פוליטיקה וזה :: ישראל במלחמה

אני האמת נמצא במצב בעייתי מבחינה פוליטית. אני ימני שלא סובל את ביבי. קשה לי לשמוע טיעונים של “כולם מושחתים”. איך הגענו למצב שאנחנו מוכנים לתת לשחיתות לחגוג בצורה כזאת בוטה ולקבל את זה כי ככה זה. למה לקבל את העובדה שיש לנו ראש ממשלה וכנסת כזאת? אנחנו לא אמורים לשאוף לראש ממשלה וכנסת שידאגו לנו, לאינטרסים שלנו? איך קורה שכל שני וחמישי יש הפגנות על כסף (מורים, נכים, שוטרים וכו וכו) ואני שומע שהכנסת הצביעו להעלות להם את השכר שוב.
איך קורה שהבן של ראש הממשלה אומר שאבא שלו נלחם בכנסת בשביל לסדר למישהו 20 מליארד, ומה שאנשים חושבים זה שמי שהקליט ממש מושחת ולא בסדר…

אוריה, אני מודה שאני בור בכל מה שקשור לכלכלה. תוכל להראות לי איך מבחינה כלכלית אנחנו במצב טוב? הרי מחירי הדלק עולים, יוקר המחיה, זוגות צעירים לא יכולים לקנות בית, עסקים קטנים נסגרים בקצב מטורף. מה אני מפספס?

מבחינה ביטחונית אני לא חושב שאנחנו בטוחים. היה לביבי נס שתוכנית המנהרות לא יצאה לפועל ואז היינו מדברים אחרת לגמריי. מה עם כל הדקירות? כבר שכחנו את זה? לי אישית נראה שזה לא באמת תלוי בביבי, אלא בצד השני. ברגע שהם ירצו לבצע פיגועים הם יבצעו, אין רתיעה מישראל.

לא, זו לא הבחירה. הבחירה היא בין נהנתן יותר וראש ממשלה מוצלח לנהנתן פחות וראש ממשלה פחות מוצלח. אם אתה זורם איתי רגע שביבי ראש ממשלה מוצלח, למה לי להחליף אותו בגלל דברים שלא פוגעים בשום דבר בחיים שלי או בחיים “של העם”? העניין הוא פשוט: אני מאמין שתחת כל ראש ממשלה אלטרנטיבי (נניח כחלון, יחימוביץ’, השד יודע) מצבנו כנראה יהיה רע יותר. ועל כן עדיף לי נתניהו בשלטון, גם אם הוא נהנתן (או במילים שלך מושחת).

אם אתה חושב שראש הממשלה לא מוצלח ועדיף מישהו אחר, אז תפסיק לדבר על השחיתות ותתחיל לתקוף אותו על הדברים בהם הוא אמור להימדד. זה הזוי כמה שהשמאל הישראלי לא לומד לקח בשום מערכת בחירות, לא פלא שלא עולים לשלטון. אני מוכן לחתום שאם מחר בחירות, עם כל הטררם, נתניהו שוב לוקח את הבחירות בלי יותר מדי מאמץ. יודע למה? כי דעתי על האיכויות המקצועיות שלו היא דעת רוב. הציבור הישראלי לא כזה מטומטם ונראה, לשמחתי, שהוא יודע להבדיל בין עיקר לטפל. מאותה סיבה, אגב, דווקא לפיד בתקופה זוהרת בסקרים - בתקופה של חוקים כופי דת, הציבור הישראלי הולך אחרי מי שיתנגד לכך הכי הרבה.

המצב הכלכלי בישראל לפי כל מדד נורמלי הוא הטוב ביותר שהיה מאז ומעולם, וזו לא דעה זו עובדה אמפירית. ההכנסה הממוצעת לנפש בשיא, ההכנסה החציונית (שלא תקשקשו לי על עשירים שמעוותים ממוצע) בשיא, ההכנסה הממוצעת בכל עשירון בשיא (כלומר, העניים של היום במצב יותר טוב מהעניים של כל דור ודור אחר). ישראל הפכה בתקופת ביבי (לא רק בזכותו) מכלכלה מתפתחת לכלכלה מפותחת, אחת המדינות העשירות בעולם. מי שלא מאמין מוזמן להסתובב באירופה, רמת החיים יותר גבוהה פה מבהרבה מדינות מערביות אחרות.

