ת'רד כלכלה :: ממשלה חדשה, פופוליזם ישן

בדברים האלה התקשורת הממסדית נוטה להיות בולשביקית על מלא. כמו שליאור כתב, הכול באחריות/אשמת המדינה - גם המיגון, גם מימון הפינוי וההלנה, גם ההזנה, וגם הפיצויים אח"כ.
וכמובן שאח"כ אותה תקשורת תופתע שהכול יקר כאן, וכמובן - גם זאת אשמת המדינה (האמת שכאן זו אכן אשמת המדינה, אבל זו תוצאה ישירה של הפופוליזם שתואר קודם לכן).

בכל מקרה, אכן התחיל תהליך של הכנת בתי הספר לקליטת משפחות מפונות, כפי שטל תיאר - אבל פחות בגלל הצד הכלכלי של העניין, ויותר כי פיזית אין יותר מקום בבתי המלון שבאיזורים הבטוחים. כך או כך - צעד נכון.

השנקל שלי לנושא:

• בעת מלחמה, בייחוד אחת נרחבת עד כדי כוללת כמו בימים אלו - אכן מצופה מהעם להתגייס יותר. פעם היה את ‘המכונית המגוייסת’ של הגשש, ותהליכי הלאמת נכסים ע"י המדינה לצורך המלחמה. היום למזלנו אנחנו לא נמצאים במצב כזה, אבל כן מצופה מהעם כולו להתגייס יותר, כל אחד ברמתו - כפי שאנחנו אכן רואים בימים אלו. ההתנדבות האדירה הזו, שעוזרת למלא חוסרים שהמדינה קצת מתקשה להביא בזמן בעת חירומית - הם לא באג. זה פיצ’ר.
    וזה נכון גם למתן פיתרון להלנה של מיליוני אזרחים שנמצאים בקו העימות (בתרחיש של לחימה דו-זירתית מלאה).
  • עקרונית, לא צריכה להיות חלוקה בין יישובים צמודים לגבול לבין יישובים קצת יותר רחוקים. הכלל צריך להיות, שכל יישוב שמפונה בהנחיית המדינה/מערכת הביטחון, מקבל את אותו מענה בדיוק. אין שום סיבה לעשות כאן איפה ואיפה.
  • עם זאת, ספציפית בהקשר הנוכחי - יישובי העוטף אכן צריכים לקבל הלנה במימון מלא של המדינה, לאור הזוועות שחוו לפני 10 ימים, בגלל ההפקרה רבתי של המדינה. כמובן שאין בכך כדי לפצות אותם במשהו על מה שהם עברו, אבל זה המינימום של המינימום שהמדינה יכול לעשות בשלב הזה.
  • לגבי מיגון (אשקלון, ובכלל) - שנים שאני לא מבין למה בכלל זה באחריות המדינה. כשקניתי בית, דאגתי שיהיה בו ממ"ד. נכון שזהו החוק, אבל גם אם זה לא היה החוק הייתי דואג לכך. קנית בית, ועוד בקו העימות, ואין בו ממ"ד? תדאג לשיפוץ מתאים. תתארגן עם שאר דיירי הבניין כדי להוזיל עלויות. הדבר היחידי שהמדינה צריכה לעשות כאן, זה לעזור בירוקרטית בזירוז תהליך מתן אישורי הבנייה, וסיוע בבניית תהליך מתאים לאופן בניית ממ"ד בבניין ישן.

גר באשקלון,
לרוב יש פה ממד כמובן, בשכונות הישנות יחסית אין ממדים, באופן טבעי בשכונות האלה מי שגרים הם זקנים וקשישים, אנשים בלי יכולת כלכלית גבוהה ואולי זוגות צעירים ש׳מתפשרים׳ בגלל יוקר מחיה.
אף אחד לא יעשה לך שיפוץ ויבנה לך ממד בבניין ישן, זה לא אפשרי - מה שאפשר וצריך לעשות זה פרוייקטים של פינוי בינוי, שיפוץ של מקלטים עירוניים ובניית מקלטים ומיגוניות במקומות זמינים - יותר מעשור שהדבר הזה נתקע בגלל חוסר באישורים, תקציב וכל השטויות האלה. ממה שאני מבין חלק מזה זה גם עניין שיכול להיפתר מתקצוב של המדינה וזה חייב לקרות

עזוב את אשקלון, באופן כללי, כבר יותר מחצי עשור שיודעים שברגע שיש מלחמה בצפון כל הארץ בטווח ירי וכנראה תהיה מטווחת ומדברים על מאות ועל אלפי רקטות, כבר עכשיו המרכז מטווח וכבר לא באופן כזה חריג וזה רק מעזה שהיא האיום הקטן, יש המון פגיעות במרכז שמלוות לצערינו בנזק גם בגוף וממה שאני שומע יש הרבה שכונות בלי מיגון נורמאלי - איך זה שאין תכנית של המדינה לשנות את זה ולוודא שהעורף מוכן למלחמה? מבחינתי זה בזיון ענקי

@dkaro - בנושא אחר: האם אנחנו לא בדרך הבטוחה לסטגפלציה? ריבית גבוהה + אינפלציה גבוהה + האטה משמעותית במשק בעקבות המלחמה + גידול חד בגירעון… ״היום שאחרי״ הולך להיות קשוח.

