פוליטיקה וזה :: ישראל במלחמה

בסדר, אני מוכן לסיים את המלחמה אם יביאו לי מיליארד דולר. גם אם יביאו לי את הכוחות של סופרמן. או אם השמש תיצבע בכחול.

אנחנו פשוט עושים לעצמנו self sabotage כשאנחנו ממציאים עסקאות שלא נמצאות על השולחן, מסכימים להן ואז מגלים שהצד השני לא רוצה. אנחנו כל פעם מוכנים לתת יותר ויותר, כשהצד השני לא זז ס"מ. הוא רוצה לסיים את המלחמה ולהישאר עם חטופים.

הכל מטומטם.

רק התיאור של המצב כ’‘דשדוש’’ או ‘‘מריחה’’ מראה על הגישה הבעייתית כלפי המצב.
מי שדמיין משהו אחר, טעה.

אז למה בדיוק התכוונת כשאמרת שאתה לא מכיר אף שמאלני שרוצה לסיים את המלחמה? להפסיק אותה תמורת כלום? ברור שאין כאלה.

לגבי כל מיני עסקאות ביניים בוודאי ובוודאי שיש.

אחדד: לא מכיר מישהו שמוכן לסגור את המלחמה ולהשאיר שם חטופים.

בהינתן זה שהחמאס לא ישחרר את כולם, ואנשים רק הוזים שכן - אז אני לא מכיר מישהו שמוכן לסגור את המלחמה ברמה הפרקטית.

הבעיה שהתקשורת מפמפמת הזיות של אנשים מסוכנים באופן קבוע. אי אפשר לבסס מדיניות על זה שאנשים משליכים תכונות שלא קיימות אצל הצד השני. זו הסכנה במדיניות השמאל העולמי.

אז עם זה אני לגמרי מסכים. אם כי זה היה צפוי לגמרי מלכתחילה - כלפי משפחות החטופים באמת שאין לי טענות, ויתר הציבור בחלקו הלא מבוטל - סנטימנטלי מאד. ברור שאם היתה עסקה כזו על השולחן, ביבי אוף אול פיפל כבר היה קופץ עליה.

מצחיק, לאנשים בסביבתי הקרובה אני אומר הפוך - שהם בבועה ורוב העם נגד הפסקת המלחמה.

כמו שאורי כתב לך, בטח שיש.

אתה בטוח שאין עסקה של שחרור החטופים תמורת אסירים והפסקת המלחמה? לא הייתי שולל לגמרי שזו עסקה שאפשר לחתור אליה

אני חושב שהעסקה היחידה לה חמאס הסכים שכללה את כל האסירים היא כולם בעד כולם, כלומר 134 בתמורה ל7000 בערך (סיכוי טוב שזה גדל מאז).
כמובן גם סיום המלחמה ויציאה כוללת מעזה.

אז יש עסקה, אבל היא עסקה של הודאה בהפסד והחזרת מציאות העבר. לא עסקה שהרוב מוכן לקבל.

אני חושב שבסוף עסקה בסגנון הזה היא מה שתוסכם (אולי עפ תנאים מעט עדיפים) ובגלל זה בישראל משקיעים הרבה בהכנת הקרקע וחיזוק הפתח.

נכון או לא, קשה לדעת.

העץ (המוצדק) שממשלת ישראל טיפסה עליו גבוה מדי, קשה לי לראות איך ביבי יהיה מוכן להתחייב להפסקת אש מוחלטת ללא השלמת המשימה של מיטוט החמאס, או לפחות שיהיה ברור לכולם שהמשימה הושלמה. זה לא יקרה כל עוד יש גדודים פעילים וסינואר את דף חופשיים.

