ת'רד כלכלה :: ממשלה חדשה, פופוליזם ישן

נעשה נזק הן בביצועי הבורסה והן בשער המטבע לפני כמה חודשים. זה כבר די ברור כי הגורמים הם חוסר הודאות סביב הרפורמה והאפשרות שהיא תקרה. נעשה ככל הנראה רושם שיהיו הסכמות והתחלנו לקבל את התיקונים החיוביים(ובשער המטבע אני יוצא מנקודת הנחה שלא הייתה התערבות של בנק ישראל) והיום ההתנהלות של הפוליטיקאים שוב פעם השפיעה מאוד לרעה. מאז היה קצת תיקון.

לא יכול להיות שלא לוקחים את הדבר הזה בחשבון(אגב, האירועים האלה הם מידע פנים חזק מאוד שיש בידי הפוליטיקאים ואני מקווה שאף אחד מהם/מקורביהם לא מנצלים את זה לרעה).

עריכה: עכשיו הייתה תנודה חזרה של שער הדולר. המצב הזה מטורף לגמרי.

הבורסה שמאלנית?

לא נראה טוב

אני חייב לציין שממש נמאס לי לשמוע כל כמה נוטלי המשכנתאות מסכנים וכמה עליית הריבית פוגעת בהם וצריך לעזור להם. יש פתרון “קסם” למי שמרגיש שהמשכנתא חונקת אותו, והוא למכור את הנכס.

רק בישראל מי זה שיש לו המסכן, ומי שהאינפלציה גומרת אותו (מעמד הביניים והמעמד הנמוך) - שיזדיין.

חבל טל - התחלת טוב, ואז סיימת כמו אחרון הסוציאליסטים הפופוליסטים.

אכן מרגיז קצת לשמוע על נוטלי המשכנתאות ש’קורסים תחת הנטל’ - בעיקר כי כמו כל דבר אחר בארץ, מדובר באנשים בוגרים שקיבלו החלטה, ועכשיו הם מצפים שמישהו אחר ישלם על זה. כולם ידעו שהריביות אפסיות, שזה לא יישאר לנצח, ושמחירי הנדלן גבוהים בהגזמה. אבל זה לא שינה לישראלי הממוצע שהיה מוכן למשכן גם את אמא שלו בשביל ‘חלום הבית’, הצמיד כמובן כל מה שיכל לריבית הפריים האפסית דאז (ששוב - היה ברור שלא תישאר כזאת לאורך 30 שנות משכנתא), ולקח הלוואות מפוקפקות אפילו על ההון העצמי. אבל עכשיו - לא ידעתי, לא שמעתי, אני מסכן, והכי חשוב - שמישהו אחר ישלם.

הסיפא פופוליסטית (ולא נכונה), כי מעמד הביניים הוא בדיוק אותם משקי בית שיש להם בית ומשלמים עליו - כ-70% מהמדינה. לטעון שהמסכנים במדינה, שהמדינה צריכה לדאוג להם ולממן אותם, זה ‘מעמד הביניים והמעמד הנמוך’ = איזה מסכנים עניים חסרי בית, ולהתעלם מכך שהרוב הגדול של העניים במדינה בחרו בסגנון החיים שלהם (אי-מימוש פוטנציאל השתכרות) - זה לעשות שס/מירב מיכאלי all the way.

מעבר לתגובה המצוינת שנכתבה מעליי אוסיף פרספקטיבה אחרת. בעוד בארה"ב או בלא מעט מדינות אירופאיות אדם פשוט יכול להתקיים ועם מעט משמעת עצמית כלכלית אתה יכול להגיע לבית משלך ולא לחיות בשכירות לנצח, בישראל אתה חייב להגיע למצב שיש לך הון עצמי הסטרי בשביל לקבל משכנתא סבירה בפריפריה (דירה באשקלון מגיעה כבר ל2 מיליון, פרוייקטים בקריית גת מגיעים ל 1.5 מיליון בחדרה גם ובנהריה 1.2).

אותם אנשים ש"יש להם" לא יכולים בהכרח להיות תחת בקטגוריה הדיכוטומית המונפצת של “ישראל הראשונה” ו"ישראל השנייה" כי לא מעט אנשים שבמרדף לדירה הם אותם אנשים שמבחינת רמת חיים והכנסה מוגדרים חד משמעית כמעמד ביניים עליו רוכבים במדינה הזאת.

