פוליטיקה וזה :: ישראל במלחמה

אבל מה שמטומטם בעיניי זה הפגיעה המתמדת בחופש הביטוי. אמרת משהו מטומטם? יצאת אידיוט. אמרת משהו מטומטם בטלויזיה? יצאת אידיוט בטלויזיה. פאדיחה היא מנגנון פיקוח מספיק טוב. הקונספט של להשעות מישהו בגלל משהו שאמר או עשה מסוכן בעיניי. וופי היא אחת מהמובילות בסתימת פיות מה שהופך את זה לעוד יותר מטומטם.

את רוזאן בר על משהו הרבה פחות חיסלו לה את הקרירה ועוד אותה רשת טלויזיה. אבל בגדול אני מסכים לחלוטין עם ליאור. אני רק מקווה שהוא ישמור אחידות פה גם בנוגע לאנשים שהוא פחות מחבב :slight_smile:

האמת זה מה שהופך את זה ליותר מצחיק בעיני. עוד שבועים היא חוזרת ימנית קיצונית… :slight_smile:

יש תקווה, מקצרצרים על פוליטיקה

המוות של האפליה המתקנת.

החל מסוף תקופת זכויות האזרח בשנות ה 60 וה 70 רבים מן המוסדות בארה"ב החלו “לכפר” על אפליה בעבר, לדוגמא בהרבה אוניברסיטאות ציבוריות שחורים צריכים ציונים הרבה יותר נמוכים בשביל להתקבל, זה בא לביטוי בצורה הטובה ביותר בבחינות הפסיכומטרי האמריקאיות, ה SAT.

בארה"ב יש שני סוגים שונים של SAT, סוג א’ בטווח ציונים של 0-800 וסוג ב’ 0-1600. על מנת להקל על עליכם אנרמל את המידע ל 0-800 שאנחנו מכירים בארץ.

על מנת להבין את הנתונים הבאים אתם צריכים לדעת איך מתחלקת בארה"ב האוכלוסיה לפי “4 הגזעים העיקריים” (הגדרה אמריקאית). 58% לבנים, 19% היספאנים, 12% שחורים ו 6% אסיאתים.

למרות החלוקה הזאת לפי מכון ברוקינג ב 2015 מכל התלמידים שקיבלו בין 750-800 ב SAT 60% היו אסיאתים, יחס של פי 10 מאחוזם באוכלוסייה. לעומת זאת שחורים והיספאנים מהווים 2% ו 5% מכלל הציונים ברף הנ"ל בהתאמה, כלומר בין פי 6 לבין פי 4 פחות מאשר באוכלוסיה הכללית.
לעומת זאת בקרב התלמידים שקיבלו את הציונים הנמוכים ביותר אסיאתים מהווים 6%, והשחורים וההיספאנים מהווים 35% ו37% בהתאמה, כלומר בין פי 3 לבין פי 2 מייצוגם באוכלוסיה הכללית.

בגלל התוצאות האלה רבות מן האוניברסיטאות שדורשות ציוני רף שונים להתקבלות ללימודים, זה יצר מצב כלכך אבסורדי שהאסיאתי הממוצע יכול להתקבל IVY LEAGUE של האוניברסיטאות (האוניברסיטאות הכי נחשבות בעולם) אם הוא היה שחור.

ועכשיו חזרה לבית המשפט.
ישר אחרי שהתחילה הפופולאריות של האפליה המתקנה בארה"ב התחילו להגיש תביעות בבתי משפט כי היא פוגעת בתיקון ה 14 לחוקה האמריקאית. בפסיקה התקדימית הראשונה מ 1971 בבית המשפט העליון בארה"ב בית במשפט פסק לטובת השארת האפליה המתקנת, אבל הסתייג “האפליה המתקנת אמורה לתקן עוול היסטוריה קונקרטי, לכן ההחלטה תקפה עד ל25 שנים, לאחר מכן לא תהיה חוקית”.

למרות האפליה המתקנת מצבם של השחורים ביחס לשאר האוכלוסיה נשאר אותו הדבר או אפילו הורע, לכן בדיון מחדש ב 1996 בית המשפט העליון קבע על הארכה מחודשת של עוד 25 שנים להחלטה אבל הוסיף הגבלות משמעותיות על יכולת האפליה המתקנת.

ב2016 בית המשפט העליון האריך שוב ב 25 שנים את ההחלטה אבל הוא עוד ועוד מגבלות על האפליה המתקנת, מאז 2016 “אפליה מתקנת לפי גזע המתמודד יכולה לקרות רק כאשר כל שאר ההבחנות בין המתמודדים לא הציגו הכרעה ברורה”.

