דיון ההעברות והפנטזיות ע"ש אחיה דסקל ז"ל :: יגיע בלם?

אם אני מסתכל לשניה על טשואמני, אז הוא נרכש ב-80 מיליון יורו כשחקן שביקר מצטיין בעבודה הגנתית וכנראה לעולם לא יהיה ‘‘כוכב’’. זה לא מנע מפלורנטינו לשים את הכסף על השולחן כי הבין שמדובר בשחקן מצוין בעמדתו.

אם הפסקה האחרונה שלך נכונה, אז מדובר בפאשלה של פרז שלא היה מוכן ללכת עוד צעד כדי לסגור את העסקה, ולא בסיטואציה שבה פרז קבע תקרת מחיר עקרונית עבור שחקן בעמדה מסוימת.

טשואמני היה הרבה יותר “סופרסטאר” כשהיה במונאקו. בסופו של דבר על יורו מועדון לא הסכים להוציא את הסכום הזה ועל טשואמני כן, צריך להבין למה.

בדיעבד פרז והמועדון נכשלו פה, וקל להצביע עכשיו על הכישלון שלהם, אבל בסופו של יום הם נקטו באותו עיקרון שהביא אותנו להצלחות. הם סימנו שחקן ספציפי, יצרו איתו קשר והביאו אותו למצב שהוא אומר אני רוצה רק ריאל מדריד, “הודיעו” על סכום מקסימלי שאותו יהיו מוכנים לשלם, הכל הלך טוב עד שהשחקן נכנע ללחצים והתקפל. אז הפעם זה לא עבד, אבל יש להם דרך ושיטה, לרוב היא עובדת, הפעם לא.

אם מדובר בשחקן של ‘‘פעם בדור’’, אז המועדון היה נכנע גם ללחצים ומשלם יותר כדי להשיג אותו. כנראה שלא רואים אותו ככה

תראה יש כתבים שאני מאמין להם, ואם כמה כתבים אמינים מגופי תקשורת שונים דיווחו את אותו הדבר ככל הנראה שהדברים נכונים ובאמת רואים בו כישרון כזה גדול. יותר מזה אני לא באמת יודע.

כל יומיים אני שומע על עוד ‘‘שחקן בדור’’, האם הפירוש של המילה דור השתנה בשנה האחרונה ולא אמרו לי ?
הסיכוי שיורו הזה הוא שחקן בדור שווה בערך לסיכוי שיונייטד תזכה בצ’מפיונס בעונה הבאה.

החלק הראשון של המשפט לא נכון.
החלק השני - גם לא.

תזכיר לי, מתי בפעם האחרונה פרז הביא בלם בן 18 ב-65 מיליון?
הבלמים הכי יקרים שאני מצליח לזכור שריאל מדריד הביאה הם פפה - תמורת 35 מיליון, ומיליטאו - תמורת 50 מיליון, לא 60 פלוס. ובכל מקרה, שניהם הגיעו אחרי גיל 21 ולא 18*, ומפורטו - קבוצת צ’מפיונס לגיטימית, ולא מקבוצה בינונית-קטנה מהליגה הצרפתית. הפרופיל הכי דומה שאני יכול לחשוב עליו זה וראן שהגיע מלאנס בגיל 18, ואז המחיר היה בהתאם - 10 מיליון.

65 מיליון זה אף-פעם לא כלום כסף, בטח לא עבור שחקן הגנה, ובטח ובטח לא עבור ילד לא מוכח בן 18. זה חתיכת הימור ענק. ופרז הוא הראשון שיגיד לך את זה. בניגוד לאיך שמצטייר לפעמים, פלורנטינו מאוד מאוד זהיר, קפדן ובררן במטרות שהוא בוחר להוציא עליהן סכומים כאלה. מאוד.

*ממרומי גילנו ההבדל בין 18 ל-21 נראה אולי מינורי, אבל בגילאים האלה אלה שנים קריטיות של התפתחות ותשלום שכר לימוד יקר. זה ההבדל בין ויניסיוס שמראה ניצוצות אך מבולבל ולא עקבי, לויניסיוס שביחד עם בנזמה בלבד מהווים התקפה שלמה שסוחבת את ריאל לדאבל היסטורי.

