דעה לא פופולארית

מבחינת ההשפעה על שיטות משחק, מאמנים, שחקנים. ברצלונה הגדולה בהיסטוריה היא בדמותו של קרויף, ואני חושב שברצלונה הזאת השפיעה על הכדורגל היום:
החזרה של פלורנטינו שבנה קבוצה שהמטרה הראשונית היתה לעצור את אותה קבוצה.
הצ’וליסמו שהחל שינוי בגישות מסוימות, האמונה שאפשר לעצור מפלצות התקפה.
מאמנים שלקחו השראה מבארסה של פפ.
כל הכדורגל הספרדי כיום הוא בהשראת הכדורגל של קרויף.

חלק מאוהדי ריאל, חשוב לי להדגיש.

לדעתי זה נובע מהגדרת המילה הערכה. מתאמץ ונותן את הכל - כן. רגעים גדולים, תמיד שם. מצד שני זה לא שחקן לבנות איתו מדינה.

זה שחקן לנצח איתו גמרים. עד לגמר אפשר רודריגואים וכאלו…

רומנו הרגע כתב שהשוואה הייתה מול בייל. מוזמן לספר לי איזו מדינה בונים איתו ומה זה בכלל אומר.

אני די שונא את בייל וחולה על די מאריה, חושב שהאחרון נתן אצלנו עונות מעולות, אבל זה לא אותו קליבר של שחקן מבחינת תפוקה התקפית. רבאק, אפילו במבחן הגמרים ברמת הקבוצות בייל אוכל אותו בלי מלח. די מאריה היה בטוח שהוא שווה משכורת של כוכב על שהוא לצערו לא היה (ממש דרגה מתחת), לכן הועזב. בייל הבריא היה גם היה.

סגנונית לוקח את די מאריה בכל יום, על אף הטמטום הניכר והבעיטות הלא קשורות לכלום מרחוק. גם בזכות המלחמה הבלתי נגמרת. אבל יש הבדל גדול מאד בין העדפות אסתטיות לבין רמה של שחקן.

אבל איך מגיעים לגמר? ואיך זוכים באליפויות? עם יציבות. כתבתי כמה פעמים על גארת’ בייל ואני אתייחס אפילו רק לעונות הטובות שלו כלומר עד למספרת ההיא ודי - אי אפשר להתעלם מגל הפציעות שלו. מעבר לכך הייתה לו בצורת באמת גדולה בליגת האלופות, בדרבים ובקלאסיקוס הוא לא כבש הרבה. אנחל די מאריה שיחק בעמדה קצת אחורית. אגב הרבה אמרו שדי מאריה היה לוחץ כמו מטומטם ולא היה יוצא מזה כלום. בייל היה רץ ככה? אולי בעונת הבכורה שלו במועדון. די מאריה בשלוש מארבע העונות שלו בריאל עבר את ה-50 משחקים. ב-2011-12 היו פציעות. מה לגבי בייל? זה ברור. בייל היה מעולה בעונת הדסימה. לגבי השאר אפשר להתווכח. די מאריה הרגיש לי שחקן בלתי צפוי. ברור שאין ספק מי גולר טוב יותר. אבל מי יכול לייצר מול צפיפות? אגב, בגמר הדסימה די מאריה היה טוב. כולם אומרים ‘או.קיי הגול השני - אתלטיקו נפלה כבר מהרגליים’. לא מדויק. הוא ניצח בדריבלים, הוא כמעט יצר. לזכותו של בייל ייאמר שגם הוא בלט בגמר הזה.

אשמח שתרחיב בנוגע למה שאפשר להתווכח.

