פוליטיקה וזה :: ישראל במלחמה

אתה לא אמור לצפות שמהגרים לא חוקיים יכבדו את החוק.

אוריה ענה לי על חידה:
מצד אחד, אוכלסיה אחת ענייה שרואה את עצמה ובצדק רב מקופחת, מהצד השני מהגרים עניים חסרי השכלה (לרוב)
שתי האוכלסיות עוינות אחד את השני, שמים את המהגרים ואת תושבי הדרום באותם שכונות צפופות ועניות.

מה כבר יכול להשתבש…

האם צריך באמת להיות מומחה עולמי כדי להבין מראש שהפיצוץ הוא רק עניין של זמן?

עם תקום ממשלה אמיתית שטובת האזרחים היא בראשות מעייניה, אני מקוה שהיא תקים וועדת חקירה ממלכתית בראשות שופט בית משפט עליון כדי לברר פעם אחת ולתמיד, מי אשם בנחל של המהגרים הלא חוקים שהגיעו לארץ ומי אחראי לישוב החסר אחריות שלהם בשכונות החלשות בת"א. ואיך הגענו למצב הזה.

לא אכפת לי מי אשם ספיציפית. מפלגת העבודה, קדימה, הליכוד, ברק ביבי או אולמרט, אני רק מקווה שהפוליטיקאי החסר אחריות שאחראי לזה, ישא באחריות ויכנס לכלא על זה. אין לי ספק שהמניעים הם פלילים ותמורת כח העבודה הזול שלהם התירו להם להכנס לארץ כל כך הרבה שנים. וזה מה שעמד מאחורי ההחלטה של הדרג הפוליטי לעצום את העינים וליישב אותם בדרום ת"א.

מי אשם בכך שאנחנו מדינה טובה יותר מאריתראה? כולנו אשמים.
מי אשם בכך שהמדינה לא הוקפה בגדר ביום הקמתה? ובכן, זה לא משהו שמדינות עושות בדרך כלל ובטח לא מדינות שגבולן השתנה הרבה במהלך חייהן. כן ראוי לציון שבשלב יחסית מוקדם מזמן התחלת התופעה כן הוקמה גדר. פלוס רציני מאוד לממשלת נתניהו ההיא.

הפיזור בדרום תל אביב לא נעשה על ידי יד מכוונת, אף אחד לא קנה להם דירות בשכונת שפירא. הסיבה שהם בתל אביב היא אותה סיבה שאני גר קרוב לתל אביב: יש פה עבודה. המדינה יכולה לנסות לתת תמריצים להתיישב בפריפריה, אבל היא לא ממש עושה את זה עבור אזרחיה (בצדק או שלא) אז בודאי שלא תעשה את זה עבור מסתננים לא חוקיים שהיא מעוניינת לגרש.

באופן כללי כמות המסתננים זניחה מבחינת המדינה, אין לה שום בעיה לקלוט אותם ואפילו יש לה אינטרס לעשות את זה ( מבחינה כלכלית, לא נכנס לענייני מוסר כי לא בטוח שיש לי כזה). מצד שני זאת בעיה עבור תושבי דרום תל אביב שעם מאבקם אני מזדהה, המצב הקיים מפר במידת מה את החוזה שיש למדינה עם האזרחים שלה.

באופן אישי לתופעה אין השפעה ממשית על חיי ולכן לא ממש אכפת לי אם הם ישארו פה, ומצד שני גם לא ממש אכפת לי אם הם יגורשו.

זה אני מסכים איתך, לביבי יש קרדיט גדול על הגדר. הבעיה עם הזמן שהמתינו עד שבנו את הגדר…

פה אנחנו חלוקים, זה נאיבי חשוב שהממשלה ועירית ת"א מזהה שעשרות אלפי מסתננים מתיישבים בשכונות עניות ואותם מסתננים בדרך הפלא עובדים בתעשייה . ולחשוב שהמניעים הם תמימים. אותם בעלי מסעדות ומלונות עשירים רוצים כמובן כח עבודה זול, אבל רק שלא יגורו לידם בשכונה.

