על דת, אידיאולוגיה, גזענות ומה שביניהם ::

כמו כולם…

מעריך שייכנס.

אתה לא מדבר פה על קיבוצניקים. אתה מדבר פה על אפליה לעדות המזרח שקרתה בכל הארץ.
מדובר בנושא אחר לגמרי מנושא הקיבוצים והוא אינו קשור לקנאה ברמת החיים בקיבוץ, שכבר הוסבר שלא הייתה גבוהה.

אז מה שמפקיע לך היא העובדה שמדובר ביישוב סגור.

אני מסכים איתך שמדובר בנושא מאוד בעייתי. קודם כל, היום הקיבוץ הוא חצי מזרחי. גם כי היו עליות ממדינות מזרחיות, וגם כי בסוף כמו כל המדינה, הכל התערבב.

בהחלט יש מקום לעצור את וועדות הקבלה, או לאפשר הקמת יישובים נוספים. אבל כמו שהפתרון בשילוב ערבים בשוק העבודה אינו פיטורי כל היהודים, כך גם הפתרון בנושא סגירות הקיבוצים היא לא להעיף את כל מי שכבר גר שם, אלא לפתוח את השערים לתושבים חדשים.
זה דרך אגב מה שקורה בקיבוצים שמצליחים לעבור הפרטה. שם בונים הרחבות בהן כל מי שרוצה יכול לבנות בית.

מעולם לא טענתי זאת. רק טענתי שעל קיבוצים אפשר לראות איזושהי מגמה. אתה טוען שזה בעיקר בגלל גזענות, אולי. אני טוען שזה כי זה משהו שמושרש בכולנו. אני לא מסתכל על הפרט אלא על הכלל.

מצד שני, לרעתינו ייאמר שיציאה ללימודים גבוהים פחות עומדת בראש מעיינינו ובגלל זה אפשר לראות הכנסה נמוכה הרבה יותר לקיבוצניקים. גם פה זוהי לא גזענות נגדינו אלא השלכות של דרך החיים שלנו.
בקיבוץ למשל לא דוחפים כל ילד להיות רופא או עורך דין. לא גדלנו לתוך הגישה הזו.
אגב אני מאוד אשמח שיעשו אפליה נגדינו בגיוס לקרבי והעדפה עבורינו בקבלה למשרות בשוק העבודה.

בהכל יש יוצא מן הכלל. אני למשל סטודנט לתואר הנדסי באוניברסיטה נחשבת. אבל מהסתכלות סביבי אני די יוצא דופן בכיוון המדעי שלי. אם אסתכל על השנתון שלי ושנתיים למעלה ושנתיים למטה (כלומר, אלה שאני יודע מה מעשיהם בחיים) רק עוד אחד בלבד מלבדי הלך לתחום מדעי/הנדסי.

גם אני רוצה.
אני חושב שנושא החוף הוא שונה משל האסי. החוף במעגן מיכאל לא באמת על הבית של התושבים ובאמת אין שום סיבה שיהיה חוף פרטי. אני כן חושב שמדובר בקטנוניות שכן החוף זהה לכל אורכו ואין משהו מיוחד בקילומטר הספציפי הזה, אבל אני בהחלט מקבל ומסכים איתך.
האסי, מצד שני, עובר בין בתי התושבים ולכן לאפשר כניסה של כל עם ישראל אומר להפוך את הנחל לכנרת 2. זה אומר שאנשים יעשו פיפי בחצרות של התושבים, יהיה המון לכלוך ואלכוהול ורעש בלתי פוסק. אלה לא תנאים שאנשים צריכים לחיות בהם. זהו לא דיון של צדק אלא של הוגנות. אני חושב שלא הוגן להרוס את החיים של מי שגר שם כדי שנחל יהיה פתוח.
אני לא בעל גישה לאסי ולא בעל גישה למעגן מיכאל או זיקים. כלומר אין לי פה אינטרס בדבריי ואני “סובל” בדיוק כמוך מההשלכות הללו.

מה שמפריע לי זה עצם קיומם של הקיבוצים אם עוד לא הבהרתי את עצמי מספיק טוב. שיחזירו את השטחים ויעבדו כמו כולנו עבור דירה, ישתלבו במעגל העבודה ולא רק בתוך הקיבוץ שלהם. ואם זה כבר לא ככה בקיבוצים מסוימים, אז מה ההצדקה מבחינתך לקיומם בכלל?