לנתניהו אין שליטה על מחירי הדלק מן הסתם (תלות מוחלטת במחירי הדלק בעולם). מה שהוא יכול לעשות זה להוריד את המס על הדלק אבל זה הורדה מלאכותית (חיובית) שצריכה להתבצע לצד הטלת מסי נסועה בכבישים עמוסים, דבר שלצערי בגלל הבורות הכלכלית של הציבור בישראל אין לו שום היתכנות פוליטית. ולכן כולנו נשלם הרבה יותר יקר וניסע הרבה יותר לאט.

עסקים קטנים וחדשים נסגרים בקצב מטורף כל הזמן בכל מקום בעולם, אין שום קשר לנתניהו. זה חלק מתהליך בריא שצריך לעבור שוק בריא. אנשים לא מובטלים, זה מה שחשוב. כלכלה בריאה דואגת לאנשים, לא למשרות ולא לחברות.

יוקר המחיה לא קיים. ישראל כבר כמה שנים נמצאת בדפלציה (ירידת מחירים), והאמת קשה לי לראות איך אפשר לפספס את זה. הכל יותר זול היום ממה שהיה לפני 5 שנים (למעט דיור): מזון, ביגוד, דלק (כן, גם דלק), תקשורת, טכנולוגיה, וכו’. הדבר היחיד שעולה כל הזמן (וגם הוא במגמת עצירה) זה מחירי הדיור ושם באמת לנתניהו יש חלק, אבל כחלק ממכלול זה מתגמד והמצב הכלכלי של הזוגות הצעירים היום טוב מאי פעם.

למזלנו, יכולות קנייה זה נתון אובייקטיבי שאפשר למדוד ולא צריך לסמוך על התחושות הסובייקטיביות של אנשים. אבל אם אתה לא מאמין, תנסה לדבר עם אנשים בגיל ה-40-50 ותשאל אותם איך הם גדלו כשהיו ילדים. הם היו הרבה, הרבה יותר עניים. יודע מה, למה ללכת כל-כך הרבה אחורה. בוא נסתכל על ישראל לפני 20 שנה ונגלה תוצאה דומה. הבעיה היא התחושות של האנשים, לא מה שהם מסוגלים לקנות. זה קורה בין השאר בגלל תקשורת איומה שמטמטמת את הציבור עם כתבות וכותרות משקרות (“אחד מכל שלוש אנשים עני !” עם תמונה של זקן מחטט בפח, תוך כדי רמיזה שאחד מכל 3 אנשים מחטט בפח).

אני לא מבין גדול בביטחון, אבל שוב, אתה מעניק תחושות סובייקטיביות. מדדים אובייקטיביים מדברים על התקופה הרגועה ביותר בתולדות המדינה עם הכי מעט אירועים בטחוניים (אתה מעדיף אוטובוסים על דקירות?) וזה למרות (יש שיגידו בזכות) שאין שום תהליך מדיני ונדמה שהתקווה של הפלסטינים פחותה בהרבה.

דוד אני לא קומוניסט ואין לי שום בעיה עם נהנתנות. אני לא מחפש ראש ממשלה שיגור בצריף או שינסע באוטובוס.

השחיתות של נתניהו היא לא בזה שהוא מעשן סיגרים ושותה שמפניות ואפילו לא ברצונו האובססיבי להיות קרוב לחוג הסילון. השחיתות היא בכך שבעלי אינטרסים משלמים עבור הנהנתנות שלו (בניגוד לחוק) והוא בתורו מחזיר להם טובות.

אני אגב תוקף את נתניהו בשני מישורים: במישור השחיתותי ובמישור התפקודי. אין לי סיבה לבחור בינהם. לגבי הציבור - שמינית מהעם בחר בנתניהו ושבע שמיניות לא.

