ת'רד כלכלה :: ממשלה חדשה, פופוליזם ישן

כמה דברים שאמרתי לפני שאני אתייחס אליהם. אומנם הם ישנים, ועדיין…
1- בנוגע לחוק הגיוס שצובר תאוצה. (להדגשה, אני ליכודניק שהצביע לצערי בידיעה שזו הממשלה שתקום). אסור לקבל אי גיוס של חרדים בהבנה. זה מקרה קלאסי של גזענות של ציפיות נמוכות. זה שאני מודע למצב שאני לא יכול להכריח מישהו להתגייס זה לא אומר שאני יכול לנרמל את זה. זה לא שיווייני, לא קולוגיאלי והכי גרוע מבחינתי זה פשוט מפלג. לגבי הטענה שזה יאפשר לצעירים חרדים לצאת לשוק העבודה מבלי חשש וחוסם את הכסף השחור.
המצב של האוכלוסייה החרדית מחייב אותם היום לצאת לשוק העבודה. ופה אני חייב לנפץ תיאוריות שקיימות.
א- נכון, מסכים עם זה שעם השידוך (או יותר נכון ההחלטה של בני הזוג להינשא. אין באמת דבר כזה כיום שידוך, בטח כמו שהציבור הרחב תופס אותו). ההורים מתחייבים למצוא דירה לזוג ולממן את החתונה. אבל בעקבות עליית המחירים של הדירות. בפועל, ההורים מתחייבים לרוב על כיסוי השכרת הדירה לשנה, שנתיים פלוס מינוס.
2- הסיבה לכך, היא שמעבר לעליית מחירי הדירות. הגמ"חים פשוט קורסים. הגמ"ח- למי שלא מכיר זה עמותה שלרוב נותנת כסף בין כתרומה ללא דרישה להחזר או כהלוואה בלי ריבית (או נמוכה מהשוק). אותם עמותות ממומנות מתורמים. בשנים האחרונות הביקוש לאותם עמותות עלה ולאוו דווקא ההיצע. ולכן, האפשרות של אותם הורים לממן את המחותנים כמעט ולא קיימת. (סתם להבנה, חבר טוב שלי בזמנו כשהתחתן לפני עשור קנה דירה בדרום עם 70,000 בפועל ביד. ההורים סידרו גמ"חים עם הלוואות של 120,000 בערך עם הסכם להחזר רק לאחר שהדירה תהיה מוכנה ובפריסה של 7 שנים ללא ריבית).
3- באותה נקודה, בממשלה הקודמת סער (שר המשפטים) וליברמן (שר האוצר) החליטו להלאים את אותו שוק הלוואות. הטענה שלהם הייתה מחולקת. א- שזהו שוק שחור בהגדרה ולכן אף מדינה ריבונית לא יכולה לקבל את זה. ב- זכות השיוויון. דהיינו, שאם אחד מקבל אפשרות להלוואה בריבית נמוכה אז גם אדם אחר אמור לקבל את אותה אפשרות. ושאסור לתעדף אדם חרדי על פניי חילוני. ג- ששוק שחור גורר להגדלת הפשיעה. ולפשט, מה ייקרה כשאותם מלווים לא מקבלים את הכסף שלהם כמו שסוכם עם הלווים?.
4- מבלי להיכנס לדעה האישית שלי. צריך לזכור מה המניעים של אותם מקבלי החלטות ולמה הם חוקקו (או ניסו לפחות) את אותם חוקים.

https://twitter.com/DiscussingEcon1/status/1656223298005479425?t=zAlH0JVOR5m2udWjycMt-Q&s=19

שרשור מעולה(הוא כלכלן של קהלת) שמציג את תמונת ההשכלה אצל חרדים וערבים.

אמ;לק:

ככל שהזמן עובר, שיעור הגברים המשכילים החרדים יורד. שיעור האברכים הלומדים עולה. שיעור הנשים החרדיות המשכילות עולה.

שיעור ההשכלה העל תיכונית אצל הערבים ירד, אך ישנה עלייה בשיעור מסיימי הבגרות.

אם ברקת יצליח בזה (סיכויים אפסיים, יש עוד 60 חברי כנסת שרובם מקודמים על ידיהם) זה יהיה המהלך הכלכלי הכי גדול מאז כחלון והפלאפונים. זה אפילו יהפןך את הרכב הממשלה מאחת הגרועות בהיסטוריה לאחת הטובות בין רגע. הלוואי… אבל אני לא תמים ויודע שזה יימרח עד שייעלם. אבל מותר לחלום.