אותם אנשים לא קיבלו דירות במתנה מההורים שלהם, אלו אנשים שעבדו כל החיים שלהם בשביל שיהיה להם איפה לחיות ועל הדרך ממשכנים את עצמם לבנקים ל30 שנה קדימה כדי להיות עם החזרים חודשיים של כמה אלפים בחודש גם אם הם שמו את כל הכסף שלהם על זה.

בישראל יש תרבות מוזרה של לקנות דירות.
עד כמה שאני יודע, גם באירופה וגם בארה"ב אנשים שוכרים דירות , בטח בערים הגדולות שהמחיר יקר.

ניסיתי בזמנו להסביר לאישתי שלא כדאי לקנות דירה, שאת ההון העצמי שצברנו כדאי להשקיע באפיקים אחרים ולשלם שכירות מהרווחים. לא לשלם ריבית לשום בנק, ולהיות חופשי לעבור לעיר אחרת אם מציעים לי עבודה טובה יותר, להחליף דירה בקלות כשיהיו ילדים, ועוד הרבה יתרונות אחרים.
אבל מה אפשר להגיד נגד “לכל החברות שלי יש דירה ורק לי לא תהיה? אתה לא אוהב אותי” ?
גם עכשיו, 15 שנה אחרי, אישתי חושבת שהיא צדקה. הדירה שלי שווה 60-70% יותר מהמחיר שקניתי אותה. את המשכנתא כבר החזרתי.
לא עוזר לי שאני מראה לה מה היה קורה אם במקום לקנות דירה היינו משקיעים את כל הסכום בנאסדק.

אני כמו טל לא מבין מדוע אנשים שלא יכולים לשלם משכנתא לא מוכרים את הדירות שלהם. המחירים רק עלו, הם יכולים להחזיר את המשכנתא ולהישאר עם עודף.

הם חושבים - מה, אם אמכור את הדירה אצטרך לקנות אחרת, והרי המחירים בכל מקום עלו אז מה עשיתי בזה? עדיף להמשיך להיחנק ולבכות בטוויטר.

ובאותו הזמן להחזיק את הדירה באיזור יקר במקום לעבור רחוק יותר מתל אביב שם המחירים יקרים, אבל פחות.
אנשים לא רציונליים ברובם, והעניים יותר מאחרים.

רגע, אתה חושב שהסיפור זה שאנשים קונים בתל אביב ושרק שם יקר? אתה מבין שזה כבר לא ככה נכון? תל אביב והמרכז הם ממזמן על גדר unreachable, הסיפור הוא שאתה מגיע למחירים הסטריים גם בפריפריה.

קצב עליית המשכורות בתחומים שאינם הייטק לא תואם את עליית קצב עליית מחירי הדיור ויוקר המחייה. עם עליית הריביות גם מסעדות, וסופרים גילגלו את עליות המחירים לצרכנים.

דימה, עשיתם בשכל שקניתם דירה, אתם מחוץ למירוץ שנהיה עכשיו.

ברור שלא. אבל אנשים שקנו בתל אביב ולקחו משכנתא של נניח 3 מיליון, יכולים למכור את הדירה , להחזיר את המשכנתא ולקנות דירה אחרת עם חצי סכום. אם הם לא יכולים להחזיר את התשלומים בגלל עליית המדדים, הם צריכים להתפשר על מיקום אחר.

לא הייתי קונה דירה לא אז וגם לא עכשיו.
קניתי במאי 2008 ב 1.3M. היום הדירה שלי שווה 2.2 או 2.3 . עליה של משהו כמו 70%.
אם הייתי קונה תעודת סל הכי פשוטה ומטומטמת שצמודה ל נסדאק100 או S&P500 על הסכום הזה, אתה יודע כמה זה היה שווה היום?
כמובן שאני לא לוקח בחשבון את הסכום שהייתי משלם על השכירות בכל השנים האלה.
אבל גם לא לוקח בחשבון את הריבית וקנסות ששילמתי לבנק על המשכנתא.
לא לוקח בחשבון את שכר תירחה של עו"ד והמטווך, ועמלות שהמדינה גובה בקניית דירה.
צריך גם להתחשב בשער הדולר.
אבל הנסדאק עלה פי 6 בשנים האלה. אין לי ספק שהייתי היום יותר עשיר אם הייתי משקיע במניות במקום לקנות דירה.

