פוליטיקה וזה :: ישראל במלחמה

כמה ההתנהלות שלו הייתה יכולה להיות שונה בשנה וחצי הזאת? זה מצטייר כטיעון ריק להתנהלות שלו כ"רמטכ"ל תחת שלושה ראשי ממשלה שונים".

בתקווה שיש הבנה שביבי זרק אותם מתחת לגלגלים. נראה מי יתפוס את הואקום, אולי בנט איכשהו.

נו באמת,

רמטכל שר ביטחון תחת שלושה ראשי ממשלה שונים. תמך באותה מדיניות ביטחון שביבי הנהיג פה.

זה היתממות.

ההבדל היחיד בין גנץ לביבי בתפיסת הביטחון מול עזה, שביבי רצה לשמור על חמאס בתוך איזון לרשות . זה משהו שאני יכול לקבל.

תמשיך להגיד את זה כאילו באמת היה לו זמן להוכיח התנהלות כלשהי בשנה וחצי שהן לא תחת ביבי. מה ציפית? שינקה את עזה בלי ביבי תוך שנה?

אתה מדבר על כוחה של מכונת תעמולה? להגיע למצב שאתה מעצים שנה וחצי אל מול 15 שנה זה האמא של ה pr לטובת נתניהו. זה לא שאין לי דברים רעים להגיד על כהונת בנט ולפיד, אבל זה פשוט לא בר השוואה מבחינת היכולת לשנות מדיניות.

מי דיבר רק על כהונת לפיד ובנט?

ובוא לא נתחיל במכונת תעמולה, אם כל הכבוד, אני עושה חשבון נפש, אתם רק רוצים לראות את ביבי בבית. בוא נהיה אמיתים.

אני אמרתי שאני לא יצביע לו יותר, אבל משום מה, אני “מכונת תעמולה”.

אין שום מצב שביבי צריך ללכת הביתה לבד ואותם אלו שהיו יחד איתו באותה סירה, יהיו פה ראשי ממשלה. ואני יקבל את זה.

גנץ ואיזנקואט וכל החרא שמסביבם לפני השביעי באקוטבר תמכו בכל מה שביבי עשה מול עזה, אם זה פועלים מעזה חוסר ניתוק כלכלי, תגובות רפויות. חוסר הרתעה. מבצעים מוגבלים.

אני גם רוצה להזכיר שהפעם מי שגם בחר בכל הכושלים זה לא ביבי אלא גנץ (רמטכל ראש מוסד ושבכ) כולם גנץ בחר. ואת הרצי לוי הוא אפילו לחץ לבחור כאילו השד רדף אחריו בתקופת ממשלת מעבר. אבל מה , הוא יצא מזה נקי כמו טוסיק של תינוק.

תגידו רק לא ביבי וזה מספיק.

אתה, כשדיברת על כך שהמדיניות של גנץ זהה תחת שלושה ראשי ממשלה.

נכון, אני ממש רוצה לראות את ביבי בבית. מה שהתחיל בהטלת ספק בראייה שלו לטובת המדינה הפך לשנאה יוקדת לו ולאנשים סביבו שרק ממשיכים לבזות את עצמם ואת הבוחרים שלהם. רוצה להגיד שזה תוצר של תעמולה? אז תגיד. התקשורת לא המציאה את השביעי באוקטובר.

עזוב שבערך כל אדם מחוץ לפוליטיקה כבר הודיע שיתפטר, אתה ממשיך עם הנראטיב של גנץ שהוא אשם באותה מידה. אני אפילו לא מתכוון לבחור בגנץ, אבל עצם הניסיון להשוות את ההשפעה של נתניהו אל מול גנץ ואייזנקוט פשוט חוטא באמת.

כל מי שהתנגד לביבי נשאר בחוץ. לראייה, ליברמן.

לא אומרים שהוא נקי, בפעם המיליון, יש מדרג אשמים. לשים מישהו באותה קטגוריה כמו ביבי זה הזייה.

