ת'רד כלכלה :: ממשלה חדשה, פופוליזם ישן

אגב, אנשי קריית שמונה לא מוכנים להגיע אלינו לבית הספר, אחרי כל הכסף שהושקע כדי להפוך אותו למרכז קליטה.

אם זה כי הם רוצים בית מלון - חוצפה וטיפשות שנובעת מבורות.

זה הכל תוצרים של התרבות הזאת של ההתקרבנות ו"מגיע לי". תרבות נוראית.

7 פוסטים אוחדו לנושא קיים: הסכסוך הישראלי פלסטיני

מודיס הורידו את דירוג האשראי של ישראל עם אופק שלילי הלאה.

אני רק תוהה האם הפוליטיקה הישראלית בקונסטלציה הנוכחית מסוגלת לקבל החלטות שיגרמו לשינוי כיוון.

קצת חושש שלא, ותוהה מה העתיד שלנו פה.

נורא ואיום. ברור שהמלחמה שמה אותנו בעמדה כלכלית בעייתית ולזה אין אשמים, אבל העובדה שהפוליטיקאים לא עושים מה שצריך גם בשעה קשה שכזו היא מצערת. משבר הוא גם הזדמנות, אבל לא אצלם.

אני מוכן להמר על זה שהורדת הדירוג לא קשורה בכלל למלחמה, אלא לתקציב הנוראי והממשלה המזעזעת הזאת.

למה להמר כשאפשר לקרוא את הדו״ח? חד משמעית מושפעת בעיקר מהמלחמה. לא שזה פותר את הממשלה, כן?

(התכוונתי לצרף אבל לא מצליח להעלות pdf משום מה).

הטענה שלי היא שבהינתן אותה מלחמה, אבל עם ממשלה אחרת שלא הקריסה פה את הכלכלה בשנה האחרונה (וגרמה לכל חברות הדירוג לאבד אמון) - ועם תקציב אחראי, לא היינו מקבלים הורדת דירוג. אולי הורדת תחזית. אבל הממשלה כבר הרסה את הקלף הזה של הורדת התחזית כשהיא הרסה את המדינה במשך שנה שלמה.

אין לי מן הסתם איך לגבות את זה, אבל אני לגמרי מוכן להמר על זה.

מישהו יכול לשפוך אור על הנושא של הורדת הדירוג של מודיס? עד כמה הנזק גדול, עד כמה הוא הפיך והאם יש מקום לאופטימיות…
אשמח.
@dkaro

בגדול, ולפחות במדינות המערב:

• רוב מדינות המערב כיום (אם לא כל) מנהלות מדיניות גרעונית. כלומר, באופן אינהרטי בכל שנה ההוצאות גדולות מההכנסות, ולכן גם החוב, אבסולוטית, תמיד גדל. הדבר הזה לכאורה מתאזן על ידי זה שהתוצר השנתי של המדינה בדר"כ בצמיחה, מה שמאפשר, מתמטית, שלמרות גדילה מתמדת של החוב, יחס החוב/התוצר כן יירד. ניתן לנהל דיון נפרד לחלוטין עד כמה המדיניות הזו חכמה או לא (היא לא, וזה נובע מתמריצים שליליים).
  • החוב הזה ממומן בדרך כלל על ידי אגרות חוב. כלומר, כל שנה המדינה מנפיקה אג"חים שאומרים “תלווה לי X כסף, ותקבל X*Y עוד Z שנים”. ה-Y הוא הריבית.
  • שים לב שזה אומר שכל שנה המדינה גם צריכה לשלם את ה-X*Y של כל האג"חים שהונפקו לפני Z שנים.
  • ה-X כל שנה הוא בעצם הכסף השוטף שחסר למדינה לממן את הוצאותיה. כלומר, הגירעון השנתי לאחר התחשבות בהחזרים של האג"חים מלפני Z שנים.

