על דת, אידיאולוגיה, גזענות ומה שביניהם ::

קודם כל, מה זה עניינך (עניינך במובן של מדינה, לא שלך אישית) מה יש לי לנסוע על הכביש.

המצחיק הוא שאתה אפילו לא מציע את זה מנימוק דתי (שהוא כמובן מחריד כשלעצמו אבל זה דיון אחר לגמרי), אלא מהנימוק של ילדים על הכבישים. תחשוב רגע מהצד כמה מגוחך זה נשמע. “המדינה החליטה שיהיה יום בשנה שבו אסור להשתמש במכוניות כי אנחנו רוצים שיהיה יום כיף לילדים לנסוע על אופניים בכביש.”

אני לא יכול לבטל את יום כיפור. תאמין לי שהלואי שהייתי יכול. יום אחד בשנה אתה תשרוד בלי לנסוע במכונית.

אני לא רוצה בשביל שהיה להם יום כיף אלא למנוע מצב של אובדן חיים. ובכלל, הבעיה החמורה זה פרובקציה של ערבים. הם נכנסו לבת ים בשביל הפרובקציה. כולכם יכולים לשחק אותה יפי נפש ותמימים אבל אף אחד לא נכנס עם מכונית לבת ים ביום כיפור בגלל שהוא “איבד את דרכו”.

אגב מאיפה אתה יודע שהרוב בבת-ים צם?

אני בטוח שרוב תושבי בת ים שומרים על כיפור ולא נוסעים עם רכבים בכבישים לזה התכונתי.

אני לא מכריח אותם לשמור על כיפור בישובים שלהם. אז אני לא מבין איפה הכפייה פה עליהם.

זה לא חוק דתי. אני חושב שחי אדם ומניעת סיכון מיותר יותר חשוב פה.

יום כיפור = יום צום לדתיים וחבריהם. לא מיוחד במהותו לעומת צומות אחרים, אולי כן מיוחד בהיקפו.

התוספת של אין מכוניות על הכבישים היא ממש לא הכרחית ואסור שהיא תהיה מעוגנת בחקיקה. אם נגיע למצב שאנחנו לא יכולים לחיות ביחד (הנהגים והילדים) אז הפתרון הסביר הוא לא לאסור על הנהגים לנהוג, אלא לאכוף את חוקי התנועה שאומרים שילדים לא יכולים לרכב על הכביש כאילו זה החצר של אבא שלהם, כמו בכל שאר ימות השנה.

אין לי כוח להזדעזע בדרמטיות מהאמירה הזו מבחינה ליברלית, אז אני רגע אדביק שיר ואסתפק בזה:

“בְּגֶרְמַנְיָה לָקְחוּ הַנָּאצִים תְּחִלָּה אֶת הַקּוֹמוּנִיסְטִים,
וַאֲנִי לֹא הֵרַמְתִּי אֶת קוֹלִי, כִּי לֹא הָיִיתִי קוֹמוּנִיסְט;
וְאָז הֵם לָקְחוּ אֶת הַיְּהוּדִים,
וַאֲנִי לֹא הֵרַמְתִּי אֶת קוֹלִי, כִּי לֹא הָיִיתִי יְהוּדִי;
וְאָז הֵם לָקְחוּ אֶת חַבְרֵי הָאִגּוּדִים הַמִּקְצוֹעִיִּים,
וַאֲנִי לֹא הֵרַמְתִּי אֶת קוֹלִי, כִּי לֹא הָיִיתִי חָבֵר אִגוּד מִקְצוֹעִי;
וְאָז הֵם לָקְחוּ אֶת הַקָּתוֹלִים,
וַאֲנִי לֹא הֵרַמְתִּי אֶת קוֹלִי, כִּי הָיִיתִי פְּרוֹטֶסְטַנְטִי;
וְאָז הֵם לָקְחוּ אוֹתִי,
אַךְ בְּאוֹתָהּ עֵת כְּבָר לֹא נוֹתַר אַף אֶחָד שֶׁיָרִים אֶת קוֹלוֹ לְמַעַנִי.”