תשמע הצגתי כאן בעבר כמה פעמים שהייתה לו בצורת גדולה יחסית בליגת האלופות, על גבול השנתיים ומשהו בלי שער. אני לא הרגשתי שבייל בעונה השנייה שלו, העונה בה אפילו שיחק יותר - היה טוב כמו בעונה הראשונה, בלתי ניתן לעצירה וכדומה. כן ההתקפה הבקיעה בלי סוף - בעיקר בזכות כריסטיאנו רונאלדו. בייל לא שיחק בקלאסיקו ה-1:3 עם הרמונטדה או הניצחונות באנפילד, אותו סבב - היו שם המשחקים הטובים ביותר שלנו באותה עונה אם מחשיבים גם את היריבות. אני ציפיתי לראות את בייל לוקח צעד קדימה, הוא גם הראה גיוון בעונת הבכורה. זו הייתה גם עונת בכורה של ניימאר בברצלונה. ניימאר הפך ל-וואו, ובייל היה שחקן התקפה טוב ולא יותר.

בגמרים יש לבייל פור, אין ספק. אבל די מאריה גם כבש באותו גמר גביע ב-2014, והוא בישל את שער הניצחון של כריסטיאנו ב-2011 נגד ברצלונה חזקה יותר כשאנחנו אנדרדוג. בדסימה בייל הבקיע אחרי סלאלום נפלא של די מאריה. המספרת? תודה, רגע שלא אשכח!

די מאריה הוא שחקן לא חכם וחסר אחריות. זה לא שחקן שאני רוצה בקישור ההרכב הפותח של ריאל מדריד לכמה שנים. לא מספיק טוב, נקודה.

בייל הוא שחקן שבהבזקים שלו מסוגל לעשות דברים בלבל הרבה יותר גבוהה.

ההשוואה ביניהם היא לאו דווקא ‘או או’, אבל ראוי לטעמי להתחיל מהשאלה האם אנחל די מאריה שווה הרכב בריאל מדריד. אתה חושב שכן?

אנשים מדברים כאילו אנחל די מאריה איבד כדורים בסיטונות במרכז המגרש וחטפנו גולים במתפרצות באשמתו. כל הכבוד לקרלו אנצ’לוטי ששילב בחוכמה את שניהם יחד עם כריסטיאנו רונאלדו והלך התקפה. שחקן התקפה מאבד הרבה כדורים וזה בסדר. גארת’ בייל לא איבד? אני מסכים לגבי ההבזקים של בייל במעמד הגמר. אבל הוא גם נפצע המון-המון-המון, היה אנוכי ופחות טוב משחשבנו שיהיה. די מאריה עם הישגים סבירים מאוד גם כן במעמד הגמר, והוא שחקן שאפשר לסמוך עליו שייקח אותך לשם. ב-2016-17 למשל בייל היה בכלל-בכלל לא רלוונטי. לא יכול להגיד במיליון אחוז שדי מאריה שחקן טיפש. היו לא דברים מפגרים. הוא גם היה שחקן עם ראיית משחק שמסוגל, אמנם לא ברמה של מסוט אוזיל - למסור נהדר, להשאיר שחקן מול שוער בכדור עומק ואולי להרים כדור לגול.

כאחד שחיי כל משחק בכל עונה - ואני לא אומר חלילה שאתה לא כזה אלא מדבר על האוהד הממוצע - לא יכול לומר שבייל>>>>די מאריה. ושוב אין בעיה אנחנו בדיון שהוא “דעה לא פופולארית” אז אולי אני מנצח פה…

דור
די מאריה הוא שחקן לא רע שכמובן היה לו ביקוש בהרבה קבוצות גדולות ביבשת. לדעתי זה מקרה מוראטה (ואולי קובאצ’יץ’) - ריאל מדריד לא יכולה לספק לו את המעמד ודקות המשחק שהוא רוצה ויכול לקבל בקבוצה רק קצת פחות טובה.

נניח שהוא כרגע ביכולתו מלפני 8 שנים ומגיע אם יקבל מעמד של שחקן הרכב, אתה מביא אותו?

די מאריה בשיאו יהיה שדרוג על פני כל שחקן קיים שיש לנו לשים בעמדת הקיצוני ימני, ובוודאי שהוא טוב בהרבה מרודריגו שם. אין שאלה בכלל.