אני לא חושב שהמסתננים צריכים לקבל דירה בשכונת שפירא כמובן, אני חושב שהמסתננים או לפחות מה שמציאותי (אני לא חושב שזה ריאלי לצפות לגרש את כולם) צריכים לקבל כרטיס חד כיוני החוצה למדינה שהם באו ממנה.

הממשלה זיהתה את הבעיה בשלב דיי מוקדם, המסתננים התחילו להגיע ב2007 וההחלטה על הקמת הגדר התקבלה ב2010. בין זיהוי לבין היכולת לעצור את הבעיה באופן מוחלט יש פער. היום אנחנו ב2018 ואנחנו עדיין מתבחבשים בסיפור הזה - ככה זה בדמוקרטיה, יש פלוסים ומינוסים ובג"צים. אנחנו לא סין לטוב ולרע. אותו דבר בדיוק לגבי גדר ההפרדה בשטחים, פתרון המנהרות מעזה וכו’. לוקח זמן לבצע פרוייקטים ובמיוחד לגוף כמו מדינה, ובנושאים האלה היא עוד עבדה יחסית מהר.

לגבי פיזור המסתננים דווקא בדרום תל אביב לא היה שום דבר שניתן לעשות. ניסו לפזר אותם בכל מיני מקומות אבל זה פשוט לא מעשי. אתה יכול להחליט אם לכלוא בנאדם או לא, אבל אם הוא מסתובב חופשי אתה לא יכול להכריח אותו להיות בכרמיאל.

הדאגה של ממשלת ישראל לדרום תל אביב ממש נוגעת ללב. מי שאגב הביא את המסתננים לדרום תל אביב הייתה המדינה בכבודה ובעצמה. במקום שתושבי דרום תל אביב יצאו נגד הממשלה, המסיט הלאומי הצליח לשסות אותם בפליטים. מה שהוא שכח לספר להם זה שהם נהרו לשם באוטובוסים שמומנו על ידי ממשלת הליכוד.

סיפור נחמד.

המסתננים הגיעו מלכתחילה לתל אביב, המדינה ניסתה לפזר אותם בפריפריה, הצליחה מעט מאוד ואת המעטים שהצליחה לפזר החזירה לתל אביב באוטובוסים. רוב המסתננים נכנסו לישראל אחרי כל הסיפור הזה ב2010-12 (נוהל חדרה-גדרה בוטל ב2009).

אגב, גם בפריפריה לא רצו ולא רוצים שכנים סודנים. הם לא צריכים את המסיט הלאומי שישסה אותם. משום מה היחידים שקוראים לקלוט את המסתננים הם אלה שהבעיה לא נוגעת לחייהם בשום אופן.

פשוט לא נכון… מביטול נוהל גדרה חדרה המדינה העבירה במשך כ-3 שנים את המסתננים לתחנה המרכזית. השיטה פשוטה: מתקשרים למשטרה על נוכחות של פליטים המשטרה באה אוספת אותם לניידת ומורידה בתחנה.

אף אחד לא טוען שתושבי דרום תל אביב לא אומללים הטענה היא שבמקום לגרש המדינה יכלה לפזר והיא עשתה הפוך. תושבי דרום תל אביב יכולים וצריכים לבוא בטענות רק לאיש אחד.

לפזר לאן? אם היית עובד זר בארצות הברית, היית מעדיף להרוויח כסף במנהטן או לחפש את עצמך בפריפריה?
שכר שוטפי הכלים, למשל, עלה מאד בשנים האחרונות. אם אתה רוצה בטובתם של העובדים הזרים, אז הגיוני שתגיד ‘אני שמח שיש להם הזדמנות לגור בתל אביב’, ולא ‘צריך לפזר אותם’ - כי זה מאד פטרנליסטי.

קודם כל לפני שאתה מפזר אותם פשוט אל תאסוף אותם. שנית המדינה בהחלט יכולה לבצע צעדים כדי לוודא שלא נוצרות קולוניות של עובדים זרים במקום מסוים. מספיק שאתה נותן להם אישורי עבודה (זמניים לצורך העניין) לפי מכסות באיזורים שונים למשל. שלישית, אם יש מחסור בשוטפי כלים (ואני לא באמת יודע אבל הגיוני לי לשער שישראלים לא בדיוק קופצים על העבודות האלה) אז אני לא רואה בעיה עם זה שמבקשי המקלט יאיישו את העבודות הללו (מתוך הנחה די מבוססת שהצפיפות בדרום ת"א לא נובעת מכמות המסעדות בדרום ת"א).

