האם בארסה של ואלוורדה לא מוערכת מספיק?

שביט @Mendieta , אני אולי מזדהה איתך אבל יש לציין שהמודל שאתה מדבר עליו מכיל יותר מדיי רומנטיות.

קבוצות העל באירופה לא חסר להם מח כדי לחשוב על המודל הזה, פשוט כל העניין סב סביב הכלכלה.
במדריד בבאיירן בפאריז בסיטי בצ’לסי ובעוד רבים מעדפים להביא כוכב שלם ולהרוויח אותו מקצועית וכלכלית (מכירת חולצות, משיכת קהל, ערך מניה בסחר בבורסה, שווי ערך קבוצה…) מאשר להשקיע מליונים במחלקות נוער שלרוב יצמח לך משם שחקן פעם ב.

מחזור 87 היה חריג בכל מדד סטטיסטי אפשרי כך שאני מעדיף פחות להכניס אותו כאינדקציה למשו.

למען הסר ספק, אם הייתי שייח’ קטארי שאין לי מושג מה לעשות עם הכסף הייתי הולך עם המודל הרומנטי ותהיה התוצאאה אשר תהיה…

נ.ב.2. פפ עיצב מליון ואחד דברים במסי והקטן הארגנטיני חייב לו מהקריירה לא מעט.
הוא לימד אותו את כל תורת השימור אנרגיה וניצול בזמן הנכון שבעצם ייצבה את הקריירה של מסי וגרמה לו להגיע לשאים חסרי תקדים.
בלי זה היה מהגדולים ביותר, אבל לדעתי לא מעט שאים היו מתפספסים לו בדרך וגם הקריירה שלו פוטנציאלית תהיה קצרה יותר (שחיקה וזה…).

חסר להן דבר אחד, וזה אמונה. אמונה שבאמת שחקנים מהמחלקות נוער יכולים להשתלב. עובדה-בברצלונה זה עבד יפה מאוד, חלק כשחקני הרכב וחלק כשחקני ספסל, וחלק כאגדות.

זו עוד פעם ראייה של שחור ולבן… ברצלונה קיימת יותר מ-100 שנה, לאורך רוב התקופה הזאת (בעיקר בעידן המודרני, אחרי חוק בוסמן) זה עבד פחות או יותר כמו במילאן/מנצ’סטר יונייטד/ריאל מדריד. כל מאמן שהוא לא פפ והביא הצלחה משמעותית לקבוצה הזו נשען בצורה כבדה מאד על רכש, כולל קרויף המהולל (רכש זר בעצמו…). יותר מזה - גם בתקופות הפחות מוצלחות בארסה היתה מלאת שחקני רכש. האתוס הזה של “בארסה היא קבוצה של נוער” רלוונטי לתקופה מאד מסויימת, ממש כמו הקינטה דל בויטרה של ריאל/הילדים של פרגי ביונייטד (שבעצמו הבין את זה, ובחלק האחרון של הקריירה לא התעקש על שחקני בית).

ההשקפה שלך מאד רומנטית, אבל מלאה בקפיצה למסקנות שאין לך שום דרך לדעת. אם התפיסה הזו היתה, כפי שאתה מתאר אותה, הדרך האולטימטיבית לנהל מועדון כדורגל, כולם היו משקיעים קודם כל בזה. כמו שקורה עם רכישת כוכבים, מדיניות שכל מועדון שמנסה לפרוץ לאליטה האירופית מאמץ (ואני לא מדבר רק על השנים האחרונות. מילאן של ברלוסקוני, יונייטד בשנות ה-90, לא חסרות דוגמאות). אלא אם השאיפה שלך היא להיות ארסנל.

לא, אתה קורא שחור ולבן. אף פעם לא אמרתי שאני מאמין נטו בגידול צעירים ושכל הבוגרים שלנו צריכים להיות שחקני בית. אני לא מאמין במודל הזה של בילבאו ואני חושב שגם לא אור. אנחנו כן מאמינים שצריך לעשות שילוב נכון-כן לתת הזדמנויות לצעירים מבטיחים ולשלב אותם נכון. הרי גם פדרו וגם בוסקטס לא היו הדבר הבא, הם היו תוצאה של גידול נכון ושוב בעיקר אמונה.

במידה ושחקן מקבל הזדמנות ולא מרשים ולא מראה פוטנציאל בבוגרים אז אין ספק שצריך לשחרר. צריך להביא שחקני רכש כשצריך, אבל לא כשיש לך אלטרנטיבה מהמחלקת נוער. ככה ברסה פעלה בעבר, והיום מאז שלאפורטה לא הנשיא ברסה לא פועלת ככה בכלל, ועל זה אני ואור מתלוננים. שאין בכלל אמונה בצעירים, אין כל ניסיון אפילו לתת להם את ההזדמנות.