מדהים בעיניי שזה הסיכום שלך. כאילו כולם יורים סיסמאות וביבי נקי, או פחות מלוכלך מהיתר. הוא הרוויח את האנטגוניזם ביושר. תגיד שזה סיסמא. אם גם עכשיו אתה בטוח שזה מונע רק מקמפיינים אני לא חושב שתהיה דרך אחרת להעביר את המסר. מותר גם לרצות שהוא ילך בלי קשר לקמפיין מוגזם של החזרת החטופים ובלי להסתובב עם מדבקות רכב של “אתה הראש אתה אשם”. לפעמים מספיקות גם זוג עיניים.

אני יחזור על זה בפעם המי יודע כמה, גנץ היה שותף מלא למדיניות הישראלית מול עזה בעשור האחרון. היה רמטכל (עופרת יצוקה) שר ביטחון ( אני כבר שכחתי את השם של המבצים שהוא היה אחראי) שר ביטחון תחת שלושה ראשי ממשלה בשתי קדנציות נפרדות.

תמך בקונספציה שחמאס מורתע ושצריך לשחד אותו בכסף קטארי בדיוק כמו שביבי תמך.

איזנקוט לא רק שתמך באותה מדיניות, אלא היה מאלו שהובילו את הגישה "שהגדר תחסום כל איום, גם בעזה וגם בלבנון. ולהוסיף חט על פשע, הוא גם זילזל בתושבים שהתלוננו על מנהרות. ובזמן שהוא זילזל גם חמאס וגם חיזבאללה בנו מנהרות מתחת לישובים שלהם.

אני יכול להמשיך…

בנט ולפיד אנקודוטת קטנות. לא קשור למה שכתבתי.

מה מכל הפעמים שכתבתי פה, פעם אחרי פעם כולל בתגובות להודעות שלך, שאני רוצה עכשיו בחירות ושאני לא יבחר יותר בביבי או בממשלה שביבי יהיה חבר בה, גורם לך לחשוב שאני חושב שביבי נקי???

בוא תסביר לי כמו ילד קטן אני ממתין.

אני גם לא הצבתי את זה בתור תנאי. ההבדל הוא שאתה רוצה רק את הראש של ביבי. אני רוצה את הראשים של כולם. גם של הראש של המחנה שלי ובידיעה שאי בחירה בליכוד יכולה להביא את גנץ או לפיד לראשות ממשלה.

אני עדיין ממתין

מותר ואני גם רוצה שהוא ילך הביתה. אני מזמן כותב את זה פה, אני גם רוצה שאינזנקוט וגנץ ילכו הביתה ויחד איתם גם בנט לפיד.

מותר גם לי

כי ברגע שמסמנים את ביבי כהאשם העיקרי אתה מציג את זה כאילו מי שאומר את זה זומבי של רל"ב, כי אני חושב שהמשקל שלו גדול יותר משל כל אותם ליצנים מתחלפים. לא, משה אני זכאי לדעה משלי מבלי שתסמן אותי כאחרון המפגינים לטובת עסקה של כולם מול כולם ו"ביבי הבייתה" בגלל השמפניות של שרה.

כולם אשמים, ביבי יותר.

כתבתי את זה בעבר, תעיף את כל ה 120 אידאלית. אממה, זה לא יקרה. אני מכוון מבחינתי לרעה חולה יותר. לפחות ראשי הצבא ילכו הביתה, היתר לא פצו פה.

ברור שמותר, לא טענתי אחרת. ההבדל? לא ראית שסימנתי אותך כביביסט בגלל זה, נכון? הבעיה האמיתית שלי היא עם השיח. יש טבע למי שעמוק מידי בתוך דיונים ברשתות החברתיות יש נטייה לייצר דה לגיטימציה לטיעונים כי אני “רק לא ביבי” ואני זומבי של תעמולה. ככה נראה הפילוג, ככה נראה השיח כשזה נוגע לחוות דעת.

עזוב, מה הטעם בכלל לייצר דיון כלשהו אם בסוף זה מסתכם ברדוקציה כזאת. יאללה כבר סומנתי פה כשמאלן בדיון אחר ורל"ב ללא קשר לאידיאולוגיה שלי. העיקר תספרו לי על מכונות תעמולה. תראו באיזו קלות אתם יורים סיסמאות ללא קשר לאידיאולוגיה. זו המהות של מכונות התעמולה.

