פוליטיקה וזה :: ישראל במלחמה

לא. הביביסטים רוצים בטובת ביבי. זו ההגדרה שלהם וזה בהחלט הופך אותם לגועל נפש.

אתה יודע באיזה סוג של משטרים האזרח נדרש ללכת אחרי המנהיג בעיניים עצומות, בלי לשאול שאלות, נכון?

ובכלל באיזה עולם מי שאחראי על ההפקרה הוא זה שקובע כן עסקה או לא עסקה?

נו אני מסכים איתך וכך אתה משיב לי?

לא חושב שיש פה מישהו שמגביל את זכות המחאה של המתנגדים

אני מתכוון-
השלטון הנוכחי מפר את חוקי המשחק. לא הציבור, לא המוחים - אלא השלטון עצמו. שולח חיילים לקרב בלי לענות על שאלות ובלי להגיד לאן הולכים.

זה לא לגיטימי בדמוקרטיה. עזוב מהפכה, בחירות, עזוב הכל. אנחנו במצב קשה (נצא ממנו, שונים, חבולים, אבל נצא), מי טורח לדבר איתנו לעזאזל? עד מתי אנחנו אמורים לשתוק? ואז שוב הדיון של זכות המחאה וכו’ - אבל משה, אני באמת שואל - מה הציבור אמור לעשות שהשלטון עצמו לא מכבד את הכללים הכי בסיסיים? זה לא אי הסכמה אודות מדיניות כזו או אחרת, קשה ככל שתהיה. עד איפה, משה? באמת שואל? עד מתי אמורים לציית בלי שהם נותנים דין וחשבון בסיסי? אם הם מתנהגים כמו שהם מתנהגים בכלכלה, איזה יסוד יש לי להניח שהם יודעים מה הם עושים עם הביטחון של כולנו? עם חטופים בעזה? ואז כשאיזה מישהו מבעיר צמיג באיילון אז שוב שמאל ימין ושיח פוזיציה. אני יודע שאתה לא שם, אבל שואל אותך - היות ואתה לא שם - אז מה כן?

אני לא חושב שמישהו לא כופה עליהם לא למחות. לא הבנתי את הנקודה שלך, יותר מזה, הם מקבלים פריבלגיות שאני בתור איש ימין רק יכול לחלום לקבל אותם, לי לא היו נותנים בחיים לחסום את אילון לי בחיים לא היו משביתים מדינה שלמה. אני לא מדבר מתיאוריה. זה קרה קרה. לחזור שוב להתנתקות ואוסלו?

ההפגנה היא חוקית ולגטימית, אבל היא פשוט בלשון המעטה לא תעזור לחטופים. תזכור מה קרה בעיסקת שליט ומה אולמרט אמר בזמנו…

זה ממש לא רק החטופים. זה הכל, כל מה שקורה. מה שכתבתי נכון לכל הסיטואציה. החטופים זה הביטוי של זה.

שאתה מדמיין שמי שעומד בראש הוא דמון ומפלצת על כל משבר אתה יכול להגיד סוף הדמוקרטיה…

שוב להזכיר לך מה אולמרט אמר על ההפגנות ומה חמאס עשה לו בזמן שהוא ניהל איתם משא ומתן?

שוב באמת תנסו לחשוב מה סינואר חושב עכשיו? אני כבר כתבתי, לדעתי גם אם ביבי אומר לסגת מנצרים ופילדפי הוא ידרוש עכשיו יותר.

עד כמה שאני זוכר נקודות המפתח נאמרו ע’'י ביבי בפומבי כמה פעמים. בין אם זה נחשב סיסמה או לא.

אי אפשר להיכנס לפרטים הקטנים מול כל העולם.

לא, הוא פשוט מנסה לשחק בין קבוצות בלי להתחייב לקבוצה אחת שכולם יודעים באיזה קבוצה הוא משחק

הוא היה צריך מהתחלה להגיד : מטרת המלחמה זה מיטוט וניצחון על חמאס והמטרה השניה זה החזרת החטופים.

הוא תמיד מנסה לשלב את זה ביחד

והמשפט שלו עד הניצחון המוחלט זה עוד שטות. אחרי שביעי באוקטובר אין כזה דבר ניצחון מוחלט

ודבר שני, זה לקבוע תאריך מוסכם לבחירות.

