ת'רד כלכלה :: ממשלה חדשה, פופוליזם ישן

קודם כל, זה תלוי. ברגע שיש מסה קריטית של אנשים ואמון בר קיימא במטבע - זו התחלה טובה. אתה חושב רק במונחים של מדינות, אגב. יכול להיות שזה ישמש לכלכלה שחורה כדי לעקוף את המדינות. לי אישית אין שום יכולת לצפות לאן זה הולך, לא מתיימר. מה שברור לי הוא שכל כוח חזק מאד שמאיים על מוקדי כוח קיימים של מדינות - יותקף על ידן מתישהו.

אין killer app כי התשתית עדיין חלשה, ולכן הUX חלש. למשל, ויזה תומכת באלפי TPS (טרנזקציות בשניה), בעוד אית’ריום תומכת במקרה הטוב בכמה עשרות. אימוץ פתרונות L2 אמור לקחת אותנו לקצבים הגיוניים.
אולי בעתיד הסטנדרט של משחקים ובורסות יהיה להתבסס על בלוקצ’יין.

אגב, במקרה הטוב ביותר הUX של אפליקציה מבוזרת יהיה טוב כמו UX של אפליקציה ריכוזית, רק שהלוגיקה של האפליקציה המבוזרת מפורסמת לכל ואף יישות ריכוזית לא יכולה לעשות ככל העולה על רוחה

שר הכלכלה ניר ברקת בשיחה על הסרת חסמי הייבוא, מלחמה במונופולים ואפילו פירוק רשות מקרקעי ישראל ככלי במלחמה במחירי הדיור.

דעתכם?

הודעה משותפת לראש הממשלה ושר האוצר בתגובה להודעה המיוחדת של סוכנות הדירוג מודיס:

זאת תגובה רגעית, כשהאבק יתפזר יתברר שכלכלת ישראל חזקה מאוד.

התעשיות הביטחוניות מפוצצות בהזמנות, תעשיית הגז מגדילה את הייצוא לאירופה ו-7 חברות מתמודדות בימים אלה על מכרזים לחיפוש גז בישראל בהשקעה של מיליארדים, אינטל מתכננת את ההשקעה הגדולה ביותר שלה מחוץ לארה"ב ותשקיע 25 מיליארד דולר בישראל, אנבידיה בונה מחשב על בישראל, ואנחנו מקדמים בינה מלאכותית, סייבר וייצור שבבים בישראל, שוק התעסוקה מהודק, הצמיחה עולה והאינפלציה נבלמת, הרגולציה מוסרת ותחרות השוק החופשי גוברת.

כלכלת ישראל מבוססת על יסודות איתנים והיא תמשיך לצמוח תחת הנהגה מנוסה שמובילה מדיניות כלכלית אחראית.

לא הבנתי מה הקשר בין מה שנכתב לדירוג האשראי.
דירוג האשראי מודד את היכולת, של ממשלת ישראל במקרה הזה, להחזיר חובות. זה לא אומר שאם הדירוג יורד, ישראל לא תקבל יותר הלוואות, אלא שהיא תשלם יותר ריבית .
מה הקשר לצפי הזמנות של התעשיה הצבאית, או למעבד החדש של אנבידיה אני לא מבין .
ייצוא הגז לאירופה גדל וזה אומר משהו על כלכלת ישראל? גיב מי א ברייק. הייצוא עולה כי רוסיה סגרה את השאלטר, אין שום קשר לכלום.

גם לא מבין למה שמאל רומז שירידה בדירוג האשראי זאת התחלה של חורבן ישראל.

סתם עושים פוליטיקה ממשהו שולי יחסית.

לא חורבן, אבל בהחלט מוסיף עוד דלק למדורה.
ייקור עלות גיוס ההון של המדינה צריכה להתבטא בקיצוץ הוצאה ממשלתית או בעוד מסים(וזה כשאני מתעלם מעוד סייד אפקטס), זה יהיה לא נעים עבור כולנו.

אני ראיתי כותרות מפוצצות , כאילו כלכלת ישראל מתמוטטת ודירוג האשראי מוכיח משהו. וואללה חדשות " ההודעה של מודי’ס: הצ’ק של נתניהו חזר וכולנו נשלם ביוקר"
אני גם לא רואה בכלל שהורידו את דירוג האשראי, היה A1 וכך רשום עדיין בכל מקום.
מודיס רק הוציאו דו"ח אזהרה, אבל לא שינו את הדירוג.
זה לא נעים, וברור שזה לא טוב, אבל עשו פה פיל מזבוב.