איפה כתבתי שאתה שמאלן? לא כתבתי את זה, ואני גם לא חושב במונחים של סכום אפס

גם אם תחזור על זה 1000 פעמים, “מכונת תעמולה” אין קשר אלי. אם הייתי “קןרבן” של מכונת תעמולה לא הייתי נגד ביבי…

אתה עושה אד הומינם ומאשים אותי בתור “מכונת תעמולה”

לא סימנתי אותך ולא כלום.

אמרתי משהו מאוד פשוט, ביבי אחראי וצריך ללכת הביתה וזה בלי קשר לכלום. אחרי זה גנץ איזנקוט וכול מי שהיה שותף לקבלת האחריות מול עזה בעשור האחרון.

ברור שבתור ראש ממשלה לביבי יש אחריות הכי גדולה, זה לא סותר שלשאר יש אחריות מספיק בשביל ללכת הביתה.

זה פשוט לא נכון , אני פשוט מתנגד שמציגים אותו כאשם (בצדק) ואז מדברים איתי על להעלות לשלטון את אלו שהיו באותה סירה איתו… (גם אם פחות אשמה)

אני תובע אחריות מכולם. מביבי אני בכלל דורש שיקח אחריות ראשון.

עדיין לא מבין איך אני חושב שביבי נקי…

למה כתבתי רל"ב (לא אישי נגדך)?? שוב שמדברים איתי שביבי צריך ללכת הביתה בגלל שבעה באוקטובר אבל האלטרטיבה זה אותם אנשים שחשבו ועשו כמעט אותו דבר כמו ביבי. כך זה נראה בעיני.

ושוב אני בא ממקום שרוצה שביבי יעזוב אותנו במנוחה, ורוצה לעזור לכם להיפטר ממנו, אם אני חושב כך ואני שוב לא “חסיד שלו” אז תחשוב איך כל אלו שתמכו בו הרבה יותר ממני חושבים שהם רואים את זה? אתה חושב שהם ינטשו אותו אם הם יבינו שהם יקבלו את גנץ בתור ראש ממשלה?

תאכלס יש בזה משהו. הוא כליא הברק של כל האירוע הזה… הרי מה הוא בעצם הרגיל אותנו? שכשהוא בשלטון הוא לא נותן לאף אחד להגיע להישגים. הוא בוחר מראש חלשים וכנועים, הוא מקדם על סמך הבטחה לנאמנות אישית, הוא יוצא על 200 קמש נגד כל מי שמאתגר אותו.

עכשיו יש שרוצים שאחרים יחלקו איתו באחריות. אבל הציבור מבין שאנשי הצבא יתפטרו בעצמם אז מי נשאר לקחת אחריות? הפוליטיקאים שהיו אסקופה נדרסת שלו? מישהו פה רוצה להאשים את גנץ או את אייזנקוט או את בנט או את לפיד? למה? על מה? אייזנקוט אחראי למדיניות ישראל מול עזה? במה בדיוק?

הבעיה הגדולה שאנחנו מסכימים עם בינוניות. בגלל זה הימין והשמאל אותו דבר. מיאיר גולן עד בן גביר.

גנץ איזנקוט ביבי תשימו מי שאתם רוצים, כולם בינונים שאנחנו מקבלים שהיו בתור מקבלי ההחלטות.

אני רוצה לעשות ריסט לכל המערכת הפוליטית. די שילכו הביתה כל ישראל הכצים והגנצים של הפוליטיקה הישראלית.

סליחה אם אני מפספס דברים שנאמרו פה בהודעות קודמות, לא עברתי על הכל:

אני מאד מזדהה עם הסנטימנט של ההודעה האחרונה של משה, וגם של ליאור. ברור לחלוטין מי האשם העיקרי, ברור (לי לפחות) שהוא לא האשם היחיד ושאת האסטרטגיה הכושלת שלו חלקו רבים. הנקודה השניה חשובה מאד בכל מה שקשור לתיקון התקלות קדימה.

