ת'רד כלכלה :: ממשלה חדשה, פופוליזם ישן

כידוע לך- למדתי בישראל (תואר ראשון ושני) לפני שנסעתי לארה"ב. לאחר סיום לימודיי בארה"ב, ביליתי שנה בישראל, בה לימדתי קורס לתואר שני ומבוא לכלכלה.

כאשר הייתי סטודנט לתואר ראשון, הופתעתי מהקושי של קורסי החובה ומהעובדה שמרצים מדברים רק על המתמטיקה, אך לא על הכלכלה מאחורי המשוואות, האינטואיציה, ההשלכות של מדיניות, הקשר בין המודלים למציאות וכו’. אבל, בלית ברירה, זרמתי. כך גם עשיתי בתואר השני, אם כי כתיבת עבודת גמר גרמה לתחושה להיות טובה יותר לקראת הסיום.

כאשר לימדתי מבוא לכלכלה, הבנתי אף יותר שצורת לימודי הכלכלה בישראל שגויה. יש סילבוס אחיד ומבחן אחיד למספר קבוצות, ולכן אין למרצה הספיציפי מקום לשיקול דעת. הסטודנטים שהיו בקבוצה שלי היו צריכים לעבור מבחן שלא האמנתי בו, שחשבתי שהוא לא הוגן ולא מהווה שום מדד אמיתי.

בישראל, התחושה היא שמרצים כותבים את המבחנים הכי טריקיים וקשים שאפשר לכתוב. למשל, מלמדים כל הסמסטר עם פונקציות יצור ה"מתנהגות יפה" ואז בוחרים בפונקציות יצור “שובבות” במבחן. זה לא הוגן, והרגשתי רע עם זה בעצמי. הרגשתי שהסטודנטים הולכו שולל.

כאשר לימדתי את הקורס לתואר שני, הבאתי בתחילת הסמסטר כמה נתונים על כלכלת ארה"ב. נתונים אלה נלקחו מספר מבוא לכלכלה (זו לא טעות) של קורס מבוא לכלכלה שלימדתי בארה"ב. אחרי השיעור, כמה סטודנטים ציינו שמעולם לא ראו דבר כזה בשיעור. מעולם לא ראו משהו בסיגנון הזה, והאם סטודנטים לתואר שני!

בארה"ב, השיטה שונה מכמה סיבות:

1. אם יש מספר קבוצות של אותו קורס (למשל, מבוא) עם מרצים שונים, אז כל מרצה בוחר את הספר והסילבוס שלו וכותב את המבחנים שלו. אפשר לחשוב שחוסר האחידות אינו הוגן, אך אחידות אינה הוגנת גם כן כפי שהסברתי לעיל-- איני רוצה לתת לסטודנטים שלי לגשת למבחן שאני לא מאמין בו ואיני רוצה ללמד נושאים שאיני רוצה ללמד רק בשם האחידות.
  2. המבחנים נועדים לבחון את הידע של סטודנטים במה שנלמד, לא מה שלא נלמד: ראית משהו בכיתה במהלך הסמסטר, תראה לי עכשיו שאתה מבין את מה שראית.
  3. השיעורים שאני מלמד כוללים כמה מרכיבים שאני מאמין שהם חשובים ללימודי כלכלה:

א. תיאוריה: הסבר על מה שתיאוריה כלכלית מלמדת אותנו לגבי נושאים מסוימים, השפעות מדיניות וכו’.
ב. בחינת נכונות התיאוריה: האם מאורעות כלכליים מישרים קו עם התיאוריה (פחות או יותר)?
ג. מתן הזדמנות לסטדונטים לנבור בנתונים: לך לגוגל, מצא נתונים על אינפלציה ואבטלה (למשל), ובדוק אם עקומת פילפס תופסת במציאות או לא? או, בחר נושא מסוים (אבטלה, צמיחה, חוב, אי שוויון, סחר חוץ וכו’), קרא כמה מקורות עליו, וכתוב עמוד או שניים.
4. הקרנת סרט תיעודי המספר סיפור חשוב בנוגע לכלכלה.
5. דיון בנושא(ים) חשוב(ים): למשל, בשלהי הסמסטר, אני מפיץ דף בו אני מקבל חוות דעת מהסטודנטים לגבי הנושא הכלכלי הכי חשוב בארה"ב, מדוע הם חושבים שהוא הכי חשוב, מה הם מציעים, איך הוא מתקשר לקורס וכו’.
6. פעם בסמסטר, אני עושה Donuts/Cookies Day. שניים-שלושה סטודנטים מביאים קפה, דונטאס וקוקיז (ואני משלם כמובן) ומנהלים שיחה!