ובקיצור, שיש לך תיאגו לא לקנות את ססק ב40 מיליון. כשיש לך בארטרה, לא להביא איזה מאת’ייה. כשיש לך מונטויה, לא להיתקע עם סרג’י רוברטו. שיש לך סרג’י רוברטו ודניס סוארז, לא להביא גומז. שיש לך סאמפר, לא להביא פאוליניו.

הבנתי - כשיש לך בוז’אן, לא להביא גודיונסן. כשיש לך אינייסטה, לא להביא דקו (על משקל ססק)/ואן בומל. כשיש ויקטור סאנצ’ס, לא להביא קאסרס/צ’יגרינסקי/גאבי מיליטו. כשיש סרחיו גארסיה, לא להביא סאנטי אסקרו. כשיש קרוסאס, לא להביא חלב. כל אלה בתקופת לאפורטה.

אתה לחלוטין מצייר את המטרה מסביב לחצים, חוץ מזה שרוב הדוגמאות שהבאת מצביעות פשוט על מדיניות רכש ובניית סגל לא טובה (בלי קשר לצעירים שזה בא או לא על חשבונם). יש דוגמאות לכאן ולכאן תמיד, והמגמה היא בדרך כלל מה שאנחנו רואים בבארסה היום. מן הסתם שזה מתגבר ככל שהכדורגל הולך ונהיה תחרותי וקוסמופוליטי, אבל אתה בעצמך מודה שאין לך בעיה לאבד תארים בשביל זה ואני חושב שאין אדם אחד (לא לאפורטה, לא פפ) שמחזיק בתפיסה הזו ואי פעם היה בעמדת מפתח בברצלונה.

הדוגמה הכי רלוונטית זה דמבלה. מצד אחד אומרים ש"זו ברצלונה, ואין זמן לשלם שכר לימוד" כשאני מדבר על שחקני נוער. אבל להביא ב130 מיליון יורו שחקן לא מוכח כדי שיהיה שחקן ספסל? “הוא רק הגיע, הוא רק ילד, צריך לתת לו זמן”. אז כמו שאני רואה את זה, זה הרכש הכי מיותר בהיסטוריה של בארסה לדעתי, ועובדה שגריזמן כנראה יגיע כדי לדחוק אותו לספסל. הייתי מעדיף שאת הדקות המועטות של דמבלה גם אם לא יגיע שחקן מילואים, אפילו לתת לאינייקי וויליאמס שהוא שחקן ספסל יותר זול.

ושוב, לדעתי אפשר לתת הזדמנויות לשחקנים שמהווים פוטנציאל. לא לתת להם הרכב בקלאסיקו, אבל גם לא לתקוע אותם באיזה גרנאדה או לאס פאלמס ששקועה בקרבות תחתית. אפילו בלהחליט לאיזו קבוצה להשאיל כישרונות ההנהלה שלנו גרועה, זה לא יאומן.

כל הדוגמאות שהבאת הם שחקנים שקיבלו הזדמנויות ולא הוכיחו את עצמם מספיק. בויאן היה שנים במועדון ופפ לא היה מרוצה ממנו מספיק. גם אם אני ספציפית לא הסכמתי עם השחרור שלו, הוא קיבל את ההזדמנות. כנ"ל סאנצ’ס שהיה נוראי. קרוסאס אני לא יודע כי אני משער שפפ ידע מי הוא והחליט שהוא חא מספיק טוב. חלב אגב לא הגיע על אותו תפקיד, הוא תפקד כקיצוני.

איניסטה היה לא בשל מספיק שדקו הגיע, וגם אז איניסטה היה חילוף קבוע ותמיד שיחק. רחוק שנות אור מהמצב של דניס סוארז למשל. הבעיה שלא מביאים שחקני הרכב, אלא שחקנים מחליפים שלוקחים להם את הדקות.

אתה באמת חושב שדמבלה מיועד לספסל? הוא בבירור הגיע כדי להחליף את ניימאר, זה נטו בגלל הפציעות. מה גם שלקרוא לדמבלה “לא מוכח” ולשים אותו באותה קטגוריה כמו הילדים מבארסה ב’ זאת הגזמה פראית.

מצד שני, גם להגיד שצריך לתת לו זמן (ולגומש, ולדין) לא הוגן כלפי הילדים שכבר נמצאים בבארסה. הוא אולי מוכח יותר משחקנים מקבוצת המילואים, אבל אפשר לאמר שגם תיאגו אלקנטרה היה מוכח לפני שעזב ובכל זאת העדיפו לתת לו ללכת בקלות רבה.

