ת'רד כלכלה :: ממשלה חדשה, פופוליזם ישן

כן, אבל בימים האחרונים חזר לטמטומו השטוח הרגיל.

ואם דנים על עיתונאות ומגיפה, רבים מהם בדילמה: חלק מהם מאמינים שנבחרי הציבור צריכים לקיים מסיבות עיתונאים ולענות על שאלות על התקנות . טראמפ (שלא מת על תקשורת) עושה כאלה מאז שהוא קלט שיש בעיה עם הקורונה. רהמ וחלק מהשרים מתראינים (נתניהו פעמיים השבוע לראשונה) אבל לא עושים מסיבות עיתונאים. רק נאום או תדרוך. מצד שני , הם חושבים שצריך לפרסם את תוכן התדרוכים לציבור . אם הוא לא יפורסם, יהיה עליהום. הדילמה הזו לא חדשה ונתניהו יתלונן על התקשורת

ומזכיר, המצב הכלכלי לא מדלג על שוק הטלויזיה והעיתונות.

בדגש על היה. עד שזה התחיל לפגוע לו באג’נדה הפוליטית והוא חזר להקיא לנו על המסך.

אני חושב שצריך להבחין בין 2 דברים:

*כאשר מבוצעים צעדים רגילים הקשורים למגפה(גם אם הם דרקונים) ואז החשדנות והאמוציות נמוכות. כאשר דנים על המחקר שקשור לה.

*כאשר מבוצעות פעולות רגישות על סמלי דמוקרטיה [בשעה 1 בלילה] עם נראות גרועה. אז נזכרים מיהו רהמ (נאשם בפלילים שאמר בעצמו שצריך לפקפק באולמרט מהסיבה הזו) ובביקורת שלהם על התנהלותו בעבר . כתוצאה מכך, האמוציות והחשדנות עולה , לעיתים עד הרף המטריד.
זה ממאפייני התקופה ויש אנשים כאלה . וכן זה מעצבן.
(ואני מודה, איני מעוכב אחרי דסקל בשגרה.)

בכל מקרה,עיתונאים צריכים להבין שאין הבדל בין המדיה הרגילה לציוצים שלהם בטויטר (מבחינת עריכה , הצלבת מקורות, אימות עובדות). רבים מהם אומרים שהם מבחינים ביניהם אבל הציבור פחות . לדעתי, זה אסון לעיתונות

די כבר עם הבלבולי מוח על “סוף הדמוקרטיה”. חלאס. כשזה נוח אז זה סוף הדמוקרטיה, כשזה נוטה לצד השני הכל לגיטימי וכל האמצעים כשרים.
יש חלק נכבד בציבור שנוהג בהתעלמות מוחלטת שיש חלקים נרחבים בציבור שאיבדו אמון במערכת המשפט ואכיפת החוק ובתקשורת. ממשיכים לפמפם לנו סוף הדמוקרטיה כ80% מהמדינה יושבת בבית בלי עבודה ובלי שום דבר. מצפצפים על הבחירות ועל השקפת העולם של יותר מחצי מהעם והכל בחסות ה"דמוקרטיה".

אם זאת הדמוקרטיה שלכם אני לא מעוניין בה.

תיארתי תחושה של אנשים. תחושה של חשדנות ואתה מציג מניפסט. זו התקופה וזה לא בריא
לא אמרתי “סוף הדמוקרטיה” . אתה קופץ למסקנות.

ושאל למי יש אינטרס שזה יהיה ככה ומי קמפיינר טוב. מי אוהבים ומעריכים ולכן מאמינים לו? מי החמיא לגוף חוקר עד שהוא עשה משהו שהוא לא אוהב? למה מכלילים מערכות במקום להבין שלא כולם רעים או טובים ושתמיד יש מה לתקן ולשמר? לנאשמים\ חשודים יש כמה אסטרטגיות: עניניות, שתיקה והתבכינות על רדיפה. נחש מה בחר נאשם מפורסם?

ובאפן כללי, יש פוליטיקאים ואישים שתוקפים כאשר עושים משהו שהם לא אוהבים אבל שותקים כאשר אותו אדם או גוף עושה משהו שמשרת להם את האגנדה. בשגרה , לרוב מסתדרים וכשיש אי הסכמה, יש רעש והוא הופך לדמון. י כאלה שבאו עם השקפת עולם מהבית ויש כאלה שעונים ענינית

היסטורית, היו מקרים שדוקא בתקופה משברית, בה העם עסוק במשבר ותשוש , היה נזק לדמוקרטיה ואף הפלתה… זה לא קורה באבחת חרב אלא בהדרגתיות. . חלק אומרים סוף הדמוקרטיה והם אולי מגזימים או טועים. העיתונות היא “כלב השמירה של הדמוקרטיה” ואמורה לעסוק בזה במקביל לכך שהיא עוסקת בשאר הצרות ברוב הזמן (וגם העיתונות מושפעת מהמצב הכלכלי אבל מדברים על זה במקרה הטוב בעתונות הכלכלית) .
גיוון הוא טוב כי הוא נותן זויות ראיה שונות כי מה שמפריע לך , לא מפריע למשהו אחר .
אני שופט עיתונאים לפי הסקופים והדווחים שהם מביאים. הפרשנות במקום השני ואף השלישי.