בהחלטה ב 2016 התוצאה הייתה 4-3, (קגאן הצהירה על ניגוד עניינים ולא השתתפה ואילו סקאליה נפטר זמן קצר לפני).
כל שלושת השופטים שהצביעו נגד ההחלטה עדיין מכהנים בבית המשפט העליון, ואילו מתוך 4 שהצביעו בעד האפליה המתקנת 3 כבר לא משרתים והוחלפו על ידי טראמפ בשופטים שמרנים הרבה יותר.

ועכשיו אחרי שעברנו על ההסטוריה של פערי לימודים בין גזעיים בארה"ב ועל ההיסטוריה החקיקתית של בית המשפט העליון בנושא אנחנו יכולים להתקדם להווה ולסיבה שבגללה אני כותב פוסט זה.

ב2014 הוגשו שתי עתירות נגד אוניברסיטאות הרווארד וצפון קרולינה בדיוק בנושא הזה, שבוע שעבר לאחר דיונים בערכאות שיפוטיות נמוכות יותר בית המשפט העליון הסכים לדון בשני התיקים הללו ממש בקרוב.
לפי כל האינדיקציות הקיימות מהתבטאויות השופטים והחלטותיהן בעבר אני בטוח ב 95% שאפליה מתקנת על רקע גזעי לא תהיה חוקית בארה"ב בעתיד הקרוב מאוד.

ופינת הדעה האישית: אני סבור שאפליה מתקנת היא זוועה שחייבת לחלוף מן העולם הזה כמה שיותר מהר, אין שום הוכחה מחקרית אחת בהיסטוריה שמראה כי אפליה מתקנת עוזרת, כמו כן מעניין שהשופט השחור היחיד בבית המשפט, קלראנס תומס, הוא האויב המושבע הכי חריף של האפליה המתקנת ככל הנראה בכל ההיסטוריה האמריקאית, הוא גם השופט האהוב עלי.

תראה מה המציאו

אני מסכים, אבל מצד שני שאני רואה למשל בית משפט עליון אצלנו שרובו המוחלט מורכב מאליטה אשכנזית ושמאלנית אז בזה לא צריך לגוון? או אפליה מתקנת? חס וחלילה שהיה יועץ משפטי “שמרן” (מילים אחרות ימני) רק דוגמה…

הם תמיד רוצים לעשות “אפליה מתקנת” אצל הילידים המפגרים. לא אצלם בתוך הבית.

ההגיון של האפליה מתקנת זה בין השאר כדי שאותו ילד מהפריפריה או מהאתניקה הלא נכונה יסתכל למעלה למעלה ויראה מישהו כמוהו - וכך יבין שגם הוא יכול לכוון רחוק. קשה להגיד שאין בזה שום דבר. אם בתור ילד הייתי רואה טוענים רבניים שנראים כמוני אז אולי הייתי בוחר במקצוע, היום הוא נראה לי ממש אחלה.

@Aragones

כצופה אדוק בליגת הפוטבול בארה"ב - NFL, אני מכיר חוק מיוחד של אפליה מתקנת שהוא כך פתטי שזה כבר משעשע (אולי אני בתור פריווילג לבן אשכנזי מדבר כך, מי יודע).

בעוד שבוע וחצי בראשון יתקיים הסופרבול. עד אז יש הרבה קבוצות שלא עלו לפלייאוף או שעלו וסיימו את דרכן. חלק מהם מחפש מאמן חדש.

‘חוק רוני’ אומר שחייבים לראיין לעמדת המאמן בן מיעוטים כלשהו. כדי ‘לתת צ’אנס’ גם להם. מה בפועל קורה? נועלים מאמן שדי סגור כבר, ואח"כ מראיינים כדי לצאת ידי חובה איזה שחור/היספאני/וואטאבר. אם אני הייתי שחור הייתי נפגע… הרי אם הייתי מאמן מוצלח היו לוקחים אותי גם כשחור (יש הרבה כסף על הכף, מאמן מוצלח משיג ישיר של ניצחונות ובהתאמה כסף והרבה), אם אני לא מוצלח גם היותי לבן לא יעזור הרבה, אז מה זה החוק הגזעני והמפגר הזה??

הנה הוא בויקפדיה

@whykds

אולי זה היה במקור, אולי. היום זה לגמרי לא כך. תמיד לאחד יהיה יותר קשה על פני השני העולם לא שוויוני ופתטי לנסות לאזן אותו. אני חושב שילדים יתומים או אפילו חד הורים יתקבלו ישירות לכל אוניברסיטה שירצו בעקבות נסיבות חייהם… זה הרי בולשיט טהור, רוב הסטודנטים מתקשים בחייהם מי יותר ומי פחות, להתקרבן כשהסיטואציה קצת יותר קשה זה לעולם לא יקדם אותך.

