על דת, אידיאולוגיה, גזענות ומה שביניהם ::

מסכים לגמרי.

פה אני לא מסכים וכתבתי למעלה למה לא.

אני רוצה טיפה לצאת מהדיון פה אבל לאלון מאסק נכנס למטה של טויטר אחרי שהוא ככל הנראה ירכוש אותה יכול להיות השלכות מאוד חשובות על חופש הביטוי בעולם:

https://twitter.com/realDailyWire/status/1585344426653921282

מעכשיו היה מותר לכתוב “גברים לא יכולים להכנס להיריון” ללא חשש לבאן :slight_smile:

הקדשת הודעה שלמה לתיאור של איך התהליכים האלה קורים bottom up, ואני די מסכים עם התיאור של השתלשלות האירועים, כדי להצדיק צעד שהוא לחלוטין top down. שם המחלוקת בינינו. כדורגלנים/סלבס/פוליטיקאים לא יוצרים את השינויים האלה, הם התוצרים שלהם ומגיעים באיחור. כל הדברים האלה הם מבוזרים ולחלוטין downstream from culture.

ושוב, כי זה ניואנס שאתה מפספס (בכוונה או לא): יש הבדל בין להגיד ״אני חושב שיש לאסור על אנשים לשכב עם בני מינם״ לבין ״אני לא אגביל אותם, אבל חושב אישית מסיבה דתית/אחרת שזה לא דבר טוב״. לכולנו יש מיליון ערכים מהסוג השני ותמיד יהיו. מבחינתך זה סטנדרטי, מבחינת קפטן פיינורד לא, כמו מבחינת הרבה אנשים דתיים/שמרנים שחושבים שזה פסול אבל לעולם לא יפעלו על מנת למגר את זה בכוח. החלטת שהדיון נגמר גם עבורם, ושוב - זה ההפך המוחלט מסובלנות.

ועוד דבר - התחמקת בחוסר אלגנטיות מדהים מנושא אוקראינה. זה עניין של חיים ומוות משני הצדדים, וגם שם הוחלט מלמעלה מה נכון. גם שם אין שאלה של ערכים? האם גם שם סבבה לך שהחליטו בשבילך שאין דיון והוחלט מה נכון - דמוקרטיה מול דיקטטורה, אור מול חושך, לאומיות מול אימפריאליזם וג׳נוסייד? הבאתי את הדוגמה הזו דווקא משום שהיא מסובכת יותר וגם אותה שיטחו לשחור ולבן, לא להפך. מדרון חלקלק כבר אמרתי.

ויותר מזה. בחברה המערבית עצמה, שלכאורה קיבלה עליה את הנושא הזה כ’ערך יסוד’, הנושא הזה היה לא חוקי במפורש עד לפני כמה עשרות שנים. רוב בני האדם שחיים היום, עוד חיו בתקופה שבה זה לא היה חוקי.
אז כל דבר שהמערב יחליט פתאום שנכון, כולם יצטרכו להתיישר בבת-אחת?
ומה אם מחר זאת תהיה צמחונות/טבעונות? (סביר לגמרי)
ומה אם מחרתיים זה יהיה התרת גילוי עריות? (לא בלתי סביר)
ומה אם זה יהיה דיכוי וכיבוש הפלסטינים?
כל אלו נושאים שעל פניו יש סיבות טובות מאוד למערב לומר שיש דעה אחת נכונה, וכל מי שלא מתיישר מוחרם.

מניסיון ההיסטוריה של ה-100 שנה האחרונות, הסכנה הגדולה באמת היא כשסותמים לאנשים את הפה, לא כשאנשים אומרים דברים מטומטמים. גם הנאציזם הפך לבעיה אמיתית כאשר הוא דרס את כל המתנגדים, לא כשהוא העלה את הרעיונות הדוחים שלו. רבאק, אפילו הקומוניזם שמבוסס על פניו על רעיונות אידיאליסטיים נעלים, הפך למכונת מוות משומנת ברגע שהתחילה משטרת המחשבות.
לכן גם חופש הביטוי הוא עיקרון היסוד הבסיסי ביותר כמעט בכל דמוקרטיה מודרנית.