דברים מהסוג הזה גורמים לשיעור להיות מגוון יותר, וסטודנטים לומדים במספר מישורים. הם לומדים את כל המודלים החשובים ויותר מכך. הם מבינים שלימודי המודלים נועדו לעזור להם לחשוב על סוגיות חשובות הנוגעות לחיי היום שלהם או של משפחותיהם. בפרט, בתחילת כל סמסטר, אני מדגיש זאת מאוד— זה לא רק קורס שהם צריכים לתואר, אלא גם ליום שאחרי סיום התואר.

לסיום, התייחסות לחשבונאות שהוזכרה כאן: למדתי כלכלה, לא חשבונאות. עם זאת, הייתי חייב לקחת קורס שנתי וקורס סמסטריאלי בחשבונאות. אלה היו בין הקורסים הכי משעממים שלקחת בחיי. אני מבין את הרציונאל מאחורי ידע בסיסי בחשבונאות, ולכן קורס אחד סמסטריאלי אמור להספיק. אך 1 שנתי ו-1 סמסטריאלי? לא עשיתי איתם שום דבר מאז שעברתי אותם. דוגמא זו מעידה יותר מכל על הבעייתיות בבניית תוכניות כלכלה בארץ, ולכן בריחה מכלכלה אינה מפתיעה אותי!

האמת היא בכלל שאחרי שקראתי את הכתבה, ועוד מקורות שונים אחרים המדברים על עבודת הועדה, אני מבין בעצם שהנושא הוא בכלל לא ירידת הביקוש לתואר ראשון לכלכלה ושזהו מהדברים האחרונים שמדאיגים את אנשי הועדה והמקצוע. הבעיה היא בנפילה דרסטית בדירוג המחקר בתי הספר לכלכלה הטובים ביותר בארץ (בעיקר ת"א והעברית) באופן יחסי לעולם. אם עד לפני כמה עשורים נחשבנו ממש למוסדות המחקר הטובים בעולם (מסתבר שזה לא צחוק, דורגנו 20-30), כיום אנחנו הרחק הרחק מאחור והמצב רק הולך ומחמיר.

לירידת ביקוש הסטודנטים לתואר ראשון בכלכלה יש קשר עקיף וחלש מאוד, עד לא קיים, עם הבעיה המהותית באמת. הבעיה היא כמובן שיטת השכר השוויונית שמכריחה את כל המוחות המבריקים הישראלים לברוח לחו"ל, ויש סיבה שבתי הספר לכלכה ברחבי העולם מפוצצים בישראלים. כאשר מכריחים את האוניברסיטאות לשלם לפרופ’ כושל בספרות כמו שמשלמים לחוקר מבריק בכלכלה בעל שם עולמי את אותו השכר בדיוק, הכיוון ברור.

אני מסכים סמיר עם הטענות שלך ויש להן השלכה על איכות ההוראה בארץ וגם על ירידת הביקוש ללימודי כלכלה, אבל הסיפור הוא לא זה. הסוציאליזם מחריב כל חלקה טובה וזו פשוט עוד דוגמה לעניין.

אני מסכים עם זה, ומה שמתואר במאמר תקף במידה רבה גם למקרה שלי.