לגבי סוגיית טשואמני - אני חושב שההבדל נעוץ בעיקר בתמונת האלטרנטיבות. כשפרז רכש את צ’ומא ב-80 מיליון, הוא ידע שהוא מאבד את קאסמירו באותו הקיץ (גם אם אנחנו עוד לא ידענו את זה), ולכן ידע שאם הוא לא סוגר את העסקה - הוא נשאר בלי קשר אחורי.
הפעם, נאהב את זה או לא - מבחינת פרז ושאר הנהלת המועדון יש להם 3 בלמי טופ: רודיגר, מיליטאו ואלאבה. לדעתי זה מאוד ברור מההתנהלות שלנו שככה הם רואים את הדברים. ולכן, במצב כזה: ניצול הזדמנות של רכש בלם צעיר ומבטיח במחיר מציאה לאור כניסה לשנת חוזה - מצויין; אבל כניעה לתכתיבים וכניסה למלחמת מחירים עם אנגליה עשירה ונואשת - זה כבר לא.
האם זה נכון מקצועית או לא, ובעיקר ההנחות שעל-פיהן בוצעה ההחלטה - על זה אפשר בהחלט להתווכח.

נו אל תהיה בומר… בסך הכל ביטוי שאומר שהוא כישרון יוצא דופן בעברית תקנית.

פרז זה זה שהביא לטופ האירופי את מדיניות ההשקעה הגדולה על שחקנים צעירים, שתוביל לעלות שנתית נמוכה יותר. ויניסיוס, רודריגו, רייניאר, טשואמני, קמאבינגה, אנדריק.

65 מיליון לאורך 15 עונות זה כלום כסף. אם אתה בטוח שהשחקן שווה את זה(‘‘פעם בדור’’).

אתה רוצה להתכתש סביב הגיל עצמו, העמדה או האיכות, סבבה.
אני אומר דבר אחד פשוט: אם הוא שחקן של ‘‘פעם בדור’’ ואתה הולך לפספס אותו בגלל שלא עלית מ-30-35 ל-50-65(ולא בשביל אגו של מועדון, אלא כי אשכרה יש הצעה יריבה), אזי מדובר בפאשלה שלך. או שלא מדובר בשחקן של פעם בדור.

הסיפור הוא לא היה על 15-20 מיליון יורו, כרגע זה כסף קטן עבור המועדון. הנקודה היא הפרנציפ והתדמית. אם המועדון קבע סכום מסוים שבעיני המועדון הוא הסכום הנכון, אז המועדון לא יזוז ממנו גם במחיר של לאבד את השחקן. כרגע מה שחשוב למועדון מעל לכל היא התדמית, והם עובדים מאוד קשה כדי לצייר תמונה שאנחנו יכולים להשיג כל שחקן שנרצה בתנאים שנוחים לנו. התקפלות פה משמעותה שאם מועדון או שחקן יתעקשו מולנו אז הם יצליחו לשבור אותנו במשא ומתן, וזה משהו שהמועדון לא יוכל לקבל. כנראה שבמועדון חשבו שעדיף לאבד את השחקן ולא לצאת חלשים במומ. זה ההסבר ההגיוני היחידי שאני מצליח לחשוב עליו.

פלורנטינו פרס הביא את סרחיו ראמוס בגיל 19 ב-28 מיליון יורו כשזה עוד היה “וואו”, שילם את סעיף השחרור שלו חצי שעה לסגירת חלון ההעברות. זמנים אחרים, ריו פרדיננד שנחשב לבלם הטוב באנגליה נרכש על ידי מנצ’סטר יונייטד בסכום דומה לצורך העניין ב-2002 ו-וולטר סמואל הגיע אלינו קיץ לפני ראמוס כשהוא מהבלמים הטובים בסרייה א’ בפחות כסף. קצת שילוב של שאננות אצלנו - ככה זה - וגם הפתעה מצד מנצ’סטר יונייטד ו\או בהתבסס על הדיווח של המארקה - האיומים של ליל שיישב ביציע שנה שלמה. אגב אורליאן טשואמני לא היה כוכב במונאקו גם בעיניי עצמו אבל בסדר. חנן - שמישהי תאהב אותי כמו שאתה אוהב אותו.

