דיון הטקטיקה: לא מצליחים לשלוט במשחק

לגמרי לא מסכים. בימי השיא של קאסמירו, קרוס ומודריץ’ שלטנו בקישור לחלוטין. זה היה נראה פחות טוב רק בשנים האחרונות כשמודריץ’ כבר מתחיל להיות יותר זקן מאנצ’לוטי, וקאסמירו ירד ביכולת. אני כן חושב אגב שזו שלישייה הגנתית מדי ואם בלינגהאם היה מחליף את אחד מבין קרוס או מודריץ’ זה היה נראה אפילו יותר טוב.

שליטה בכדור לא אומר בהכרח להחזיק בו 70% במשחק סטייל בארסה, אלא שהמשחק מתנהל כפי שהיית רוצה שיתנהל: ברצונך הכדור אצלך, ברצונך אצל היריב, מבצעים לחץ מוצלח כשרוצים, לא מבצעים כשלא רוצים, משחקים ישיר מתי שנכון ויותר הנעת כדור בזמן אחר, וללחוץ אותך זו בגדול משימה כמעט בלתי אפשרית.

זה לגמרי היה המצב בתקופת הזוהר של הקישור שלנו ולחלוטין לא המצב ב-4/5 שנים האחרונות.

זה אתה מספר לעצמך כשאתה לא מצליח לשלוט בכדור או בקישור ובכל מקרה זאת הייתה החלטה של זידאן לספוג לחץ ולנצח מגעיל כי יש לנו המון כישרון מקדימה.

ובדיוק בגלל הסיבה הזאת בכל המשחקים החשובים, הגדולים והקובעים זידאן עלה עם איסקו ועבר ל 442 ?

מה שכן, עם ג’וד במקום קרוס היינו שוחטים את אירופה גם עם 433.

אני חוזר על הטענה שלי, גם עם הקישור של סיטי ועם ההגנה הנוכחית לא נצליח לשלוט במשחקים, אי אפשר כשכל כדור שחוזר לבלמים תחת לחץ מינימלי זה 90% איבוד כדור.

מסכים עם ההודעה שלך חוץ מדבר אחד, אין מצב שאפשר להוריד את מדבקת הבלתי נגיע מפדה. איך שאני רואה את זה - פדה הוא הסיבה שאנחנו לא מפסידים משחקים (ואם לא היה משחק היינו נראים הרבה יותר גרוע), ואם הוא היה נפצע בעונה שעברה בוודאות לא היינו זוכים באלופות

לטעמי, הוא יכול להיות אחלה 6. במיוחד כגרזן בלבד עם פחות אחריות של עושה משחק

@titi_camara לדעתי דה ליכט זה סיכון, הוא איטי מדי בשביל קבוצה כמו ריאל שמשאירה המון שטחים מאחורה. מלכתחילה, ובמיוחד בשנים האחרונות, המועדון מחפש שחקנים אתלטיים ובמיוחד בלמים ושחקני הגנה

וריאל של עשור שעבר שלטה הכדור מצוין, הבעיה היתה שמודריץ׳ תופקד כעושה משחק אחורי והיה קושי בייצור מצבים בגלל זה, תוסיף את זה שבייל היה פציע ולא עקבי ביכולת וקיבלת 442 עם איסקו

שליטה במשחק רלוונטית לכל הקבוצה. ימי הזוהר הקטלונים התאפשרו לא רק בזכות מסי והשלישיה מאחוריו אלא גם פיקה, אלבס, וייה ופדרו. באופן כללי זה מאפיין מרכזי של הקבוצות של פפ.
במובן זה הבעיה אצלנו היא גם בחלק מהשחקנים וגם במאמן. אם פפ היה מאמן אותנו רודריגו היה שחקן פעיל יותר בניהול המשחק. כאחד השחקנים הטכניים בקבוצה הוא חייב להיות מעורב יותר בניהול המשחק. שיעשו חילופי מקומות הוא ופדה מדי פעם.

עוד שני שחקנים בעייתיים הם מנדי (לא צריך להסביר למה) וויניסיוס. הברזילאי טוב מאוד בשליש האחרון של המגרש אך בשני השלישים הקודמים לו הוא פחות טוב משמעותית. מתמהמה יותר מדי עם הכדור, עומד במקומות לא נכונים ובאופן כללי משחק בנגיעות קטנות זה לא הצדק החזק שלו. הפריחה שלו שנה שעברה התאפשרה בגלל ארבעת הקשרים מאחוריו. בשנים שלפני היה את קרוס ומודריץ’ וגם את בנזמה שהיה יורד אחורה ומשתתף בניהול המשחק. השנה הוא עדיין לא מוצא את עצמו.
אני דיי בטוח שאם רודריגו היה משחק במקומו וברהים/גולר/אנדריק בצד השני היינו רואים ריאל מאורגנת יותר.

גם כשבייל לא היה פצוע במשחקים הגדולים זידאן עלה 442.