לא הבנתי למה חברה כמו קוקה קולה למשל מחוייבת לברקת משהו?
היא חברה פרטית, מי שלא רוצה שלא יקנה.

לא הבנתי.
ציטוט: “החברות שקיבלו מכתב ויידרשו לחשוף את הדוחות והנתונים שלהן תוך 21 יום: דיפלומט, יוניליוור, אסם, שסטוביץ, סוגת, חוגלה קימברלי, החברה המרכזית למשקאות, שטראוס, וילי פוד, סנו, יפאורה תבורי, תה ויסוצקי, נטו סחר, אבוט וחברת גורי. חברת תנובה לא נכללה ברשימה, שכן היא נמצאת תחת פיקוח משרד החקלאות.”

אני לא מבין, מי מהם מונופול? מאלה מהרשימה שאני מכיר, לכולם יש מתחרים חזקים .

קוקה קולה ישראל היא זכיינות של קוקה קולה העולמית. אותה זכיינות מחרבת תחרותיות ועושה הכול בשביל להיות שחקן יחיד. זה פשוט מונופול בצורה הכי גלויה ואכזרית שלו. אבל קוקה קולה היא ממש לא העניין, דיפולפט, יוניליוור וחבריהם חולשים על שוק שלם ללא שום יכולת תחרותית. הגיע הזמן שהציבור יידע כמה הוא משלם ביחס למדינות אחרות באופן תדיר. הצעד המתבקש אחר כך (בתקווה) זה דרישה של הציבור לחוקק חוקים להפסקת הדבר הזה.
דמיטרי, לא באמת. רוב המתחרות באותו “שוק” (שוק הקפה לצורך העניין) הם חברות ששייכות לאותו מונופול. יש פרק סופר מעניין במגש הכסף על זה. אני אז הודהמתי. מומלץ בחום.

באיזה מוצר דיפלומט או יונילבר הם מונופול ללא שום יכולת תחרותית?

שוק הקורנפלק הוא דוגמא מעולה. ליניליוור יש את תלמה ואם תסתכל על שאר “המתחרים” שלהם. אתה תראה למי שייך הזיכיון. רמז, לאותה יוניליוור.

השאלה מה ההגדרה של מונופול.
קוקה קולה שולטת כנראה ברוב המכריע של השוק במשקה קוקה קולה וקולה זירו (פפסי וRC זה פירורים).
היא יכולה לעלות כמה מחירים שהיא רוצה ואף אחד לא יעבור בגלל זה לצרוך פפסי.

מה גם שהיא מתנה (לא בצורה מפורשת כי זה אסור) רכישת מוצרים אחרים שלה בתמורה לקבלת קוקה קולה.

יש כתבה ישנה יחסית של שאול אמסטרדמסקי המצוין בנושא

מה שרשמת זו ההגדרה המושלמת למונופול.

יש את נסטלה, מותגים קטנים יותר ומותגין פרטיים. יש מספיק תחרות בתחום הזה.

תה ויסוצקי זה בכלל דפוק. בסופר קטן בו אני קונה, יש לפחות 5 מותגים זרים מתחרים. ויסוצקי זה ממש לא מונופול.

כן, זה הכי קרוב למונופול, אבל זה יחסית יוצא דופן . 21 חברות שהשר רוצה לחקור הן לא כאלה.

השאלה היא האם כשאתה מגיע לאותו סופר המתחרות של ויסוצקי נמצאים במרכז?, מה גודל של המדף שהמתחרות מקבלות לעומת ויסוצקי?
אנקדוטה שהצחיקה אותי (בלי לפגוע חלילה), נסטלה זה אסם עד כמה שידוע לי. שבעצמה מונופול מובהק בשוק (חטיפים וקטשופ).
בעלי סופרים לא באמת יכולים לסרב לתנאים של אותם מונופולים. כשתלמה מוכרת מעל 50 אחוז בשוק הקורנפלקס והיא דורשת שהיא תעמוד במרכז של המדף בעלי הסופרים חייבים להסכים. זו הצעה שהם לא יכולים באמת לסרב לה. בטח שאתה מבין שהם שייכים ליוניליוור.