את הבעיות שלך עם בני דודנו היקרים תפתור בבקשה בלי לפגוע בחופש הפרט שלי, תודה.

אתה כתבת “בערים יהודיות”. התכוונת להגיד בערים דתיות?

מעולה, ברגע שניתקנו את הדת מהשיח, נשאלת השאלה מאיפה מגיעה ההזיה הזו שיש יום בשנה שמותר לילדים לרכב על הכביש, ולמה משטרת ישראל מאפשרת זאת.

הבעיה עם בני דודנו היא מה לעשות הפולטי קורקט. אני מאמין שבציבור היהודי אפשר לרוב אפשר למצוא פשרה ואכן הרוב גם מי שלא מאמין לא נוסע ביום כיפור עם רכבים בלי צורך בחקיקה ועם היגון בריא ואז לא צריך בכלל לחשוב על חקיקה אבל מה לעשות, יש כאלו שחושבים שזה ממש “נחמד” לעצבן יהודים בבת ים ולהכנס עם רכבים. ואם אני ינסה להגביל אותם מכניסה עם רכבים לישובים יהודים אז ליאור יקפוץ ויקרא לזה גזענות.

אני לא כופה מן הסתם על ערבים נוצרים או מוסלמים לקיים את כיפור בערים שיש רוב או ציבור מוחלט של לא יהודים.

אני רק אוסיף לפה שכל הקטע עם האופניים בכבישים הוא לא דתי בכלל, מטבע הדברים. גדלתי ביישוב דתי, לא שמעתי על הקטע של האופניים באיילון עד שלב די מאוחר בחיים.
ככל הנראה מדובר בשילוב של מציאות בה יחסית הרבה אנשים לא נוסעים מטעמי דת/מסורת, רצון כלשהו של חילונים “לכבד” (אף-פעם לא כ"כ הבנתי את המילה הזאת בהקשרים האלה), ותרבות נסיעה באופניים שהתהוותה לתוך כל הדבר הזה.

לכן, אם יהיה חוק כזה של ‘איסור נסיעה ברכב ביום כיפור’, הוא יהיה הרבה יותר דומה לזה:

שאגב נשמע לי כמו רעיון ממש חמוד בלי קשר, אבל הרבה יותר מתאים למדינות חסרות בעיות כמו פינלנד. כאלה שהכותרות הראשיות בחדשות שלהם הן על תוכי שעשה סקי.

אם לא הבנת מהזעקות שלי ושל @Paco-Pavon , מה שמפריע לנו בהודעה שלך הוא קודם כל היחס שלך (בהצעה לאסור מכוניות בכיפור בערים יהודיות) ליהודים חילונים, לא לערבים.

הקשר הוא הפוך. אנחנו (החילונים) זורמים אתכם (המסורתיים והדתיים) בכיפור כי אתם לא מנסים לכפות עלינו חקיקה. ברגע שתיקח את זה, אנחנו נתנגד לכיפור הכי חזק שאנחנו יכולים (כלומר נכתוב פוסטים בפייסבוק, כמו מה שאנחנו עושים עם שאר הכפייה הדתית במדינה).

אני בכיפור צם, כמו כן מתפלל כל היום בבית כנסת.

אין לי מושג מה קורה בכבישים (אצלנו אפחד לא נוסע, מבוגר ועד עולל מרכב ועד קורקינט לא חשמלי) אבל עצם זה שיש אפשרות חוקית ליסוע ברכב מחייבת פיקוח משטרתי על הילדים הרוכבים על הכביש או לחילופין הגברת האכיפה ביום הזה על נהגים פורעים.

להתחשב ברגשות האחר זה נהדר, אולי אף חובה. אבל באמת קשה לי לסנגר על חבורת ערסים ערביים שהגעו בדיוק לבת ים להדליק ערסים יהודיים שכל מה שהם עושים בשנה בשביל היהדות מעבר ללבוש כיפה לבנה בחתונה (ובכניסה/יציאה מבית משפט) זה לצום בכיפור כי ככה הרב אמר בבית כנסת.

באתם להדליק ערסים וחטפתם מערסים. לא תקין בכלל אבל קשה לי לרחם עליהם.