מה שכן, הרבה חוקרים באקדמיה הישראלית היום מתעסקים בנושאי לא חשובים. עד לפני 2-3 עשורים היא בישראל כמה שמות טובים בתחום המאקרו. אולם, כיום רוב המחקר הוא תיאוריטי וחסר כל חשיבת- תורת המשחקים ודברים מהסוג הזה. המאמר מדבר על ההשלכות שיש להיחלשות לימודי הכלכלה על המדיניות הכלכלית, וההתעסקות בתורת המשחקים גורמת לדברים להיראות רע יותר!

מסכים בהחלט. תורת המשחקים זהו תחום מחקר שהינו סוג של מלכודת דבש: מעניין, יוקרתי, מושך. רק מה, כמעט חסר משמעות. העובדה שמדובר בתחום כל-כך אלגנטי ו"יפה", כמו גם יש לו שם שמעניק למי שמתעסק בו תווית של גאון (ברוב המקרים בצדק), גורמת לרבים לפנות לתחום למרות שמדובר בתחום ה"מחקר" (גרשיים בכוונה) הכי לא כלכלי בכלכלה.

תורת המשחקים זהו תחום המחקר שהכי מצדיק את כמעט כל הביקורות שיש כיום כלפי מדע הכלכלה. רובינשטיין מכנה את הכלכלה “שעשוע אינטלקטואלי” ותו לא, כאשר בפועל הוא צודק בעיקר כלפי תחום המחקר שלו, תורת המשחקים. וחבל, כי לעולם האקונומטריקה יש המון מה לתרום למדיניות כלכלית. רק שההילה לא סובבת את האקונומטריקאים.

ההצלחה של רובינשטיין בתחילת שנות ה-80 משכה הרבה סטודנטים לתחום. עם הזמן, אלה הפכו למרצים וחוקרים בתורת המשחקים, וכך גם התלמידים שלהם… וחוזר חלילה.

אגב, בזמנו קראתי את זה לגבי רובינשטיין:
http://marketdesigner.blogspot.com/2012/06/ariel-rubinstein-on-why-game-theory-is.html

בכל פעם שאני מתייג את @Smer2017 אני מקבל תגובה שמצדיקה את הקיום של הת’רד הזה, אז אני אנסה את מזלי שוב:
@Smer2017 @Smer2017 @Smer2017

מדהים עד כמה הדיון על עצמאות הרשות השופטת תפס את השיח הציבורי בשנים האחרונות, ולעומת זאת הדיון סביב עצמאות הבנק המרכזי למעשה לא קיים!

אני זוכר שבזמנו נתניהו חיפש כל כלכלן רלוונטי רק שזו לא תהיה קרנית פלוג, כנראה הוא פספס את סמיר משום מה. זה מתחבר כמובן לדיון האחרון כאן לגבי מצבו העגום של מדע המאקרו כלכלה במדינת ישראל. עכשיו כחלון לא מרוצה מהערות הביניים של בנק ישראל (משהו כמו “דיור למשתכן זו תוכנית מטומטמת ופופוליסטית”) והוא שוקל האם להאריך את כהונתה של פלוג.

ובעולם מקביל

ברגע שקרנית פלוג קיבלה על עצמה את התפקיד הזה על אף שראש הממשלה לא ממש מעריך אותה, זה היה ברור שמעמדו של בנק ישראל ידרדר. לעיתים, משברים עוזרים בבניית (או חיזוק) מוניטין. למזלו של המשק, לא היה משבר חריף ב-4 השנים האחרונות. אחת ההשלכות של כך היא שקרנית פלוג לא נאלצה להראות יכולת הנהגה מיוחדת שתעזור לה לשפר את המוניטין.

היחלשות המאקרו בישראל מדאיגה. מדובר בתחום הכי גדול בכלכלה, והסלידה הזו ממנו בישראל לא מובנת. ב-5 השנים האחרונות, היו כמה בוגרים ישראלים (במיוחד מאוניברסיטת ניו יורק הידועה בתחום המאקרו) שחזרו לישראל ושיפרו את המצב במקצת, אך זה רחוק מלהיות מספיק!