בשנות שלטונו של הראיס הגאון מכל אדם מלך אשכנז וספרד זקפו לזכותו את הגדר אבל שכחו לזקוף לחובתו את העובדה הפשוטה שרוב מוחלט של המסתננים הגיעו לכאן שעה שהוא בכס. יותר נוח להאשים עמותות סמול ותושבי דרום ת"א מוכנים כנראה לגמוע את הספין הדבילי הזה.

זה יפה בתאוריה. אתה מניח שהם חוקיים, ושאפשר לאכוף את תנאי העבודה שלהם. הם לא עובדים באינטל. בוא. אז עכשיו נקים יחידה מיוחדת שתרדוף אחריהם? ומה תיהיה הסנקציה? ונניח שאתה צודק, כמה שוטפי כלים צריך בתעשיית המסעדנות המשגשגת של נס ציונה? כמו שלישראלים ׳רגילים׳ יש יותר עבודה ליד תל אביב - ככה גם לעובדים זרים. בסוף הם יעבדו איפה שיש עבודה ומשלמים טוב, לא איפה שהממשלה תגיד להם.

עמותות שמאל שמבקשות לדאוג להם מבחינה אנושית - זו סולידריות רצויה שאני בהחלט מקבל. ביחד עם זה שאני מבין לגמרי את תושבי דרום תל אביב. אבל אין פה פתרון פשוט. לדעתי תושבי דרום תל אביב מגיבים פחות או יותר כמו אוכלוסיות אחרות בעולם שדבר דומה קרה להם, אולי קצת יותר בחריפות כי אנחנו מדינה די גזענית.

לא חושב שיש קשר למדוע או ׳באשמת מי׳ הם נכנסו, אלה שתי סוגיות שונות מבחינתי.

תל אביב מקום גדול. הבעיה היא שהם נמצאים רק בחלק אחד שלה. ועל כך אחראית בין היתר המדיניות של הממשלה. אני לא מאשים את תושבי דרום ת"א אני רק חושב שהם מפנים את האצבע המאשימה למקום הלא נכון. לא עמותות השמאל ולא בג"ץ ולא התקשורת אחראיים למצב. קצת תכנון נורמלי היה פותר את הבעיה ומאפשר למדינת ישראל לקלוט לתוכה 30 אלף פליטים אומללים.

היעדר הדיון בדבר מוסר ואיך מדינה מפותחת אמורה להתייחס לאנשים שלא שפר עליהם מזלם מעציבה אותי מאוד. אם במדינת העם היהודי לא מסוגלים לקצת רחמים ואמפטיה אז מה שווה לנו ההיסטוריה שלנו? 40 אלף בני אדם לא מהווים איום דמוגרפי ויש אפילו אינטרס חלקי להשאיר אותם כאן (הרי אם הם יגורשו מדינת ישראל תצטרך להביא עובדים זרים ממקום אחר). ברור לי שהם לא צריכים להיות באותו מקום כולם. נכון שיש בזה משהו ‘פטרנליסטי’ אבל זה עדיף לגמרי על גירוש או על התעללות באוכלוסיה הישראלית המוחלשת ממילא.

עצוב כי שוב נתניהו לקח נושא רגיש ומורכב והפך אותו לקרקע פוריה להפצת שנאה בין ישראלים לישראלים.

בשנות שלטונו של הראיס הגאון מכל אדם מלך אשכנז וספרד זקפו לזכותו את הגדר אבל שכחו לזקוף לחובתו את העובדה הפשוטה שרוב מוחלט של המסתננים הגיעו לכאן שעה שהוא בכס. יותר נוח להאשים עמותות סמול ותושבי דרום ת"א מוכנים כנראה לגמוע את הספין הדבילי הזה.

