פיל בחנות חרסינה.
פיל שיכור, מגאלומן, עם רצון להתסיס ולהראות שיש לו זין יותר גדול - בחנות חרסינה.

הממשלה הייתה יכולה וצריכה לעשות דברים באופן ממלכתי ואז קרוב לוודאי שלא היינו מגיעים לסרבנות.
אנשים לא רצו להגיע לשם אבל הרגישו שהם פועלים ללא מוצא וללא אור מול ממשלה ששוברת את הכלים.

זה לא לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה.
לא בחרו אותך או אותי או את הסרבנים לניהול המדינה, בחרו את הממשלה. הם היו צריכים קודם כל לנהל את המדינה ורק אח״כ להתפנות לרפורמה משפטית אמיתית, כזו שתטפל במערכת המשפט ולא כזו שתתן להם כוח לא מוגבל לפעול בניגוד לחוק.

ממשלה פח.

חמאס היה עושה את המתקפה בכל מקרה, הוא תיכנן הכל ברמה של לשלוח “עובדים פלסטינים” לקיבוצים ולבסיסים בשביל לבנות מודיעין. זה לא “חלומות שלו”.

לשבעה באוקטובר, יש שתי חלקים מרכזים שאחראים לכישלון (אני יתעלם מאוסלו וההתנתקות כי עדיין יש דעות לפה ולשם ואני ינסה לקלוע לקונסנזוס).

א. הכישלון של לאפשר לחמאס לבנות את עצמו ולהתחזק, והקונספציה של חמאס מורתע.

פה , ביבי האשמה נופלת על ביבי והדרג המדיני, ועל זה הוא צריך ללכת הביתה חד וחלק. (וכל מי שהיה בין מקבלי ההחלטות בדרג המדיני יחד איתו) יחד איתם גם שותפים כל “הגנרלים” מאיזנקוט ובכירי מודיעין לשעבר.

ב. יום פרוץ המלמה, השביעי באוקטובר. שהאחריות פה נופלת על הדרג הצבאי. הדרג הצבאי , בלי קשר לביבי, היה יכול וצריך לבלום את ההתקפה. אם רפורמה או בלי, כן ביבי או לא ביבי ועל זה כולם צריכים לא רק ללכת הביתה, אלא במקרה הטוב לסיים עם קלון ויכול להיות שחלקם יצטרך לעמוד לדין על רשלנות פושעת.

לרפורמה המשפטית ולמנגדי הרפורמה אין קשר או אשמה בטבח. זה לא דעה זה עובדה. חמאס ישב על זה כל הרבה שנים.

דרך אגב תשמעו מזרחנים שעוקבים אחרי העולם הערבי, למה איראן לא נכנסת פול טיים למלחמה? כי חמאס יצא למתקפה בלי אישור שלהם, ולמה? כי הוא לא יכל להתאפק עם המסיבה בנובה. אין קשר להפגנות. פשוט חמאס ראה אלפי חוגגים בנובה מערכת צבאית שלמה רדומה ולא יכל יותר להתאפק…

במקור הטבח היה אמור להיות משולב בהתקפה רב חזיתית עם אירן סוריה חיזבאללה והחותים. חמאס פשוט לא יכל להתאפק…

משפט פשוט לא הגיוני. צבא לא נלחם נגד הבנה. צבא לא נלחם נגד מילים אבסטרקטיות בלתי מדידות. האיום הקיומי הוא לא הבנה אלה פעולה. מול איזו פעולה אנחנו מתגוננים ומה הסכנה של אותה פעולה. אלה השאלות היחידות. האיום חייב להיות ממשי ולא רעיוני. הפאשלה הצבאית ב7.10 לא הייתה בחוסר הבנת ספרי הלימוד בעזה אלא בדיפלויימנט און דה גראונד. בהסתמכות על גדר “חכמה”. בהיעדר מודיעין ספציפי.

או שהבעיה בקונספצית ההרתעה היא ש"הרתעה" היא עוד מושג אמורפי בלתי מדיד שמתאים יותר לפוליטיקאים מאשר לאנשי ביטחון. אין לי שום דבר נגד הרתעה. אני מאמין שהיא קיימת. אבל אני לא מאמין שצריך לבנות עליה מאחר והיא פשוט בלתי מדידה. שימו לב בדיון כאן על חיזבאללה הרגע יוסי טען שהוא מורתע ולראיה הטילים שהוא יורה עלינו. כלומר כשהוא יורה זה סימן למורתעות כי הוא יורה רק קצת או כי הוא לא פוגע וכשהוא לא יורה זה סימן למורתעות כי הוא לא מעז. הרתעה היא מושג שלא בריא להסתמך עליו.

בדיוק.

על בסיס זה נבנתה ותוחזקה כל המלחמה הקרה (אולי אתם צעירים מדי בשביל לזכור…).

הרתעה פועלת לשני הכיוונים, והיא פועלת יותר כשהצד השני באמת מורתע. אבל בשביל להרתיע צריך שתהיה מוכנות, אחרת מה פה הגורם המרתיע?

אם אתה בונה על הרתעה ולא בונה כוח מרתיע אז אין לך הרתעה, וזה בדיוק מה שהיה לנו ערב המלחמה.

מצד שני, כשתופסים אותך עם המכנסיים למטה ודוחפים לך את הזין עמוק ואז חוגגים ניצחון כמו שעשו לנו עכשיו ולפני 50 שנה, רק בשביל לגלות שפירקת להם את התחת… גם זו הרתעה.