מבחינת לוח הזמנים אני לא מסכים פה עם החבר’ה, עזיבת קאסמירו לא הייתה כה וודאית. זה בטח לא קרה ביום אבל קאסמירו עזב באמצע אוגוסט ואפילו שיחק באותה עונה, טשואמני הגיע חודש קודם והרעיון היה שקאסה “יחנוך” אותו.

אם הוא לא היה כוכב גדול לא היינו מוציאים עליו 80 פלוס בונוסים. על כמה שחקנים אתה זוכר שהוצאנו סכומים כאלו? הוא היה מבוקש בכל אירופה, בהרכב הנבחרת, והתחרות עליו לא הייתה קלה. נכון שהוא לא היה יציב לאורך “כל” התקופה שלו אצלנו, שבחלקה סבל מפציעות שיחק בלם או סתם היה אחרי גמר מונדיאל טראומטי מבחינתו, אבל גם במשחקים הטובים שלו שבאמת הראה שהוא שייך לקרם של הקשרים האחוריים אתה לא הכרת ביכולת שלו.

האמת היא שאני לא כזה אוהב אותו באופן אישי. מחליף אותו בשמחה ברודרי אפילו שרודרי מבוגר ממנו ב3-4 שנים. אני פשוט מאמין בו בקטע המקצועי נטו.

אני מסכים עם כל מה ש @EJB אמר, אבל בנוסף אציין גם שלדעתי מה שבסוף קרה פה זה שבאמת הייתה אמונה במועדון שלני יורו יחכה לנו ושנצליח לסחוט את הרכישה המוזלת שלו. ייתכן בהחלט שאם זה לא היה המצב ומלכתחילה היה ברור לנו שזה או 65 מליון או כלום אזי פלורנטינו כן היה הולך על זה (וייתכן גם שלא, אין לי מושג).

אבל לפחות מאיך שהסיפור התפתח והסתיים לפי כלל הכתבים, זה פשוט היה נראה כמו משחק צ’יקן שהפעם הפסדנו בו.

לא יודע איך יצא שדווקא הת’רד הזה הוא האכסניה לדיון של הרכש בריאל.
הרי העובדות על התפתחות העסקה והנפשות הפועלות לא ידועות במלואן לציבור הרחב, אלא מה שרוצים שנדע. אם ניתן לסמוך על דבר אחד זה שהעיתונאים המסקרים לא עושים את זה בתום לב אלא מתוך אינטרסים, למשל לרייר ולתאר את סט התכונות העתידיות של שחקן צרפתי צעיר, שכבר נרכש על ידי קבוצה אנגלית בעיתון… ספרדי דווקא?
אז כל צד שחרר פרטים שרצה לשחרר. מצד ריאל- יש שחקן צעיר ומבטיח (לא יודע אם כשרון של פעם בדור זה ביטוי קולע - אולי דור יתייחס?), עקבו אחריו הרבה זמן, ויש סיטואציה מתאימה של שנה לפני תום חוזה, וברור שהקבוצה שלו לא יכולה להתחרות בעשירות של היבשת. לכן ריאל מציעה סכום נמוך יחסית, והשחקן משתף פעולה ורוצה לעבור רק לריאל. ואז מגיעה הצעה מפוצצת בהרבה, לא רחוקה משיא ההעברות לתפקיד זה (וירגיל למיטב זכרוני) וליל נדלקת, וכנראה מודיעה לשחקן תעבור או שתשב ביציע שנה שלמה. ההצעה הזו גם מובאת לידיעת ריאל, שלא מוכנה לזוז מילימטר מהצעתה הקודמת, או שמא מוכנה אבל לא לסכום שמתקרב, והטאלנט עובר, אחרי שכבר הצהיר שהוא רוצה רק ריאל.
בעיני זה כן מלמד על חוסר גמישות מספק, כי שיפור ההצעה במידה ניכרת כנראה היה משכנע את הקבוצה אם השחקן אכן היה נעול רק על ריאל, אבל לדבר על מחטף ושחקן שהעדיף את הפרוייקט הספורטיבי של היונייטד על זה של ריאל? שאלה של זווית ראיה.
ימים יגידו אם הוא יתפתח או שבדור הזה יהיו עוד כמה טאלנטים שלא רואים אותו ממטר, ונקווה שפציעת הקרסול לאחרונה לא משמעותית כלל, אבל לשלם על שחקן בתפקיד כזה כאלה סכומים זה תמיד הימור שמעצם הגדרתו אינו מתכון להצלחה (ע"ע מגווייר, ניימאר, גריזמן, קוטיניו, הזאר, שנמשיך?).

