על דת, אידיאולוגיה, גזענות ומה שביניהם ::

לא טענתי בשום מקום שיש רק 160 אלף טרוריסטים. אין לי יכולת בכלל לכמת אותם. הנה ההודעה שלי שוב:

שים לב שהמילה ״נניח״ הופיעה בתחילת המשפט. בנקודה זו רציתי לומר שגם אם שיעור מאוד קטן של מוסלמים (1 ל-10000) מוכנים לבצע פיגועים, זה עדיין מספר גדול מאוד מבחינה אבסולוטית: 160 אלף יכולים להרכיב 4-5 קבוצות כמו דאע״ש. הגודל של העולם המוסלמי משחק כאן תפקיד.

כעת, נניח שיש 16 מיליון (פעמיים אוכלוסיית ישראל) טרוריסטים מוסלמים. בגלל שיש 1.6 מיליארד, מספר עצום זה מהווה רק 1% מהעולם המוסלמי! האם זה המספר? איני יודע, אבל אני מקווה שהנקודה הוהברה!

בכל מקרה גם אם לא הבנתי את הנקודה שלך בהתחלה, שים לב שבשום מקום לא אמרתי שאיפה שיש מוסלמים יש טרור, אמרתי שאיפה שיש איסלאם יש טרור. אין לי בעיה עם מוסלמים אלא בעיה עם מה שהאיסלאם מייצג ואת המאמינים שלו.
הדיון על האיסלאם ולא על המוסלמים.

זה כמו שאסור לחלל שבת אבל יש כאלו, ובניהם אני, שמחללים שבת. אנחנו לא מייצגים את היהדות למרות שבתעודת הזהות כתוב לנו שאנו יהודים.

האיסלאם, חוקי השריעה, המנהיגים הרוחניים שמטיפים להרג אזרחים, אלו שמקדשים את המוות ומעודדים אנשים לבצע פיגועים בתואנה שהם יקבלו שכר למעלה בשמיים, זו הבעיה מבחינתי. לא תמצא אף רב או כומר שיגיד לך דברים דומים בשם הדת, לפחות לא בזמננו.

הבעיה היא שזו גם מניפולציה להבחין בין הטרוריזם המוסלמי לבין המשטרים של האיש הלבן שבמשך המאה העשרים טווחו בכל מה שזז בכדור הארץ.

בקיצור כל הדיון הזה שנועד לעשות הבחנה מוסרית בין עמים/תרבויות/גזעים/דתות הוא דיון שמראש מייצר מניפולציה. אם נאמץ את מבחן התוצאה ואת מבחן התוצאה בלבד האדם הלבן כנראה יפסיד בכל קריטריון מוסרי.

מה היה לא מעניין אותי. מה עכשיו ומה הלאה זה מה שמעניין. זה שבעבר האדם הלבן היה בעייתיי לא מזכה את האיסלאם במתן זכות לרצוח אנשים חסרי פשע וישע. ואם תקרא שוב פעם, אני לא מדבר על המוסלמים אלא על האיסלאם.

אם אתה עושה אבחנה בין הטרוריזם המוסלמי לבין האדם הלבן, אז תנמק אותה. טענת שזה לא המוסלמים אלא האסלאם עצמו, בזה בדיוק עוסק הדיון, אבל אני עדיין לא רואה נימוקים קונקרטים.

הגענו מן הסתם לנקודת ההסכמה. מה היה מעניין רק ברמת הדיון של מהם ההסברים לתופעת האיסלאם הקיצוני.

אני אזרום איתך למרות שאני לא מסכים עם ההגדרה ‘האדם הלבן’. אין אף תנועה, דת או מדינה מסויימת שעמדה מאחרי ה’אדם הלבן’.

א. האדם הלבן היה רוצח אבל בתקופתינו האדם הלבן חזר בעצמו. למעשה הנאציזם היה האחרון מאותן תנועות גזעניות. מאז האדם הלבן היה רוצח עברו הרבה מים בנהר, והיום אין שום זכר לאותו אדם לבן שהיה אז.

