פוליטיקה וזה :: ישראל במלחמה

הויכוח בבית משפט היה עסק מכור מראש. אסתר חיות קבעה את ההרכב בידיעה מה תהיה התוצאה. (לא קשה לדעת, לנוכח ההרכב הפוליטי של אותו הרכב.)

אולי
@Smer2017 יוכל להסביר לנו איך הרכב השופטים בארה"ב מתמנה. ומי בדיוק מפקח עליהם. אבל עזוב השיטה המשפטית אצלנו היא כל כך יחודית וטובה שלפי דעתי , רק בארץ נהוגה. (יכול להיות שבהודו יש שיטה דומה לא סגור על זה)

פעם חשבתי ששקד (שאני מאוד מחבב אותה) בגישה שלה של להזרים דם חדש לבית משפט העליון זה יצליח לעשות את השינוי. לטעמי היא הגיעה מאוחר מידי. בשביל לעשות את התיקון הנדרש לא רק בבית משפט עליון אלא בכל המערכת המשפטית. צריך אחד כמו אמיר אוחנה. אחד עם סכין בין השינים שלא דופק חשבון לאף אחד במערכת.

שקד לא יצרה רוב . חלק מהשינויים ישפיעו על הדורות הבאים כי השופטים חדשים והם פוסקים. בכל מקרה, ביתי משפט לא אמורים לשרת את הגחמות ורצונות של הפוליטיקאים באופן אוטומטי אלא להיות עניניים ובלתי תלויים. הגיוני שלעיתים תהיה פסקה שלא תאהב (ונתעלם מהרוב הזמן שבו אין ויכוחים).
לפי ויקי, “בהרכב יושבים לצד הנשיא עוד שמונה שופטים. בית המשפט יושב תמיד בהרכבו המלא, כך שלמעשה כל שופט נותן פסק דין בכל תיק המובא בפני בית המשפט.” -ארהב
נב: השיטה שלנו אינה אמריקאית ולכן יבוא אמריקאי יכול להיות בעיתי .יש 2 פרלמנטים, נשיא עצמאיו חזק וכו.
נב2: אם שיטה קימת במדינה אחרת, היא לא בהכרח טובה.
לגבי שיטות:

אתם יכולים להמשיך לטעון בפני שהחוק בעייתי. אז דעתי היא שהוא בעייתי הן כיוון שהוא פרסונלי והן כיוון שהוא רטרואקטיבי. לא בעייתי - סופר בעייתי. הם אשכרה משתפים פעולה עם ליברמן, לכאורה עבריין לא קטן בפני עצמו. מה שאתם לא מבינים זה שאתם מדברים מפוזיציה. מבחינת השמאל, ופה הוא בהחלט צודק, נתניהו עושה פארטיה מהמדינה ולכן החטא הקדמון הוא כמובן שלו. באמת שאני לא מוצא שום דרך להסתכל למציאות בעיניים ולהבליג על ההתנהלות של האיש הזה, בטח במקרה שהוא בעצמו לא מקיים את המילה של עצמו. מי שלא מבין מדוע השמאל חושב שהאמצעים כשרים להדיח את הראיס לטעמי עוצם עיניים מהכיוון השני. האם השמאל תמים ונקי? ממש ממש לא. מצד שני וכמו שכתבתי קודם - אני באמת מאמין שאם יש איזה גיליון ציונים מסכם אז הימין הוא פחות דמוקרטי (וזה גם שורש הויכוח - יהודי [יש שיגידו משיחי] מול דמוקרטי). אגב, מדברים גם על אלימות מילולית ופיזית וגם פה ראוי לציין שמי שבסוף מועד יותר ללחוץ על ההדק ולהרים יד הוא הימין (רצח אמיל גרינצוויג, רצח רבין, שירה בנקי וכו’).