תביאו את הקרקעות, תרדו מאיתנו עם כל המועצות וההסתדרויות שלכם, ותעבדו כמו כולם. אתם לא מורמים מהעם.

למה להביא קרקעות שסבא וסבתא שלי והוריי עבדו בשבילם כל חייהם?
עזוב, מזל שיש לי גם צד עירוני במשפחה, אעשה השוואה.
יש לי סבא וסבתא שלא עלו לקיבוץ ועל אף שלא הגיעו עם כסף כמעט, הם מחזיקים בדירה בנהריה במיקום טוב וחיו חיים הרבה יותר אמידים מסבא וסבתא שלי בקיבוץ.

מצטער אבל זה פשוט חוצפה מה שאתה כותב פה.
אתה פוסל את העבודה שסבא וסבתא שלי עשו במשך כל חייהם כי הם עשו אותה בדרך שונה ממך.

אתה טוען שהמשפחה שלי לא עבדה? סבא שלי ז"ל היה חקלאי ועבד עד גיל 85. הוא היה עובד מ5 בבוקר ומסיים בשקיעה, ולאחר מכן הולך לתורנויות שביקשו ממנו בשביל הקהילה. בתמורה הוא לא החזיק בידו דירה כל חייו ואני די בטוח שהוא מעולם אפילו לא טס לחו"ל. גם סבתא שלי עבדה כל חייה כמובן.
גם הוריי עבדו כל חייהם, והתנדבו בלי סוף עבור הקיבוץ.
אז מצטער אבל אתה פשוט חצוף וצר עין. עאלק לא עבדנו כמו כולם…

עבדתם בשביל עצמכם ושמרתם את הכסף אצלכם. לא עבדתם בשביל עם ישראל, אלא בשביל הקהילה שלכם. אם תואיל לקרוא מה שאני כותב אולי תענה לעניין.

מה ההבדל בין עיר לבין קיבוץ? בעיר רכשו את זה בכסף של ממש. בקיבוץ קיבלו את זה. בעיר כל אחד יכול לקנות, בקיבוץ לא.

אוראל את ההעברה הבאה אליי אשמח לקבל בתחילת החודש כי אני מבין שאתה לא שומר את הכסף לעצמך…

אתה מחפש להסתכל בצלחת של אחרים אפילו כשהיא פחות מלאה משלך ולמרות שהם עבדו לא פחות ממך בשביל הצלחת.

שוב, סבא וסבתא מהעיר מחזיקים בדירה על הים. סבא וסבתא מהקיבוץ לא החזיקו דירה יום אחד בחייהם.
אז איפה הכסף הרבה הזה שאתה מדבר עליו? איפה החבאנו אותו? אני לא קיבלתי אותו.

אתה עוד מעיז להגיד שאנחנו לא עובדים?
לא יודע איזו שנאת קיבוצים הטיפו לך בילדותך, אני באמת מצטער על כך. זו כבר רמה חדשה של קנאה. אתה אכשרה בה ממקום של בעל דירה + בעל משק ומעיז להתלונן על הדירה שלהורים שלי יש (שדרך אגב עוד לא שלהם)?
הבעיה שלך היא אולי עם אשכנזים?

בניגוד אליך? רק לפני שניה סיפרת שאתה בעל שטח ומשק. מה, גנבת את זה?

באמת חבל לי כי יש לך טענות מסוימות ששוות דיון, אבל אני לא יכול להגיע אליהן כשאתה טוען לפני כן שאני פריבילג או שהמשפחה שלי לא עבדה בשביל מה שיש לה.
שים את המשפחה שלי בכל מקום שאינו קיבוץ וכנראה שהיה לנו מספר דירות בבעלותינו. לא כי אנחנו איזו אליטה, פשוט כי זה מה שיש לאנשים שעלו לארץ מוקדם ועבדו כל חייהם.

אני לא בעל דירה, אמרתי שכביכול אני מדבר כנגדי כי בבעלות המשפחה המורחבת שלי יש משק. מה אני מקבל מזה? כלום ושום דבר.