אגב, אותי איבדת ב"יוקר המחיה לא קיים"… אפשר לזרוק מספרים עד מחר (ואתה יפה מאוד יודע שאפשר לזרוק כל מיני סוגי מספרים לכל מיני סוגי טיעונים) אבל לספר שהמצב הכלכלי מזהיר ושהציבור בעצם מטומטם שהוא לא שם לב לזה… נו שוין.

אתה מסכים שהוא בירידה?

כדאי לציין שיש דברים שלעולם יהיו יותר יקרים בישראל מאשר באירופה/ארה״ב, שם פשוט אפשר לטייל בין מדינות עם משאית. זה בערך כמו שלא משתלם להרבה להקות לעשות הופעה בארץ, כי זה מרחק גדול, צריך טיסה ולא משתלם להביא את כל הציוד בשביל ערב אחד.

את האדם הממוצע זה לא מעניין, הוא משווה את עצמו לסביבה. מבחינה פסיכולוגית, עוני הוא עניין יחסי ולא אבסולוטי.
בשנים האחרונות ישנה נטייה להשוות לא רק לאחרים בארץ, אלא גם למדינות אחרות (ומן הסתם, תמיד מסתכלים על גרמניה ולא על פורטוגל). יקח לנו זמן להדביק את איכות החיים במדינות ה׳טובות׳ באירופה. בזמן הזה מי שיש לו מקצוע בינלאומי נוטה להסתכל החוצה ולהתלונן.

אין בעיה, אני מקבל ומסכים. אבל נתניהו לא אשם בזה שמדינת ישראל לא נמצאת במקום שהיא המדינה העשירה בעולם. מדד לראש ממשלה איכותי הוא שיפור אבסולוטי. לא ייתכן שמדינת ישראל הפכה ב-20 שנה האחרונות למדינת עולם ראשון ואנשים פה יתלוננו שאנחנו עניים כי אנחנו לא גרמניה או ארה"ב. זה מגוחך.

מישהו רוצה להציל את ראש הממשלה מאישתו?

image

התמונה נראית קצת מזוייפת

זה פוטושופ אבל זה עדיין מצחיק. חשבתי שזה ברור…

בוא נגיד שאני קיבלתי את זה בווטסאפ ונראה שזה לא ממש היה ברור לכולם

השאלה המעניינת היא איך התקשורת בפעם המיליון הצליחה לעזור לביבי במקום לפגוע בו - האם זה בכך שהיא מעצימה את הקונספירציה או פשוט בכך שהיא מעלה סימפטיה אדירה בקרב הציבור כלפי אדם שנשוי לאישה מטורללת.

עוד שאלה, זה איך יכול להיות שכל עובד במזנון הכנסת יודעת שהיא מטורללת, ועדיין חלקים עצומים בציבור פשוט לא מאמינים לזה.

בפודקאסט ׳הספינר׳ הוא התייחס לסוגיות האלה באחד מהפרקים, אנסה למצוא את זה מחר. פרק מעניין מאד.

@Uriah

יש פה מצב קצת חולה. השנאה מעוורת את הימין, הם כ"כ שונאים את השמאל שהוא מוכנים שהיטלר ינהיג את המדינה ולא סמאלני. מי ש"שולט" בימין זה ביבי, והוא בהחלט יודע איך לדבר, אז זה המצב. במקום לדבר על הבן של ביבי ואיך הוא מספר בריש גלי שאבא שלו סידר כסף לטייקון, הם יגידו כמה הבנאדם שהקליט מושחת וימציאו שכל הנוער הולך לפוסיקט או מסרסר את החברה שלו (והוא לא).
הם יגידו שלא אכפת לו שראש הממשלה מבזבז כ"כ הרבה כסף בנסיעות, מגיע לו. הם יגידו שפרס בזבז יותר מכל נשיא אחר (נכון. זה עדיין לא סותר). הם יגידו גם שהשמפניות והסיגרים לא מעניינים אותם, אלא רק איך הוא מתפקד כראש ממשלה.
הם יגידו שלא אכפת להם שהילדים שלו מקבלים הטבות ושמירה על חשבון משלמי המיסים למרות שאף בן של ראש ממשלה אחר לא קיבל את השמירה הזאת, הם יגידו שככה החליטו. הם יגידו שהתקשורת (עוד לא הבנתי מי אלא התקשורת. יש כ"כ הרבה אנשים בתקשורת, על מי הם מדברים בדיוק?) רודפת אותם, אבל אין מה לרדוף, כל התיקים לפניכם. כל העובדות לפניכם. כל ההקלטות, העדויות, הכל שם. אף אחד לא רודף אותם, זה החומר האנושי. מה שאתם רואים זה מה שיש. ראש ממשלה שפועל ממניעים מפוקפקים, אישה מטורללת ודיקטטורית, וילד אחד שמסרסר בחברה שלו כשלידו מאבטח שאנחנו משלמים. לפחות יש לו עוד ילד נורמלי שאני מאחל לו שהוא ימשיך לחיות את חייו ולהתרחק כמה שיותר מקן הקוקיה הזה.
אבל הימין היום עיוור. הוא עיוור משנאה. אנשים בכלל לא מוכנים לשמוע מפלגות אחרות ומה הן אומרות.