דרך אגב, השכירות בישראל מאוד נמוכה יחסית למחירי הדירות. דירה כמו שלי אפשר להשכיר ב 7000 שח. זה 84 אלף לשנה, משהו כמו 4% ממחיר הדירה.
מעניין מה היחס בתל אביב.
אם זה אותו יחס, זה רק מחזק את הטענה שלי שאף פעם לא צריך לקנות דירה, אלא רק לשכור.

מאד מסכים עם דימה, ובנוסף - כמובן שהשגעת הישראלית לבעלות על בלוקים היא גורם משמעותי מאד בגובה המחירים. עבור רוב האנשים זו לא רכישה “תועלתנית” אלא משהו מתחום הפסיכולוגיה. חייבים להיות בעלים של בית מתישהו, ולכן ברור שעדיף עכשיו גם במחיר משוגע ומשעבד. ברור גם שצריך בית במיקום, גודל ומאפיינים אחרים אידאליים לעוד 30 שנה מהיום, גם בעלות פסיכית (כי מחר יהיה יקר יותר). כל זה מיתרגם למחירים גבוהים יותר (ביקוש גבוה).

אנשים תופסים את המרוץ שנדב מדבר עליו כמרוץ עם חובת השתתפות, למרות שבסה"כ מדובר בטריידאוף יקר להחריד שאפשר להחליט לקחת - או שלא. מצב השוק הוא גזירת גורל, הצעדים שאתה עושה בתוכו - לא.

זו כמובן לא כל התמונה ויש בעיות צד היצע חמורות, אבל זה חלק לא מבוטל מהעלייה המתמשכת במחירים (יחד עם הילודה הפסיכית).

אני מסכים בכללי אבל אתה לא לוקח בחשבון גם את העובדה שכדי לקנות בית היית צריך לקחת משכנתא, זאת אומרת לא היה לך סכום ששוה דירה להשקיע במניות ואף בנק לא היה נותן לך כזאת הלוואה. וגם אם כן הריביות והקנסות וההחזרים היו דומים.
(מסכים שבדיעבד גם הרווח היה גדול יותר השאלה כמה וצריך לקחת בחשבון שיש מס 25 אחוז על רווחים ממניות מה שאין על דירה כל עוד אתה לא מוכר אותה לדעתי)
אפשר להוסיף לכל זה לחץ פסיכולוגי מנפילות של השוק ואז אומר שאני עדיין מסכים איתך אך מבין את הפחד של האדם “הפשוט” מהשוק ולמה להשקיע בדירה נראה להם סביר יותר.

אגב, מה מונע ממך (בהנחה שהלוואה כזאת היא אפשרית) לקחת עכשיו הלוואה של מליון או שתיים ולשים הכל על הנאסדק?
תאורטית יהיו לך גם דירה וגם פי 6 מהכסף עוד 15 שנה

ברור, התכוונתי להשקיע את ההון העצמי שלי במקום לקחת משכנתא לקניית דירה.
בגלל זה ציינתי ריבית וקנסות על המשכנתא, שלא הייתי משלם אם לא הייתי לוקח אותה.

מגמת מחירי הנדלן בישראל ב-2023 – לאן הולך השוק?
יש פה כמה נתונים מעניינים.

“אם בשנת 2010 מחיר דירה ממוצעת בישראל עמד על כ-1.081 מיליון ₪, בשנת 2021 המחיר הממוצע הספיק להגיע כבר ל-1.58 מיליון ₪ ובסוף שנת 2022 המחיר הממוצע של דירה בארץ היה גבוה אף יותר (כרגע עומד על כ-1.76 מיליון ₪)”
מחזק את התחושה שלי של עליית מחירים של כ 70% ב 15 שנים אחרונות. לא קרוב אפילו לעלייה במחירי המניות. הבדל בסדר גודל.

"אם בשנת 2010 היה ניתן לקנות דירה באמצעות 128 משכורות, הרי שבשנת 2018 היה צורך בלא פחות מ-147 משכורות על מנת להגיע לדירה המיוחלת, בשנת 2021 הנתון כבר זינק ל-191 משכורת בממוצע "
זה מחזק מאוד את מה ש @Aimarito כתב. המשכורות לא עולות באותו הקצב. זה מאוד מדאיג את מי שעדיין לא קנה דירה ואני מבין למה אנשים חושבים שכדאי לקנות עכשיו, כי מחר יהיה עוד יותר גרוע.
אני פשוט לא מסכים עם זה. אני טוען שבתנאים כאלה לא צריך לקנות דירה אף פעם. זה לא כלכלי.