ועוד נקודה אחת - למה אמת המידה היא העולם המערבי? הכדורגל, והספורט בכלל, לא שייך למערב. במרבית העולם עדיין אסור בחוק לגייז להתחתן. למה שחקן שמגיע מאפריקה או מאסיה (או מישראל…), וזה מה שהוא התרגל וגדל עליו, פתאום צריך להביע אקטיבית דעה נגדית בנושא? בדיוק בגלל זה מפרידים ספורט מנושאים שבמחלוקת. באנו לפה לקבל בידור ולהנות, לא להביע דעות בנושאים שונים - צודקים ככל שיהיו.

אוי ואבוי. לא כי יש בלי בעיה עם הערך שלהט"ב זה סבבה (מן הסתם אני חושב כך גם כן), אבל יש לי בעיה גדולה מאוד עם הקביעה ש"זה הסטנדרט ומי שיש לו בעיה עם זה אז יש לו בעיה איתנו".

ערך מרכזי הרבה הרבה יותר מזכויות להט"ב בליברליזם זה פלורליזם והגנה על זכויות הפרט. לסרב ללבוש סרט שמביע תמיכה בלהט"ב זה לא אקט שסותר שום ערך ליברלי. להטיל סנקציות על אדם שמסרב ללבוש את הסרט זה לגמרי אקט שכזה.

הבעיה @whykds עם הגישה שלך היא שהיום זה ערך שאתה תומך בו, אבל אם זה כך מחר זה גם יכול להיות ערך שאתה לא בהכרח תומך בו והופה אתה הופך לקורבן. יש סיבה למה פלורליזם חשוב.

לגמרי. האבסורד האמיתי בשמאל שמכנה את עצמו ״ליברלי״ זה שלו אנשים כמו ג׳ון סטיוארט מיל היו חיים היום, הם היו מוקאים מתוך המחנה הזה במהירות האור.

אפרופו, מערכונים שאם הם היו יוצאים היום, היום הם גורמים ליוצרים שלהם להימחק ובמיידי להקרא אלט רייט זה המערכון הזה של מונטי פייטון ואני יודע שאני שמתי אותו פה לפני כמה שבועות אבל זה כל כך מצחיק כל כך וכל כך עצוב באותה נשימה, אין סיכוי שכזה מערכון יצא היום

בתור אינדיבידואל, אני בכלל שונא לשים עלי סממנים של כל דבר שהוא, גם אם זה משהו שאני תומך בו.

לא תמצא אצלי דגלים וסטיקרים למינהם, יהיה קשה לדעת מה אני חושב מבלי לדבר איתי.

לא להכריז שאני מזדהה עם ערך זה גם ערך…

מאז שמאסק השתלט על טויטר, טויטר הפכה להיות פלטפורמה יותר חופשית. בשעות האחרונות יש שיא של ציוצים שבאופן שערורותי מציצים ש:

יש רק שני מינים ביולוגים

גברים לא יכולים להכנס להיריון

עד לפני כמה ימים אנשים חטפו באן על זה.

ביום הראשון שלו הוא פיטר את כל מי שעמד מאחורי ההשתקה של “סיפור ביידן” וההשעיה של דונלד טראמפ כולל המנכל (זה שהחליף את דורסי) זה אחד שהייתי שמח לתת לו להיות הבוס שלי.

“הצליחו לרצוח אדם בן 50 שקנה מצרכים במכולת עם בנו והם צוהלים. הרוצח, מורה בבית ספר יסודי, כתב שהוא רוצה להגיע לגן עדן. חברה מעוותת ורקובה מהיסוד.”

https://twitter.com/IshayFridman/status/1586627916301049856

שאלה: האם כשמים סרט קפטן עם צבעי הקשת האנשים מודעים שהדגל הזה כולל תמיכה גם בדבר הזה? ואם אתה נגד זה אז אתה פוב?

לתמוך בלהטב לא בהכרח אומר שאתה מסכים עם כל מה שאדם להטבי כלשהו עושה.
כשאתה שם את הדגל אתה תומך בזכותו של כל אדם להגדיר את עצמו ולא להיות מופלה על פי האנשים אליהם הוא נמשך או לפי המין שהוא מרגיש שאליו הוא נולד.