רק מזכיר לכולם שאז בהגנה שיחקו ראמוס ופאקינג מרסלו שמניעים כדור יותר טוב מהקשרים הטובים בעולם כיום, ובצד השני היה קרבחאל בשיאו ולא הגוויה שלו, תשים את ההגנה של אז עם הקישור של היום ותשחק 433 כמה שבא לך ומול כל קבוצה.

למה להשאיר המון שטחים מאחורה ?
ומה עדיף, אתלט על כמו מיליטאו או שחקן חכם כמו דה ליכט שיודע לעמוד במקום ? גם משחק הראש של ההולנדי עדיף בהרבה וזה כמובן לפני שהתחלנו לדבר על הנעת כדור.

אצל פפ מנדי ומיליטאו לא היו רואים דשא והיה מאפס את ויני, ויניסיוס שחקן מאוד חכם ורואה משחק למרות התדמית שדבקה בו, צריך רק מאמן שינקז את כל השתן מהמוח שלו, והמאמן הזה הוא לא קרלו.

בהחלט. כדי להיות טוב בחלק הקדמי צריך קצת יותר מרגליים זריזות. הבעיה שלו באזורים אחרים היא שהוא לא מפעיל את הראש שלו. הבעיה של קרלו היא שנראה שזה לא מעניין אותו לעבוד איתו על זה. כל עוד הוא נותן את השניים שלושה מהלכים שוברי שוויון במשחק זה מספיק לו.

כבר מחכה לאלונסו. לא בגלל שבהכרח מדובר במאמן יוצא דופן אלא בעיקר מפני שנדרש מאמן טיפה יותר נוירוטי מהפנסיונר האיטלקי.

רשמתי גם שלא היה עקבי, וגם מוסיף שאיסקו גם נתן הרבה איזון הגנתי כי בייל גם לא היה עושה הגנה

אני בהחלט מעדיף דה ליכט על מיליטאו, שלא תטעה. אבל עדיין הוא סיכון יחסית
וגם המועדון (כלומר, פרז) קונה שחקנים שמבחינתו הם מניה בטוחה, ובשבילו דה ליכט לא מניה בטוחה גם כלכלית וכנראה גם מקצועית

בגלל זה התחלתי את כל הדיון הזה, זה לא רק קישור או התקפה או הגנה, צריך איזון כדי לשלוט במגרש, וזה נכון במיוחד כשאתה רוצה לשחק 433, אי אפשר לדרוש מטשואמני להיות כמו קסמירו כשמי שמשחק מאחוריו זה לא ראמוס, וראן, קרבחאל בשיאו ומרסלו, אלא מנדי, מיליטאו והגוויה של קרבחאל.
ראינו מה נהיה מקסמירו כשהתחיל לשחק לפני מגווייר ושואו.

בקשר לבייל, זה פחות קשור לדעתי לעבודה ההגנתית של בייל(לא שעשה המון הגנה) אלא ליכולות שלו ושל רונאלדו לרדת אחורה לקישור מתי שצריך ויש לחץ ולהשתתף בהנעת הכדור מה שהשאיר את הקישור שלנו בנחיתות מספרית, בברצלונה למשל בתקופת ה msn היה את ניימאר וכמובן את השני שהיו יכולים לעשות זאת יותר טוב מכל קשר אחר.

לא באמת שלטנו, היה צריך לתגבר את מרכז השדה עם איסקו במשחקים נגד הקבוצות הבאמת גדולות, ה-4-4-2 לא היה רק משום שגארת’ בייל היה פצוע או מצוברח אלא כי לא הייתה ברירה. לא התמודדנו עם ברצלונה ועם באיירן מינכן וגם לא ממש עם מנצ’סטר סיטי. מעבר לכך אני חולק עלייך לגבי “הנגריות” של ג’וד בלינגהאם, פשוט לא נכון. הפס שלו נקי, הוא יודע להשתחרר מלחץ, קריאת משחק מדהימה. הוא לוקח יותר סיכונים ולכן לא תראה אצלו 90% דיוק. הוא גם תורם המון-המון-המון להגנה ומנצח המון מאבקים.

אפשר לתקן את ה-“שלושה חלוצים” לשלושה שחקני התקפה שלא ממש עושים הגנה, ונניח שרודריגו תורם קצת, אז שניים וחצי שחקנים. אני הנחתי שקיליאן אמבפה ישנה אווירה ולפחות בהתחלה יעשה בכאילו אבל לא.

לא מסכים לגבי צ’ואמני, כקשר אחורי פרופר הוא בסדר גמור, מפלצתי פיזית ועם טכניקה לא רעה בכלל (הבעיה מתחילה כשמצפים ממנו להיות מה שקרוס מעולם לא היה).

בעיניי הביקורת צריכה להיות מופנית לפדה - על פניו היורש של קרוס. יש לנו מספיק שחקני התקפה ישירים, ואם מישהו צריך לקחת בעלות על הקישור הרי שזה הוא.