עכשיו, כל העסק למעלה מתנהל בשוק החופשי. אם אנשים ירגישו שהאג"חים האלו מסוכנים (כלומר המדינה עלולה שלא להחזיר את ההלוואה לאחר Z שנים), הם ידרשו ‘פיצוי’ גבוה יותר תמורת ההלוואה, או במילים אחרות המדינה תצטרך להנפיק אג"חים בריבית גבוהה יותר ככל שהסיכון גדל. וככל שהריבית גבוהה יותר (Y למעלה), התשלום השנתי שלה להחזרי חובות גדל. מה שאומר בפועל שאו שהחוב יצטרך לגדול אפילו יותר כדי לשלם חובות ישנים, או שהמיסים יצטרכו לעלות, או שההוצאות יצטרכו לרדת. הכסף חייב להגיע מאיפשהו.

מה שסוכנויות הדירוג עושות זה לעזור למשקיעים בשוק להעריך רמת סיכון של מדינה. ככל שהדירוג טוב יותר, הריבית צפויה לרדת, ולהפך. המשמעות של ירידת הדירוג היא עליית הסיכון של ישראל בעיני השוק, עליית הריבית, ותשלום החזרי חובות גבוה יותר. מדובר במיליארדי שקלים בשנה שהולכים לפח רק על זה.

אגב, לא חושב שדובר על זה בפורום, אבל התגובה של סמוטריץ׳ להורדת הדירוג היתה לא שפויה ברמה קיצונית. חוסר הבנה טוטאלי, פרובינציאליות, נראות של שר אוצר ממדינת עולם שלישי.

בהחלט. התגובה הזו אגב מאוד מאפיינת את הרעות החולות של הציונות הדתית. הייתה לי על זה לא מזמן שיחה (עוד לפני הורדת הדירוג) עם דתי לאומי מהעבודה, ושנינו (גם אני דתי לאומי לשעבר) הסכמנו על זה שאחת הבעיות המרכזיות של הציונות הדתית זה איזו זחיחות מפגרת שנובעת מבורות מוחלטת עם אפס הבנה של מה שקורה מעבר לבועה שלהם.

המצב הזה לכאורה קיים גם בעולם החרדי, אבל הבעיה הזו שם הרבה יותר קטנה. העולם החרדי, לפחות, לא מתיימר להשתלב בעולם הכללי. כשהדתי לאומי כן מנסה לעשות זאת, אבל עושה זאת תוך כדי הפגנת בורות מוחלטת בכמעט כל דבר לצד איזו יוהרה של “אני יותר טוב מכם כי אני דתי לאומי”, זה הופך לנזק בל יתואר.

זו גם הסיבה המרכזית בעיניי שהציונות הדתית לא בשלה להנהגה במדינה.

מה הוא עשה הפעם? אני לא מעודכן.
זילזל?
אמר שהם אנטישמים?
אמר שישראל תוריד את הדירוג של מודי’ס בתגובה?

אמר שהדו״ח הוא מניפסט מוטה פוליטית, חסר טיעונים כלכליים, ועוד כל מיני השתלחויות מטומטמות.

אם הדו"ח של מודיס הוא “מניפסט מוטה פוליטית” , אז איך קוראים לתגובה של השר?
אני מקווה שהוא לא עיצבן שם מישהו בעל השפעה, והדירוג לא יירד עוד רק בשביל להחזיר לסמוטריץ’.

הסתכלתי בויקיפדיה, הוא למד בישיבות. הם מלמדים שם מתמטיקה בסיסית בכלל? הוא בכלל יודע מה זה “דירוג האשראי”?

לגמרי, זה איתות מזעזע למודיס ולא פחות חשוב - ל-s&p.

אתה בכלל יודע מה זה ישיבה?

התגובה של סמוטריץ’ בוודאי מטומטת אבל באיזה קטע ההשתלחות הזו?

אני לא יודע מה זה ישיבה מעבר לזה שלומדים שם תורה על חשבון שאר המקצועות.
אני בור בענייני דת כמו שסמוטריץ’ בור בענייני כלכלה.
ההבדל זה שאני מוכן להודות שאני בור.

אני לא בטוח שמבחינת השכלה הוא שונה מקודמיו בתפקיד: ליברמן, כץ, לפיד, כחלון…

לא נכון. לפחות לא איפה שסמוטריץ’ למד.
מחילה אבל אם אתה בור בנושא מסוים אל תדבר עליו…