לא הכל חייב להיות אבסולוטי בחיים.

אתה לא חייב להסכים עם כל זרמי הלהטב השונים. הדגל עצמו מתאר תמיכה בקונספט הכללי.

אין שום צורך לאחד את כל אנשי הקהילה הזו תחת אמונה אחת. האם כל הישראלים חושבים אותו דבר? האם כל הערבים חושבים אותו דבר? כנראה שבתוך כל משפחה פה יהיו דעות שונות. זה לא אומר שאתה לא צריך לתמוך בדעה מסוימת בגלל מיעוט שלקח אותה לקיצון.

כמובן שתקין לגמרי שלא תשים את הסרט בלי קשר לכלום. זוהי זכותך. אבל לא, העובדה שאני אשים אותו לא שקולה לכך שאני תומך בלחייב ילד בן 4 להצהיר שהוא אישה על אף שהוא לא מעוניין בכך.

גב, כמובן שאני מסכים עם מה שאתה אומר חביבי, רק שזה לא עובד כך.
אם אתה שם את הדגל הזה אתה לא נץמכריז תמיכה רק עם כמה זכויות, אתה מכריז על תמיכה בכל הדרישות שלהם.

בוא תנסה להכריז שאתה נגד הגרומינג הזה של ילדים ונגד ניתוחי שינוי מין לילדים, בוא נראה מה יהיה איתך אצל הנאורים המופלאים.

מה שאני בא להגיד זה שאני מבין אנשים שמסרבים לחלוטין לשים את הדגל הזה ולתמוך בו בפומבי כי זה יכול לתמוך גם בדברים האלה. מה, לא ראית שהדגל התעדכן ועכשיו יש שמה את צבעי הטראנס?

גב, הבעיה היום שהולכים מקיצון אחד לשני, תראה את הדבר המזעזע הזה:

זה מה שקורה כשאתה נותן תמיכה בלתי מסוייגת.

מי זה שלהם?
האם כל הקהילה היא מיקשה אחת?

אני מניף דגל ישראל. האם זה אומר שאני תומך בכל מה שכל פוליטיקאי ישראלי אומר? (ספקטרום שנע ממסור עבאס ועד בן גביר ואריה דרעי)
על אחת כמה וכמה כל מה שכל אדם ישראלי אומר?

ובגלל זה אנחנו, האנשים המתונים, צריכים להמנע מללכת מקיצון אחד לשני.
אני תומך בלהטב, ואני לא תומך בניתוחי שינוי מין לילדים בגיל 4. אתה יכול לתמוך בלהטב ולא לתמוך באנשים שראית פה, כמוני.
התמיכה שלנו בלהטב עוזרת לאנשים שרק רוצים להשתלב בחברה להרגיש שייכים ולבטא את עצמם.

מי שיתקפו אותי יהיו אנשים שתומכים בניתוחי שינוי מין לילדים, בטח שלא כל הקהילה.

כמובן שצריך להגדיר פה מה הכוונה לילד כי הדעה שלי תשתנה אם מדברים על ילד בן 4 או בן 17 (וכמובן מגורמים נוספים).

אגב, לדעתי המצב בנושא הזה הוא קצת מורכב מכפי שאתה מציג.
אפשר לדבר על זה, פשוט זה פחות קשור לדיון הזה.

אני כמובן שמסכים איתך שלכל קהילה שהיא צריך לדעת לתת ביקורת.
אבל גם פה, תמיכה בBLM לא שקולה לדבר הזה שהעלית פה. פשוט שוב צריך לדעת לבקר גם חלקים בארגון כזה.
תמיכה בארגון היא תמיכה בתכליתו שהיא לא אנטי לבנה, אלא היא בעד להעלות למודעות בעיה מאוד רצינית בנוגע ליחס לשחורים שעדיין קורית. האלימות המשטרתית הציתה את זה.

אבל בסוף גם צריך לקחת בחשבון הבדל משמעותי. אני כאדם פרטי כן יכול להגיד דברים על שחורים בלי שיעשו לי בעיות. צריך לדעת לשים הפרדה גם בנושא הזה.