במקרה הזה, סוף כל סוף התמריצים הדמוקרטיים עושים את שלהם, כי ברור לכולם שביבי לא יסכים לזה מכיוון שהציבור לא יסלח לו. הקטע הוא שכל אלו שצועקים “עסקה עכשיו” והפסקת המלחמה כל-כך מלאים מעצמם ויהירים שהם אפילו לא שמים לב שהטענות שלהם כלפי ביבי, הפעם, הפוכות מהמציאות ב-180 מעלות: ביבי הוא זה שפועל לפי כללי הדמוקרטיה (=מיישם את רצון העם), והם אלו שפועלים מאינטרס אישי (=להפיל את ביבי).

לדעתי שוברי השוויון לא יהיו במשא ומתן והגעה לעסקה (במצב שנוצר, הרבה באשמת הממשלה שלנו, לחמאס אין שום אינטרס כרגע להגיע לעסקה כשברור שהמומנטום לרעתינו ושאף אחד לא הולך להיכנס לרפיח בעתיד הנראה לעין) אלא דווקא ינבעו מאירועים דומים לאלו שקרו בימים האחרונים: הרג הפעילים ההומניטריים וחיסול הבכירים האיראניים. אלו אירועים שפוגעים קשות בלגיטימציה של ישראל בעולם ומעניקים המון לגיטימציה לאויבים שלנו, מה שיכול לקצר את הדרך לכפייה של הפסקת המלחמה מצד ארה"ב (ביידן יעדיף פי 10 לכפות הפסקת אש ללא מיטוט החמאס מאשר להתדרדר למלחמה מלאה מון איראן).

אנחנו מצד אחד תקועים עם אופזיציה חסרת אחריות ומצד שני ביבי.

אבל

הבושה הגדולה זה חברי הליכוד והמרכז הפוליטי.

אני רוצה שיבואו לביבי ויגידו לו “בחירות עוד שנה והקמת ועדת חקירה ממלכתית על המחדל של שביעי לאוקטובר או שנפיל אותך”

לא צריך יותר מידי, רק ארבעה.

שנה זה זמן מספיק לכבוש את רפיח בדרך…

אי אפשר להמשיך כך,

• כשמנהיג הולך או לא לפי רצון העם - גם בזה יש פוזיציה. הרי בכלכלה, למשל, אנחנו מצפים ממנהיגים ללכת נגד רצון העם. וכעסנו על ביבי כשהלך לעסקת שליט מסיבות פוליטיות כי זה היה רצון העם (אפשר להתווכח אם היה לזה רוב או לא, אבל זה נכון גם אם נניח שהיה רוב)
  • פוליטית - האינטרס של גנץ ואייזנקוט לעזוב מתגבר. זה יכול להטות את הכף לטובת בחירות
  • הרצון להדיח את נתניהו איננו רדיפה אישית. למה, בעצם? הרי זה שהוא לא מתפקד טוב זה סוג של קונצנזוס כאן
  • אני מסכים שסינוואר לא יתן את הכל בעסקה אחת, כי למה לו בעצם. לדעתי אנחנו צפויים לעסקת רמדאן קטנה יחסית, נשים או משהו בסגנון
  • בתור מי שהאינטרס שלו היא קואליציה מרכזית - ליכוד גנץ לפיד - אני אמור לתמוך בהפלת ביבי או לא?

מצד אחד אתה רוצה להדיח ובצדק את מי שאחראי לטבח שבעה באוקטובר ומצד שני אתה רוצה “להמליך” במוקמו, את שתי האנשים שלעניות דעתי במקום השני והשלישי באחריות לטבח…

אתה מבין למה אני מתקשה למצוא מכנה משותף עם הצד שלך?

גנץ ואיזנקוט צריכים ללכת הביתה יחד עם ביבי. לפיד לא צריך לקבל אישור לנהל מכולת בישראל.

סבבה, אז מי כן?

לבנט לא יעבוד עוד פעם הטריק של ראשות ממשלה עם שישה מנדטים - לא רואה את המערכת הפוליטית של היום הולכת לכיוון הזה של ממשלת אחדות מקרטעת שוב.

גם ליברמן לא בקונצנזוס של ראש ממשלה.

אז מי כן?

זה

אני מאשים יותר את הבוחר הישראלי, אנחנו אשמים שיש כזה חור שחור.