אבל להגיד שאתה מחליף אותו ברודרי שהוא הקשר האחורי הטוב בעולם כיום או בכלל בשלוש שנים האחרונות - בלי להיכנס לשאלה על יכולתו ביחס לגדולים שבעבר - לא מעיד שאתה לא מחזיק ממנו. לטעמי הוא הראה מעט מאוד בשנתיים שלו כאן, שיחק לצד פרטנרים שונים וזה מספיק זמן. בטוח ראו בו פוטנציאל אבל כוכב? הגדרה שמתאימה אולי לג’וד בלינגהאם ואם נתייחס לשחקנים בעמדה אחורית יותר אז נניח צ’אבי אלונסו אחרי חמש עונות בליברפול. קמאבינגה טוב ממנו כמובן לדעתי.

לגבי לני יורו לא צריכים לשלם כלכך מהר 70 מיליון יורו אבל במועדון קצת הגזימו כשהציעו בערך שליש?

הנה קבלו, משפט אחד של @SantiagoBernabeu והקריירה של הבחור התחילה להתדרדר

העניין הוא שאני לא אוהב אותו ומגן עליו בגלל שאני אוהב אותו, אלא בגלל שאני חושב שהוא באמת שחקן מעולה.

אגב, את השחקנים שאני באמת אוהב, אני נוטה לבקר יתר על המידה. עד המחצית הראשונה של העונה האחרונה הייתי שופך פה ביקורות חופשי על פדה, ואני עדיין מבקר את רודריגו בכל הזדמנות. אולי בגלל שהציפיות מהם כל כך גבוהות.

לטשואמני בעיניי היו כמה נסיבות מקילות, אבל שוב, אתה לא הכרת גם במשחקים הגדולים שהוא נתן לטעמי אז אין לנו פה קרקע לדיון. הדבר היחיד שהיה חסר לו זו יציבות ויכולת עקבית אבל בין קשיי ההסתגלות, הפציעות והחילטורים שלו בעמדות לא לו, אני יותר ממבין את הנפילות התכופות ביכולת.

לא אבכה אם יתברר שהוא לא גדול כמו שציירו לנו, אולי אפילו יוקל יותר לדעת שלא פספסנו משהו באמת. אבל בכל מקרה אני מאחל לילד בהצלחה, בסופו של דבר הופעלו עליו לחצים והוא נאלץ להתפשר.

יכול להיות שכל מה שאתה אומר נכון, אבל בעיני יש פה דיסוננס בין ההתנהלות הזאת וההגדרה של השחקן כשחקן של ‘‘פעם בדור’’.

נראלי שלקחתם את הביטוי ”פעם בדור” קצת יותר מדיי ברצינות. סתם ביטוי שאומר כישרון מיוחד.

כנ’'ל ‘‘כישרון מיוחד’’.
ריאל התנהלה מול לני יורו כאל הזדמנות שוק, לא “רכישה אסטרטגית”.
לכן אני אומר: או שלא החזיקו ממנו במיוחד או שעשו פאשלה כתוצאה מאגו.

זה לא מה שדווח לאורך כל השנה האחרונה.

או שחשבו שהוא בכיס שלנו ועשו טעות, או שיש להם שיקולים אחרים שגרמו להם לחשוב שהוא לא שווה את ההשקעה. אנחנו לא יודעים. מה שאני כן בטוח בו, ריאל מדריד לא מועדון שמנוהל על ידי אגו. אם יש מועדון או נשיא שהוכיחו את הדרך שלהם אלו ריאל מדריד ופלורנטינו פרז.