אני רוצה להגיב פעם אחרונה, אני לא דתי ולא רוצה לכפות על אף אחד. אבל להכנס לעיר שכל הכבישים בה מלאים בילדים זה סכנת נפשות. אותם ערבים יודעים את זה ועושים את זה בשביל הפרובקציה בשביל במקרה הטוב לעצבן יהודים. ובמקרה הרע כמו ששמתי למעלה, לרצוח יהודים . מי שרוצה לימנוע את מה שקרה בבת ים צריך למנוע מאותם פרובקטורים להכנס ולהתריס נגד יהודים. אותו דבר אני נגד בן גביר והפרובקציות שלו דרך אגב.

אני לא המצאתי את יום כיפור אני לא צם וזה בעיני החג הכי צבוע שיש. אבל יש מציאות מסוימת .

כשזה נוח יש מציאות מסוימת, כשזה לא נוח אפשר לפעול כדי לשנות את המציאות.

אנדר גם אם לא תאהב את זה אתה חי במדינה ציונית שהרוב רוצה לשמור על הצביון היהודי שבה ושבין היתר, הוחלט לשמור על הסטטוס קוו ולקיים את יום כיפור. מה אתה רוצה שאני יגיד לך? תקים מפלגה ותנסה לרוץ על הטיקט של ביטול יום כיפור, אולי אני יצביע לך…

איפה בדיוק ״הוחלט״? הסטטוס קוו מתייחס לחוקים ו/או החלטות ממשלה, לא למסורות אורגניות. במילים אחרות - אין שום עניין עם ביטול יום כיפור, אלא תקנות חדשות שאתה מציע. אתה מציע לשנות את הסטטוס קוו.

משה, בבקשה תחליט אם הנימוק שלך הוא דתי או לא.
אם הנימוק דתי - אין סיבה שהילדים יהיו על הכביש, מספיק שיש יום חופש במשק ומי שרוצה צם.
אם הנימוק אינו דתי - אין קשר לצביון יהודי, אין קשר למדינה ציונית ואין קשר לסטטוס קוו.

הנימוק שלי הוא חיי אדם.

אבל אני כתבתי פה בעיקר על פרובקציות של נהגים ערבים שנכנסים לערים יהודיות בשביל הפרובקציה. ואז סטיתי ממה שרציתי לכתוב בהתחלה. לא צריך לחוקק חוק, כי בציבור היהודי ברובו אפשר למצוא פשרה. הבעיה שלי זה עם הפרובקטורים:

דן ניסח את זה בצורה הכי טובה:

"

מאה אחוז מסכים איתו.

אף התייחסות לזה שברגע שיאסרו את זה בחוק אז יהיו הרבה יותר מכוניות על הכביש כי “לכו תזדיינו”? ובצדק. יש פה מסורת יפה שהתפתחה, אל תהרסו אותה עם כפייה.

וכן, זה אומר שאם מישהו רוצה לנסוע בכיפור עם הרכב - זכותו. אנחנו לא חיים באיראן. חברתית מצופה ממנו להיזהר על הכביש ואם תהיה חס וחלילה תאונה אז יש מערכת אכיפת חוק שאמורה לחקור ולהכריע.

למסגר ולתלות :clap:t2:

פרט שולי יחסית לנושא שהתפתח אבל אתה ממש טועה פה.

יום כיפור שונה לגמרי מצומות אחרים ולמעשה הדימיון היחיד הוא…הצום. יום כיפור הוא היום הכי קדוש בשנה לדתיים והוא במובנים מסויימים יותר חמור משבת והוא הצום היחיד שכתוב בתורה. לא דומה לשום יום/צום אחר.
(אם ממש מתעקשים אפשר גם למצוא קצת דמיון בינו לבין ט׳ באב שבשניהם מתחילים לצום מהלילה וגם נוהגים בט׳ באב כמה דברים כמו שנוהגים שבכיפור אבל מעבר לזה ט׳ באב הוא כמו יום חול).

וכמו שהזכרת, בכיפור הצום הוא שמחה מה שאין כן בשאר הצומות.

ובהתאמה, כשיבוא הגואל הצום היחיד שישאר יהיה צום כיפור.