קנאה? פחח. אני צועק נגד עוולות. לא הטיפו לי שום שנאה, פשוט למדתי קצת והתחלתי להבין מה קורה פה. אם אותם אנשים לא היו מסיתים כנגדי וכנגד מה שמייצג אותי מילא, אבל כשלאותה קבוצה יש השפעה כה משמעותית על חיי אתה מצפה שאשתוק? לא יקרה נשמה.

אם הטענות שלי שוות דיון תגיב כבר לגופו של עניין. אתה כל הזמן לוקח את זה לאישי ועכשיו גם בודק בציציות מה יש לי ומה אין לי. חביבי אני כבר מעל 5 שנים עובד מהבוקר עד הלילה כדי להצליח להשתכר כראוי פה ואני עוד בשנות העשרים שלי. אז גם אם יש לי משהו השגתי אותו ביושר, ביזע ודמעות.

אני אומר שהעבודה של הקיבוץ היא עבור הקהילה שלהם ולא עבור הכלל. אתם בעצמכם אמרתם ותיארתם את את זה, לא אני.

ברור שהעבודה היא עבור הקהילה… גם אתה עובד בשביל עצמך ובשביל המשפחה שלך… לא מבין מה הבעיה בזה?

שלי לא ימחקו חובות ענקיים ולא אקבל בית על החוף בחינם. שאם אני אהיה פרזיט ולא אעבוד לא יהיה לי אוכל, ינתקו אותי מהחשמל ויעיפו אותי מהבית.

לא ראיתי נתונים לגבי מחיקת חובות…

אף אחד לא קיבל…

הדיון מוצה

גם לי לא. וגם לא ימחקו.

אף אחד לא קיבל.

גם בקיבוץ.

יש לך פשוט דעות שגויות על הקיבוץ.

מי הסיט נגדך? אשמח לראות את הדיון פה בפורום שיצאו נגד מושבניקים.
אתה מגיע לפה עם רגשי נחיתות שאין לי מושג מאיפה הם באו.

רק אזכיר שבהודעה למעלה טענת ש60 שנה של סבא וסבתא שלי (120 בטוטאל) זה לא שווה דבר, ולא מגיע להם דבר על כך.

כי אתה לא רק מעלה נושא לדיון, אתה תוך כדי אומר שקרים שמזלזלים בי ובמה שאני ומשפחתי עשינו. בטח שזה יפריע לי. בטח שזה ידליק אותי.

בקיצור הדיון מוצה בהחלט

חוק “גל”. אתם חיים במציאות מקבילה כנראה.

חברים אתה מסתובבים במעגל וזה מתחיל לשעמם.

@Orel, כל הטיעון שלך יתפוס מים אך ורק אם הקיבוצים מקבלים דברים “בחינם” (כלומר על חשבון המדינה) באופן סיסטמטי יותר מאשר הערים. אני לא יודע אם זה נכון או לא, אבל אם לא אין לך שום קייס. ברגע שהקיבוצים מחזיקים את עצמם כלכלית, איך הם מחלקים את הרכוש בין חברי הקיבוץ זה כבר לא אמור לעניין אותך יותר מדי שכן שום דבר הוא לא על חשבונך.

בכל האינספור הודעות שנתת למעלה לא התייחסת בכלל לנקודה הזו, זה נשמע שאתה רק זורק סיסמאות. אין לי מספיק ידע כדי לשפוט את הסיסמאות שלך ואת אמיתותן ולכן אני לא פוסל אותן מראש, אבל נדמה לי שמה שליאור והאחרים מנסים להגיד לך זה שהן סתם סיסמאות ושהקיבוצים עצמאיים כלכלית. אתה יודע אחרת? תוכיח.

עד שתעשה זאת הדיון הזה מיותר ואיבד טעם לחלוטין.

אוף טופיק כי זה תמיד בריא לצחוק על הWoke וכל יפי הנפש (כמו האקטיביסטים הטבעוניים) שאוהבים לצרוח בגאווה את הcredo שלהם שהוא תמיד, אבל תמיד, לפי מה שהממסד מחליט. בשלט למטה חסר דגל אוקראינה וזה היה יכול להיות NPC מושלם לתקופה.
תגובה יפה מאוד.

בסרטון הזה אפשר להתענג על Don Lemonhead מקבל בראש ומושפל עד עפר על ידי מישהי שאשכרה מכירה את ההיסטוריה ולא נכנעת לשיכתוב ההיסטוריה של הרגרסיבים.
יפה שהיא השתמשה בטענה בה אני תמיד מתשמש כשאני מדבר עם קומוניסטים איטלקים לוגמי סויה חסרי שכל, ביצים וטסטוסטרון.

