פינת הישראלי המכוער?

איך שמדברים על טיפול בילדים אלימים (ולא על טרוריסיטים, לדוגמה) - פתאום ליאור הופך לשילוב של משה ובן-גביר.

איפה אתה נתקל בסטטיסטיקות האלה? ואיך אתה מגבה אותן? לצורך העניין היום יש יותר חשיפה, אז אולי זה הגיוני לשער שיש יותר מידע = יותר סטטיסטיקה. פעם זה היה הפוך.

דבר שני, אני לא כל כך מבין מה אתה מנסה להגיד במשפט הזה? משה (mos56) הציג יפה מאוד את החוויה שלו והשווה בין תקופות שונות. אגב, גם אם אכן ישנה ירידה, עדיין יש תחושה (ושוב, אני מסכים שמספיק עם הפוליטקלי קורט) שהחומרה באלימות היא פי אלף היום מאשר בתקופות שלנו. ולדעתי זה תוצר ישיר של חברה שנהיית ערסית ומגעילה מיום ליום: הילד הערס המסריח גדל להיות אבא כזה - > הבן שלו גדל להיות כמו האבא … → הבן (נכד) גדל לעוד יותר מזה. ופעם בפירוש היו פחות ערסים. על זה אפשר להסכים? אז קשה לי שלא לראות איך הדברים מתחברים והופכים לטרנד.

פעם כולם היו מרביצים לילדים שלהם, כך שילדים גדלו על אלימות כמובנת מאליה. היום סטירה לילד היא עבירה פלילית ומעשה מאוד חריג, וילדים לא סופגים אלימות מגיל 0.
כמו כן האוכלוסיה ככלל דווקא הופכת משכילה, אם עליה באחוזי בוגרי תואר ראשון היא מדד (מקובל שכן אני מניח).

זה לא מדוייק. הסטירה שהיית מקבל מאבא שלך הייתה בשביל חינוך, לא בשביל טיפוח אלימות.

ילד לא ממש מבין את זה ככה ויש סיבה שהדברים האלו אסורים. כמובן שהיה מאוד מקובל לעשות גם יותר מסטירה, אז זה אפילו לא נראה מהצד כאקט חינוכי לטובת הילד אלא כהוצאת עצבים.

בסדר, אני יכול לראות את הנקודה שלך אבל אותם ילדים פרחחים לא בהכרח מקבלים מכות בבית. יכול להיות שהם בכלל באים מבתים שהם שומעים איך האבא מאיים בטלפון או מתנהג בתור למאפיה. ויותר מזה, יכול להיות שהאבות הערסים שלהם אומרים להם דברים בסגנון ״שמור כל הכבוד של המשפחה שלך הבנת? וואלה אם מישהו אומר לך משהו אתה קובר אותו. זה ברור חיים של אבא?״.

זה ייתכן אבל מאיפה הביטחון בכך שיש יותר אנשים כאלו מבעבר? אמרת קודם שעל זה שיש יותר ערסים אפשר להסכים. אני לא בטוח. האלימות בבתים כאלו פחתה, והאוכלוסיה בכללותה משכילה יותר. שני הדברים האלה סותרים לכאורה את מה שאמרת. אז מה כן גורם לך לחשוב שיש יותר אנשים אלימים מפעם?

ביטחון אין. אני לא יכול להתחייב לך. תחושה יש, והיא לא רק שלי. בשנות ה70-80 לא הייתה את אותה כמות ערסים כמו היום, בזה יש לי בטחון כי זה מה ששמעתי מאנשים שגדלו בתקופות האלה. ב20 שנה האחרונות קשה להתעלם מזה שיש יותר ערסים, לא יודע למה זה מרגיש תלוש מהמציאות.

לא רואה קשר בין אוכלוסיה משכילה יותר לבין אלימות. לדוגמא, אם האוכלוסיה לפני 10 שנים מנתה 100,000 ומתוכם 50% רכשו השכלה, כאשר 10% מה-50,000 הנותרים הם אלימים. והיום, אחרי 10 שנה, האוכלוסיה מונה 120,000 כאשר 90% רוכשים השכלה ו10% נותרים הם אלימים, אז תכלס האחוז נשאר אותו דבר, אבל מספרית יש לך יותר מקרי אלימות פוטנציאלים (10,000 לפני 10 שנה מול 12,000 עכשיו).

אתה רוצה להגיד לי שאתה מרגיש שיש פחות אלימות והפכנו לחברה יותר נעימה, משכילה, ופחות אלימה במרוצת השנים?

זה לא חישוב נכון.
משום מה החלטת שלפני 10 שנים באוכלוסייה של 100,000,מתוכם 50,000 לא משכילים. 10% מכלל הלא משכילים הם אלימים
ובאוכלוסייה של 120,000, מתוכם 10% לא משכילים. 100% מהלא משכילים הם אלימים.
אם זה היה 10% מהלא משכילים כמו לפני עשור זה היה בעצם 10% מתוך 10% מתוך 120,000.