די מאריה היה בממוצע 7-7.5 שזה אחלה, הבעיה שהוא יכול לתת משחק של 10 ואז משחק של 3, השונות גדולה מדי ולכן לא ניתן לסמוך עליו כעוגן בהרכב של קבוצת על לטעמי.

עם המספרים שהוא נתן, מעמדת הקישור, אפשר להסיק שעל כל משחק של 3 שהיה לו, היו לו 4 או 5 משחק של 8-9. היה לו וורק רייט שלא מבייש את הסגל האינטנסיבי של היום. זה שהוא רק מתרוצץ על הדשא בלי לדעת ללחוץ זה טיעון שלא מצאתי לו אף אזכור מחוץ לכותלי הפורום. מיותר לציין שאני לא מסכים עם הטענה הזאת.

החסרונות האמיתיים של די מריה היו שהוא לא ידע לשלוט בקצב והיה לו מוד אחד בלבד שזה טורבו לשער, שהייתה חסרה לו פיזיות, ושהוא בתכלס לא כוכב ולא מכניס כסף למועדון. החליפו אותו בחאמס באותו קיץ שהגיע על תקן סופרסטאר, ועל הדשא בגארת’ בייל שהיה באמת סופרסטאר.

לדעתי, מלבד החסרונות האלה, אחד מהשחקנים הכי טובים של הפרויקט השני ולחלוטין אחד הכשרונות הכי מבוזבזים שראיתי. לא כואב לי עליו, הוא יצא גרידי ואידיוט, במבט לאחור הוא הפסיד קריירה היסטורית. מי שמשחק על המשבצת ששיחק בעונתו האחרונה הוא טוני קרוס, והשאר היסטוריה.

לא !!! רק לא די מריה !

הטיפשות שלו שוברת שיאים, אחד השחקנים המוכשרים בהיסטוריה של המשחק הבעיה שרמת הטיפשות שלו גוברת על רמת הכישרון.
ויני נחשב ללוחץ דגול וסוגר קווי מסירה מדופלם יחסית לדי מריה, וויני הוא השחקן הכי טיפש בלה ליגה כרגע.

ממש לא נכון, די מריה לא שיחק קשר כשהחזקנו את הכדור, רונאלדו היה נכנס למרכז והארגנטינאי היה משחק קיצוני שמאל, רק כשעשינו הגנה הוא עזר לקישור, זה לא שהוא שיחק ממש 50/50 ועזר בהנעת הכדור מאחורה.

באמת שמספיק זוג עיניים, לא צריך לקבל חיזוק מבחוץ לטענה הזו. עוד מעט תגיד לי שלא שמת לב שהייתה לו הרמה קבועה (וכמובן לא יעילה) מצד ימין של הרחבה לקורה הרחוקה. 10 פעמים כל משחק.

בבקשה די ! אתה תחזיר לי את הסיוטים בלילה.

הוא שיחק היברידי. רונאלדו לא תמיד היה ברחבה, ודי מריה לא תמיד ברח שמאלה. עם זאת, הם עשו את זה בהרבה התקפות, הרבה מאוד. עמדת המוצא שלו הייתה בקישור. בכל מקרה גם אם התפקוד היה שונה, בראסמי הוא לקח את המקום בהרכב שמאז קרוס ישב עליו. נשארנו עם שלושה שחקנים בהתקפה, לרוב רונאלדו בנזמה ובייל, שלושה קשרים שהוא אחד מביניהם, ורביעיית הגנה.

שוב, טענה שאני לא מסכים איתה. הייתה לו הרמה טובה, אבל גם מסירה טובה, הוא היה דריבליסט טוב, לסכם את המשחק שלו בהתקוצצות והגבהות לרחבה פשוט לא נכון, לדעתי כמובן.

לא סיכמתי אותו כך כשחקן, ממש לא, וכמובן שהיכולת העיקרית שלו היא הדריבל. אבל לא לשים לב ללחץ הלא יעיל ולהרמות המאוד מאולצות שלו זה עיוורון.