הזדמנות מעולה לשני הצדדים. מי שרוצה ישאר בכיף ויקבל את כל הזכויות והחובות, כולל שירות לאומי (לא חייבים צבא). לגבי ‘מצבם לא רע בכלל’ - בן דוד של ‘פה הרבה יותר טוב להם ממה שהיה להם בכל מדינות ערב מסביב’ - אין קשר. באמת שצריך לעצום את העיניים כדי לא לראות שאין פה שיוויון מספיק.

בימין ישנה נטייה לייחס לחלק מהאידאולוגיה הסמולנית סהרוריות ונאיביות. מבחינתי לשמוע את זנדברג אומרת ‘ברגע שנעלה לשלטון נפתח במומ עם הפלסטינים’ זו הבטחה ריקה בערך כמו ‘נמחק את הרצועה’, ככה שאין מה להתייחס לקצוות הפופוליסטים, משני הצדדים. כבר צויין כאן, העובדה שרבין (כמו רבים כולל שרון) הבין שצריך להיפרד מהפלסטינים וזה אינטרס ישראלי מובהק, לא אומר שהוא עד כדי כך מטומטם. במובן הזה דווקא השמאל הוא היותר פרגמטי כיוון שהוא הבין מוקדם יותר שזה הסוף הרצוי מבחינת ישראל, הרבה לפני שביבי בפועל הסכים לזה (יש הטוענים שכבר איחרנו את הרכבת, יכול להיות שזה נכון). השוני הוא במשיחיות. מבחינת השמאל הימין יביא לסיפוח של אוכלוסיה פלסטינית ויסכן את הרוב היהודי. הפתרון של הימין לסוגיה, מדינה ללא שיוויון זכויות מלא, פשוט לא מקובל על השמאל. אין בעיה לא להסכים עם האידיאולוגיה הזו, אבל שוב, להציג אותה ואת מי שחושב שצריך לשלב את המשותפת למרות הבעייתיות הברורה כעוכר ישראל ועוצם עיניים - זה רידוד השיח.

נכון שישנם לא מעט ערבים שלא ישקטו עד שהיהודים לא יעופו לגמרי. לדעתי זה מיעוט ובכל מקרה לתת לדבר הזה לנהל אותנו זה לדעתי לא נכון ורק ינציח את המצב. אני חושב שלרוב הערבים אין שום בעיה עם היהודים כיוון שתמיד היו באזור הזה חיים משותפים, הבעיה היא עם הציונות. במובן הזה יש פה קונפליקט שלעולם לא יפתר לגמרי, בטח אחרי שהוא הוכרע בכוח. מצד שני, אני לא מכיר כמעט שום מדינה שבנראטיב שלה אין איזושהי תביעה לשטח. קיים בין הודו לסין, איטליה לצרפת, ספרד למרוקו ואיפה לא.

מסכים, אני אמנם תופס את הדת כמשהו לא ממש הגיוני ועוד שלל ביקורות, אבל החרדים הם בשורה ‘שלי’ ובתרחיש קיצוני של מלחמת אזרחים הם יהיו בצד של היהודים.

פה אני מסכים איתך, אבל זה משותף לכולנו. רק לפני כמה שבועות השמאל התבכיין שחוקים פרסונאלים זה סכנה לדמוקרטיה…

זה אולי היה נכון לפני כמה עשרות שנים, עכשיו זה סתם דמגוגיה. חלקים השמאל הנוכחי, עסוק בלסתום פיות לכל מי שהוא לא מסכים איתו, בנושאים שונים. תרבות הcancel בתרבות זה המצאה לגמרי שלו. אתה רוצה דוגמה. לא מוצא אף אחד בימין* שחשוב כמו הבחור הזה:

“במדינה נורמלית, משלשום היחידה הממשלתית לתיאום המאבק בגזענות הייתה סורקת חשבונות ברשתות החברתיות ומתחילה להגיש כתבי אישום באשמת הסתה לגזענות לכל האלירז שדה, אבישי בן חיים ושאר השופרות והצייצנים שאיבדו שליטה על הסוגרים”

https://twitter.com/erancherpak/status/1235486809813061632

אני לא מכליל וברור לי שלא כולם כמוהו, אבל אתה עושה את זה לגבי הימין.