מה שאני לא מבין, למה בנט כמו פחדן יושב בצד. ממה כל אנשי הימין מפחדים. הלואי שיקום איזה מועמד ישר וחזק מגוש הימין מרכז… הוא ינצח את הבחירות בהליכה. (אני יצביע לכל מועמד שהוא לא ביבי או דתי קיצוני) שמישהו שהוא לא מהמחנה של ביבי יגלה אומץ ויגיד די יש גבול…

החלום שלי? בגין

יש גבול למה? לצעקות של שרה?

בכל מדינה מתוקנת דבר כזה לא היה מתפרסם בצהובונים. בישראל הוא מתפרסם בכתבה הראשית של כל עיתון. התקשורת הישראלית פשטה רגל מזמן.

אתה לא תצביע לשום מועמד לראשות הממשלה כי שיטת הבחירות לא מאפשרת את זה. לכן ההתעסקות במי יהיה ראש הממשלה הבא מזיקה. דרך המפלגות שמריצות לכאורה מועמד לראשות הממשלה נדחפים לכנסת האנשים הכי לא ראויים.

מכיוון שלחלקים עצומים בציבור נשבר מההטיה הכל כך שקופה של התקשורת וריאקציה מובילה לריאקציה.

נדמה שיש דיון נצחי באוויר - האם יאיר נתניהו הוא ילד חרא ושרה נתניהו אישה לא נעימה או לחילופין התקשורת רודפת את משפחת נתניהו? התשובה היא שכל התשובות נכונות.

שביט - התיקים לפנינו. מה הראיות, מה ההוכחות ומה ההאשמות? יש הבדל בין אדם שאיננו ראוי בעיניך לבין אדם אשר עבר על החוק.

בנט לא רק אדם חכם אלא גם פוליטיקאי חכם ולאורך כל הקריירה הפוליטית שלו הוא נותן חיבוק דב לנתניהו: המפדל לדורותיה לא רוצה להיות מפלגת בוטיק כמו בעבר ובצדק, בינתיים הם מקדמים מדיניות בחינוך ובמערכת המשפטית. כשנתניהו ילך (בערך באותה שנה בה ונגר יתפוטר - כששניהם יהיו זקנים מדי) הואקום בימין יהיה אדיר, הציבור הרי לא באמת מעריך את כל הארדןים למינהם ולבנט יש אשכרה סיכוי להוביל מפלגה שולית במפה הפוליטית לשלטון.

בני בגין הוא נסיך, ואני מציע לקרוא את הספר “הנסיך” באותו הקשר. כשאתה יורש מעמד ולא מרוויח אותו אתה לעולם לא מוערך באמת. התקשורת אוהבת אותו בתור קישוט, בדיוק כמו ריבלין כשמתפייטים על “הימין האמיתי של ז’בוטינסקי” (אותו ימין שטען שגם כל מדינת ירדן צריכה להיות חלק ממדינת ישראל).