ב. גם אם האדם הלבן, או כל אדם בכל צבע שתרצה, היה רוצח, זה לא מזכה אף אחד להיות רוצח גם כן. ההנחה שבגלל שבעבר האדם הלבן היה רוצח זה נותן היום לגיטימציה לאחרים לרצוח את האדם הלבן, פשוט הזויה בעיניי.

ג. הם לא רוצחים רק את האדם הלבן, הם רוצחים גם אחד את השני. כמה פיגועי טרור היו באפריקה, בעירק, טורקיה, ובעצם איפה לא?

ד. אני בעצמי לא אדם לבן. זה מקנה לי את הלגיטימציה לרצוח? לי כיהודי יש לגיטימציה לרצוח גרמני בגלל השואה או ספרדי בגלל האינקוויזיציה?

ליאור, מה שגורם לאותם מאמינים מוסלמים לבצע את אותן פעולות היא האיסלם בעצמו. הם מאמינים שזו המצווה והייעוד שלהם בעולם. הם מאמינים שבדרך הזאת הם ישלטו בעולם ויפיצו את האמונה שלהם שמוחמד הוא הנביא וכו’.

“האדם הלבן” הוא לא רוצח. אני למעשה שייך לאדם הלבן. למעשה הרמיזות האלו הם בעיני גזענות.
(דרך אגב, גם מוסלמי יכול להיות אדם לבן, אפשר להיולד בטקסס לצמד הורים נוצרים ואז להתאסלם וואלה אתה מוסלמי לבן. אז מה זה הופך אותו? )

הרמיזות או הטענות שהטרור המוסלמי קשור לעוולות של המערב או ל"אדם הלבן" (ואין ספק שהמערב והארופאים בפרט הם לא צדיקים בלשון המעטה) זה בולשיט אחד גדול.
כמו שכתבתי, המלחמה של האיסלם במערב החלה עוד הרבה מאוד מאוד לפני שה"אימפרליסט" הראשון נולד. למעשה אפילו לפני מסעות הצלב הנודעים לשימצה.

תבדקו מתי מוחמד נולד, מה מוחמד ביצע והורה למאמיניו לעשות, מתי הוא נפטר ואילו תהליכים החלו לקרות בעקבות מותו. כמדומני זה היה לפני שהבלגים למשל כבשו את קונגו…

דרך אגב אף טרוריסט לא באמת מפוצץ אוטובוס כי הוא רוצה באמת למחות נגד הפשעים של הלבנים נגד השחורים בדרום אפריקה בזמנו…

הטענה של סמיר שרק אחוז קטן עוסק בטרור לו תופסת. כי אם זה ‘‘קומץ’’ כמו בכדורגל, אז איפה כל הגורמים שיעמידו את הקומץ במקום? ההתגייסות אך ורק נגד דאעש בגלל שאלה רוצחים מוסלמים. היהודים כשרים לשחיטה בכל גיל ובכל כמות.

תיקון קל: הפרשנות שלהם לאיסלאם (וגם זה טיעון פשטני).

אם הם מפרשים ככה את האיסלם בכל כך הרבה מקומות ובמשך דורות, מי אנחנו שנחלוק על הפרשנות הזאת…

עדיין לא הסברת לי מה באיסלאם מעודד אלימות. בשיא הרצינות, אני שואל כדי לדעת

לא טענתי שזה אחוז קטן. אמרתי בפירוש:

בקיצור, אני לא יודע כמה טרוריסטים ישנם, אבל אם מדובר ב-10-20 מיליון, אז זה בערך 1% מסך מספר המוסלמים בעולם. זו לא דיעה, אלא פשוט המספרים.

מדינות מוסלמיות ניסו במשך השנים לרדוף אחרי טרוריסטים ולשים קבוצות דתיות על השוליים. זה מה שעבד אלנאצר, מובארק, המלך חוסיין, סאדאם ושני אלאסדים עשו, וזה מה שאל-סיסי עושה היום. אבל, אי אפשר למנוע כל פיגוע. ישראל כשלה לפעמים למרות כל הרצון והאמצעים, ארה״ב לא מנעה כל פיגוע למרות כל הרצון והעוצמה, צרפת ובריטניה כשלו גם הן למרות כל הרצון והאמצעים שיש לרשותן. ואם לא די בכך, אז חלק גדול מהפיגועים האחרונים במערב בוצעו על ידי אנשים החיים תחת שלטון מערבי (למשל, צרפת ובלגיה). אין למנהיגים במזרח התיכון שליטה על מה שאזרח צרפתי עושה בפאריז או מה שאזרח בריטי עושה בלונדון.