קודם כל , שירה בנקי נרצחה ע"י חרדי בגלל פנאטיות ושנאה של הקהילה הגאה . לא בגלל אידואולגיה ימנית. אולי אתה תקבל את זה בתור הלם מוחלט אבל יש הרבה הומאים ולסביות ימנים.
דבר שני, רוב הבוגדים הכי גדולים במדינה היו שמאלנים. זה עובדה. אז מה השמאל נוטה לבגידה ? זה ההגיון שלך.

דבר שני, אם אני לא טועה ואל תכעס עלי אם אני טועה. אתה כרגע מתגורר במדריד נכון? תכתוב בגוגל את ארגונים כמו:

antifa black life ארגוני שמאל שמשתמשים באלימות כלפי מתנגדים פוליטים. לטעמי בלשון המעטה לא ימנים…

מה שהשמאל לא מבין וזה לא מפתיע, שבסופו של דבר, זה רק יחזק את ביבי. זה מאחד לחלוטין את הימין סביבו. מסכל אפשרות של ממשלת אחדות. ובבחירות הבאות יסגרו איתו חשבון. אני לא ביביסט ולא הצבעתי ליכוד בחיים חוץ מפעם אחת (שהוא התמודד מול פרס) בחירות הבאות אני מצביע ביבי. ואני לא היחיד.

הדאגה שלי זה מהטווח הקצר, אחמד טיבי והיזבק בועדות חוץ וביטחון למשל.

• שאני כותב ימין , אני מתיחס לרובו, לא לימין הקיצוני.

אם יורשה לי להביע את דעתי, בתור מצביע ליכוד בבחירות האחרונות, אני קצת לא מבין את הזעקה של הימין לגבי הדיבורים על החוק שימנע מאדם עם כתבי אישום לכהן כראש ממשלה. לפני הבחירות, היו דיבורים על כך שאם לנתניהו יהיו 61 אצבעות, הוא ידאג להעביר חוק שימנע את העמדתו לדין (נכון שהוא אמר שלא יעשה זאת, אבל קשה להאמין למילים שיוצאות מפיו). לכן אני לא רואה הרבה הבדל בין המחנות לגבי הכוונות שלהם לגבי מה לעשות עם נתניהו.

אישית, קיוויתי שגדעון סער ינצח את נתניהו בפריימריז ויוציא את המדינה מהפלונטר הפוליטי הזה. סער כבר אמר שנתניהו במצב היום פשוט לא יכול להרכיב ממשלה (בלי קשר לכתבי האישום) והוא צדק לחלוטין. עם כל ההערכה לביבי (והוא אכן מדינאי יוצא דופן), הוא צריך לשאול את עצמו איך הוא הגיע למצב שכל כך הרבה אנשים שונאים אותו ברמה של לעשות כל דבר רק בכדי שהוא יעזוב את המערכת הפוליטית כבר. מה גם שבשנים האחרונות הוא די זנח את התחום הכלכלי-חברתי וכבר אי אפשר להגיד שהוא מייצג את עמדות הימין בנושא (אני בכל זאת הצבעתי למפלגתו בגלל ה’ליברלים בליכוד’).

יחד עם זאת, אני מאוד מקווה שהצעת החוק המדוברת תישאר ברמת הדיבורים ולא תגיע לצד המעשי. לא בגלל שאני דואג לעתידו של נתניהו, אלא בגלל שאני חושש מהקרע שעשוי להיווצר בעם. קצת אבסורדי שמחנה השמאל מדבר על כך שנתניהו שיסע ופילג את המדינה, והם בעצמם רוצים להעביר חוק שעלול להכאיב מאוד ללפחות מיליון איש.