בשנה האחרונה, הוא פחות מחצי עם, לפעמים באופן ברור. אנחנו גם לא עושים משאלי עם . ודמוקרטיה (שלנו יצוגית) היא איזון של עקרונות וזכויות. אני יכול לאמר את דעתי על נושא ולהיות לפעמים ברוב ולפעמים במיעוט.

בכלל מקרה, הדיון נע לפוליטיקה , לא כלכלה\קורונה. מציע לסיים

יש תרד לפוליטיקה תעבירו את הרפש הזה לשם.

זו התוכנית של גונסון .

והשאלה שלי, מאיפה הכסף? ומה האותיות הקטנות?
ולפי שימחיוף , לא פרילנסרים או עצמאים. רק שכירים.
https://twitter.com/Elad_Si/status/1241258762381524993

סתם רוצה לשפוך פה משהו, ולא יודע איפה לפרסם את זה. אבל כל החיים שלי “קיטרתי” על המילואים. עכשיו בגיל 40 אני רק מתחנן לחזור לשם. מה שבידוד ביתי עושה לבנאדם…

הלוואת קורונה - הלוואת מזומן מהציבור ע"מ לממן את דמי האבטלה הרבים שמשולמים בעת הזו. שאלה למביני כלכלה - איזה הגיון יש בזה? הרי גם ככה ערך הכסף נקבע ע"י הממשלה, האפשרות להדפיס כסף ולהעלות מחירים קיימת וכך גם תמנע פאניקה ציבורית מסויימת. בקיצור, מה ההגיון מאחורי החלטה כזו?

איני מומחה גדול בכלכלה אבל להבנתי

1. להבנתי, בוצעו הלוואות דומות בזמן מלחמת לבנון הראשונה.
  2. החשש הוא שהדפסת כסף תגדיל את האינפילציה בטווח הרחוק ותוריד את ערך הכסף. דוגמה קיצונית :אדם שיש לו 5000 שח בבנק יאלץ לשלם 50 שח על לחם. בשנות השמונים היתה בישראל משבר בין היתר בגלל אינפילציה גבוה ומאז יש זהירות רבה ביחס אליה

נב: הפתעה. מחיר הנפט התרסקו למחיר של 2009, תקופת השפל הכלכלי. נבע מהקורונה ומסכסוך בין סעודיה ורוסיה. ישפיע על המשק . אולי על הפיתוח והשימוש באנרגיה ירוקה :frowning:
https://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1001323710

אפשר רק לקוות, עם ההתפתחויות הטכנולוגיות הקיימות ומה שמציעים בעתיד לפחות, זאת נראית התפתחות טובה מאוד למצב רע לטעמי.

הן באיטליה והן בספרד מתחילים לראות שהעלייה במספר המקרים היומי איננה אקספוננציאלית (כלומר לא תלויה בכמות של יום קודם). אם אני צריך להמר בעוד כמה ימים יורגש שהמגמה מתהפכת ולקראת סוף אפריל תיהיה כמות מקרים יומיים שמאפשרת לשקול לחזור לשגרה (איך זו כבר שאלה אחרת). מספר הקורבנות היומי, שזה הנתון שבאמת משנה, אמור להתייצב באיחור של כמה ימים/שבועות. כאמור זה לא יותר מסתם הימור.

תשחקו אותה מופתעים:

מה שקורה במדינה מאז סוף הגל הראשון יכול להיכנס בקלות לספר המתכונים להרס כלכלות. חבל, לפני הקורונה היינו מדינה באמת יציבה וחזקה כלכלית, ונדמה שאנחנו בדרך לקטסטרופה, ולא בגלל הקורונה אלא בגלל הטיפול הכושל בה ובמחאות הציבור.

לא יכול להיות שמליון איש מקבלים דמי אבטלה ומעסיקים מחפשים עובדים בנרות.

מצד שני, העבודה במפעלים קשה ועם משכורת מביכה, ולחיות בישראל זה יקר מה לעשות.

אני תוהה אם הפתרון היה במשהו כמו מערכת קפיטליסטית מובהקת כמו בארה"ב, וכך לא הייתה אבטלה גבוהה, או שמא זה נגמר בערימת הומלסים כמו בקליפורניה בגלל החמדנות של חלק מבעלי העסק.

יש לציין שהכותב הוא פיזיותרפיסט והייטקיסט לא משאירות להיות מיליונר, אלא בגלל העובדה שקשה לחיות מהמשכורת של פיזיותרפיסט.

הדבר הכי שמרני שאפשר להגיד על זה הוא שהמספרים אינם מעידים על מגפה רצינית.

מאיפה הסטטיסטיקה?

Euromomo

דן מנו :

“לפני מספר חודשים מרב מיכאלי דרשה פיקוח על מסכות. ועדה בדקה ומצאה, שמחיר מסכה מפוקח לא צריך להיות מעל 3.4 שקלים. רק מה? היום מחיר מסכה הוא כ30 אג’, פי 11 (!) פחות מהמחיר המפוקח שהיה צריך להטיב עם העניים.
(הועתק מפייסבוק של האגף הכלכלי חברתי בליכוד)”

https://twitter.com/therealdanmano/status/1292810942707896320

לפעמים הם לא מבינים שמחיר גבוהה זה טוב כדי לאותת לאנשים שיש ביקוש וכדאי להם לייצר מסכות. וגם כמות יפה של פופוליזם