קהילת הABS.
כל כמה זמן מוספים אות אם לא ידעת, או תבע לדגל שאפילו לנער הפוסטר טרודו קשה לזכור את כל האותיות.

ברור שלא, אבל הטון בתקשורת וברשתות כמעט ומכותב תמיד על ידי הפלג הכי קיצוני.
ואני מבין כל אחד שלא מוכן לגעת בסמלים שלהם כדי לא להיות בשום אופן קשור לחלקים האלה.
לצערי אין דבר כזה, אז לא מסתכנים.

מדינה זה דבר שונה כמובן, אבל אף אחד לא יקרא לך ישראל-פוב אם אתה לא מסכים עם משהו שישראל עושה או לא עושה.
אם אתה לא 10000% עם הABS אתה תהיה פוב משהו. תזכור את רולינג.

וכמובן אני מסכים על זה, רק שזה עובד איפה שיש אנשים עם שכל. העולם לא מלא בהם לצערי ויש חוסר היגיון מובהק.

וכל אני מבין איש ציבור (כמו הקפטן הזה) שלא רוצה לגעת בדגל הזה כי הוא לא רוצה שתמונה שלו איתו עם הסרט הזה תשמש את הקיצוניים לצורכי הפרופגנדה שלהם.

מיליון אחוז, רק שאף אחד לא יוצא עליהם, אפילו טוויטר לפני מאסק צינזרה מי שתקף אותם גם מתוך הקהילה עצמה.
זה מזכיר לי מאוד את זכויות הנשים שנחטפו על ידי הפימינסטיות שלא עוזרות להן במאומה, וכך נראה מבחוץ אותו דבר עם הקהילה שלהם, שנחטפה על ידי קיצוניים ששולחים דראגס לעשות טווירקינג לילדים בני 5 ואסור להגיד על זה שום דבר.

ברור שאני מפשט את זה, כי אם לא אז יש לדבר שעות ופנים אל פנים.

בחיים לא מסכים על זה כנראה. שחורים טובחים בשחורים בכיף ואף אחד לא מניד עפעף.

אז פה מגיע המקום שלנו כאנשים שפויים לתת פחות במה לקיצון ולעמוד לצד אנשים בדעות שלנו.

אני ממש לא מסכים עם רוב מה שקורה באותו קיצון. ועדיין אני חושב שחובה לחזק את הקהילה הלהטבית ולתת לאנשים להרגיש בנוח לבטא את עצמם. אין פה שום סתירה.

אז חלילה אני לא טוען שחייבים להסכים עם הקיצון. אבל בעת ה"מלחמה" מול הקיצון חשוב לתקוף את הקיצון ולא את הקהילה. כשאתה תוקף את הקהילה אתה לא משאיר להם ברירה ומאחד אותם עם הקיצון.

למשל, קח את המקרה של האישה הטרנסג’נדרית שהתחרתה מול נשים וזכתה בקלות.
כשתקפת את עצם היותה אישה אתה איחדת נגדך את כל הטרנסג’נדרים ותומכיהם למאבק סביב הזכות של טרנסג’נדרים להגדיר את עצמם. כנראה שרוב הקהילה מסכימה שיש בעיה בכך שהאישה ההיא התחרתה, אבל כשתקפת את עצם היותה אישה הדיון הפך אחר לגמרי.

כן, צריך קצת ללכת על ביצים. אני גם לא אוהב את תרבות הלהעלב מכל דבר. אבל אני זוכר שאני גבר, סטרייט, שלא סבל מאפליה על רקע מיני. לא יצא לי לראות חברים מתאבדים בגלל הזהות המינית שלהם ולא הייתי צריך לאבד את הילדות שלי בכך שהתנהגתי כמו מישהו שאני לא. גם כנראה שקל לי יותר למצוא עבודה ולהתקדם בה.
מצד שני אני בהחלט קופץ כשאני שומע שמדברים רע על ישראל כמדינה בעלת זכות להגנה כי פה זה כן נוגע לי והכרתי חברים שנפלו בהגנה על המדינה ולכן לקרוא לנו חבורה של כובשים רוצחים זו הגדרה שאני “נעלב” ממנה. פתאום תראה אותי מתאחד עם קהילת “כהנא צדק” בטיעוני נגד על אף שאני נגד רוב דעותיהם באופן מוחלט.
לכולנו יש את מה שמקפיץ לנו את הפיוז ומכניס אותנו למגננה.