זה האידואלגיה שכחול לבן רצה לשתף איתה פעולה:

"“כל המפלגות הישראליות תומכות בכך שישראל היא מדינה יהודית וכל מה שהם אומרים הוא קוסמטיקה, איפור. אנחנו המיעוט הפלסטיני, בעלי האדמה המקוריים בארץ הזאת", אמרה לקול תשואות התלמידים.”

"“אומרים שיש לנו זכות חוקית מלאה להיות במדינה הזאת ועם זכויות מלאות, אלה הזכויות האזרחיות והדמוקרטיה ששמענו אותם. אין אותם בחוק הלאום, אין להן בסיס בחוק. אם יש מפלגה בארץ הזאת שתגיד שאנחנו בעלי האדמה המקוריים ותתייחס אלינו על הבסיס הזה שתבוא ותגיד את זה”

מעבר לזה שהיא משקרת לתלמידים שלה באופן מזעזע. הנה , תספרו לי על איזה שותפות אפשר לעשות עם צד שרואה בעצמו בעל בית של האדמה ובנו פולשים… יהודים שמצביעים לזה , זה שילוב מדהים של שינאה עצמית וטיפשות.

אני אוהב פוליטיקה ונהנה מהטריקים והמהלכים של שני הצדדים. כחולבן שינו ביומיים האחרונים את השיח והעלימו יפה את ״תחושת הניצחון״ של הימין.

אחרי כל זה, בסוף בסוף, לא תהיה פה ממשלה שכוללת את ליברמן-תלם-מרץ-טיבי. לחוק המדובר אין שום משמעות גם אם יעבור. המקסימום שכחולבן יכולים להשיג זה ממשלת בזק שתהפוך את גנץ לראש ממשלת המעבר במקום ביבי וללכת לבחירות נוספות, וגם זה תסריט דיי מופרך שטומן מלכודת שעשויה לקרב את הימין ל61.

מנסים לייצר סימטריה בין הגושים כאילו הקרב צמוד, אבל יש הבדל גדול בין גוש 58 שיכול להרכיב ממשלה לגוש חוסם שאמנם גדול יותר אבל אין לו שום יכולת לחבר משהו שיכול להסכים על איזשהו נושא חוץ מרקלאביבי. יש פה צד אחד שהוא בבירור ״המנצח״ ויושב על שער היריבה וצד שמתבנקר וחוגג שאחד מהכדורים השורקים עדיין לא נכנס. בסוף זה ייכנס.

כמה עובדות משעשעות ומענינות על נשיאים אמריקאים בדימוס
https://twitter.com/magazineLiberal/status/1235926558755434498
נב: יש טרד על נושאים כלליים?

אני חושב שאתה מיתמם. חוץ מזה, לדת יש קשר לדברים האלה, בטח במזרח התיכון.

אכן, אבל החלוקה לימין שמאל בארץ קצת שונה. גם המשמעות של אנטיפה שונה מאד בין מקומות בעולם, זו לא הדוגמה הכי טובה.

1. זה בסך הכל אומר שיש להם נראטיב. גם ליהודים יש נראטיב. חלקם אף מאמינים שזו ארץ שהובטחה להם על ידי הקדוש ברוך הוא (אם הודי היה מספר לי שאלוהים הבטיח לו חלק מפקיסטן, מעניין מה הייתי חושב). ברור לגמרי שישנה התנגשות רעיונית בין שני הנרטיבים אם אתה מפרש אותם בצורה מסויימת, בעיקר זו הקיצונית משני הצדדים. רעיונות יש לקחת ברצינות, אבל המצב בשטח הוא שאין שום סיכוי שאיימן עודה באמת חושב שהוא יעיף אותך מפה
  2. זה לא שמדינת ישראל לא מתייחסת לאיום כזה מצד הערבים, כן? ישראל מגלה הרבה חשדנות כלפי האוכלוסיה הפלסטינית (זו שברשות וזו שבארץ) ומנגנוני הביטחון אקטיבים
  3. תמיד תמיד צריך לזכור שיש אפשרות שבמקום מנהיג אחד יבוא אחר, קיצוני יותר. עודה הוא בסך הכל אדם יחסית מתון ולדעתי גם פרגמטי
  4. אין בי נאיביות או מחשבה שתוך עשר שנים הזוגיות תפרח משל הייתה טוני קרוס ולוקה מודריץ׳. גם אם כלכלה וקבלה טובות יותר של האזרחים הערבים לא ימנעו חלק גדול מהחיכוכים. אסד הרי קיבל חינוך מערבי. מצד שני האלטרנטיבה גרועה יותר