סמיר, בוא נלך יותר לעומק הדיון.
שנינו מהללים פחות או יותר את הנהגת ישראל בתחום הכלכלי בשלושים השנים האחרונות, לא?

למי מגיע הקרדיט להערכתך? לאינרציה? לנגיד פרנקל שהתמודד עם אינפלציה דו ספרתית? בייגה שוחט? פקידי האוצר? נתניהו? רבין?

לכולם יש אחראיות מסוימת לנסיקה המדהימה של ישראל מפוזיציה של מדינת עולם שתיים וחצי (אינפלציה של מאות אחזים מאפיינת רק מדינת אפריקאיות ופוסט-קומניסטיות, זה גם היה כאן) למעמד דומה לזה של צרפת ואנגליה במונחי תוצר לנפש ובוודאי שבמונחי השכלה.

מזוית אחרת: אולי היינו כל כך מפגרים בעבר שפשוט מאוד קל לתקן טעויות כל כך בסיסיות (כמו למשל מכס הזוי על נעליים ולו סתם כאנקדוטה)… אולי אנחנו קצת הולנסיה של הכלכלה העולמית, דפקנו לעצמנו את כל הכלכלה ועכשיו זה מרשים לראות כיצד אנחנו מתפקדים בכל זאת.

מנצל את הזדמנות הידיעות על אבידל (בין אם הן נכונות או קשקוש) - למה למעשה שיהיה דבר כזה “כבד לא חוקי”? מהם החסרונות של סחר איברים חוקי לדעתכם? מאמר מעולה של הילל גרשוני מציג עמדה חזקה מאד בעד פתיחת שוק האיברים לסחר חופשי:

https://mida.org.il/2016/10/27/תשלום-עבור-כליה-זה-לא-פשע-זו-מצווה/

באמת יתקיים פה דיון בקשר ללגטימיות של סחר באיברים? אני קפטליסט מוצהר, אבל אפילו אני מבין את ההשלכות האיומות של זה. שעשירים ינצלו עניים בשביל להאריך להם את החיים.
המאמר הזה מצדיק את כל השם הרע שיש להילל גרשוני ו"מידה".

לי עולה לראש שפשוט ירצחו אנשים בשביל האיברים שלהם, כדי לעשות הרבה כסף. תחשוב שמאדם מסויים אפשר להשיג כמה וכמה איברים, זה חולני. גם ככה הפשע שם הוא עצום, זאת רק אופציה להגדיל את הפשיעה. כן ‘יהיה פיקוח’ זה מה שאפשר להגיד, כולם יודעים שזה חרטה. כסף קונה את כולם בסוף.

אם אשכרה תקראו את הכתבה ותגיבו לתוכן שלה הדיון יהיה יותר מעניין.

אוראל - מה זה “שם”?

בנוגע לטיעונים שכן עלו פה (ושוב - תקראו את הכתבה, זו לא סוגיה פשוטה כל כך) - מדוע שאנשים יתחילו לרצוח בגלל שסחר איברים הוא חוקי? גם רצח זה פשע בפעם האחרונה שבדקתי, וסחר באיברים בשוק השחור קיים כבר כיום. להכניס סחר איברים לחוק זה מה שיטה את הכף ויהפוך רצח למשתלם? או שזה מה שיכניס אנשים נורמטיביים לחלוטין, שלא סוחרים באיברים, לשוק הרציחות והסחר? נשמע לי תלוש.

קראתי את רובה - עדיין אני חושב את מה שאני חושב.

שם - בתחום ההשתלת איברים. כן, יש תהליכים חוקיים ולגיטימיים ויש המון שלא.