אז טרנסג’נדרים רגישים יותר להגדרות של מהי אישה או מהו גבר.
לכן כן, כשאתה טוען שאישה היא אישה אם יש לה א’, ב’ וג’ אתה בעצם הופך דיון סביר ביותר בנוגע לתחרות של נשים שנולדו כגברים בספורט לצד נשים, לדיון של האם הן נשים. בכך כפי שכתבתי קודם אתה מאחד את כל הקהילה ותומכיה נגדך על אף שכוונת הטיעון שלך היא סבירה.

נכון, אבל ניסיתי להסביר למה זה לחלוטין לגיטימי לאיש ציבורי לא לגעת בדגל הזה.
אם אתה רוצה או לא, במערב אף אחד לא נוגע בזכויות הקהילה, אז לשים את סרט הקפטן המגוחך הזה נותן לגיטימציה לקיצוניים שקובעים את הטון.

גב אחי, רק עכשיו סיימתי מלחמה שלמה נגד כל העולם על הזכות שלי על גופי וניצחתי, ואתה חושב שקבוצת גברים שחושבים שהם נשים ותוקפים אותי יזיזו לי?
גבר שהופך לאישה טראנס הוא לא אישה. נקודה. זו אמת בסיסית. אישה טראנס לא נופל להגדרה של אישה. אז אני לא הולך לשנות את ההגדרה כי אני מפחד מהם.
ברגע שמשנים אמת בסיסית כדי לא להעליב זה מסוכן ואני לא אשתתף במשחק הזה.

אם אתה רוצה לעשות את זה, בי מיי גיסט, אתה נשמע אחלה בחור ואני מכבד את זה. אבל אסור בשום אופן שזו תהיה הנורמה. אנשים חייבים להיות חזקים. להיות חלש אופי שנפגע מכל דבר זה לא virtue שיש להתגאות בו והסביבה והעולם לא אמורים להתאים את עצמם לאנשים האלה.

כמובן שמצער לשמוע על מוות מיותר אבל זו לא הדרך לעזור להם. האם הם מתאבדים כי הסביבה לא שיחקה איתם בנדמה לי, או שמההתחלה יש להם בעיה ושינוי המין זה סתם פלסטר שלא עזר להם?
להתאים את הסביבה לבעיה שלהם בלי לטפל בה לא עוזר לאף אחד, רק יוצר יותר בעיות.
אם יש לך דספוריה ואני לא מרגיש לנוח להתייחס לך כאל אישה, וואלה, זכותי ואם אתה מתאבד זו לא בעיה שלנו.

אני יודע שזה נשמע אעזרי אבל לצערי החיים קשים לרובנו.

כמישהו שיש לו בני דודים שנפלו בהגנה על המדינה ובן דוד אחר נרצח באירוע טרור בירושלים אני מזדעק על לקרוא כך לישראל כי זה בפשטות שקר מוחלט.
ויצא לי בעבר לדבר פה באיטליה על ישראל באוניברסיטה מול קהל גדול ולהסביר את השקרים שיש בתקשורת כי יש לחשוף את האמת.

אני שואל אותך על אמת: מה זה אישה??

הם לא נשים. אין להם XX, אין להם רחם. אם בראש שלהם הם נשים, בסדר. בראש שלי אני מסי, למה לא לוקחים אותי למונדיאל?

אוי לנו אם נפחד להגיד את האמת כי תוקפים אותנו…
השנתיים האלה לא לימדו אותנו שום דבר?

אני יחסוך לכם את התמונות של החיות אדם בחברון שעושים לינץ בכלבים בשביל כמה שקלים. מישהו עוד רוצה לעשות איתם שלום?

הרשות הפלשתינית משלמת על שתי דברים היום:

א. רצח יהודים
ב. רצח כלבים.