@KB9 לטובת מי עובד פקטור הזמן? אני לא בטוח בכלל שהוא מיטיב עם ביבי. יש לו מעל הראש איום משפטי ולא מעט פוליטיקאים מבית שמחכים ליום שאחריו. זה מסוג הדברים שברגע שמגיע הטריגר הוא מבשר הידרדרות מהירה. לכחול לבן יש איום שמזיק לנתניהו לא רק באם יתממש (חקיקה), אלא גם האיום עצמו מפריע לנתניהו. במפלגה שלו הוא עלול להצטייר כמי שעומד בין הליכוד לבין שלטון. בהנחה שכחול לבן צריכה להניע כדור לרוחב ולחכות שהזמן יעבור, אני לא יכול שלא לשאול אותך: אתה לוקח ממשלת גנץ תמורת טוני קרוס?

נראה לי שאתה צריך לסייג את עניין האלימות בין ימין לשמאל לחברות דמוקרטיות. כי בכל זאת, קומוניזם…

אני ממהר לצאת , אני יגיב רק לסעיף הראשון 1:

הנרטיב שלי, לא מבוסס על הבטחה אלוהית או אגדות (אני אתיאסט מלא), אלא על עובדות בשטח, יהודים היו פה בארץ הרבה לפני שהסבא של הסבא של אותה חברת כנסת בכלל היה בתיכנון. זה לא אומר חס וחלילה שאני רוצה לגרש אותה או לשלול ממנה זכויות. אבל אני לא אורח או פולש במדינה הזאת. אני ושאר היהודים פה, הם בעלי המדינה. זו מדינה יהודית , שהלאום היהודי חייב להיות הרוב במדינה הזו . יחד עם שיויון זכויות אזרחי למיעוטים במדינה. אולי אני טועה במונחים, אבל אני חושב שאני ברור מספיק.

זה גם אחת הסיבות שאני מתנגד להגירה ללא הגבלה כולל מרוסיה ואתיופיה. גבולות פתוחים זה הסוף של מדינה יהודית.

סעיף הראשון שלך הכי מפריע לי. כי הרעיון שליהודים יש נרטיב ולפלשתינים יש נרטיב והאמת היא איפה שהיא באמצע וזה יכול לחיות עם זה. זה רעיון פסול ולא נכון, ואני יסביר. כל עוד צד א aka פלשתינים יחשוב שצד ב aka יהודים\ישראלים הם במקרה הטוב אורחים ובמקרה הרע פולשים זרים (ובוא נהיה כנים, הם יותר חושבים עלינו בתור פולשים מאשר אורחים) הוא לא רק לא צודק ולא מוסרי. אלא גם חשיבה שתמנע כל הסדר פוליטי לטווח ארוך או הסכם שלום בין שתי הצדדים. בשביל שהיה סוף לסכסוך, הערבים לא רק רשאים, אלא חיבים להבין שאנחנו , גם אם זה רק בשטחי 67 לא אורחים ולא פולשים אלא בעלי הבית . רק שהם יכירו באמת בזה. הסכם שלום אמיתי יכול להתקיים. כל עוד השמאל והעולם ימשיכו לפמפם להם שהם קורבן (בשקר) העימות בין שתי הניצים ימשך.

