ת'רד כלכלה :: ממשלה חדשה, פופוליזם ישן

בשיא הרצינות: יכול להיות שאנשים בארץ יתחילו לקבל הצעות עבודה בסכומים של האמירויות?

(לא בלינקדאין שלי)

באופן מפתיע (או שלא?) בינתיים ליברמן נראה כמו שר האוצר הטוב ביותר שהיה לנו כאן בערך מאז ביבי ב-2003. רק נותר לראות מה יקרה בפועל מכל התוכניות האלו.

אגב, למי שלא עוקב, ממליץ מאוד על 2 פוסטים שח"ם - ארגון השחקנים והשחקניות בישראל :

הגדרה מילונית ל"קבוצת לחץ", ותענוג גדול לקרוא את התגובות.

אם הממשלה הזו עושה אגרות גודש זה מהלך היסטורי, לא פחות

בהחלט ! אם כי אני חושב שזה אחד הדברים שההיתכנות אליהם נמוכה עד לא קיימת בשלב הזה.

בסוף תהיה אגרת גודש, שלא יהיה ספק. הפקקים לא ייפתרו בלי זה, עם או בלי רכבת קלה ומטרו. השאלה היא רק מתי ועד כמה נסבול עד אז.

ביבי כבר מזמן עבר את הכביש. מה שהכי עצוב זה שרוב העם כנראה אשכרה מאמין לקשקוש הזה.

https://twitter.com/elicoh1/status/1627693004680048642?t=-gBSA2KC5vw8IhP8TiImRw&s=19

מצד אחד ברור לי שזה לא יקרה, ומצד שני זה כן מראה עד כמה אנחנו במקום מסוכן.

https://twitter.com/iloveisraell/status/1627974348576370688

https://twitter.com/grolnik/status/1627966640435433474

אגב, הדולר כבר ב3.64.

הריבית אולי בעקיפין אמורה לחזק את השקל אבל זו ממש לא המטרה שלה. הריבית בארה"ב גבוהה לא פחות, והציפיות הן שגם בארה"ב היא תמשיך לעלות, אפילו יותר מבישראל בתחזית שנתית, כך שלהעלאה של אתמול לא הייתה אמורה להיות השפעה דרמטית על ערך השקל מול הדולר. פופוליזם זול.

לגבי ההפחדות:

לבנק ישראל רזרבות של כמעט 200 מיליארד דולר שהוא יכול למכור כדי לחזק את השקל. כשהרזרבות האלו יהיו בדרך להיגמר אולי נתחיל לדאוג.

מי בכלל המציא את הקשקוש הזה ששקל חזק או חלש זו איזושהי אינדיקציה לביצועי הכלכלה כאן.

אין שום קשר.

אה, הבנתי. היבואנים לא יגלגלו אלינו את ההפסדים שלהם כתוצאה מהיחלשות השקל.

אולי גם הטיול שלי בפסח לא הולך להתייקר ב500 שקל? אני מדמיין?

אבל היי, הכלכלה בשיאה ואינפלציה זה סתם מושג מהאייטיז.

כלכלה יכולה להיות במצב מצוין תוך כדי היחלשות המטבע, ולהפך. תנודות בשער חליפין כמובן משפיעות על מחירים של מוצרים מסוימים, אבל זה ממש לא מעיד באופן כללי על הכלכלה או אפילו בהכרח על כח הקנייה שלך (בממוצע).

מדובר בקשקוש מוחלט.

פיחות בשקל גם מגדיל את הייצוא ויחד איתו את התוצר.

רק חצי משפט נכון.

למה? זה ממש בתוך המקו"ש. ברור לי שיש גם תלות בצריכה הפרטית, אבל עד כה לפי כל הדיווחים אין בה שינוי של ממש.

כי כמו שהוא מגדיל את הייצוא הוא מקטין את הייבוא.

רק שהייבוא שלילי במשוואה, לכן זה שהוא קטן לאו דווקא מזיק.

אני מסכים שיש לזה השפעות על הצריכה הפרטית ואולי אף על הנטייה השולית לצרוך. רק לא הבנתי מאיפה הנתונים לקבוע ברמת ביטחון כזו שהמשפט שלי לא נכון בחציו.

אולי יש איזשהם נתונים על השינוי? כי אני מכיר שלמרות היחלשות השקל הצריכה פה עדיין גבוהה, או שיש איזו משוואה אחרת לאמידת התוצר שאני לא מכיר, שגם זו כמובן אפשרות סבירה.

אני מסתכל בגרף של שער הדולר ב 2022, וב 31.3 הוא היה 3.18 וב 12.5 עלה ל 3.47.
כמעט 10% עליה בחודש וחצי. הכלכלה הייתה בקרשים אז?
ואז ב 12.8 ירד חזרה ל 3.24. הכלכלה הייתה בתנופה אדירה אז?
אין שום קשר בין שער הדולר לכלכלה חזקה או לא חזקה.

כשהייתי בחגים באירופה, דולר ויורו היו שווים. עכשיו היורו גבוה ב 6%. לא נראה לי שקרה משהו לכלכלת אירופה מאז אוקטובר.

אתה צודק שישנן תנודות. באותו זמן נכון להגיד שהיסטורית בתקופות של אירועים חריגים ואי ודאות (מלחמות למשל) הדולר מתחזק מול השקל. כנראה שאי הודאות, העובדה שיש יציאה של הון, מוסדות מקובלים שמדליקים נורה צהובה וכו’ אחראים לגל הנוכחי.

אתה צודק.
אבל העיתונות מציגה עליה של 10% בשער הדולר בחודש כמשהו חריג שהממשלה אשמה. אני הבאתי דוגמה מהעבר הלא רחוק כדי להראות שתנודות כאלה קרו גם קודם.
זה לא חריג. אם תהיה עליה של עוד 20% אז אפשר להגיד שמשהו קרה.

בלי קשר לכלום, יש אנשים שמפסידים מעליית הדולר ויש כאלה שמרוויחים. אני בצד של המרוויחים, אז אולי אני משוחד טיפה.

טיפה? אתה משוחד פי 3.7 כבר, והכי גרוע שזה לא עושה סימנים של האטה. גם הדולר וגם האירו סוגרים עליות של כמעט 4% בשלושה ימים.