ואם כבר מדברים על איטלקים, אז אתמול בבחירות השמאל הפשיסטי נמעך בצורה יפה מאוד על ידי הימין, שבוואלה ובכל העולם מכונה “ימין קיצוני” כי כמובן כל מה שהוא לא רגרסיבי הוא ימין קיצוני פשיסטי/נאצי.
מקווה לטוב למרות שהאיחוד כבר איים שהם יפעלו נגד איטליה אם האיטלקים יעזו לעשות דברים שבברסיל לא אוהבים.

הולך להיות כיף גדול.

אהה, ואם כבר מזכירים את איחוד הרוע, הייתי מציע להם להסתכל על שוודיה “All refiugees welcome” הנאורה, שמתחילה סוף סוף להתעורר אבל אני מקווה שזה לא מאוחר מדי:

זה הכל בגלל המנזר שפתחה אמא תרזה בסטוקהולם אני בטוח.

זוכרים איך השוודים צחקו על טראמפ כשהוא דיבר עליהם? ואיך הגרמנים זלזלו בו כשהוא דיבר על התלות שלהם בגז הרוסי? זוכרים את החגיגיות המטורפות ברחבי העולם כשטראמפ “הפסיד”? תענוג.

זה אומנם מתאים לדיון על הסרטים אבל בקשר “לפיצוים על העבדות” . יש סרט חדש בשם The Woman King מעניין מאוד לראות איך “הוליווד” המודרנית תתמודד עם מנהיגה שחורה של שבט אפריקאי שיצא למלחמות רק בשביל לשעבד את השכנים שלו.

פעם זה היה מעצבן אותי היום זה יותר מצחיק אותי. אני הולך לצפות בזה עם פופקרן ביד ולצחוק כל הדרך עד סוף הסרט!

אני מנחש שאתה מתכוון ל-The Woman King -

she hulk לא יוצא לי מהראש :slight_smile:

@Ganjo כאן מדברים על 20 מיליארד

לגבי קרקעות - אני מכיר אישית חברי קיבוץ שעברו לבית יותר גדול במקום אחר בקיבוץ. זה לא משנה אם הבית רשום על שמם בטאבו או על שם הקיבוץ - העובדה היא שהוא נמצא בשטח שאף אחד מלבד הקיבוץ לא יכול לגעת בו.
דוגמאות נוספות:

• החופים הפרטיים בכינרת - פשוט ניכוס של שטח
  • הטבות מיסוי
  • עין גדי שהופך אוצר טבע למים מינרלים בעידן שבו אפשר להתפיל
  • מונופולים - למשל יד מרדכי והדבש - שולטים על רוב השוק, מקבלים הטבות מ’מועצת הדבש’ ואוסרים יבוא

אני מניח שברור שאלה שאריות וספיחים של פריבילגיות העבר. אני לא מקיים את הדיון הערכי / מקצועי על הנחיצות עצמה (אפשר לטעון שכדי לתמרץ אנשים להתיישב בפריפריה ולעסוק בחקלאות, צריך היה לתת להם הטבות) - אלא על כך שהיו כאלה הטבות. צריך מנה יפה של תמימות ואמונה באדם בשביל לחשוב שמפא"י, שהיא מפלגתם של חברי הקיבוצים וממנה צמחו מנהיגיה והיא אף ידועה בתרבות ה’אנשי שלומנו’ שלה - לא דאגה לתת קצת יותר. גם אם זו אוכלוסיה איכותית שתרמה לבניין הארץ יותר מאוכלוסיות אחרות. וכן, @Orel, לא כל עלייה תרמה אותו דבר. היה שוני גדול מאד ברמת הכישורים וההשכלה. אמנם את הפרט הבודד זה מפספס, אבל במאקרו מה לעשות שיוצאי אירופה, כקולקטיב, היו שימושיים יותר.

אני מניח שתצליחו לנחש לבד באיזו תמונה גולדה מצולמת עם בני מעברה ובאיזו עם חברי קיבוץ
image

אי אפשר להמעיט הרבה בהשפעתו של האיש הזה על העולם המוסלמי
https://twitter.com/kaisos1987/status/1574349466148257792