אישתי מונעת ממני :grinning:
גם ככה כל החסכונות שלנו במניות. קשה לה פסיכולוגית למשכן את הדירה שוב, וקשה כפליים בשביל עוד מניות.

וואלה @dmitrys, אתה מעלה לי כמה נקודות:

1. אתה לא חושב שהטיעון של “אם הייתי משקיע במניה איקס הייתי יותר עשיר” הוא בהכרח חוכמה בדיעבד? עד כה נראה שהנדלן הוא השוק עם התשואה הכי עקבית.

2. יש פה עיניין של אופי כמו שבן הזכיר קודם. לא לכולם זה מתאים להיות. ברכבת הרים של הפסדים-רווחים ולהיות “על זה” ומעודכן כל הזמן במה השוק עושה.

3. יש פה מין הסתם עיניין פסיכולוגי כמו שאומר אורי. כתבת זאת בעצמך, מחירי הדיור עולים בקבוצה מהיר יותר מגובה המשכורות, מצד שני התהליך הזה מתחיל לקרות גם בשכירויות. איזורים שבדקתי כמו רעננה, הרצליה ונתניה (וישובים באיזור השרון) חוו עלייה של לפחות 20 אחוז בשנה שנתיים האחרונות. במקרה של דירה וכניסה למשכנתא לפחות יש לך התחלה אמצע וסוף. היום בהרבה חוזי שכירות מנסים לדחוף סעיף “צמוד למדד” שמנסה לייצר התאמה של עליית מחירי השכירות לעליית ריבית בנק ישראל.

4. הדוגמא הנגדתית שנתת למשכנתא של 3 מיליון שקל היא מוקצנת בעיניי. ברמה הפרקטית זה נראה לי מוץגוחך להיות קבור בהחזרים למשכנתא כזאת. היום משכנתא של 800 אלף שקל מגיעה להחזרים של 4000 שקל בפריסה ל30 שנה כתוצאה מהריביות. תחשוב שלפני הקפיצה בריביות הנחזרים היום הגיוניים. כיום הקרן אותה מחזיר אחרי 30 שנה שווה פי שתיים יותר ממה שלקחת במקור במשכנתא.

5. בסוף זה מסתכם בשאיפה פסיכולוגית של לחיות בלי חובות, וכפי שאמרו ב big lebowski זה פשוט להגיע למצב של fuck it. מצב בו יש גבול כמה אפשר לדפוק אותך. עם שכירות זה אף פעם לא קורה.

הS&P500 הוא לא כל כך חוכמה בדיעבד. דמיטרי לא הביא לפה מניה ספציפית אלא השקעה במדד הכי מתבקש והכי סטנדרטי.
זה ממש לא החוכמה בדיעבד של להגיד מה היה קורה אם השקענו בביט קוין או משהו כזה, אם היינו קונים מניות באפל לפני הנסיקה שלהם.

בית ומשכנתא זו לא רכבת הרים אלא צניחה חופשית ולאחריה טיפוס איטי.
בית ומשכנתא לא באמת בטוח יותר.

האסטרטגיה עליה דובר פה היא סוג של Buy & Hold של המדד הכי בסיסי בערך בכלכלה, לא דובר פה על שום כניסות ויציאות, לא על שורט ולא על שום שימוש באינדיקטורים נוספים. מדובר פה על שגר ושכח של השקעה כספית במדד הכי מושקע בעולם.

זו בדיוק הנקודה לדעתי. שההחלטה לבחור באפיק ההשקעה של הדירה היא לאו דווקא רציונלית.
השוק בתאוריה מאזן את עצמו, הרווחיות של אפיק ההשקעה (והסיכון) אמורים להיות מגולמים במחירו.

לכן, עצם העובדה שדירה הפכה להיות סוג של סמל סטטוס במדינה זה דווקא גורם לי לחשוב ולהאמין שאפיקים אחרים עדיפים, שהשקעה בצורת דירה מתומחרת ביוקר לעומת הרווחיות ממנה בהשוואה לאפיקים אחרים.

אני ממש לא חושב שלקנות דירה זו טעות, אני רק טוען שצריך לעבור על המספרים ולא תמיד זו ההשקעה הנכונה ביותר.