ישראל והיהודים, התפשרו על ארץ ישראל השלמה (רוב העם) יותר מזה, לדעתי , לעיקרון שתי המדינות, יש רוב בכל העם. כמובן , תמורת ביטחון וסוף הסיכסוך. לעומתנו הפלשתינים לא מוכנים באמת לותר על חלום פלשתין הגדולה.

ברור שממשלת גנץ. חשוב לשמור על פרופורציות.

הזמן לא עובד לטובת כחולבן ובטח שלא לטובת גנץ אישית, כי זה דיי ברור שבבחירות הבאות הוא לא יעמוד בראש המפלגה. המניה שלו כבר לא תעלה מכאן.

לגבי כל המחנה, לחץ הזמן מהעניין המשפטי ירד ברגע שהוגש כתב האישום. המצב המשפטי של ביבי כבר מתומחר במנדטים שלו, לכל מצביעי הימין ידוע שהם בחרו בראש ממשלה שינהל משפט בזמן הכהונה. מכאן זה עניין של כמה שנים עד פסק הדין. בקצב של שלוש מערכות בחירות בשנה ביבי יכול להחזיק עוד עשרה סיבובים בשקט.

לגבי המצב בתוך הליכוד, היו פריימריז לראשות והתוצאה מובהקת. משם לא תבוא הישועה לשמאל. מעבר לפופולריות העצומה של ביבי, אין ל״בכירי הליכוד״ סיבה להתלכד סביב גדעון סער לדוגמה. כולם רוצים לרשת את ביבי וגדעון יריב שלהם. כולם ימשיכו לשתוק.

ודבר אחרון שצריך לקחת בחשבון הוא שאם ביבי יפנה את הדרך מסיבה כלשהי, אין לליכוד שום צורך בכחולבן בשביל קואליציה וליאיר בטח שאין צורך בגנץ. איך שלא הופכים את זה, עם גוש של 40 מנדטים וכח אלקטורלי אישי של 10-15 (גנץ/לפיד) לא לוקחים אליפות.

השילוב של ניהול מדינה ומשפט במקביל לא קרה עד עתה. העדויות במשפט יכולות להשפיע ציבורית ויהיה קשה להתבכיין על הדלפות. למשל , העדות המוקדמת נגד אולמרט יצרה טלטלה חזקה. מצד שני פורסם מידע על התיקים בעבר.

צודק לגבי האינטרס של הבכירים ועיניין הישועה. מצד שני, אם יהיה חוק ותקו בבחירות הבאות.
(הלואי שיהיה בעוד שנים אחרי ממשלת אחדות) , מי המומלץ?
כמו כן, סער אמר למצביעי הליכוד שביבי לא יוכל להקים ממשלה כי הוא חסום פוליטית. התחזית התממשה. האם זה ישפיע?

בכל מקרה, נתניהו מרגיש מאוים מהחוק ולדעתי (יחד עם ממשלת המיעוט התאורטית) הם מקוים שהוא והשותפות יתפשרו . אולי הנשיא יציע מתוה חדש

במועד ב , הוא היה 44 וליברמן היה 8. לא יודע אם ניתן לשחזר את זה. יש הנחה שמפת המנדטים יכולה להשתנות אם נתניהו ילך. למשל, שקד תעבור לליכוד. אני מניח שהרוב יהיה ימני אבל אולי יהיה קל יותר לצור ממשלת אחדות אם יור הליכוד יהיה אחר. אם נסתכל על המפה הנוכחית, יש דם רע בין החרדים וליברמן. אם כחול לבן תשמר שיתוף פעולה הדוק עם העבודה-גשר (מרצ לא תיכנס לממשלת ימין) , הם יוכלו להכנס יחדיו. מצד שני, לפיד פסול בעיני החרדים אבל הוא חלק מרשימה.