שנינו מסכימים שאין כל הצדקה לטירור. וכאמור, לי נמאס מדיבור על אימפריאליזם כעילה לטירור. קרא שוב את הודעתי הארוכה מאתמול.

מה שכן, יש אלה המונעים לטרור מסיבות אלה. אולי זה תירוץ, אולי זה טיפשי, ואולי זה מעיד על פרימיטיביות וקיבעון. הכל נכון, אבל זה לא משנה את העובדה שאירוע כמו מלחמת עיראק תרם לטירור. טירור היה קיים הרבה לפני מלחמת עיראק, כמובן, אבל אירועים מסוג זה משפיעים. על כן, זו תהיה טעות לבטל מאורעות כאלה בתור גורמים לטירור, ואני מאמין שכל מערכות הביטחון מתייחסות לגורמים כאלה בכובד ראש.

אתה טוען שכל המוסלמים מפרשים כך את האיסלאם? או שהחלטת שטרוריסטים הם הפרשנים הבכירים?

סתם דוגמה קצרה כי אני מתחיל לאבד עניין בדיון הזה. ההבטחה שלמתאבדים מחכה גן עדן מלא בבחורות בתולות.

ליאור, אני לא שמעתי פירוש אחר לאיסלאם, וגם הפירוש הזה הוא נפוץ קצת יותר מדיי. בכל מקום הם צועקים את אותו אללה אכבר. בנוסף לזה לא שמעתי אף מנהיג רוחני בכיר שמגנה את הפיגועים ורצח חפים מפשע.
1+1=?

לזה גם אני התכוונתי. ברור ששליטים פוליטיים רוצים שהעם ישב בשקט. ואסאדים זו דוגמה מכוערת.

אתה רציני שלא שמעת?

לא שמעתי. יש לאיסלאם פירוש אחר? יש פירוש לאיסלאם שאומר שאסור לרצוח? אסור להרוג? ששאהידים שמקבלים בתולות זה בסך הכל המצאה של מחבלים? שאסור לאבא להרוג את בנותיו? יש פירוש אחר? אשמח לשמוע.

עריכה: רק תן לי פירוש מבוסס ולא אחד כזה שאף אחד לא שמע עליו. משהו שקהילות שלימות מאמינות בו והולכות על פיו.

במלוא הכנות - אשמח לקרוא על מנהיגים רוחניים מקובלים באיסלאם במידה ויש שנחשבים ככאלו באופן מובהק כיום.

לגבי האיסור על רצח: הנה שני פסוקים מהקוראן (אותן מילים, אך בשני מקומות שונים שאני זוכר מימי בית הספר). יתכן שיש עוד מקומות:

وَلاَ تَقْتُلُواْ النَّفْسَ الَّتِي حَرَّمَ اللّهُ إِلاَّ بِالْحَقِّ

وَلَا تَقْتُلُوا النَّفْسَ الَّتِي حَرَّمَ اللَّهُ إِلَّا بِالْحَقِّ

התרגום לאנגלית שמצאתי:

And do not kill the soul which Allah has forbidden [to be killed] except by [legal] right

And do not kill the soul which Allah has forbidden, except by right

בעיקרון, זה לא שונה ממה שיש ביהדות (אבל אני לא מומחה):

The imperative is against unlawful killing resulting in bloodguilt.[97] The Hebrew Bible contains numerous prohibitions against unlawful killing, but does not prohibit killing in the context of warfare (1Kings 2:5–6), capital punishment (Leviticus 20:9–16) and self-defence (Exodus 22:2–3), which are considered justified. The New Testament is in agreement that murder is a grave moral evil,[98] and references the Old Testament view of bloodguilt.[99]