מי שבא ואמור לי ביבי אשם במחדל הכי גדול במדינה ואז אומר “תשמע בוא נחליף אותו בצמד האנשים שאחראים כמעט באותה מידה כמוהו” אני משום מה מרגיש שהוא מנסה לעבוד עלי.

וזה לא שצמד החמד הזה מראה שהוא השתנה במשהו. הם באותה גישה. ואם להגיד את האמת, איזנקוט גיבור ישראל, לא בציניות, אבל השכול שהוא חווה מונע ממני להגיד דברים יותר קשים עליו ועל התקופה שלו בתור רמטכל.

• אין לי שוב בעיה שזה יהיה מישהו אחר במקום גנץ. אני לא רוצה קיצוניים. כרגע גם לא עד כדי כך קריטי לי מי בראש
  • גנץ חתר לפגישות עם אבו מאזן והוצג כליצן. לא בטוח שהשמאל היה עובד עם החמאס ומקטין את הראשות. בכל מקרה אלו ספקולציות, כלומר לא כדי לטעון שהיה טוב יותר
  • אני מצטער אבל אין שום השוואה בין ההתנהלות של גנץ לזו של ביבי. יש גבול. השנים האחרונות היו די והותר
  • אתה מתקשה למצוא מכנה משותף… עניין של סדרי עדיפויות. לציונות הדתית ולעבודה תמיד היה הרבה במשותף וזה אפילו התחיל כברית, עד ששינוי סדר העדיפויות זז ואף העמיק עם כינון הברית המשולשת. אחרי מערכות הבחירות, הרפורמה והשביעי לאוקטובר אין לדעתך מקום לקואליציה קצת יותר שפויה ומרכזית שלפחות למרעית עין תנסה למצוא פתרונות?

גנץ היה רמטכל שר ביטחון עם שלושה ראשי ממשלה שונים ואיזנקוט רמטכל. עכשיו נוח לכולם לשכוח מי היה בגישה של ביבי כלפי החמאס. אותו דבר.

אין השוואה בין ההתנהלות הפוליטית של ביבי וגנץ בתור פוליטקאי כי ביבי בזה אוכל אותו בלי מלח. אבל לא על זה אני מדבר.

אני רוצה לעשות ריסט לכול המערכת. אני לא יצא לבחירות עד שזה לא יקרה. אבל אני לא יתמוך בשום ממשלה שתכניס את אותם אנשים לממשלה שוב. כמו שאני לא יתמוך בשום ממשלה שתכיל את ביבי …

אם היה גוש פוליטי שיוצא להפגין על זה, אני הייתי תומך בו במאה אחוז.

דרך אגב, גנץ קורא לבחירות, אם אני ביבי אני לוקח הימור מחושב והולך לבחירות. לצערי הוא ינצח. השמאל והתקשורת עושים הכל אבל הכל בשביל שהוא ינצח. מדהים שצד פוליטי שכל כך שונא את ביבי עובד כל כך קשה בשביל לגרום לו להיבחר מחדש.

אנחנו לא בוחרים את מי שרץ. מה בעצם אתה אומר, יוסי כהן? דדי שמחי?

כאמור, דמוקרטיה. אם הליכוד יתן לנתניהו גב הוא ירוץ

אני לא יודע, אני יודע במי אני לא יבחר. וזה באף אחד מהפוליטיקאים שבחדלונם הגדול הביא אותנו למצב הזה

ליברמן היה יכול להיות אופציה בשבילי, אם לא הייתי חושש שהוא יעשה את אותו תרגיל כמו פעם שעברה.

שוב נחזור לבנט. הוא פשוט שבר את האלטרטיבה בימין לביבי.

שאלה, אתה מתכוון לביבי ולכהונה המשולבת של לפיד ובנט?

אני חושב שזו חלק מהבעיה בתפיסה מי אנחנו רוצים כמנהיג. לא כולם היו ביבי, לא חייבים לחפש את האדם הבא שהכי קרוב להתנהלות שלו.