לא אומר שדמבלה לא שווה, אבל ביחס לזה שמצפים להביא את גריזמן, אתה באמת חושב שהוא יהיה שחקן הרכב בשנתיים-שלוש הקרובות?

מילא 160 מיליון על קוטיניו, זה שחקן מוכח. דמבלה לא מוכח כשחקן של סכום כזה, למרות העונה בדורטמונד. בטח כשיכלו לקנות אותו ב15 שנה לפני והחליטו שלא, מה שאומר שהעונה ברן לא נחשבת כנראה עבור המחליטים.

קודם כל גריזמן לא הגיע עדיין, נחיה ונראה. דבר שני - גם אם יגיע, זה לא אומר שדמבלה לא הובא בתור שחקן הרכב, אלא שלא מרוצים ממנו מספיק/החליטו שרוצים שדרוג (אפשר להתווכח אם זה מוצדק/לא מוצדק/מוקדם מדי). קאקא הפך לשחקן ספסל למרות מחיר גבוה מאד, זלטאן נזרק וכו’. אולי התכנון זה בכלל להפוך את סוארז לשחקן רוטציה לאט לאט, כרגע הכל שמועות ודמבלה בקושי היה כשיר העונה. אין לי ספק שהוא מיועד להיות שחקן הרכב כאן ועכשיו, ולהרבה שנים קדימה. לכן הוא נרכש בסכום כזה.

לגבי תיאגו - ברגע שהחזירו את ססק הבן האובד, לא היתה דרך חזרה. המועדון לא יכול היה להבטיח לו דקות והחוזה היה לקראת סיום אם אני זוכר נכון. אני מסכים שבגדול בארסה פישלה איתו.

לא ברור לי מאיפה הרעיון שדמבלה AKA “מפלצת בהתהוות” לא הולך להיות שחקן הרכב…

הוא קיצוני תותח ולא סתם הביאו אותו במחיר הזה. הילד נוטף כישרון וכל מי שרוצה להשוות אותו לדניס \ דאולופאו עושה עוול לשלושתם. בגיל 20 וקצת הוא כישרון הרבה יותר גדול והוביל רחוק מאוד את דורטמונד - לא קבוצת פח בליגה האנגלית…

הפציעה בתחילת העונה קצת הרסה לו ולנו, אבל הילד שם בשביל לתפוס את המקום שלו ובצדק. יש לו חוכמת משחק, מהירות ודריבל מצויינים. שלא לדבר על זה שאין לו שום בעיה לאיים על השער (מה שדניס ודאולו לא ניסו בכלל). חכו חכו…
ותהנו :slight_smile:

אני עדיין לא מבין מה יש בגרייזמן, ראיתי בחיי מספיק כאלה. הפוטנציאל של דמבלה גדול מגרייזמן ובטח שדמבלה בגילו היה טוב משמעותית מגרייזמן. מה שנקרא בשפה האמריקאית - אפסייד גבוה יותר.

אבל זה רק אני.

אתה מוריד מגרייזמן. גרייזמן בשיאו היה השחקן השני הכי טוב בעולם ולטעמי (בתור אוהד ריאל) היה אמור לזכור בתואר שחקן השנה ולא רונאלדו.
לא בא להגיד שדמבלה גרוע אבל גרייזמן כן אחד הטובים בעולם והיום חד וחלק שהוא טוב מדמבלה.
היתרון של דמבלה על גרייזמן הוא הגיל, לא חושב שהוא יהפוך לטוב ממנו (גם אם יגיע קרוב לגרייזמן אז הרווחתם) אבל מי יודע. הגיל של דמבלה מבטיח לו לפחות 10 שנים בטופ של הטופ מה שגרייזמן לא יכול להבטיח בכלל.

מסכים איתך לגמרי… אחד האוברייטדים הגדולים שראיתי בשנים האחרונות

חלוץ מצויין כן, שחקן קראק לא בטוח בכלל

גב - אחד מהשניים הטובים בעולם? אתה רציני? אולי בעשיריה היום אוליייי

גריזמן בתקופתו הגרועה היה מהעשיריה. ביום נתון אני מעדיף אותו על רוב השחקנים שהם לא מסי.
כן הוא גם טוב מסוארז לדעתי

אני מעדיף את סוארז פי כמה יותר על שחקן שבמשחק הכי חשוב של הקבוצה שלו השנה, נתפס צוחק יותר עם שחקני ברצלונה מאשר יורד לגליץ… מספיק לראות את סוארז רודף אחרי גודין בדקה 90 בכדור שנראה אבוד בהתחלה רק בשביל לחטוף לו את הכדור על מנת לגרום לברצלונה להחזיק בכדור כמה דקות…

גריזמן יכול להחשב בחצי השני של העשיריה… לא יותר מזה. כל הכבוד, על הרביעיה והשלישיה . זה לא מספיק בשביל להחשב יותר טוב מסוארז.