אבל אם נהיה שניה פרגמטים - באיזו נקודה בהיסטוריה קרה מה שמשה רוצה (וגם אני)? אחרי מלחה״ע השניה השתלבו המון, אבל המון, נאצים במנגנון השלטוני של גרמניה המערבית והמזרחית. אחרי נפילת ברה״מ אותו דבר. מערכות כאלו לא עוברות מהפכים רדיקליים כמעט אף פעם. אנחנו צריכים לשחרר את המושלם ולנסות לשפר מקומית, ולטעמי אנחנו בנקודה שאפילו רק להעיף את ביבי זה שיפור מקומי עצום ועדיף בהרבה מכמעט כל אלטרנטיבה אפשרית.

בטווח הארוך ובהסתכלות שחורגת מה-7.10 והמלחמה אפילו יותר - זה יאפשר לטפל בבעיות העומק המודחקות, לפחות חלקן ולפחות חלקית. באמת שיש סוגיות עם קונצנזוס די קל בין הליכוד, כחל״ב, לפיד, העבודה, ליברמן ועוד. המטרה העיקרית היא ממשלת מרכז חילונית ליברלית, תוך פשרה על כמעט כל דבר אחר. בחירות ומייד. וכאן מגיעה הצפרדע שלשמאל-מרכז יותר קשה לבלוע: אם אי אפשר להרכיב קואליציה בלי הליכוד - אז לשבת עם הליכוד. אין זמן למשחקים האלה יותר. הפעם באמת יש קונסטלציה שאפשר בלי ביבי לשם שינוי, אבל בכל זאת.

זה הנקודה. מעיפים את ביבי. אז מה עכשיו?

מה תוכנית הפעולה? גנץ איזנקוט?

היה פולטיקאי אחד שעבד למען המדינה וזה פרופסור יובל שטיניץ. מהסכם הגז עד הפצצת הכור הסורי שהוא עמד על הרגלים האחוריות מול הצבא ולחץ עליהם שם.

הוא היום בבית מחוץ לפוליטיקה.

מדברים על ה"היום שאחרי" איפה היום שאחרי אחרי ביבי…

אני רק אגיד משהו לגבי אייזנקוט: ההתרשמות שלי היא שלפחות בכל הקשור לקונספציה, אייזנקוט הוא כנראה האדם גרוע ביותר במערכת הביטחון הישראלית והראשון שצריך להוציא מכל תהליך קבלת ההחלטות.

אני זוכר את כל הראיונות שלו בשנים האחרונות לפני המלחמה, הוא היה אחד מהמובילים והיוזמים המרכזיים של כל מה שהתפוצץ לנו בפנים ב-7 לאוקטובר, ובשונה מאחרים (דוגמת ביבי עצמו), נדמה שדעתו לא השתנתה מהותית גם לאחר ה-7 לאוקטובר. ובנאדם שטעה בהכל, ומוכיח שאף אינו מסיק מסקנות ואינו משנה את דעתו - זה בנאדם שצריך להרחיק מהנהגה בטחונית וציבורית, וכמה שיותר מהר יותר טוב.

מה ז"א מה עכשיו? עכשיו יש לך משחק משיכות פוליטי נורמלי כפי שצריך להיות… עכשיו יש בלמים ואיזונים… מינויים ענייניים… שומעים יותר קולות… שוקלים בצורה עניינית…

בוא תגיד לי שאני מדמיין.

כתבתי שזה קרה קודם בדיון, זה עלה מול @Yoni17 .

סבבה על זה אני מסכים, פשוט יש לך קטע להקצין ולתאת מנקודת הנחה שכולנו חושבים שהם נקיים. הם לא.

מה כן קרה? תקפתי טיעון שקרי כמו:

זאת סתם כותרת, שכן אחר כך כתבת:

אשמח לראות איפה כתבתי שאני רוצה את גנץ ראש ממשלה. אפילו כתבתי שאני לא אבחר בו.

זה העיניין, לא כתבתי שאני רוצה את גנץ ראש ממשלה, מה שכן כתבתי זה:

אם אחרי כל זה נמשיך לעסוק בפוליטיקה פרסונלית ולא אידיאולוגית אבדנו.