למעשה, הנה המקבילים לעשרת הדיברות באיסלאם:
﴿قُلْ تَعَالَوْاْ أَتْلُ مَا حَرَّمَ رَبُّكُمْ عَلَيْكُمْ أَلاَّ تُشْرِكُواْ بِهِ شَيْئًا وَبِالْوَالِدَيْنِ إِحْسَانًا وَلاَ تَقْتُلُواْ أَوْلاَدَكُم مِّنْ إمْلاَقٍ نَّحْنُ نَرْزُقُكُمْ وَإِيَّاهُمْ وَلاَ تَقْرَبُواْ الْفَوَاحِشَ مَا ظَهَرَ مِنْهَا وَمَا بَطَنَ وَلاَ تَقْتُلُواْ النَّفْسَ الَّتِي حَرَّمَ اللّهُ إِلاَّ بِالْحَقِّ ذَلِكُمْ وَصَّاكُمْ بِهِ لَعَلَّكُمْ تَعْقِلُونَ۝151وَلاَ تَقْرَبُواْ مَالَ الْيَتِيمِ إِلاَّ بِالَّتِي هِيَ أَحْسَنُ حَتَّى يَبْلُغَ أَشُدَّهُ وَأَوْفُواْ الْكَيْلَ وَالْمِيزَانَ بِالْقِسْطِ لاَ نُكَلِّفُ نَفْسًا إِلاَّ وُسْعَهَا وَإِذَا قُلْتُمْ فَاعْدِلُواْ وَلَوْ كَانَ ذَا قُرْبَى وَبِعَهْدِ اللّهِ أَوْفُواْ ذَلِكُمْ وَصَّاكُم بِهِ لَعَلَّكُمْ تَذَكَّرُونَ۝152وَأَنَّ هَـذَا صِرَاطِي مُسْتَقِيمًا فَاتَّبِعُوهُ وَلاَ تَتَّبِعُواْ السُّبُلَ فَتَفَرَّقَ بِكُمْ عَن سَبِيلِهِ ذَلِكُمْ وَصَّاكُم بِهِ لَعَلَّكُمْ تَتَّقُونَ۝153﴾ [6:151—153]

﴿وَلَا تَقْتُلُوا النَّفْسَ الَّتِي حَرَّمَ اللَّهُ إِلَّا بِالْحَقِّ وَمَنْ قُتِلَ مَظْلُومًا فَقَدْ جَعَلْنَا لِوَلِيِّهِ سُلْطَانًا فَلَا يُسْرِفْ فِي الْقَتْلِ إِنَّهُ كَانَ مَنْصُورًا۝33وَلَا تَقْرَبُوا مَالَ الْيَتِيمِ إِلَّا بِالَّتِي هِيَ أَحْسَنُ حَتَّى يَبْلُغَ أَشُدَّهُ وَأَوْفُوا بِالْعَهْدِ إِنَّ الْعَهْدَ كَانَ مَسْئُولًا۝34وَأَوْفُوا الْكَيْلَ إِذَا كِلْتُمْ وَزِنُوا بِالْقِسْطَاسِ الْمُسْتَقِيمِ ذَلِكَ خَيْرٌ وَأَحْسَنُ تَأْوِيلًا۝35وَلَا تَقْفُ مَا لَيْسَ لَكَ بِهِ عِلْمٌ إِنَّ السَّمْعَ وَالْبَصَرَ وَالْفُؤَادَ كُلُّ أُولَئِكَ كَانَ عَنْهُ مَسْئُولًا۝36وَلَا تَمْشِ فِي الْأَرْضِ مَرَحًا إِنَّكَ لَنْ تَخْرِقَ الْأَرْضَ وَلَنْ تَبْلُغَ الْجِبَالَ طُولًا۝37كُلُّ ذَلِكَ كَانَ سَيِّئُهُ عِنْدَ رَبِّكَ مَكْرُوهًا۝38ذَلِكَ مِمَّا أَوْحَى إِلَيْكَ رَبُّكَ مِنَ الْحِكْمَةِ وَلَا تَجْعَلْ مَعَ اللَّهِ إِلَهًا آَخَرَ فَتُلْقَى فِي جَهَنَّمَ مَلُومًا مَدْحُورًا۝39﴾ [17:33—39]

וכאן תמצא את ההשוואה עם מה שיש בשתי הדתות הגדולות האחרות (לך לטבלה בתחתית העמוד אם אתה דובר ערבית):