מה כבר אפשר להגיד מעבר לזה?
'‘אנחנו נשתלט על ציר פידלפי, ניכנס 4 אוגדות מדרום, נעבור דרך חאן יונס, נחזיק את הציר לצורכי מו’'מ עם תכנון להשתלטות קבועה על עזה"?

עד הניצחון המוחלט זה משפט שמצהיר על כיוון כללי.
זה מספיק טוב בתקשורת. אי אפשר לגלות מה מתכוונים לעשות כי גם אי אפשר לדעת מה יוליד יום.
דברים יכולים להשתנות כל הזמן בהתאם למצב בשטח, לחץ פוליטי, מו’‘מ וכו’.
מלחמה לא שייכת לדור הטיק-טוק.

להגיד שהעם מוחה כי הוא לא יודע מה עושים זה לא אמין בעיני. הם מוחים כי כואב להם אבל מפנים את הכאב הזה למקומות הלא נכונים.
ישראל לא יכולה למכור את הנשמה שלה בשביל החטופים.
כואב ועצוב, אבל זה נכון.

אני רק שואל שאלה קצרה, ישובי העוטף, שאני שומע כל הזמן שאומרים עיסקה בכל מחיר וזה כמובן לגטימי מבחינתם אבל רק דבר אחד שהיה ברור, עיסקה בכל מחיר אומר שהם לא יוכלו לגור יותר בעוטף עזה בלי להסתכן בעוד טבח או חטיפה. זה לא הולך ביחד.

שיבינו שהמחיר של העיסקה שהם דורשים זה אי ביטחון. כי אין שום צבא או מדינה שתוכל להבטיח להם ביטחון. כל מי שאומר אחרת משקר להם

אריאל ידידי, שאלת מה ההנהגה היתה צריכה להגיד. אני יתן לדוקטור עינת וילף לדבר במקומי:

"הנהגה אמיצה היתה עומדת מול האומה ומסבירה שהעסקה האמיתית היחידה שעל השולחן היא כזו שמאפשרת לחמאס לחזור ל- 6 באוקטובר ללא כל מחיר (ההרס וההרוגים בעזה זה לא מחיר מבחינת החמאס) - צה״ל נסוג לגמרי, החמאס מקבל ערובות לשלטונו, וברז הכספים חוזר לזרום מכל עבר באופן שמאפשר לחמאס לשוב ולהתחמש. זו היתה העסקה מהיום הראשון והיא לא השתנתה. לכן החמאס מוציא להורג חטופים שיש סיכוי שצה״ל יציל אותם, כי החטופים הם תעודת הביטוח שלו לכך שגם אחרי 11 חודשי לחימה, הוא חוזר לפעול כאילו מעולם לא היה ה- 7 באוקטובר.

אפשר להחליט שמקבלים את העסקה הזו ושהפעם נדע לנהל את הסיכון. אסור לספר לעצמנו סיפורים שכאילו נקבל את העסקה ואז נרמה את החמאס ונחזור להילחם. הגיע הזמן שנבין שהאויב שלנו לא מטומטם. הוא אכזרי וחושב למרחוק.

החלופה היחידה לעסקה שעדיין מובילה לשחרור החטופים היא אכזרית. היא דורשת את דחיקת האוכלוסייה בעזה דרומה, הפסקת כל אספקה לצפון הרצועה - ואם יוצאים מציר פילדלפי, אז רק כדי להפסיק אספקה בכלל לכל הרצועה תוך הבהרה שישראל אינה מתנגדת להכנסת אספקה ממצרים, אבל אינה רואה עצמה אחראית לאספקה לאויב תוך כדי מלחמה. אלה הדברים שבאמת לוחצים את חמאס ושיצרו את התנאים לעסקה הראשונה (שגם נבעה מכך שלהחזיק נשים שאינן חיילות וילדים היווה בעיה לחמאס מול תומכיו).

בינתיים קיבלנו את הרע מכל העולמות - הנהגה פחדנית שבורחת מהכרעות, שאינה מוכנה לומר לאזרחיה את האמת המרה, ולכן רק עסוקה בלמרוח זמן, שנכנעת לאמריקאים על כל שעל ונותנת לאויב את הדברים שהכי חשובים לו - כמו אספקה שוטפת שמבטיחה את שלטונו בלי לקבל דבר בתמורה, ושאינה מוכנה לעשות את הדברים הקשים שבאמת יובילו לשחרור החטופים."