הפעולות שלהם נראות כמו סאבוטז’ מתוכן כדי להשאיר את החטופים שם בעזה.

ביידן שאל את בלינקן “תגיד, נשיא של איזו מדינה אני?”
בלינקן ענה לו “ארה"ב”, אז ביידן אמר לו “תודה לך אדוני מזכיר המדינה” :man_facepalming:t2:

יוסי, מה שמדהים זה שאני באמת לא יודע אם זו בדיחה או משהו שקרה באמת.

אגב, ביידן עבר את הבדיקות הרפואיות שלו חוץ מהקוגנטיבית כי… לא בדקו. הם ידעו מה תהיה התוצאה.

גנץ ואיזנקוט עומדים להצטרף לצעדה של משפחות החטופים. זה מדינה פשוט לא נורמלית, בכל מדינה שמכבדת את עצמה גנץ ואיזנקוט באותו רגע היו צריכים למצוא את עצמם מחוץ לממשלה (איזנקוט היה צריך להיות מפוטר דקה אחרי שהוא הדליף את המכתב לירון אברהם מערוץ 12)

שרים בקבינט מצטרפים ללחץ חיצוני על הקבינט.

זה מזכיר לי שברק הלך למאהל של משפחת שליט בזמן ישיבת ממשלה שאולמרט דן על עיסקה ובסוף דחה אותה.

זאת פרקטיקה בזויה, אבל לצערנו מקובלת מאוד במקומותנו - משני הצדדים. שרים וח"כים מהימין גם הם נוהגים להצטרף לכל מיני עצרות מחאה כאלה או אחרות, תוך כדי שהם מכהנים כחברים בממשלה. מה אתם מוחים לעזאזל?? אתם פאקינג בחוג מקבלי ההחלטות. חבורה של מביכים.
ועוד יותר מביכים מהם זה אלו שהמניפולציות האלה עובדות עליהם, ואחרי זה “מעריכים” את נציגי הציבור שהשתתפו במחאה כזו או אחרת.
תרבות פוליטית בזויה, אבל זה המצב לצערי.

נכון אבל פה לא מדובר בסתם דיון על איזה מאחז או משהו מקומי, זה הרבה יותר גדול מזה.

שרון פעם פיטר את שרי שס על משהו הרבה יותר קטן מזה…

דרך אגב, רק בשביל להדגים כמה ההטרלה פה שוברת שיאים, ביבי דרש דרישה נורמלית וסבירה לחלוטין, משהו שאפילו משפחות החטופים צריכים להסכים עליו. וזה שחמאס ישחרר רשימה של חטופים שהוא עומד לשחרר בעיסקה. כל אדם בר דעת, צריך לעמוד מאחורי הדרישה הזו. מה התקשורת והמטה של החטופים עושים? “זה שיקול פוליטי ביבי רוצה לחסל את העיסקה…” פאקינג מה אתם רוצים שחמאס יתעלל בכם יותר? לא למדתם מהעיסקה הראשונה? זה בדיוק מה שרונן צור והמטה שלו (לדעתי הוא עדיין שולט בהם שם) יחד עם התקשורת עולל למשפחות האלו, הוא מסית אותם בשביל אינטרסים זרים וגורם להם לגרום לעצמם נזק. הכל בשביל להפיל את ביבי…

טירלול מוחלט.

לעמוד ביחד עם משפחות החטופים זה פחות פוליטי ממה שאתה עושה מזה, ראוי להשתתף בעצרת שלהם פשוט בשביל להראות תמיכה.

זו אכן בדיחה, היא פשוט התאימה פה בול - בעיקר בגלל אותו עניין קוגניטיבי שהזכרת…

(הבדיחה ישנה יותר מהנשיא)

זה לא לעמוד ביחד עם משפחות החטופים, זה הפגנה פוליטית שנועדה ללחוץ על הממשלה להגיע לעיסקת חטופים ( עזוב מה אני חושב על עיסקה) אם אדון גנץ ואיזנקוט לא מסכימים עם מדיניות הקבינט שהם בעצמם חברים בה, הם צריכים להודיע על פרישה מהממשלה. זה מה שנקרא הליך תקין.

בבריטניה למשל, שרה שהתנהלה בניגוד למדיניות הממשלה, פוטרה בלי שום זעקות “דמוקרטיה” (השרה שאחראית על המשטרה שם) ודרך אגב היא פוטרה בגדול בגלל שהיא מחתה שהמשטרה שם לא עושה מספיק נגד ההפגנות האילמות של האיסלמסטים. והיא צודקת במאה אחוז.

עצם זה שאני צריך להסביר את זה פה בכלל, זה מראה כמה אנחנו פשוט במערכת פוליטית וממשלתית מעותת ולא מתפקדת. אני חוזר באף מדינה מערבית אחרת תופעות כאלו לא קימות.

יש מדינות אפילו, שהשרים בעצמם היו מתבישים להתנהג בצורה כזו ומתפטרים מראש.

אני גם לא מדבר על המכתב המודלף של איזנקוט. זה כבר 120 אחוז הצדקה לפיטורים.

כמו שכתבתי, עם כל הסלידה שלי משרון , הוא היחיד נראה לי שעשה משהו נגד זה (פיטר את שרי שס כי התראינו נגד התקציב אחרי שהוא עבר בממשלה)

נתניהו לא יכול “לפטר” את גנץ ואייזנקוט כי הם לא עובדים אצלו. אין יחסי עובד מעביד בין ראש ממשלה לעלי תאנה.