אני מדבר בין השאר מניסיון אישי, למדתי עכשיו באוניברסיטה הפתוחה קורס של כימיה, נעזרנו אחד בשני דרך קבוצת וואצאפ. אחת מהבחורות שלגמרי שלטה בחומר שיתפה אותי שהיא בתיכון, יש לה עוד שנתיים והיא מכוונת לרפואה. אני חרדי שרק לאחרונה החל את לימודיו האקדמאיים כולל בגרויות לפני שנתיים והיא תהיה ד"ר בגיל 24. (אין לדעת, אבל ברעיון) הד"ר לכימיה שלימד אותנו היה בטווחי ה 35, ד"ר לכימיה! יכולתי להתקרבן, יכולתי לבכות על ‘מר גורלי’ אבל בחרתי להתאמץ ולצאת מהבוץ כם בגיל כזה. למצוא תירוצים תמיד יהיה…

זאת נקודה מאוד מעניינת שאף פעם לא חשבתי עליה.
אני יכול לראות איך יש לזה תועלת אבל במובן הרחב יותר אני מסכים עם הנקודה של רביע ושל המקק מעלי (סורי לא זוכר את השם :slight_smile: )

בכלל אני חושב שכל ההסתכלות על הנושא במבט פרטני על האזרח הקטן הוא תוצר לוואי של התרבות האמריקאית ששמה את הפרט (בצורה קיצונית) לפני הקהילה.

אפליה מתקנת אמורה להתייחס ולהתבצע בסקייל הרבה יותר רחב ועמוק, ממש מהשורש.

להכניס כל מיני מצטיינים מהפרוייקטים לסביבת למידה גבוהה בהרבה מהרמה שהם הורגלו אליה רק גורמת לנתק גדול יותר. הרבה יותר יעיל להזרים כספים למערכות חינוך של מקומות מכופחים (שחורים כן, אבל גם לבנים) לעומת קהילות שיש להם הרבה יותר ובכך להקטין את הפער התרבותי שיש ביחס להשכלה בין אוכלוסיות עניות ועשירות.

ב-ד-י-ו-ק! כל דבר אחר זה פלסטר ומס שפתיים שלא עוזר בשיט לאף אחד.
זה הזוי ומטורף שאסייאתי יכול להיות יותר טוב מכל השחורים וכל ההיספנים אבל לא להתקבל לייל/מיט/הארווארד כי הוא סתם אסייאתי ממוצע! טירוף. כך הורסים את העתיד.

תשקיעו לעזאזל בילדים, תתנו להם אפשרות ללמוד טוב ולהתפתח ואז לא תצטרכו להפלות אף אחד כשיגדלו. כי אין מה לעשות, חייבים את הטובים ביותר.

כל הכבוד אחי! כך צריך לעשות!

אני כמובן מסכים לחלוטין, הבעיה היא שאנחנו במיעוט בנושא. כמעט כל פעם שיצא לי לדבר עם אנשים על אפלייה מתקנת, יש הסכמה מאוד מאוד מאוד ברורה בציבור הרחב שזה הדבר הנכון לעשות. וזה לא שלא ניסיתי לשכנע אחרת, זה פשוט על אוזניים ערלות.

הציבור הרחב חושב במונחים של “צדק” וברגע שמשהו נשמע לו צודק מסיבות רגשיות כלשיהן, קשה מאוד לשכנע אותו שזה שגוי כי ההשלכות של זה הן נוראיות. אפילו קשה לשכנע שזה לא צודק כי זה דופק את אותו אסייאתי, כי מבחינתו השחור בעבר נדפק יותר.

לא יודע מה הפיתרון כאן, התחושה שלי היא פשוט שהציבור מטומטם, וזה מה יש. הויכוחים שהיו לי עם אנשים בנושא היו מאוד מתסכלים ומתישהו הפסקתי לנסות.

אין דבר כזה אפליה מתקנת. זה אוקסימורון. אפליה לא יכולה לתקן. אפליה זה ניסיון לייצר קיצור דרך לביטול אפליה. אתם טוענים פה שאפליה מתקנת פוגעת בפריבילגים. אני דווקא טוען שאפליה מתקנת פוגעת באלה שהיא כביכול נסה להציל.

זאת סתם סמנטיקה, אתה יכול לקרוא לזה פעולה מתקנת ולהשים את זה בצורה שמפלה אוכלוסיות “פריווילגיות” לעומת מקופחות.