זו תופעה עולמית, עידן המבזקים ואנשים חמורי הסבר בחליפות שמספרים לציבור על הנעשה עומד להסתיים. אדם גולד (פשוט מעולה) פירט בפוסט על אילן היוחסין של גלי צה"ל, הקאסט שם מזכיר שבט בדואי או את משפחת המלוכה באנגליה…

לא התכונתי יש גבול, לצעקות של שרה (אותי זה מצחיק )… “יש גבול” :, לזה שראש ממשלה לוחץ על קבלת עיסקת צוללת שבצירוף מקרים מדהימה מטיבה רק עם שתי היועצים הבכירים שלו בניגוד לדעת שר הביטחון וצמרת צהל…

שסגן ראש מוסד לשעבר אומר בראיון שנאמר לו שאם הוא רוצה להמשיך בשרות הוא צריך “להיות בקשר” עם שרה…
שראש ממשלה והמשפחה שלו דורשים ממאנשי עסקים מתנות בשוויי של מאות אלפי דולרים בתמורה לקידום אינטרסים שלהם. חוסר הרצון שלו למשול ולנהל את המדינה ובמקום זה הוא עסוק בלפלג ולסכסך בין כל זרם פוליטי אפשרי…
אם אתה תדרוש, אני יכול להמשיך לרשום סיבות למה זמנו של ביבי חייב להסתיים.

אתה צודק, את גל"צ לדעתי צריך לסגור ולזרוק את העיתונאים שם לפח. כמו גם ידיעות אחרונות שבעיני הוא גרוע כמו ישראל היום. אבל אני עדיין לא מבין למה ההגנה האוטומטית על ראש הממשלה מפוקפק שבקלות אפשר למצוא לו מחליף בגוש הימין מרכז, (המחנה הציוני ושמאלה ממנו לא יזכו בבחירות גם בעוד 100 שנה וטוב שכך)

“ההצלחה של השטן היא לגרום לאנושות לחשוב שהוא לא קיים” > “ההצלחה של נתניהו היא לגרום לאנשי ימין לחשוב שבלעדיו הימין לא ימשול”

מה זה “ימין-מרכז”?

אם נתניהו הולך הליכוד (המפלגה הגדולה בימין) בבעיה חמורה, אין באמת מנהיג שהציבור מעריך/מחבב ומי שנשאר זה בנט או ליברמן שבמידה רבה שניהם נתפסים כסקטוריאליים. במצב כזה לפיד יכול לקחת ואפילו מועמד “ימין-מרכז” מהעבודה.

אתה מעדיף אדם ישר (בלי מרכאות) כמו ארדן? בני בגין בינתיים לא מנהל אפילו דף פייסבוק, אם נדבר רגע על ריל פוליטיקס ההישג היחיד שלו זה לטפח מעין תדמית של מנץ’ וגם את זה נתניהו הצליח למנף לטובתו.

אני יכול להבין אותך אם אתה כימני רוצה פוליטיקאי הגון או אידאליסט יותר מנתניהו, אבל מבחינה פוליטית כשקינג ביבי פורש הכל פתוח.

שהציבור יבין, שמי שעומד מנגד ביבי, זה מפלגה שבתוכה יש אנשים שחושבים שנישואים וגברים זה אסון ושצריך לחנך את הילדים לא להתגייס לצבא וסוציאליזם זה הפתרון לכלכלה שלנו למרות שבכל מדינה שניסתה לממש את הסוציאליזם הטהור, הסוציאליזם השאיר שם איי חורבות (ראה ערך קובה וונצואלה). ושהמפלגה השניה הגדולה בשמאל מגדירה את עצמה כלא ציונית (לפי דוברת מרץ) אז אין לשום מועמד מהשמאל סיכוי מול הימין.

(לגבי לפיד, הוא בדיחה שאני לא רוצה להתייחס אפילו אליו)

יש לביבי תחליף. אנשים טובים כמוך צריכים לצאת משטיפת המח שלו ואז אתם תבינו את זה לבד.

לפיד בדיחה מהרבה בחינות, אבל מבחינה פוליטית הוא רלוונטי מאוד ובכל מחנה “השמאל-מרכז” (או בעברית אנשים שלא אוהבים את ביבי אבל לא מספיק ימניים בשביל להצביע לבנט או לליברמן) הוא נראה כמועמד מוביל.

משה, דבר בשמות: מי היורש הרלוונטי לדעתך?