לגבי ממשלת מעבר ברשות גנץ או אפילו חקיקה(אין חוק רישמי), ההשלכות הציבוריות שלה לא ברורות. כראש ממשלה, לנתניהו יש יתרון בשליטה על סדר היום . למשל, פגישות עם מדינאים. מצד שני, הוא אחראי על דברים. אם הוא ילך יהיה לו זמם פנוי רב יותר לקמפיין (במקביל למשפט כמובן).

תאורטית, ממשלת מיעוט (שעצם התמיכה בה בתוך כחולבן בעיתית ולא ברורה) יכולה להתקיים לתקופה מסוימת כי הדחה שלה תדרוש קואליציה חלופית(אי אמון קוסטיקטיבי) או אי העברת תקציב. זו תהיה כנסת מאתגרת בלשון המעטה אבל הממשלה תהיה עם סמכויות מלאות. הבלוק יתיבש באופוזיציה ואולי חלק מהמפלגות יבואו או ישתפו פעולה (למשל במטרה לעזור לעולם הישיבות לתושבי הצפון או לאנטרס משותף או תן וקח). ההשלכה הציבורית לא ברורה.
שמעתי אפילו הצעה שליברמן יעשה ממשלת מיעוט עם הבלוק ויטיל וטו בנושאי דת. או העבודה -גשר תצטרף או שיהיו עריקים((די ירד מהפרק)
לסיכום, אני חושב שמדובר באיום או בשוט. יכול להיות שיש להם תוכנית .
בכל מקרה השנה האחרונה הוכיחה שאי אפשר לדעת ואי אפשר להספיד את נתניהו או יריביו.

https://twitter.com/ilanshpr/status/1236184267987828736

וזה אפילו לפני שהשמאל מקים ממשלה ופותח את הגולאג ומחנות המחשבה מחדש לאנשי ימין. לא רוצה לדעת מה יקרה שהשמאל יעלה לשלטון…

הם לא נבחרי הציבור.
נציג דברים רעים (ואף אלימים ) שציצנים אומרים על ליברמן וגנץ?
מקווה שהרקבון (שמופץ לרוב על ידי אנשים אנונימים ) ישאר ברשת.
נב: אני חושב שהוא דבר על ביבי בלבד.
אני גם לא מדרג דמוקרטיות של מחנה.

אפילו רק לישראל.
כמו כן מסכים שממשלת נתניהו היא כרגע תרחיש סביר, אבל אני חושב שיורשיו יהיו אקטיבים ברגע שתיהיה הזדמנות. מה גם שהם כמה ותמיד יהיה זה שמתפתה לפעול.

משה אתה מדבר פה על סוף הסכסוך עם הפלסטינים בהקשר של הרשות ומדינה פלסטינית, הדיון לא עסק בזה עד עכשיו ומה שטענתי עד עכשיו לא ממש התייחס לזה. אני אמנם כנראה חושב שונה ממך על חלקים מהבעיה הזו, אבל אני חושב שכבר ציינתי שהפתרון שמוצג על ידי מרץ (׳נדבר איתם׳) לא יביא לקץ הסכסוך. ובכלל, עם מי. הרי יש גדה ויש עזה וזה מסובך וכו׳…

לגבי ערביי ישראל, יש מיעוט שעדיין חושב שמגיע לו הכל ושאתה תעוף מפה, לדעתי הרוב לא חושב ככה. גם אצלנו הרוב לא חושב את ההפך. השאלה היא איך אתה מתייחס לאזרחים הערבים שנמצאים אצלך. כמו שכתבתי, אני סולד מהדרך של נתניהו, מאד פשוט. במקום להעביר את המסר שאנחנו עובדים עם המתונים ונגד הקיצוניים, הוא רק מחמיר את המצב וגורם לקרע.

