פוליטיקה וזה :: ישראל במלחמה

היה איזה טמבלול שבא עם מקל וצעק, החרדים לא סתמו כפי שהחמור הזה כנראה ציפה, רדפו אחריו בהמוניהם והוא נס על נפשו.

https://x.com/ariel_elharar_/status/1774502996396683631?s=46

זה הפוגרום?

זה נראה כמו מקל של דגל. מעניין איפה הדגל עצמו

בין היתר.

הארגון הזה סיכן את חיי לא פעם במהלך השנתיים האחרונות. במיוחד ברכבת ישראל.

ליאור, אין בעיה להפגין (למה לאנשים מסוימים יש זמן לזה ולי גם אם ארצה אין מתי להפגין - זו כבר נקודה אחרת) יש בכיה להקניט ולהתסיס. מותר להפגין בלב ליבה של מאה שערים כל עוד אתה לא עובר על החוק. אין לי מושג למה כל הפגנה מגיעה לפסים אלימים, עצירת כבישים, רגימת רכבים באבנים והשד יודע מה עוד. אפשר להפגין, רק אם אפשר עם קצת יותר קלאס של בני אדם ולא של חיות.

זה שיש אנשים שכל מטרתם להדיח את ביבי - נכון.

משפחות החטופים כנראה חושבות שהגענו לנקודה שזה הולך לשומקום ולכן עדיף לעשות עסקה ולקפל. זו כנראה עסקה ריאלית, ככה שהתשובה ‘חמאס לא מעוניין בעסקה’ היא לא רלבנטית.

יש עדויות מתחומים אחרים כמו כלכלה וחברה בהם רואים שביבי מעדיף בשעת משבר את עצמו מאשר את מה שנכון. זה לא גורם למשפחות החטופים להאמין לו

מה יש להם לחפש במאה שערים?

חלק נכבד מהם, הם בכלל פלגים שמתנגדים לציונות ולמדינה. הם אידיאולוגית לא מכירים במדינה בכלל. הם חיפשו בלאגן ופרובוקציות.

אבל הכאוס המדובר נוגע גם לזהות המנהיג. אני לצורך העיניין נגד מחיר כבד עבור החטופים, אבל לחלוטין מבין את הצורך בהחלפת הממשלה. אני לא מכוון להרס האוכלוסיה או פגיעה בפרט, אני תומך בחוסר הלגיטימציה של המשך כהונת הממשלה הנוכחית. לא בגלל המושכים בחוטים מהצד השני של המפה, אלא בגלל שנחצו פה המון גבולות בנוגע להתנהלות של פוליטיקאים במדינה שלנו. זה לא רק נוגע לאם יש אלטרנטיבה טובה (ואני לחלוטין יכולתי להבין טיעון כזה לפני ה7.10), אלא הצורך החד משמעי להעביר מסר שיש השלכות בהתנהלות של הפוליטיקאים כלפי המדינה שלנו.

יש לנו עם מדהים שנזכר להיות כזה בעיקר בזמני משבר. מי שרותם אותנו לכיוונים אפלים זה מי שמנהל אותנו.

הבעיה היא לא עומדת רק סביב כמה הפלסטינים מסכנים, אלא מה עושים עם מה שהשגנו ואיך משמרים את זה. אידיאלית ברגע שהצלחנו להשיג שטחים ולנקות אותם מחמאסניקים היינו צריכים לחשוב איך להתנהל ב long run. כשאין מושג מה קורה הלאה קשה למכור את זה גם לגדולי תומכינו במאבק (אפילו הגרמנים).

סליחה אבל אתה קצת ממזער את ההשפעה של ביבי פה. לא סתם הגענו למצב של רק לא ביבי. הפוליטיקאים ברובם התייאשו לעבוד איתו כי הוא ניסה לעבוד על כולם בעיניים ללא תלות באם הוא שמאלני או ימני. הראשון שעולה לי לראש שפשוט קם והולך ולא מוכן לעבוד איתו הוא ליברמן כשבמאני טיים ביבי התקפל מלהיכנס בחמאס. הפוליטיקאים מתחלפים אבל הסיבות למה הן פחות או יותר זהות, אי אפשר לעבוד איתו אלא אם אתה סוחט אותו.

מזל שיש את גנץ כדי שהוא יהפוך לבדיחה של כולם כי הוא באמת דאג לשלום המדינה כשהקבינט מורכב מאנשים לא כשירים. כיום הוא שוב נשאב למשחקים פוליטיים מטופשים מול נתניהו.

מין הסתם שאני נגד לתת לפלסטינים מדינה בסיטואציה הזו, אבל זה לא הבעיה המרכזית, הבעיה היא שלא תשובה ברורה למה נעשה הלאה עם השטחים שלקחנו אנחנו בגדול נמשיך לצעוד במקום ונבזבז זמן יקר.

הלוואי ונחזור אחורה מאוסלו. זה יהיה תגמול מאוד ראוי למעשים של העזתים (אידאלית טרנספר, אבל לזה ממש אין סיכוי).

על מה זה מבוסס?
חמאס מצהיר בכל הזדמנות פומבית את התנאים שלו לעסקת חטופים:
הפסקת אש כוללת, נסיגה מהרצועה, השבת העקורים ועסקת אסירים.
בכל ראיון הם חוזרים על 4 צעדי המפתח האלה.