כמו שאני רואה את זה, זה עוד סבב בצעקות הפוליטיות. אין שום קשר לתוכן , חשוב רק מי שצועק חזק יותר. בשבילי זאת עוד סיבה לשנוא את כל הפוליטיקאים מכל המחנות.

התבקשתי בפרטי על ידי משתמש להמליץ על תכנים מהם ניתן ללמוד כלכלה באופן כללי, ועל יוקר המחייה בפרט.

בהתחלה כתבתי לו בפרטי אבל אז אמרתי למה לא לתת בעצם לכולם כאן להינות מהמלצת התוכן… אז:

בגדול, אחד ממקורות המידע הטובים ביותר הוא פודקאסטים, כמובן. באופן כללי, ממליץ בחום על (לפי הסדר):

1. עושים חשבון. מוגש על ידי פרופסור לכלכלה (עומר מואב), ובגדול נוגע כמעט בכל הנושאים המרכזיים בכלכלה, וגם קצת פחות מרכזיים. פרקים חדשים עדיין יוצאים בערך אחת לשבועיים אז בכלל תענוג.
  2. כשבגרוש היה חור. פודקאסט מ-ד-ה-י-ם. הפוטאנטה פה היא בעצם שמדובר בפודקאסט של סיפורים היסטוריים, אשר מעבירים עקרונות חשובים בכלכלה. אם אתה אוהב להקשיב לסיפורים (עם מוסר השכל) - לגמרי המקום בשבילך.
  3. הרס יצירתי. לכלכלנים, זו כנראה הייתה ההמלצה הראשונה שלי. נמצא כאן רק במקום השלישי מכיוון שבאופן די מובהק מדובר בפודקאסט יותר למתקדמים ואני חושש שאנשים ללא השכלה כלכלית כלל לא תמיד יבינו את התוכן. אבל למי שכן מבין - פודקאסט מעולה ובשונה מכל הפודקאסטים האחרים כאן (כן, אפילו זה של מואב), נכנס לעומקם של דברים ולעומק המחקר הכלכלי, לפחות בנושאים בהם הפרקים השונים עוסקים.
  4. ערך מוסף. ממה שאני זוכר, אחלה פודקאסט, אבל לא פעיל כבר שנים ולכן מדורג יחסית נמוך. בגדול, שני בוגרי משרד האוצר מנסים להנגיש לציבור הרחב נושאים שונים בכלכלה, עם דגש על מדיניות כלכלית.
  5. חיות כיס. התלבטתי אם להכניס את זה, אבל בסוף החלטתי שכן. מדובר חד משמעית בפודקאסט ברמה הנמוכה ביותר שתמצא כאן - לא מבחינת הפקה (דווקא מושקע מאוד) אלא מבחינת הידע הכלכלי. זהו פודקאסט מטעם התאגיד וככזה באופן טבעי לפעמים הוא מוטה מאוד ומציג דברים בצורה, בוא נגיד, מאוד לא מדויקת. במיוחד כשצליל אברהם מעורבת. מצד שני, יש שם גם את שאול אמסטרדמסקי שהוא לגמרי אחלה. בקיצור, מדובר בפודקאסט הכי קליל ברשימה, עם היתרונות והחסרונות הכרוכים בכך. יש לצרוך בעירבון מוגבל.

עכשיו, ספציפית לגבי פרקים על יוקר המחייה, אני חושב שאם פשוט תעבור על הפרקים השונים של “עושים חשבון” ו"כשבגרוש היה חור" ותבחר פרקים לפי התקצירים השונים אתה תקבל את מה שאתה מחפש. די ברור מהתקציר מה עוסק ומה לא עוסק בנושאים הקשורים ליוקר המחייה. בכל אופן, יש לעושים חשבון אפילו פרק שממש עוסק בזה בהגדרה. אבל זה לגמרי לא היחיד ואני באמת ממליץ לך לסרוק את שני הערוצים.

תודה רבה! אתה במקרה מכיר קורסים אונליין בכלכלה, או כלכלת ישראל בפרט? משגע אותי שזה נושא חשוב שאין לי שמץ בו.

האמת שלא, לאור זה שלמדתי את הקורסים באוניברסיטה לא ממש מצאתי צורך לחפש אותם אי פעם… (אני כן יכול להמליץ על קורסים אונליין שלא קשורים לכלכלה :wink: ). אבל אני די בטוח שאם פשוט תעשה חיפוש בגוגל/יוטיוב תמצא.

בכל אופן, אני לא חושב שזה יועיל לך יותר מדי, לפחות לא הקורסים התיאורטיים. כלכלה זה אמנם אולי לא פיזיקה גרעינית, אבל בסוף מדובר בתחום מתמטי ואני חושב שצפייה בקורסים סתם בשביל הכיף, בלי להתמסר לזה, לעשות תרגילים וכו’, לא ממש יועיל לך.