אני יכול לחשוב על הרבה טיעונים לפה ולשם, אבל הטיעון שלגליזציה של סחר איברים תוביל לעלייה ברצח זה אחד הטיעונים הכי הזויים ששמעתי. מי שמוכן לרצוח בשביל כסף שם זין על האם סחר איברים חוקי או לא…

אני קראתי ( או ניסיתי ) את הכתבה, לא משנה כמה הוא יצעק את זה, לא מדובר פה בהסכמה חופשית ומרצון. הצד שתורם יסכים לזה בלית ברירה ומתוך מצוקה. והצד ה"חזק" תמיד ינצל את המצוקה האנושית של הצד השני. תנועת האיברים תמיד תהיה בצד אחד, , צד אחד ה"נהנה" היה המעמד העשיר והחזק והצד השני שתורם הוא היה הצד העני.

ההשלכות לדבר הזה על החברה האנושית, מבחינה מוסרית ומבחינת ה"אחדות" היו קטוסטרפליות. אני רק יתן דוגמה אחת, נגיד בעל משפחה נאלץ לתרום כלייה לאדם עשיר, כמה שנים אחרי זה הוא ימות. מה ירגישו בני משפחתו? רק יגביר את רצון ה"נקם" שלהם בעשירים.

והשוואה שלו לאנשים שמוכרים את הדירה ממצוקה כלכלית היא מצחיקה, אדם שמוכר את הדירה שלו, מקבל על זה סכום כסף שיכול לעזור לו לייצב את העתיד הכלכלי שלו ושל משפחתו ולא נגרם לו נזק בלתי הפיך,. אדם שמוכר את הכליה או איבר אחר בגופו. הנזק הוא בלתי הפיך. והתמורה הכספית לעולם לא תפצה אותו ואת משפחתו על הנזק הרפואי החסר תקדים. שיגרם לו

הוא כתוב שם שסחר לא חוקי מתקיים גם עכשיו. זה נכון, אבל זה לא אומר שצריך להפוך את זה לחוקי, זה רק אומר שצריך להחמיר אם האכיפה והחקיקה נגד אנשים או מדינות שמבצעים את זה.

ומה יקרה לאנשים אשר אין להם כסף לקניית אברים? ובגלל הסיבה הזו, הסחר הרי ימשך, הרי אם לי היה ילד למשל שיצטרך תרומת איברים ואין לי כסף? (ולרוב האנשים לא יהיה באמת כסף) אני עדיין יצטרך ללכת ל"שוק האפור".

את הפיתרון למצוקה בתרומות לאיברים, צריך לעשות בחוק שקובע שמי שלא מוכן לתרום איברים לא יהיה רשאי לקבל איברים . השוק האפור ימשיך להתקיים. כמו שסחר בזנות לדוגמה מתקיים. זה לא אומר שצריך לתת לזה לגטימציה.

מה הכוונה בלית ברירה?
בהנחה שלא מדובר בכפייה - מדוע שאנשים יסכימו למכור כליה, לדעתך?
מה אותם אנשים היו עושים בעולם ללא אפשרות למכור כליות, כדי לענות על הצורך אותו תיארת בתשובה הקודמת?
מדוע הם לא מבצעים את החלופה אשר תיארת בתשובה הקודמת בעולם עם האפשרות למכור כליות?

אולי כי כל הסחר הזה מבוסס על קבוצה אחת שהיא המעמד העשיר שיש לה כסף והצד השני שהוא התורם שלה אין כסף ולמעשה הדרך היחידה שלהם לשרוד זה לתרום איברים?

אתה מכיר אדם שפוי בדעתו ובגופו, שיסכים לתרום איברים שלו או של הקרובים שלו לאנשים זרים בלי שתהיה לו ברירה?

עד היום לא יצא לי לראות כזה דבר.

ענית על השאלה הראשונה מתוך שלוש ששאלתי, והיא מדוע שאנשים יסכימו למכור כליה. כעת:
מה אותם אנשים היו עושים בעולם ללא אפשרות למכור כליות, כדי לענות על הצורך אותו תיארת בתשובה הקודמת?
מדוע הם לא מבצעים את החלופה אשר תיארת בתשובה הקודמת בעולם עם האפשרות למכור כליות?