כמעט כל השקעה עדיפה על אי השקעה, אך אחד מהדברים הראשונים שלומדים בכלכלה הוא שההשוואה היא לא מול מצב בו לא ביצעת השקעה אלא מול אפיקי השקעה אחרים, או לכל הפחות מול ריבית חסרת סיכון.

אגב אני ממש לא כלכלן אז סיכוי טוב שלא כל מה שאני אומר מדויק, הכוונה שלי היא יותר להעביר את המסר מבחינה רעיונית.
לקנות דירה זו השקעה, כמו כל השקעה אחרת. ככזו צריך לבחון אותה בהשוואה מול השקעות אחרות.
לשלם שכירות זוהי ממש לא בושה, וצריך להפסיק עם ההסתכלות הזו. יש עוד אפיקי השקעה בעולם.

שוב, זה אלמנט פסיכולוגי.
זה לא בהכרח דבר רע, אנחנו לא פעם קונים דברים שעושים לנו טוב. ואם השקעה בדירה גם עושה לנו יותר טוב מהשקעה במניות אז מה רע, פשוט אם מדברים על זה בצורה כלכלית נטו אז זו לא בהכרח האופציה הנכונה ביותר.

לצורך העניין, לפי גוגל מדד הS&P500 עלה מאז 2008 (מתי שדמיטרי קנה את הדירה) ב316%, יותר מה70% של הדירה.
בוא נגיד ש2008 זו בחירה יחסית סלקטיבית למניות. אז בוא נגיד שאנחנו מדברים על 2000, מדובר על עליה של 360%.
(כתבתי בגוגל ולא נכנסתי לחקור לעומק בעצמי).

כמובן שהערך של הבית לא מתבטא רק בעלית הערך, צריך להוסיף גם שכירויות שחסכת (או הרווחת) ואת תשלומי המשכנתא עצמה (ההלוואה).

בקיצור יש פה חישוב שצריך לעשות ואי אפשר להחליט ככה סתם מה עדיף. גם כל אחד מקבל משכנתא שונה.
יש כאלה עם הנחה, יש כאלה עם הון התחלתי גבוה יותר וכו’…

אגב, לטווח הבאמת רחוק, להשקיע בS&P זו השקעה סופר בטוחה. אפשר ממש לראות היסטורית איך הכיוון הכללי הוא למעלה. בהסתכלות פרטנית יש ירידות אך בטווח הארוך השוק תמיד בעליה.

לא.
קח כל טווח של 10 שנים, ותשווה עליית מחירי הדיור לעליית מחירי המניות. תבחר אפילו טווח בו הדירות עלו והמניות נפלו בגלל שבועה התפוצצה.
אני בטוח שהמניות עלו יותר, הרבה יותר.

גב ניסח את זה יפה.
מדד הכי בסיסי, שגר ושכח להרבה שנים.

זאת נקודה טובה. לי לקח הרבה זמן להפסיק להתרגש מעליה או ירידה יומית במניות שלי .
אבל אני השקעתי לטווח ארוך ולא משחק כל יום. למה שאתרגש מהשינוים? הרי את מחיר הדירה אני לא בודק כל יום, אז למה מניות כן? למדתי לא להתרגש מהירידות ולא להתלהב מהעליות.

וזה עדיין מאוד נמוך, 4-5% בשנה ממחיר הדירה. תבדוק אותי. אם אני צודק, עדיף לנצל את ההזדמנות של שכירות נמוכה.
רק האינפלציה השנתית היא 5% היום, ואני לא יודע מה הריבית על המשכנתאות היום, אבל בטח עוד 5-6 אחוז. זה מטורף לקחת משכנתא עכשיו.

לא נכון, מזה התחיל הדיון.
אנשים לקחו משכנתא ולא יכולים לעמוד בתשלומים כי יש אינפלציה. במקום למכור וללכת לדיור אחר, הם נחנקים. בסוף לא יוכלו לעמוד בהחזרים והבנק ייקח להם את הדירה.

זה נשמע לי הגיוני. אם כל המחירים עולים בגלל המדד, הגיוני שגם השכירות תהיה צמודה למדד, בדיוק כמו המשכנתא.

כן, דוגמא מוקצנת, אבל כמה עולות דירות בתל אביב?
הרי מישהו קונה אותן .

אני חושב הפוך. עם משכנתא אפשר לדפוק אותך יותר. שכירות היא לשנה בלבד. אם אין לך אפשרות לשלם, אתה הולך לגור במקום זול יותר ומשלם על זה בזמן הפקקים ואיכות החינוך. בשיעבוד למשכנתא אתה עלול להפסיד הכל, אם במקרה פיטרו אותך מהעבודה או שיש הוצאה רפואית גדולה.