באופן אישי די מטרידה אותי התדמית התקשורתית הנקייה של גנץ. אף אחד בתקשורת לא מספר שום דבר על החלק שלו או הדעות שלו או מה הוא רוצה. מה כן? שהוא לא ביבי.

יכול להיות שקיימים אנשים מתאימים יותר מהם, אבל הציבור כרגע לא מכיר אותם מספיק טוב.

רק ביוטיוב אני מוצא קולות שפויים ומאוזנים, ממליץ לכם לנסות.

אני

אתה לא מדמיין, אני רוצה לשמוע מה התכונית שלך על היום שאחרי ביבי. מי אתה חושב שמתאים? שלא היה נושא באחריות?

זה כל הויכוח.

לגבי בנט ולפיד.

התיחסתי שגנץ היה שר ביטחון תחת שתיהם פלוס עם ביבי ולכן הוא נושא באחריות כבדה (ביבי מקום ראשון אתה יכל לשים אותו במקום שני)

זה כל ההתיחסות שלי לגביהם.

עכשיו כן ביבי מקום ראשון , אבל יש גם מקום שני שלישי ורביעי…

ללפיד כמו שכתבתי, לא מוכן לתת לו לנהל חנות מכולת וזה מעבר לעזה, גם אם הוא ביום הראשון שלו בפוליטיקה. אבל מה לעשות הוא היה ראש ממשלה שר אוצר חוץ חבר קבינט. ברור שזה לא אשמה כמו של ביבי אבל רק על ההסכם הנוראי מול חיזבאלה, לא מגיע לו להיות אפילו שר לעניני כלום.

בנט. טוב כתבתי מספיק עליו.

אתה לא רוצה אותו, אבל שוב אם לא ביבי אז מי?

הכל פה לא אידואלוגי. זה הבעיה. יש לך אידואלגיה של ימין ושמאל במדינה? בטח לא בכלכלה.

אני יחזור שוב, אתם צריכים להבין, אתה לא מבין אותי? אתה מבין שיש כאלו שהצביעו לביבי יותר מ10 שנים, אני לא, יש כאלו שבאמת מאוכזבים ממנו עכשיו, אז מי מעמידים במקום ביבי?

אני פשוט מרגיש כמו חיים רמון ונאום הלויתינים שלו.

תאהבו את זה או לא, אבל לצערי ביבי פיבוריט בבחירות הבאות אם הוא ילך עכשיו.

הטיקט שלו (טיקט שיקרי) זה אני או ביידן זה אני או מדינה פלשתינית. זה אני או גנץ… זה אני או לפיד.

אתם חושבים שהוא יפסיד להם את הבחירות?

אתה רוצה לתקן את המערכת? אז אתה משאיר את אותם אלו שנכשלו פעם אחר פעם?

אני מוכן לשמוע על ליברמן. היחיד שהתפטר בזמן

הבעיה היא שאנחנו מייצרים דמות של ראש ממשלה שהיא אמורה להיות כמו ביבי רק אחר. זה שטויות במיץ. לפני ביבי גם הסתדרנו.

אני מצביע ליברמן כי אני מנסה ללכת נטו עם אידיאולוגיה. מושלם? לא, אבל צריך להתחיל ממשהו, והוא הכי קרוב לאידיאולוגיה שלי. לא מוכן לתת יד לעוד ממשלה כמו זו שקיבלנו, והליכוד גדל להיות רעה חולה בהמון מובנים. הוא כבר לא ימני יותר בהמון מישורים.

לגנץ יש אחריות, אבל אני לא חושב שהעובדה שהוא היה שנה וחצי תחת בנט ולפיד מלמדת משהו.

הוא לא רק היה תחת בנט… הוא היה רמטכל ארבע שנים אחרי זה שר ביטחון עם ביבי ואחרי זה עם בנט ולפיד. והוא החזיק באותה אסטרטגיה מול עזה שביבי החזיק.

הוא לא סתם היה כמה חודשים בתפקיד וזה נפל עליו כרעם ביום בהיר.

את זה אפשר להגיד על בנט שהוא לא היה מספיק זמן ולכן אפשר לתת לו נסיבות מקילות… לא גנץ