אולי יהיה יותר קל להסביר את הבעיתיות בזכיינות בלעדית היא במספרים גבוהים ולאוו דווקא בשקל לפה או לשם. שוק הרכבים בישראל הוא יקר יותר מבערך פי 2 משאר המדינות המפותחות בעולם. לצורך העניין, לוולוו והונדה יש זכיינות בלעדית בארץ שתיהם שייכות ליעקב שחר. מישהו באמת מופתע שהמחירים כל כך מטורפים?

הבעיה העיקרית זה הצרכן הישראלי, נאמן מאוד למותגים מסוימים ולא מוכן לנסות דברים אחרים.
אני הולך לסופר וקונה את הכי זול, במקום נוטלה צ’וקטה, במקום קולה זירו פפסי מקס ואם יש זירו מאוקראינה יותר זול מהפפסי מקס אז קונה, במקום קורנפלקס תלמה קורנפלקס שקדיה, במקום ביסלי גריזלי.
מה שיותר זול או יש עליו מבצע קונה.

הבעיה זה הצרכנים שגם אם תלמה תמכור את הקורנפלקס שלה ב 30 ש’‘ח יקנו ויבכו למרות שיש מבחר של קורנפלקסים ב 10 ש’'ח.

לא שם לב למיקום של המותגים. אני קונה מה שאני רוצה לקנות, לא את זה שבגובה העיניים.
אני מניח שויסוצקי תופס יותר מקום כי יש להם יותר טעמים מליפטון\אחמד\פומפדור\טווינינגס בארץ.
אני אישית אוהב תה ומזמין תה איכותי מ IHERB. אותו מחיר כמו בארץ, אבל יותר איכותי.

נראה לי אתה משתמש במילה “מונופול” לא נכון. שחקן גדול כמו אוסם שתופס אולי 20-30% בסקטור מסוים הוא לא מונופול.

אני מופתע שאתה מפיל את זה על היבואן. מי שאשם במחירים של פי 2 הוא המונופול הכי גדול במדינה - המדינה עצמה. היא מטילה מס של 100% על רכבים, אז לא פלא שהם עולים פי 2 מאירופה.

בדיוק. הצרכן מטומטם והולך לפי העדר.

גם במוצרי טבק יש מונופול מובהק - דובק. הממשלה העלתה מחירי הסיגריות המון בשנים האחרונות, והצדיקה את העליה בכך שזה לא בריא. וזה כאילו בסדר, לא?
אז גם קוקה קולה זה לא בריא. למה שיורידו מחירים של קוקה קולה? אה, כן, חרדים אוהבים את זה. לא ראיתי חילוני קונה שישיית קולה, חרדים כן.

גם ביבוא של שרימפסים יש מונופול שנקרא ארדיב. מישהו חושב לחקור את המחירים שלו?

עוד משהו ששכחת, אני ועוד רוב אזרחי המדינה (השערה שלי) מחוייבים לכשרות של הרבנות. עוד מונופול שקשור בקשר ישיר עם המונופלים של המזון. כשהם לא מוכנים לתת רישיונות הם בהכרח מונעים ממני לקנות בזול.

אתה מנסה לטעון שאני חרדי ? :stuck_out_tongue_winking_eye:

סלח לי שאני נטפל לקטנות אבל כתבת פה שטויות.

1. מידיעה הציבור החילוני צורך שישיות קולה וזירו בכמויות גדולות.

2. הציבור החרדי כמעט ולא קונה קוקה קולה בגלל המחיר. נתח השוק בציבור החרדי לפפסי ופפסי מקס גדול בעשרות אחוזים מול הציבור החילוני.

התכוונתי לשישיות של 1.5 ליטר, לא פחיות

יכול להיות שכתבתי שטויות, אני אסביר למה כתבתי.
גרתי כמעט עשור בשכונה חרדית וקניתי בסופרים שלהם. זה היה לפני 20 שנה. הם קנו אז כמויות אדירות של קולה, וזה היה קוקה קולה. הנחתי שזה ככה גם עכשיו.
אני גר בעיר חילונית לא עניה, ואני לא רואה אנשים קונים קולות כמעט בכלל, או משקעות ממותקים בכלל לצורך העניין. בסופר שלי אפילו לא מוכרים שישיות או רבעיות, רק בקבוקים בודדים.
אני מניח שזה קשור לרמת ההשכלה והמודעות לבריאות.

rc קולה הולך הרבה יותר אצל החרדים.