הרוב המוחלט אכן הגיע בשעה שהוא בכס (זאת עובדה), ולדבריך 50 אלף מסתננים אף הועברו מאיפשהו לתחנה המרכזית בתל אביב באמצעות ניידות משטרה. אבל התופעה התחילה ב2007 ונתניהו נבחר ב2009. לבנות גדר לוקח זמן. מה הציפיה, שיום אחרי הבחירות תיבנה גדר של יותר מ-200 ק"מ?

מתוך ויקיפדיה:

באמצע העשור הראשון של המאה ה-21 החלו חדירות מאורגנות של פליטים ומהגרי עבודה אפריקאים, באמצעות מדריכים בדואים, ממצרים לישראל. ב-2007 הטיל ראש הממשלה אהוד אולמרט על המשנה לראש הממשלה, חיים רמון, שהיה אחראי על המעקב אחרי השלמת גדר ההפרדה במרחב התפר בין ישראל ליהודה ושומרון, לבדוק את היתכנות הקמת גדר ביטחון על גבול מצרים ורמון החל בתכנונה[2] ובנייתה תוכננה להתחיל ביוני 2008[3]. הקמת החומה עוכבה בשל מחלוקות תקציביות עם שר הביטחון דאז אהוד ברק ועמדת השר לביטחון פנים אבי דיכטר בעד מתן עדיפות להקמת מתקני השהיה[4], עד שבמהלך כהונתה של ממשלת ישראל השלושים ושתיים, (ממשלת נתניהו השנייה) היווספות גורם ההסתננות הלא פלילית והתגברות איום הטרור, הובילו את ממשלת ישראל להאיץ את הקמת המכשול הקרקעי ועיבוי כוחות צבא בקו הגבול. ביולי 2009 עלה שוב רעיון הקמת הגדר בימי ממשלת נתניהו[5], בדצמבר החליט נתניהו לתמוך בהקמתה[6], ובמרץ 2010 עברה החלטת ממשלה על הקמת הגדר והשלמתה עד אמצע 2013[7].

לגבי פיזור המסתננים לשכונות אחרות בתל אביב, אתה בטח מכיר את הניסיון לפזר אותם בבריכת גורדון לכמה שעות, איפה שיש ריכוז מגדלורים של מוסר, אוהבי אדם וחותמי עצומות. פחות הצליח. מסתבר שהגזענות היא לא נחלתם של מצביעי ליכוד וחברי לה פמיליה בלבד.

תקשיב למילים של השיר ששמתי בדיון המוזיקה

מה ביבי משקר? זה הפתעה. הליצן בשביל עוד ספין גם יהרוס את מערכת היחסים עם הנשיא הכי טוב שהיה למדינת ישראל מאז רייגן…

את הקומבינציה של הנשיא האמריקאי הכי טוב שהיה והראיס הכי שפוי ומתון שהיה בזבזנו על ביבי. על הנזקים שטראמפ עוד יעשה נבכה שנים רבות.

אומרים שביבי יואשם בשוחד, ועוד מעט הוא יצא בנאום נגד המשטרה. יהיה נחמד

יותר סימני שאלה לגבי המשטרה מאשר לגבי נתניהו. הסיפור נראה דיי תלוש.

אני חושב שהסיפור האמיתי צריך להיות הצוללות ומכרזי הגז. שמה השחיתות האמיתית של ביבי , כל שאר הסיפורים זה רעשי רקע.

משה לא הבנתי את מדרגי השחיתות שלך… שחיתות היא שחיתות. נתניהו הודה שעבר על החוק כשסיפר בכנסת שקיבל מתנות והערב הודה שעבר על החוק כשהודה שפעל בענייניו של החבר הקרוב שלו מילצ’ן. הוא גם הודה ששיקר לנו כשאמר שלא הלך לבחירות בגלל חוק ישראל היום וכשאמר שהוא לא מנסה לסגור את ערוץ 10. קיצר מושחת ושקרן והכי גאוע משוכנע שהציבור בכיס שלו. הוא הולך לאכול אותה ונראה שרק היום הוא מתחיל לקלוט עד כמה. עכשיו רק נשאר שהיועמ"ש שהמינוי שלו מלכתחילה היה לא ראוי בעליל יעשה את העבודה ויעשה אותה מהר. כל דבר אחר יהיה בגדר הוכחה להיותו היועץ המשפחתי של המושחת מבלפור.