עם המשפט האחרון שלך אני מסכים לגמרי.

ליאור, אמרתי במפורש שהיא פוגעת בחלשים. והקטע המוזר שנחמד להרבה שחורים בארה"ב להתבטלן, לקבל קצבאות מהמדינה ולא לעבוד ולהתפרנס בכבוד (להתפרנס מפשע וסמים זה כן).

ראית את הנאום הבכייני של דרעי? לא מחפשים אותו כי הוא גנב מחפשים אותו כי מזרחי… בחיי איזה טמבל

תחילה, אנחנו מדברים על מקרה ההעדפה המתקנת הספציפי הזה בפרט או על העדפה מתקנת ככלל?
מכיוון שדיברתם על המונח בעקבות המקרה אתייחס אליו ככלל ולא למקרה הספציפי שהובא פה של חוק רוני בליגות הNFL, שהוא כאמור טיפשי.

בסוף המטרה של ההעדפה המתקנת היא ליצור עולם טוב יותר ושיוויוני יותר.
הגיוני שאנשים פריבילגים, או אנשים ששברו את המעגל יתנגדו להעדפה המתקנת, בדיוק כמו שלרוב אנשים עם כסף יהיו יותר קפיטליסטים מאנשים בלי כסף.
לקחת את הדעות של האנשים פה בנושא זה כמו לשאול רק אוהדי ריאל את השאלה מודריץ או אינייסטה. (לדעתי מודריץ, מפתיע לא?)

כמובן שלהכל יש גבול, יש העדפות איתן אני לא מסכים וכאלה שאיתן אני מסכים, אבל אני בהחלט תומך ברעיון הכללי.

כמו בכל דבר בחיים, יש אנשים שיקבלו עזרה כלשהי ויהפכו לעצלנים יותר, ויש אנשים שלא. להחליט שההעדפה המתקנת רק הופכת שחורים לעצלנים זה כמו להגיד שכל מי שנולד למשפחה עם כסף (אפילו לא הרבה כסף, פשוט מספיק כדי שיהיה איזשהו גב כלכלי) הוא עצלן.
יש אנשים שיתפסו את העזרה ב2 ידיים וישנו את חייהם ב180 מעלות ויש כאלה שיבזבזו אותה.

אתה בטוח שהתכוונת להגיב לי?

התכוונתי בהתחלה לצטט משהו ולהגיב פר ציטוט ואז שיניתי להודעה כללית יותר.

הערה בהקשר לדברים של @Cockroach_Crazy על אפליה מתקנת באוניברסיטה - אין לכם מושג לאיזה רמות האפליה הזו מגיעה. זה רחוק מלהיגמר בקבלת סטודנטים גרועים רק על סמך המוצא שלהם. כשסטודנט ממוצא מסוים מעתיק עבודה מילה במילה, הוא מקבל במקרה החמור אזהרה ומינוס חמש בציון הסופי, לצד האפשרות להגיש עבודה חדשה. אגב, אחד התירוצים המבריקים לתופעה הזו ששמעתי ישירות ממרצה הוא דוגמא מפוארת לגזענות של ציפיות נמוכות. בתיכונים מגזריים מסויימים בישראל נהוג להעתיק כי המערכת נתפסת כאויב אז אין בעיה לרמות אותה. לכן, כשהם מגיעים לאוניברסיטה, הם פשוט מתנהגים כמו שהם מכירים, זו לא אשמתם.
כשסטודנט ממוצא מסוים מקבל 40 במועד א’ ובמועד ב’ הוא מגיש ערעור מתבכיין שמתקבל אך ורק על סמך המוצא של מגיש הערעור, והרצון של הפקולטה להעביר סטודנטים ערבים.

לא קורה בכל מקום, לא קורה תמיד, ואני בטוח שבמדעי הטבע זה קורה פחות. אבל יצא לי לראות מספר דו ספרתי של מקרים כאלו ב-3 שנים כסגל.

@sh4rky לא יודע אם אתה יודע, אבל באיטליה המבחנים הם בעל פה אז יש המון השפעה לאיך אתה מדבר, מתלבש, מבטא את עצמך וכן, גם למוצא שלך.
קשה לי לספור את הפעמים בהם פרופסורים התחילו את המבחן שלי עם: “למה אתם מפציצים ילדים בעזה?”.
נשבע שזה לא היה קל לעשות מבחינים בזמן מבצע כלשהו.

בחזרה לנושא: לא ראיתי אף פעם סטודנטית שחורה מהפקולטה שלי לעבור מבחן בזכות. אף פאקינג פעם. משום שנה.