• כל המפלגות, למעט הרשימה המשותפת, מאמצות את המונח מדינה יהודית ודמוקרטית. אלא שהמחנה הלאומי ומחנה המרכז-שמאל מפרשים אחרת את המונח “יהודית”. שלא לומר שיש אנשים בתוך אותו מחנה מרכז-שמאל שמפרשים אחרת את מונח זה

• מה שמוביל אותי לכך שכחול לבן היא מישמש רציני. העם שלנו יודע להתאחד למשימות לאומיות גדולות, אחרת אין לי הסבר מניח את הדעת לכך שעופר שלח ויועז הנדל באותה מפלגה. השאלה המתבקשת היא מה יקרה כשהדבק שמאחד את כולם לא יהיה? או מה יקרה כשהם בתור קואלציה יעברו את החלק של לצעוק שיסוי הסתה פילוג וכתבי אישום ואשכרה יצטרכו לקבל החלטות?

• מיקומך על הסקאלה “יהודית ודמוקרטית” הוא אולי רמז להשתייכותך לאחד המחנות, שכן יש סתירה מסוימת בין “יהודית” ל"דמוקרטית" - אי אפשר גם וגם באופן מלא. בגדול לראייתי הימין רוצה יותר יהודית והשמאל רוצה יותר דמוקרטית

• היום קיבלנו את הגושפנקא שליברמן מונע ממניעים אישיים

• אני סבור שאם האירועים של היומיים-שלושה האחרונים היו ידועים מראש, חלק ממצביעי ליברמן וכחול לבן היו מצביעים אחרת. לכן לדעתי זה לא מדויק מצידו של גנץ להגיד שיש רוב להעפת ביבי. הוא שכח לציין באילו תנאים

• אם לא תפר הבטחות אף פעם כנראה שלא תשאר רלוונטי בפוליטיקה

• סעמק מסי, דקה 81. אולי אנחנו, כאוהדי ריאל מדריד, נקים בייס ונאחד סביבנו את אוהדי הקבוצות האחרות להפלת מסי?

יותר קשה מלהפיל את ביבי חביבי :joy:

ח"כ עאידה תומא סלימאן: “לא חושבת שיש צורך בחוק השבות, מי שרצה לשוב לישראל כבר הגיע”

עם זה מנסים להקים קואליציה.

https://twitter.com/kann_news/status/1236567370568736768

נכון. מצד שני הפיתרון של הימין שרוצה לספח את כל השטח עלול להביא, אלא במחיר של אי שוויון זכויות, לתוצאה הפוכה ממה שהוא רוצה.

אם זו הייתה הנקודה הבעייתית היחידה… ברגע שתוכנית טראמפ תגיע לשולחן הם לא יתמכו (מצד שני הליכוד יצטרך לתמוך גם אם הוא יהיה בחוץ).

בכל מקרה וכמו שכתבתי, המפלגות האלה לא שונות מכל פוליטיקאי אחר שמבטיח הבטחות לציבור שלו. כחלון סידר לכולנו בית, בנט מוטט את שלטון החמאס וסמוטריץ׳השליט פה שלטון דתי. אחרי מה שאתה עושה כדי להיבחר, כפי שרועי ציין, ישנה מציאות ואיתה אתה מתנהל וזה כבר בתוך גבולות גזרה הרבה יותר ברורים. גם המשותפת כמו כולם תצטרך להפר חלק מההבטחות שלה ביושבה עם כחול לבן.

צריך להסתכל בעיניים מפוקחות על קמפיינים פוליטיים. מטרתם היא לא לשכנע את המשוכנעים, אלא את ה 2-3 מנדטים שאפשר להשיג באמצעות קמפיין טוב. אם כחול לבן הייתה הולכת על קמפיין מתון היא הייתה משכנעת את המשוכנעים. כנראה שמישהו ניתח והמליץ להגביר מיליטריזם כדי לשאוב קולות מהליכוד. באותה מידה היא יכולה הייתה להחליט הפוך (למשל קמפיין שפונה לאוכלוסיה הערבית) אם היא רק הייתה מגיעה למסקנה שזה יועיל לה אלקטורלית. צריך להסתכל מעבר לקמפיין ובמובן הזה אני חושב שגנץ ועודה בסך הכל יכולים להסכים על לא מעט