מסכים, אבל בהינתן העובדה שלא ניפטר מכולם במכה הדבר הנכון זה לפחות לא לתת לאפשר את ה"פרס" בהישארות בשילטון. כל ממשלה אחרת בהיסטוריה הייתה מתפטרת אחרי דבר כזה, כפי שהופיעו כל הדרג הפיקודי והשב"כ עם פרוץ המלחמה.

מאוד מקווה שאתה טועה. אני שונא את כל מכונות התעמולה, אבל אני מקווה שהמחדל גורם לכולם לראות את הדברים לפחות טיפה אחרת. אם בפריפריה ימשיכו להצביע לנתניהו, והוא יבחר שוב אני אהיה מודאג מאוד מהמצב במדינה.

היה שר ביטחון של ביבי שר ביטחון של בנט ולפיד והיה גם רמטכל

להזכירך לפיד היה ראש ממשלה.

אני לא ממציא את החוקים, בד"כ מי שלא יודע לעשות פוליטיקה לא מצליח להגיע לראשות ממשלה ולשרוד בה. אני לא זה שקבע את החוקים.

ברגע שאתה משאיר אותם ונותן להם להישאר בכח, הם לא יותרו עליו.

אני מרגיש שמזלזלים בי שאומרים לי “בוא נפיל את ביבי עכשיו” ואז מביאים לי את גנץ לפיד ואיזנקוט בתור “אלטרטיבה”

אני פשוט עושה אחד ועוד אחד. אם אני אחד שלא מסמפט את ביבי וזה בלשון המעטה עולה לי לחץ הדם לטור גבוה שאני רואה את התעמולה של התקשורת ו"אחים לנשק" אז מה יעשה הביביסט המתון? או הליכדוניק שחשב לנטוש את הליכוד? הוא מבין שזה ביבי או לפיד\גנץ אז איך אתה חושב שזה יגמר?

שמים את אהוד ברח סליחה ברק לפידים על שוטרים אחים לנשק עושים פרעות בירושלים וחושבים שזה יעזור להם להדיח את ביבי.

שהיה לכם בהצלחה עם זה.

קשה לי עם זה גם, ולמרות מה שאני אכתוב הלאה אני עדיין מאמין שכל תושב דרומי שממשיך להצביע ביבי הוא קצת בהכחשה - קשה לשכנע אנשים לשנות את ההצבעה שלהם כשבאים לפיד וגנץ (כהרגלו בצורה רפה יותר אבל עדיין) ואומרים ל-לא-יודע-כמה-מאות-אלפים של תושבי שדרות,אשקלון,נתיבות, אופקים - היכולת של כולכם לחיות חיים ללא איום לא שווה לי כמו החיים של 130 קיבוצניקים. זה עלבון לא פשוט.

אני לא מסוגל לגבות את זה בעובדות ויכול להיות שאני טועה - אבל בסבב 3 מערכות הבחירות של 2019-20 אני לא זוכר אותם מגיעים לבאר שבע. פשוט ויתרו על העיר. לא אוהבים לעבוד קשה.

ליטרלי אתה קובע את החוקים ברגע שאתה מצביע. ברמה העקרונית אתה גם לא קובע את המדיניות הבטחונית ועדיין אנחנו יוצאים להצביע לפי מי שתואם את הדעות שלנו. אנחנו רוצים פוליטיקה נקייה יותר, צריך להצביע בהתאם.

אני מסרב לקרוא ליכולת של ביבי לשקר לכולנו בלי להניד עפעף יכולת פוליטית. או להרגל שלו לפרק ממשלות לפני הזמן כדי לצאת לבחירות במועד נוח יותר. או להשאיר את המדינה שנתיים וחצי ללא תקציב. המדינה לא אמורה להיות עוינת לאזרחים שלה. אין לי בעיה עם ראש ממשלה שיודע לסבן את נשיא ארה"ב (וביבי גם את זה לא עשה כזה טוב), אבל למה גם אני ברשימת הקורבנות שלו?