לא יודע למה אבל בת’רד (אני מקווה שאמרתי נכון) הזה יש תחושה של התנשאות. החל מהשם שלו והווה בתגובות. אבל לנושא, אני דווקא חושב ומרגיש שהדור הנוכחי הרבה פחות אלים. ובטוח בזה שהוא הרבה יותר מתבייש במעשים שלו. אני לא אחזור על מקרי עבר, אבל אלימות בכלל ולינצ’ים בפרט הם ממש לא ייחודיים לדור הזה (תכתבו דוד-אל מזרחי ז"ל בגוגל אם אתם מתעקשים).
עדיין, יש לי שאלה להורים פה בפורום (ויש לא מעט מקריאה של התגובות). מה אתם עושים בשביל שהדבר הזה לא יגיע אליכם עם הילדים הפרטיים שלכם? ואני שואל באמת בלי טיפה של ציניות. ושאלת המשך. אתם באמת באמת בטוחים שהדרך שלכם מצליחה למנוע במאה אחוז שהילדים שלכם יהיו שותפים למקרה כזה? ושאלה לסיום, כשאתם מאשימים את ההורים אתם באמת שלמים עם זה?, אתם באמת מאמינים שכל ההורים של אותם עבריינים הם אנשים רעים עם כוונות זדוניות? ושוב, אני שואל בלי טיפת ציניות.

אתה צודק ואני לא טועה. בסוף המטרה שלי הייתה לתת דוגמא למצב אפשרי. השורה התחתונה היא שבלי נתונים אין לנו דרך להסיק האם עצם זה שהאוכלוסייה יותר מלומדת = פחות אלימות. זה נראה מתבקש אבל יש המון דברים מסביב.

אני עדיין חושב שגם בלי הנתונים האלימות עלתה.

בתור אבא מה שאני עושה נחלק ל-2:

1. רק בנות. אמרתי לאשתי שלוש פעמים “אם זה בן עושים הפלה” שלוש פעמים יצאה בת.
  2. אני מאז ומתמיד גר בסביבה בה אלימות היא חא דבר מקובל ושולח את הבנות שלי למערכת חינוך בה אלימות היא לא דבר מקובל.

מתחבר ל2, אבל מה הבעיה עם בנים?

מקור האלימות. אבל מה שבאמת מטריד אותי זה ברית מילה וגיוס

ומה אתה עושה עם זה שבנות הן הרבה פעמים המטרה לאלימות ובניגוד לבנים אין להן את היכולת הפיזית להתנגד? שואל בתור אוטוטו אבא לבת שמת מפחד.

אומנם זה לא תמיד בא לידי ביטוי באלימות פיזית, אבל באמת נראה לך שבנות לא אלימות?

דוגמה אחת מרבות:

תקופה קצרה, אבל העלייה ברצח למשל התרחשה כולה במגזר הערבי. הנה קצת נתונים על טווח זמן ארוך יותר:

רק רציחות אבל הסיפור דומה. אם תגגל קצת תמצא דברים דומים בטווח הארוך לכל פשיעה אלימה אחרת.

מנגד אולי תטען שהדיון הוא בכלל על עבירות לא מדווחות או כאלה שלא נפתח עליהן תיק. התגובה שלי היא: סבבה, תביא איזשהן ראיות. נטל ההוכחה עליך.

אני מנסה להגיד שהתרשמות אנקדוטלית לא מעידה על המציאות, ושמי שטוען שהמציאות היום גרועה מבעבר - צריך להוכיח את זה בצורה שאפשר להפריך או לאשש. ״יש יותר ערסים״ זו אמירה שקשה מאד להתמודד מולה כי צריך להגדיר מה זה ערס ואז לספור כאלה.

מנסה לגדל אותן בסביבה בה הסכנה נמוכה יחסית, מלמד אותן להיות אחראיות ומחושבות ולא פחות חשוב מדברות ומשתפות, ומניח שכשהן יהיו יותר גדולות גם אפחד.

בהכללה גסה בנות הן לא אלימות פיזית. הן יכולות להיות תוקפניות בצורה חברתית/רגשית. מול זה יותר קל להתמודד (למי שיש כישורים חברתיים טובים ועמוד שדרה)

מה זה אומר? בית ספר לבנות בלבד למשל (יש גם חילוני כזה)?
איך אתה מסביר את הצורך להיות מחושבות? אמנם אין להן אח להשוות מולו, וזה נוח מהבחינה הזו, אבל הן צריכות להיות אקסטרה מחושבות וזה עלול לעורר תמיהה.

חלילה בית ספר לבנות… יש בתי ספר בהם אין אלימות ויש בתי ספר בהם יש. יש ישובים בהם יש הרבה אלימות ויש ישובים בהם כמעט אין. אני למשל גדלתי בקיבוץ. לא הייתה אלימות כמעט בכלל. רק במקרים נקודתיים ויוצאי דופן.

לגבי להיות מחושבות - אני מגדל את הילדות שלי להיות עצמאיות מאוד ולא מגביל את תנועתן. הן יכולות לעשות מה שהן רוצות כל עוד הן לא פוגעות באחרים. מגיל צעיר יש להן טלפון חכם (על אפם וחמתם של שאר ההורים) פשוט כי אני רוצה שהן יוכלו להשיג אותנו כשצריך, הן יכולות ללכת לבד לאן שהן רוצות, לקנות מה שהן רוצות, לחורר את האזניים שלהן אם הן רוצות, להביא חברות הביתה מתי שבא להן וכן הלאה. אני לא בודק אם הן עושות שיעורי בית, לא אומר להן מתי להתקלח ומתי ללכת לישון. העצמאות מייצרת מחושבות.