זה גם לא נכון כי יש לו עוד תכונות כמו בעיטה טובה פי כמה משני הצרפתים יחד, הוא מחלץ המון-המון כדורים ושיפר את הדיוק והוא גם שחקן שבדריבל ובכוח עובר שחקנים בקלות - זה כן בזבוז מסוים שהוא יהיה יותר מדי אחורה. ישנה גם בעיית ניידות של שחקנים. טשואמני לא מספיק זמין לקבלת הכדור וגם ההתקפה ולטעמי הכי פחות טוב התקפית גם אם המסירה שלו בסדר גמור.

ו…?

יש לך את 3 הדריבליסטים הטובים בעולם ואתה רוצה שגם הקישור יעשה את זה? הכלבויניקיות של פדה מאוד נחמדה אבל זה לא מה שאנחנו צריכים.

ומי מצפה מצ’ומה להיות טוב התקפית?

והיה צריך את איסקו בשביל זה… גם ‘לחץ מוצלח’ בטח שלא היה שם. אם כבר לחץ, אז היתרון של ההרכב הזה הוא לא שאנחנו לחצנו (עם מי, רונאלדו?) אלא שאנחנו בשיאנו היינו מאד בלתי לחיצים עם רביעיית הגנה שיודעת לטפל בכדור בשקט וקישור סטייט אוף דה ארט בקטע הזה.

לספר לעצמנו שאז היו איזה תבניות שליטה במשחק שלא היו קיימות אצל אנצ’לוטי מלבד נטו יכולת של שחקנים זה שטויות. מה שצריך לזכור הוא שלא היו מספיק שחקני התקפה טובים וכן היה כריסטיאנו. בדומה להיום - הצורך לרכז את כל המשחק סביב כריסטיאנו הביאו איתו מגבלות טקטיות ככה שהוא הועדף כחלוץ ביחד עם בנזמה ואיסקו מאחוריהם. זה היה פרגמטיזם בריא מצד זיזו.

מכיר כמובן את דעתך זו, לדעתי אתה בפוזיציה על מיליטאו בקטע מוגזם, בוודאי ביחס לאלטרנטיבות שבדיוק עכשיו ראינו שהן לא משהו. כנ"ל אלאבה. לגבי רכש - כן הלכנו על מישהו, הבעיה שהוא העדיף יונייטד.

האמת שלא ציפיתי מאנצ’לוטי שינסה ללחוץ דווקא כשאין מיליטאו ובצד ימין הוא משחק עם קרבחאל וואסקז, תמיד מפתיע לרעה אנצ’לוטי, מעדיף את טשואמני בלם על פני מיליטאו.

יש לשים דברים על דיוקם, יש לנו טונות של כישרון, גם בהגנה, גם עם מיליטאו עם האתלטיות המדהימה שלו, גם מנדי שכולם לא סובלים הוא חומה הגנתית ואחד השחקנים הטובים באחד על אחד הגנתי, גם קרבחאל מלא ביטחון וניסיון ומביא המון למשחק.
בקישור יש לנו סוסונים שיכולים לרוץ ולהתמודד מול כל קבוצה ומה שיש לנו בהתקפה לא צריך בכלל להסביר.

עם כישרון עודף כזה נזכה בתארים גם בלי שיטת משחק מוגדרת וגם בלי שנשלוט במשחקים, כישרון עודף מביא ניצחונות, כשאני בא בטענות או בביקורת זה לא כי אני חושב שלא נזכה בתארים, כתבתי כבר עונה שעברה שזאת תהיה בושה אם לא נזכה באליפות ושאנחנו הקבוצה השנייה הכי טובה באלופות, העונה כתבתי שנזכה באליפות עד המחזור ה 35 ובאלופות אנחנו עם הסגל הכי טוב, הביקורת שלי זה שאני רוצה לראות כדורגל טוב ! רוצה להנות מהמשחקים ואת זה אני לא יכול לעשות כשמאמן כמו אנצ’לוטי על הקווים ומיליטאו ומנדי בהרכב, בגלל שאנחנו כ"כ קרובים למצב שאנחנו יכולים לשחק כדורגל מדהים וגם להביא תארים ואנחנו לא עושים זאת זה ממש מוציא אותי מדעתי.
לדוגמא בקשר לבייל תמיד כתבתי שלדעתי הוא אחד השחקנים הטובים בעולם, יותר טוב מניימאר אבל אני לא רוצה אותו בהרכב ריאל מדריד כי הוא לא מתאים לכדורגל שאני רוצה לראות, במיוחד כשכבר יש לנו רונאלדו.

זה לא שאני לא מבין או רואה מה מנדי ומיליטאו יכולים להביא, אני פשוט רוצה משהו אחר, כי מאז מוריניו וחוץ מכמה חודשים פה ושם אנחנו רואים בעיקר חרא כדורגל, המון תארים מהסיבות שתיארתי אבל חרא כדורגל.