הציבור הישראלי ברובו המוחלט לא מוכן לקבל לפחות 2 מהצעדים האלה - הפסקת אש כוללת ונסיגה מהרצועה לפני שהיא תוחרב כולה.
אז בעיני מי היא ריאלית? בעיני זה לא ריאלי…

אם יש לך מידע אחר לגבי פוטנציאל עסקה שלא כוללת את הצעדים האלה אשמח לקרוא ולדעת שאני טועה

אני מסכים עם 99% מהדברים שאומרים על ביבי, הבן אדם תופעה לא מוסברת ומה שהוא עושה ועשה למדינה הזאת זה נזק בלתי נתפס, אבל - יש דברים חשובים, ויש דברים חשובים יותר. כרגע להיות חברה מתפקדת ומגובשת זה חשוב יותר בעיניי, וזה אחד השלבים שבדרך להבריא מהמחלה הזאת שנקראת בנימין נתניהו.

גרתי במאה שערים (היפייפיה אגב) עד גיל 5, אני יודע בדיוק למה באו לשם. עדיין אם היו עומדים בככר השבת עם דגלים - זו זכותם הדמוקרטית. לחסום את הכביש, ליצור אינטרקציה מתסיסה עם הציבור שגר שם, זה פשוט ביזיון.

אם זו הייתה הפגנה ספונטנית וחד פעמית בוודאי. העניין הוא שאי אפשר להתנהל באופן דמוקרטי רק כשזה נוח. אני עבדתי בתל אביב לאורך תקופה ואכלתי מהם כל כך הרבה חרא - בין אם חסימות כבישים, סכנה ממשית ברציפי הרכבת, עצירת רכבת נוסעת באמצעות הפעלת בלם חירום, חסימת דלתות רכבת בירידה ועליה מהקרונות, עליה עם זמבורות ואמצעי הפגנה לקרונות עם הכרזות כי הם באו ״להפר את הסדר הציבורי״, הפגנות על בסיס שבועי מתחת למשרד, שלטי חוצות עם סממנים של הפיכה (כמו אותו אגר עם כיתוב ״תתנגדו״) בכל מקום אפשרי.

בקיצור, כמצביע נתניהו וכאזרח ישראלי, הלכו לי על הראש והפעילו כלפי האזרחים אמצעים אלימים למדי. אני עוד לא נכנס לעלבונות האישיים שספגתי ומה שמרצים שונים (שהיום מזדהים לחלוטין עם הארגון הזה וגרורותיו) העבירו אותי באקדמיה על בסיס פוליטי.

העניין פה רחוק מלהיות דמוקרטי. הם עושים מה שבא להם וגורמי אכיפת החוק בידיהם.

זו בדיוק הכוונה. חלק הולך וגדל חושב שעדיף להפסיק את המלחמה תמורת החטופים. השאלה היא למה החלק הזה הולך וגדל ולא רק מה גודלו.

החלק הזה הולך וגדל כי הוא מבין שהמלחמה לא מובילה לכלום כי אין שום תכנית אמיתית - לא לכיבוש וניקוי הרצועה ולא ליום שאחרי. במצב כזה לגמרי אפשר לשחרר את החטופים ולקפל את הצבא בחזרה.

והם יודעים את זה על סמך ניסיונם הרב כמצביאים, והשיחות הארוכות שלהם עם הדרג הצבאי והמדיני.

מביך כמו האלפים חסרי המושג ש’‘הבינו’’ איזה נזק גדול הולך לעשות ביטול עילת הסבירות.

1% מהעם שהפך להיות 2%?

לא מכיר אדם אחד, אפילו משמאלני השמאלנים שאמר לי שהוא מוכן לסיים את המלחמה.

כולם מוכנים “לשלם מחיר כבד” אף אחד לא מוכן שהמחיר הזה יהיה באמת כבד.

אני כן מוכן לסיים את המלחמה בתנאים מסוימים, אחד מהם זה החזרת כל החטופים.

מבחינתי מיצינו. צריך לחשוב איך מתרגמים את הניצחון הצבאי המובהק לניצחון מדיני, כרגע נראה שאנחנו כושלים בזה - אבל זה בעיקר מה שאומרים לי בתשקורת. יכול להיות שזה שטויות ושיש לנו הישגים מדיניים טובים.

על כל פנים, צבאית מיציתי.

בפועל ההפיכה החברתית עשתה לנו המון נזק, כלכלי וחברתי.

מודה ומתוודה עם כל השנאה שלי לאיש - ליברמן היחיד שמדבר דברי טעם. אני יודע שהוא די בעד לדפוק את החרדים ולא בדיוק בעד לשלב אותם כראוי, אבל בכל שאר הדברים הוא פשוט מדבר לעניין.

אתה כנראה לא מכיר הרבה שמאלנים/אנשי שמאל-מרכז… או מדגם מאד לא מייצג. כבר מזמן יש סנטימנט שלילי מאד כלפי המריחה של המלחמה, והעדפה לראות אותה נגמרת מאשר ממשיכה לדשדש. בטח אם זה יביא את כל החטופים הביתה.