גב, הודעה מעולה ואני מסכים עם כל מילה.

בגדול אני גם בצד של שוק ההון, ודיי מסכים עם הלך הרוח של החברים פה
אבל קפץ לי הבוקר פוסט מאוד חופר בפייסבוק (בסטטוסים מצייצים) שטוען את ההפך
מודה ומתוודה, לא היה לי כוח לקרוא אותו, רק הקדמה ומסקנה
אם מישהו פה יקרא ויסביר למה הם טועים / מה הם מפספסים / למה זה שונה מהדיון פה, זה יהיה נחמד מאוד

סורי על העצלנות, תקופה עמוסה ממש בעבודה

אגב, אחד העקרונות עליהם הכלכלה מתבססת הוא תאורית השוק היעיל. זוהי תאוריה שלפיה אין באמת השקעה עדיפה כי הכל כלול במחיר עצמו.
כלומר, ברגע שמניה אחת מתומחרת בחסר, אז יותר יקנו אותה, ואז מחירה יעלה.
ככה זה גם עם השקעות. על זה אני מתבסס פה.

כמובן שיש פה הרבה עומק שלא נכנסתי אליו (גם כי אני לא מבין בו מספיק). רק היה לי חשוב להביא את הרעיון עצמו כי עליו סוג של התבססתי בהודעה הקודמת.

נקודה מעולה וסופר נכונה לעניות דעתי. מהצד השני אפשר לציין את המעורבות הדי קטנה של ישראלים בשוק ההון (מגמה שמשתנה דרמטית בשנים האחרונות אם אני לא טועה, אבל עדיין כמות הכסף שאנשים מחזיקים בעו״ש היא הזויה).

נדב - לגבי עניין הביג לבובסקי וכו׳ - ברור שזו הפנטזיה, אבל בוא נחשוב שניה האם זה באמת מה שקורה: הקדשת כמה עשורים טובים מחייך לתשלום שנניח שהוא שקול לשכירות. סיימת אותו, ומה אז? הבית לא צריך תחזוקה ושדרוגים? אין ילדים ומשפחה לדאוג להם? אין רצון להנות מעשורי החיים האחרונים שלך? לטייל קצת יותר, לעבוד קצת פחות ולהנות מרמת חיים גבוהה? זה לא יעלם לשום מקום. בהנחה הדי סבירה שהניתוח של דימה מדוייק, ובמידה ולא טיפול על תזמון מחריד במיוחד ומפולת מתמשכת בבורסה ברמה ההיסטורית לקראת פרישתך, אתה תישאר עם בית ביד, אבל יתכן שהוא גדול מדי/לא מתאים לצרכיך לאחר שהילדים עזבו את הבית (נניח), והוא יהיה שווה פחות מהכסף שיכולת להרוויח במקומו בשוק ההון, גם אם תרצה למכור אותו.

קצת כדי לאזן את עמדת מעדיפי שוק ההון פה ועמדתי עצמי - שיקולים פסיכולוגיים הם לחלוטין משהו שמנהל את החיים שלנו על חשבון החלטות כלכליות-מחושבות, ואולי טוב שכך במקרים מסוימים. בסופו של דבר אנשים מפחדים מאד מלתזז ילדים קטנים פעם בכמה שנים בין בתים, ערים ומסגרות חינוכיות, מחוסר היכולת ״להרגיש בבית״ במטבח/סלון שאתה עיצבת והתאמת, ולפעמים גם מחוסר היכולת להוריש משהו ״פיזי״ אחרי שנלך. יש משהו מאד יהודי בחרדה הזו לנטיעת שורשים ולקביעת עובדות קונקרטיות (חה חה) בשטח שאני באמת ובתמים מבין, גם אם אני בעצמי לא חושב כך והמחשבה על ריכוז הון רב, וחשוב מכך - זמן ומרחב תמרון רב, ב-4 קירות, מפחידה אותי הרבה יותר.

@Ender שתי הערות מקריאה זריזה וחפוזה: זה האמא של הצ׳רי פיקינג של מסגרת זמן (אולי יש שם הסתייגויות שפספסתי), מינוף מקסימלי שזה בעיני שיגעון על מלא, וטווח זמן קצר מדי.