מה שכן - אם תמצא קורסים שהם באמת יותר סקירה של כלכלה ישראל וכו’ אז יכול להיות שזה יותר יזרום ובאמת ייתן לך ערך. אני אגב ממליץ מאוד להקשיב לפרופסור דן בן דוד, הוא עוסק רבות בכלכלה ישראל ויש לו תחזיות (שאני מסכים איתן לחלוטין) די אפוקלטיפטיות…

האמת שאני שונא את הפרקים החדשים! מרגיש שכבר נגמרו לו הנושאים אז הוא מראיין כל מיני אנשים שהם לא הוא ועל כן לא מספיק חכמים/כריזמטים.

לגבי כלכלת ישראל ממליץ בחום על הספר “כסף כחול לבן” של אורי כץ.

תודה לכולם על התשובות, אני יצאתי כל הזמן מנקודת הנחה שכלכלה זה בהכרח תחום מתמטי שאם אני אמצא דרך להבין את המספרים אני אבין מה קורה, מנגד זה עדיין תחום שקשור לפרשנויות שונות כך שזה דיי מתסבך הכל, בטח אם מנסים למצוא מידע אובייקטיבי.

@dmitrys עושה שיעורים פרטיים?

זה אכן תחום מתמטי (שוב, לפחות החלק התיאורטי), אבל האמת היא שאין פה ממש עניין של “להבין את המספרים”. המספרים בכלכלה לא מאוד חשובים ובסוף כל המודלים המתמטיים מטרתם היא אחת: להמחיש עקרונות. הרעיון הוא שברגע שתראה פיתרון מתמטי לאיזו בעיה זה יעזור לך לחדד את האינטואיציה הכלכלית ובסופו של דבר לפתח דרך חשיבה מסוימת.

אחד הדברים שהכי מאפיינים כלכלנים (אקדמאיים, לא הקשקוש של השוק העסקי) זו צורת מחשבה מאוד מאוד מאוד יחודית, על כל נושא. ואת זה המודלים המתמטיים פיתחו, ולכשעצמם אין להם הרבה ערך מעבר לכך.

לא יודע, קשה לי להסביר, תצטרך להתנסות כדי להבין על מה אני מדבר.

האמת שממש מציק לי שאין לי ידע בכלכלה, והייתי שמח להרחיב את הידע שלי בנושא. יש איזשהו קורס או שניים שהיית ממליץ עליו? המטרה היא לדעת יותר מושגים ולהתחיל להיכנס לעולם הזה. לא אכפת לי לקחת קורס או שניים בפתוחה למשל אם יש משהו שממש יתן לי יידע.

אני אוהב את זה.

גילוי נאות - למרות שאני מפרסם לפעמים פוסטים כלכליים, אין לי שום השכלה פורמלית, חוץ מקורס מבוא לכלכלה באוניברסיטה. אני לא כלכלן ולא רואה חשבון.
אני פשוט אוהב את זה עד רמה מסוימת, ויש לי אופי של ספקן. אז אם למשל ביבי מוציא הודעה שמקשרת בין גידול בייצוא הגז לבין מצב הכלכלה הישראלית, זה ישר מדליק לי נורות אדומות וצורך ללעוג לו.
הפודקאסט “כשבגרוש היה חור” זה בערך הרמה שלי. גם השורה התחתונה של דו"ח כספי. כל שורה בדו"ח, או פודקאסט\קורס ברמה האוניברסטאית זה מעבר לידע שלי.

כשאני מפרסם פוסט על כלכלת ברצלונה, אני תמיד משתדל להבהיר איזה חלק שייך לדו"ח ואיפה זה רק הדעה שלי. לא רוצה להטעות אף אחד. אני פוליטיקאי גרוע מאוד.

הפודקאסטים שתיארתי למעלה. אני לא חושב שיש קורס (אקדמי) בכלכלה שמתאים לידע כללי.

עשיתי כמה קורסים אצלם וממש ממש נהניתי ולמדתי המון. עדיין לא עשיתי את אלה בכלכלה ובהשקעות אבל אם הם ברמת אלה שעשיתי אז זה ממש שווה את זה.
הם גם נותנים את ספרי הקורס בPDF ולרוב יש תרגולים ודברים כאלה בקורסים.

check it out.

go for it
…?

קיצור תולדות האנושות.

ההיסטוריה של ארה"ב.

מחשבה מדינית מודרנית.

ירושלים ויהודה תחת שלטון אשור, בבל ופרס.

זה מעולה, ממש ממליץ (זו סדרת הרצאות ואין את זה בפודקאסט למיטב ידיעתי)