הייתי איתך בדיון הזה ולחלוטין לא צריך לחייב איש לשים סרט קפטן בצבעי הגאווה.

לא מסכים. זה לא שונה מדוגמת הדגל ישראל שלי לדעתי. אני מניף דגל ישראל בלי לתמוך בדעותיהם של בן גביר או מנסור עבאס.

אני לא מבין מה זה מפריע לכבד אדם גם אם אתה לא מסכים עם דעתו. לפעמים עדיף להיות חכם ולא צודק בעיני.

לא רואה בזה להיות חלש אופי. לא כל דבר שווה כניסה למלחמה בעיני. אם אדם רוצה לעשות ניתוח לשינוי מין לאישה אז שיהיה לו בכיף. זה בכלל לא קשור אלינו בכלל.

אדם שהתאבד כי לא קיבלו אותו היה ניתן להציל על ידי קבלה.

האמת, לא יודע. לא יהיה ניתן לבדוק את זה בלי ניסויים בבני אדם כנראה.
בכל אופן, להתנגד לשינויי מין לא בדיוק יעזור לגלות מה הבעיה ורק יקצין אותה.

אם כבר נכנסנו לזה. איפה עובר הגבול?
הימצאות של רחם? האם אישה שנולדה ללא רחם אינה אישה? אם בעתיד ימצאו דרך להשתיל רחם אתה תקבל את שינוי המין?
(תעשה העתק הדבק לגבי מחזור, כניסה להריון ומה שלא תרצה, זה טיעון די גנרי שיעבוד עם הכל).

מעולם לא טענתי שאתה אשם.
בכללי אין זו מחובתך לעזור לאדם במצוקה, אבל אני חושב שזה כדאי.

אני אישית מסכים איתך. אבל אני לא חושב שמי שלא מסכים הוא שקרן. הוא פשוט רואה אמת אחרת. בסוף אי אפשר לנהל דיון הגיוני עם אדם שמתבסס על הדת.

בשיא הרצינות, הלוואי שהיו עוד אנשים כמוך שיסבירו על הנושא.

אם תשאל אותי אז אדם שנולד כאישה או אדם שמגדיר עצמו כאישה, אם כי צריכים להיות סייגים בנוגע לספורט או מקום בו לגברים יש יתרון.
כמו שסיכמנו קודם, לא ברור לנו לגמרי מבחינה מדעית ופסיכולוגית מאיפה זה מגיע. אולי מדובר במשהו שפשוט עוד לא למדנו להסביר?

כי אתה גם לא מספיק טוב בכדורגל, וגם לא ישראל ולא איטליה העפילו למונדיאל.
וברצינות. הן לא מבקשות לקבל משהו בתמורה להיותן נשים. רק להיות נשים. אתה דרך אגב יכול לשנות את שמך במשרד הפנים למסי ואתה תהיה מסי. הן לא עושות ניתוח כדי להיות ביונסה ורוצות את הכסף והתהילה שלה.

אני לא רואה שום קשר בין המקרים.
זכותך להגיד את דעתך, באמת, אבל הבעתי את דעתי לגבי כמה זה תורם.
אז לא, לדעתי זה לא תורם ובסוף דעות כמו שלך הן לדעתי אלה שמקצינות את הקבוצות האלה ומאחדות אותן סביב נושאים קיצוניים יותר.
אני מסרב לקחת בזה חלק. אני אתמוך בקהילה. לא בכל אדם בקהילה ולא בכל מעשה כמובן.
אני חלילה לא חושב שאתה אדם רע. אתה אדם רודף צדק. זוהי תכונה שנמצאת איתך לטוב ולרע.

“אחת מהעובדות הבסיסיות ביותר בביולוגיה של האדם היא שהמין שלנו – זכר או נקבה – נקבע על ידי “כרומוזום המין” שמגיע בשתי גרסאות, X או Y. לנקבות יש שני עותקים של X ואילו לזכרים יש X אחד ו-Y אחד.”

זה חיפוש מהיר בגוגל ואת זה שום ניתוח לא היום ולא גם בעוד 100000 שנה יוכל לשנות…

|המתג שמבדיל בין זכרים לנקבות