לדעתי הריבית תרד בזמנים כאלה, וכנראה שהביקושים גם מה שיאט את האינפלציה

האטה במשק זה ברור שכן, השאלה באמת האם תהיה אינפלציה או לא. ייתכן כמובן שסביבת האינפלציה והריבית הגבוהה שהתחלנו ממנה לא תימחק לגמרי על ידי גורמי כלכליים מרסנים לצד השני (בעקבות המלחמה), ויש גם עוד המון סימן שאלה לגבי מה המדינה תעשה בכל הקשור לעזרה כלכלית שיכול להשפיע המון.

במשך 75 שנה, מספרים לנו ש:

– אסור לייבוא פירות וירקות וחייבים להסתמך על גידול מקומי, כי אם תהיה מלחמה ויהיה עלינו חרם אז יישאר רק הגידול המקומי. ייבוא יוביל לרעב המוני.

במציאות:

– יש מלחמה, ולכן לא ניתן לגדל בישראל ירקות ופירות, ולכן מחירים עולים כי יש מחסור.

17 שקל לקילו גמבה בסופר ליד הבית. הזיה.

שילמתי ליד הבית 15 שקל ל-5 עגבניות. פחות מקילו.

אצל רמי לוי, שמייבא מחו"ל קילו עולה 6 שקל.

הירקות והפירות של רמי לוי זה גועל נפש.

לא קונה ממנו, כל הסחורה שלו מטורקיה. מעדיף לקנות גידול ישראלי.

בסופר שאני קונה בו - עגבניות 10 שח לקילו, פלפלים ב 15. שבוע שעבר היה 5 שח לקילו.
לא מאמין שגידלו הכל בעוטף או בצפון ובגלל זה עליית המחירים. יותר הגיוני שהיה ייבוא מעזה, אולי מתורכיה.
לא נורא, יביאו מלאים ממזרח אירופה ויוון, עדיף לכולנו.

ביידן מבקש סיוע לישראל על סך 14 מיליארד דולר, מתוכם 10 מיליארד סיוע בטחוני.
זה סכום אדיר . בעיניי לא יאמן.
לשם השוואה, זה יותר ממה שאוקראינה קיבלה ב 2022.
ישראל ב 2022 קיבלה 3.3 מיליארד, כולו סיוע בטחוני

מדהים, השאלה אם ישחררו את הכסף ולא יעבירו אותו רק לאיו"ש.

מסכים שלאנשים כמונו זה סכום לא נתפס ולא מובן. אבל ציודים צבאיים וחימושים של מטוסים עולים הרבה מאוד, מעניין לראות איזשהו “הרכב” שמסביר את הסכומים.
ובזום אאוט- זה מן הסתם מסביר את היכולת של ביידן להחזיק אותנו כרגע בחיבוק דוב שעוצר המשך קרבות ברצועה

חשבתי שזה יהיה רלוונטי

למה צריך פרוייקטור ואיש מיוחד? זה לא התפקיד של שר האוצר?
למה שייקחו את מנכ״ל חברת החשמל והוא יצטרך לבצע את 2 התפקידים במקביל?

סתם נראה לי תמוה אבל אני באמת לא מבין בנושא אז אם מישהו פה יוכל לשפוך קצת אור אני אשמח

דווקא לא נשמע לי רע. שר האוצר צריך לנהל מדיניות כלכלית של מדינה שלמה, ופרויקטור יעסוק בצד הכלכלי של המלחמה בלבד. כמובן שהם קשורים זה לזה, אבל סמוטריץ’ צריך לעבוד בסקלה רחבה הרבה יותר.

ובו בזמן - נכנעים לרשתות הגדולות ומוציאים מתווה חל"ת שיבזבז מיליארדים מכספי הקופה.

אנחנו לא נמצאים בקורונה, לצאת בתוכנית כלכלית שתחלק כסף זה טמטום מוחלט. ישראל נכנסת לתקופה מאוד מאוד בעייתית, אנחנו במלחמה. יש לזה השפעות על המצב הכלכלי של אנשים. Deal with it. הציפייה שהמדינה תממן את הפגיעה הכלכלית הזו הזוי, לא ריאלית, ויכולה להכניס אותנו לצרות מטורפות שיעלו לנו בהמון חיי אדם בקרוב מאוד.

אז… ביבי דיבר מקודם ואמר שהוא הנחה את כל הדרגים לפתוח את הברזים, ולשפוך כסף בדיוק כמו שהיה בקורונה.

ראיתי, לחץ פוליטי בתמיכת ערוצי הטלוויזיה. במקביל אני שומע את קרן מרציאנו המטומטמת תומכת בזה שסוף כל סוף עוזרים.

אנשים כאילו אשכרה לא מבינים שזה כסף שיוצא מהכיס שלהם. המדינה לא יכולה לעזור לאנשים, אנשים עוזרים לאנשים. ולחלק כסף לאנשים שישמרו על רמת חיים דומה (או שיהיו בבתי מלון לצורך העניין של המפונים), בתקופה שאנחנו נכנסים למלחמה כנראה הגדולה בתולדותינו מאז מלחמת העצמאות זה דבר מאוד, מאוד, מאוד מפגר לעשות.