הם פשוט באים, מתיישבים מול הפרופ’ שפשוט נכנס ללחץ כשמי שיושב מולו לא עונה… הוא ממש היה מפחד מזה שיחשיבו אותו לגזען אם הוא לא נותן להם לעבור את המבחן, כי יש צורך להתחשב בקושי שלהם וזה.
ואז רואים כמה הוא מתאמץ למצוא שאלה קלה שהם יכולים לענות עליה. זה היה הזוי ומטורף כי איתי, הפריבילג, הם היו חסרי רחמים… לא פעם שפטו אותי על זה שהאיטלקית שלי לא מושלמת ותיקנו את השפה בזמן המבחן, כי גם אם אני זר, אני דומה להם, אז אין שום דבר יפה נפש בלהתייחס אליי כבן אדם.
מצד אחד זה דחף אותי ללמוד בטירוף, מצד שני חוסר הצדק היה נוראי.

בינינו, מי שהפך לרופא פה ויודע איך הכל מתנהל, פשוט יודע שאסור לבטוח ב"ידע" של סוג מסוים של אנשים שלמדו פה כי כולם יודעים איך הם עברו את המבחנים. כן, גם יפי הנפש הנאורים פה מודים בזה.

הנה ווירוס פי כמה יותר גרוע מהקוביד שיש למחוק לחלוטין.

אם המצב הוא כפי שאתם מתארים פה אני כמובן שלא מצדיק אותו למען הסר ספק.
אני תומך בהעדפה מתקנת כעיקרון, לא בכל ביצוע של הרעיון.

אני לא עבדתי כסגל באוניברסיטה, אבל אני כן סטודנט בשנה השניה ללימודים. אני לא נתקלתי במה שאתם מתארים פה. כלומר אולי יש להם עזרה בלימודים עם עזרתונים, מרתונים ומה לא, אבל בסוף כולם עושים את אותו מבחן, ומי שלא ידע את החומר לא יעבור.
היה לי קורס שנאלצתי לחזור עליו וראיתי אחוז גבוה יחסית של סטודנטים ערבים בקורס החוזר, ככה שאני לא חושב שנכון להגיד שמעבירים אותם בכוח בלי שיגיע להם. אבל אולי מדובר בפקולטה שלי באוניברסיטה שלי ולא בכל המוסדות, וכמובן שמדובר על מדגם לא מייצג כלל למזלי.

בכל אופן, לתת לאדם לקבל תואר בלי ידע זו לא העדפה מתקנת. העדפה מתקנת קשורה בתיקון שיוויון ההזדמנויות, כלומר קשורה בכך שיפסלו את אותו אדם על סמך היכולת ולא המוצא ועל כך שיעזרו לו להדביק את הפער על ידי מתן תמיכה, לא אישור לרמות.

אבל אני כן תומך במתן עזרה לסטודנטים האלה. מה לעשות שרובם באים מרקע כלכלי חלש יותר ולכן לרוב לא יהיה להם כסף לשיעורים הפרטיים שאנחנו ניקח, הם מתמודדים עם שפה שהם פחות חזקים בה, ועם בסיס לימודי חלש יותר. אבל כמובן שאני לא תומך בכך שמישהו יקבל תעודה שלא מגיעה לו, רק בלעזור לו להרוויח את התעודה

כסטודנט לא שמים לב לדברים האלו, גם אני לא ידעתי שום דבר על זה כסטודנט כי לא היה מתפקידי לחלק ציונים ולא הכרתי את תהליכי קבלת ההחלטות מאחורי הקלעים.
אחוז גבוה מהסטודנטים בקורס החוזר היו ממוצא מסויים, הגיוני. השאלה מה קורה אחרי שהם נכשלו באותו קורס במשך 3 שנים ברצף. כשסטודנט “רגיל” נכשל בקורס חובה שנה א’ שלוש שנים ברצף הוא מקבל הודעה מנומסת שכדאי לו לשקול דרך חלופית. היה לי סטודנט כזה. כשסטודנט ממוצא מסויים נכשל 3 שנים ברצף באותו קורס בדיוק, המזכירה מתקשרת אליך ומבקשת שתעלה לו את הציון. היה לי סטודנט כזה.

אם זה המצב אז כמובן שזה לא תקין.

אני פשוט חושב שמימוש גרוע לא הופך את הרעיון לגרוע. פשוט חייבים לתקן את המימוש. תנאים מקלים בקבלה זה לדעתי בהחלט תקין (יש מכסה לזה אגב, זה לא שאפשר למלא את התואר בסטודנטים עם תנאים מקלים)