ת'רד כלכלה :: ממשלה חדשה, פופוליזם ישן

אני מסכים איתך בכל ההודעה. חוץ מיזה ש-20% לחברה אחת זה לא מונופול מול 80% שחולקים בה מאות אם לא אלפים של חברות. אבל בכללי הודעה מצויינת, המדינה היא החסם מספר 1 לתחרות. למה זה ככה? אני חושב שבגלל שחברי הכנסת שלנו משוחדים על ידי אותם חברות. זה כנראה ההבדל בדיעות בינינו, אבל בפועל אנחנו מסכימים עם העקרונות.

ספר לי אם אתה מוצא RC ברשתות החרדיות.

לצערי אין רשתות חרדיות קרובות לאיפה שאני גר, חבל, כי שמעתי יש אחלה מחירים אם קונים בחבילות גדולות.

נשמע כמו עוד מהלך פופוליזם טהור. במקום לטפל בבעיות השורש מבריחים מכאן עסקים כי יש פתים כמו @Nati .

ממשלה איומה. אולי הכי גרועה שהייתה אי פעם. האשם המרכזי זה כמובן מחנה הרק לא ביבי שלא השאיר ברירות לנסחט הבזוי.

תודה על הפרגון.
איזה עסקים ברחו?, ולמה לדעתך בעלי הזיכיון של קוקה קולה ישראל ייברחו?

בעלי הזיכיון של קוקה קולה לא יברחו, בעלי עסקים אחרים יחשבו עשר פעמים לפני שיפתחו עסקים בישראל כאשר הסביבה העסקית פה מענישה הצלחה ומעודדת פרזיטיות וגזל.

צריך להבין - כל החברות האלו הן חברות פרטיות והן לא חייבות לסמוטריץ’ וברקת כלום. מדובר במהלך כוחני ואלים שאין לו שום הצדקה מוסרית, ליברלית או כלכלית. הדרך להוריד מחירים ולמנוע מונופולים היא לשחרר את השוק ולהסיר חסמים, לא לעשות שיימינג לחברות מצליחות.

במשך עשרות שנים ישראל צעדה בכיוון הנכון של ליברליזציה של הכלכלה (לאט מאוד, אבל עדיין בוקטור הנכון). הממשלה הזו לקחה אותנו כל-כך הרבה צעדים אחורה.

המחנה הזה הגיש את היד של גנץ וקיבל יריקה בפרצוף. לאחר מכן הקים ממשלה הרבה יותר טובה מזו עד שהופלה תוך שהיא חוטפת גל רעל שטרם נראה בישראל.

זה אמנם יותר פוליטיקה, אבל אני חייב להצטרף. אני לא מבין את הציפייה הלא הגיונית שמחנה הרק לא ביבי יכנס לממשלה ויתן לביבי לעשות כל מה שהוא רוצה, רק כדי שהוא לא ישרוף את המדינה. ממש כניעה לטרור.

המחנה הזה לא יודע לחשוב אסטרטגי. הרי זה היה ברור לאורך כל רצף 4 הבחירות בשנים הללו שהנסיבות מובילות לכך שיש רק 2 אפשרויות ליצור ממשלה יציבה לאורך זמן ושהמציאות תוביל אליה בסופו של דבר: (א) ממשלת ביבי עם כל המפלגות הדתיות המגזריות שימיטו עלינו אסון או (ב) ממשלת אחדות ביבי-מרכז תוך כדי ירידה מהעץ של מחנה הרק לא ביבי.

מחנה הרק לא ביבי בחר, ביודעין, באופציה 1, מתוך איזשהו אידיאל טהור של לא משנה מה, העיקר שביבי לא יהיה בשלטון. באופן מאוד דטרמיניסטי הם גם קיבלו את ביבי בשלטון וגם קיבלו ממשלה מאוד מאוד מאוד רעה שדופקת הכי הרבה אותם. והקטע הכי משעשע הוא, שכרגיל, המחנה הזה (נקרא לו שמאל? לא יודע) גם לא באמת יודע להכות על חטא. יש מעט מאוד אנשים ששייכים למחנה הזה שמודים היום שהאסטרטגיה של רק לא ביבי הייתה טעות פטאלית.

ואני לא חכם בדיעבד, נשבע שאמרתי את כל זה עוד לפני שזה קרה. ואני לא היחיד. כל בנאדם עם ראש על הכתפיים הבין את זה.

להפך. הממשלה הנוכחית מאפשרת לו לעשות מה שבזין שלו כל עוד הוא משלם את המחיר (כסף לחרדים, ושטויות של הציונות הדתית). ממשלת אחדות רחבה (כלומר גנץ’ ולפיד יחד), ללא דרישות לרוטציה, היו יכולות להחזיק אותו הרבה יותר קצר. לא שהוא צריך את זה - תפיסת העולם של ביבי דומה בהרבה לתפיסת עולם שלהם ואין סיבה טובה לחשוב שיהיו הרבה ריבים על מדיניות בממשלה שכזו.

זו דרך מאוד מאוד מאוד מוזרה, חלקית ושטחית להסתכל על מה שקרה.

רק להוסיף, מה שהמחנה הזה עדיין לא מבין זה שפרגמטיות חשובה בהרבה מטהרנות. אני זוכר שיחות עם אנשים וחברים לעבודה שהיו לי בתקופות רצף הבחירות כשניסיתי להסביר להם ששחיתות זה לא הדבר הכי חשוב ועדיף ממשלה טובה ומושחתת מאשר ממשלה רעה ולא מושחתת. זו גישה שהם פשוט לא הצליחו לקבל, והגישה הזו הובילה אותנו אל ממשלה גם רעה וגם מושחתת.

ושוב - זה היה דטרמניסטי. טיפשות לשמה.

רק שביבי גם לא רוצה ממשלת אחדות ללא רוטציה. אחרת הוא לא היה מפרק את הממשלה שלו ב2015 אחרי שנתיים בלבד, והולך לבחירות כדי להרכיב ממשלה עם החרדים.

די עם השקר הזה.

אנחנו כבר מזמן לא ב-2015.

להזכירך ביבי לא הסכים בסבב השני, שלא היה ב2015, לממשלה שבה הוא יהיה ראש ממשלה אבל תורכב רק מהליכוד וכחול לבן.

קורא שוב ושוב את הפסקה הזו ולא יודע איך לגשת לזה…

טהרנות=לא להתפשר על שלטון החוק?
פרגמטיקה=להתפשר על שלטון החוק?

אני גם לא בטוח שאני מבין מה הכוונה ב’ממשלה רעה’

כן

אוקיי אז יסלח לי גודווין לשניה:

להיות פרגמטי ב1941 זה לתמוך בפתרון הסופי ולהיות טהרן זה להתנגד?

משהו בלוגיקה שלך לא עובד, ליאור.

זו הלוגיקה שלך לא שלי…

מתי אי פעם היה כזה סלף סבוטז׳ של מדינה על שווקי המניות והמטבע שלה?

מה קרה עכשיו?
אתה מדבר על הירידות של שער הדולר בימים האחרונים, או העליה היום?