זה בדיוק מה שצריך לעשות

https://x.com/EinatWilf/status/1830265687278788757

YNET:

אבו עלי אקספרס

דוגמא נוספת לפשע של התקשורת הישראלית שמלבה את הקרע המעמיק בין חלקי העם.

ציר פילדלפי הוא אכן ספין. אבל לא של הממשלה אלא של המתנגדים לה שמנסים שוב ושוב להציג מצג שווא שעל זה יקום ויפול דבר.

בסוף, החמאס דורש הסכם כניעה של מדינת ישראל על מנת לשחרר מעט מן החטופים שנשארו בחיים. זו השורה התחתונה וזה מה שהיו אמורים לפמפם בתקשורת נורמלית.

שמעתי מוקדם יותר ברדיו טיעון דומה של איזה אלוף לשעבר (כמה מפתיע) שעל בסיס אותו היגיון קלוקל טוען שצריך להגיע לעסקה כי המצב הנוכחי לא יותר טוב. אני הראשון שיסכים שאנחנו חייבים לשנות כיוון כי אנחנו תקועים באמצע המדבר ועוד מעט מתים מצמא. לטעון שלהתקדם לכיוון התהום זו התשובה לא בדיוק עושה שכל…

אז עכשיו אנחנו נכנעים יותר מדי לאמריקאים, אני זוכר שבהתחלה לא שיתפנו איתם פעולה בכלל.

עינת וילף, כבודה במקומה מונח, אולי גם הפיתרון שלה הוא הנכון.
אני רק מתייחס לטענה שביבי צריך לצאת לתקשורת ולשתף את כולם בכל התכניות הצבאיות והפוליטיות של הממשלה.
זה בלתי אפשרי.

דויד תשכח מזה, הם עכשיו ידרשו יותר ויתגמשו פחות. מה שכתוב למעלה זה חדשות האתמול.

תבדוק כמה סיוע נכנס מים ומזון ותחזור אלי. במיוחד תיזכר בהצהרות של הקבינט בהתחלת המלחמה.

זה שנכנעים לאמריקאים אין בכלל ספק בזה. עצם זה שחיכנו להכנס לרפיח וזה נדחה ונדחה זה בגללם. אנחנו מסכימים לסגת מרוב עזה זה כבר אישור לזה.

אף אחד לא מבקש מביבי תוכנית פעולה מדויקת. אבל roadmap למלחמה. לעמוד במטרות שלה. זה לא מסובך. ואם הוא רוצה לחתום על הסכם כניעה שיעשה מה שהדוקטור הציעה, שיבוא לעם ויסביר את זה לנו. אותם מילים.

זה רק דורש עמוד שידרה ואומץ ממנו.

בלי בן גביר וסמוטריץ הוא מזמן היה נכנע. טוב או רע זה תלוי בפוזיציה שלך.

ממתי שואלים חיילים משהו? בהגדרת התפקיד לא שואלים חייל שום דבר מכיוון שאחרת אי אפשר לנהל כח צבאי.

במקרים מסוימים אולי שואלים את המפקדים, או לחילופין - המפקדים לוקחים בכח את השילטון ומקדמים דיקטטורה צבאית.

זה נכון לגבי כל ציביליזציה בהיסטוריה שאני מכיר.

ואז הוא היה כובל את עצמו בהבטחות במציאות משתנה על כל המשתמע בכך.

יש נקודה מסויימת שבה ראש ממשלה וממשלתו הופכים ללא לגיטימים. אתם ממשיכים לדון פה על מה נתניהו רוצה ולמה הוא לא אומר לנו או כן אומר לנו, אבל אתם מפספסים לגמרי את הנקודה וזה מה שהופך את הדיון הזה למנותק: נתניהו והממשלה הזו חדלו להיות לגיטימיים ב7.10. בן גביר לא שר משטרה לגיטימי, סמוטריץ’ לא שר אוצר לגיטימי, רגב לא שרת תחבורה לגיטימית, גלנט לא שר ביטחון לגיטימי ונתניהו לא ראש ממשלה לגיטימי.

ולפני כן הם היו לגיטימיים?

עבור חלק נכבד מאוד המפגינים אדם עם דעות כמו שלך נמצא הרחק משולי הלגיטימיות.

כנל גם לגבי כל החברה עם החולצות הסגולות (עומדים ביחד)