משה אני מצטער אבל אתה גונב דעת. אפשר להגיד שסוארז שחקן יותר נשמה מגריזמן, אבל לטעון זאת על סמך לחיצות ידיים לשחקני ברסה זה פשוט שטויות. גריזמן לדעתי הוא מקצוען אמיתי ואחד השחקנים היותר מחוייבים-ראינו מספיק שחקנים באת’ שברחו אחרי שעשו את ה"פריצה" האמיתית שלהם והעדיפו ללכת למקום אחר עם יותר כסף ומאמן פחות דורשני. אני עדיין רואה את גריזמן נשאר שם לסחוב אותם ולא רק זה-הוא מתפקד כחייל שעושה המון עבודות טקטיות עבור צ’ולו. גם היום הוא בעיקר עשה הגנה, והיו לא מעט משחקים שהוא הוריד מעצמו למען הקבוצה. משחק אחד במיוחד זכור לי נגד ולנסיה, הוא פשוט שיתק את פארחו ואז גם עשה לקהל שלו “שקט” כשהוא שמע ביקורת רעה על אחד השחקנים. הוא לוחם אמיתי ואני אשמח לראות אותו בברצלונה, אולי אצלינו הוא יהפוך לווינר.

דבר שני, מדהים לראות איזה זיכרון סלקטיבי יש לאוהדי הכדורגל. אם הוא רק היה בצד הנכון בגמרים הוא היה סוג של מרדונה קטן בשביל אוהדי את’ וצרפת…

אני לא חושב שהוא שחקן יותר טוב רק בגלל לחיצות ידים. תקרא טוב מה שכתבתי. וזה גם לא בא בזילזול כלפיו.
מצטער, אני פשוט מעדיף את סוארז על פניו, זה כל מה שכתבתי. גריזמן שחקן טוב מאוד לא יותר טוב מסוארז. תתבע אותי.

אתה קורא לי גנב דעת? הוא לא עשה סתם “שקט” לקהל.

הקהל שרק בוז, גריזמן עצר את הכדור, נתן את הכדור להתקפה מתפרצת לשחקן של ולנסיה ואז עשה “שקט” לקהל.
עם הוא היה שחקן ברצלונה ופויול היה במגרש , ברגע שהמשחק היה נעצר פויול היה מוריד לו את “הראש” בתגובה.

“ההשתק” לקהל (של אתלטיקו שזה היה ברור) זה לא משהו שהוא צריך להתגאות בו, בטח לא שהוא מוסר את הכדור לשחקן של הקבוצה היריבה על מנת שיצא להתקפה מתפרצת.

אין לך מה להצטער, זה לגיטימי לחשוב שסוארז יותר טוב.להגיד שהגישות שלהם שונות זה לא נכון פשוט.

לגבי מה שהיה אני לא זוכר שגריזמן נתן לולנסיה לצאת למתפרצת, בטח לא בכוונה. זה לא הגיוני בעליל בטח לא בקבוצה כמו של צ’ולו. לפי מה שהבנתי הקהל הביעה מחאה על אחד השחקנים אז הוא השתיק אותם. לא יודע מה פויול היה עושה לו וגם אתה לא יכול לדעת, אבל אני אוהב את זה שהוא לא מפחד לעמוד על שלו ואני חושב שיש לו גם זכות לעשות זאת.

סוארז רודף אחרי גודין בדקה 90 שהוא שפוך מעייפות (שמת לב לחיוך של גודין אחרי? נשבע לך שהוא רצה למחוא לו כפיים). מצטער אני לא מכיר תופעה כזו של שחקן (שהוא סופרסטאר) באף קבוצה אחרת בעולם. זה לא לבטל את גריזי אלא לפאר את סוארז. לגבי מה שגריזי עשה אני יחפש בשבילך את הוידאו בשביל זה.

מקווה שיש לך טויטר:
https://twitter.com/casadelfutbol/status/960266485695266816

הוא נתן את הכדור לולנסיה להתקפה נוספת שלהם, עם ולנסיה היתה משווה את התוצאה, האוהדים של אתלטיקו היו “מתנקשים” בו.