על דת, אידיאולוגיה, גזענות ומה שביניהם ::

סתם מסקרנות, זה תיאורטי או שיש באמת לזה “בשר” ויש לזה עתיד מדעי?

מי מנסה להפוך אוטיסטים לנוירוטיפיקלים? כל הטיפולים לאוטיסטים שאני מכיר (אשתי קלינאית תקשורת) מכוונים לעשות בדיוק את מה שאתה מתאר - לסייע לאנשים על הרצף להבין את הסביבה וליצור קשרים חברתיים בצורה טובה יותר. איך בכלל אפשר לנסות להפוך אוטיסט לנוירוטיפיקל? עצם הרעיון נשמע לי אבסורד ולא שמעתי מעולם שום מטפל בתחום שמכוון לזה.

אין דבר כזה נוירוטיפיקלי. יש אנשים שהקשב שלהם פועל בצורה טובה מבחינה הישרדותית ויש אנשים שהקשב שלהם לא פועל בצורה טובה מבחינה הישרדותית. זה לא עמדה פוליטית להיות אוטיסט. זה חוסר מסוגלות להפנות קשב בצורה איכותית לסביבה. בעקבות חוסר הקשב נוצרים פערי למידה משמעותיים. התפקיד של אנשי הטיפול הוא ללמד את הילדים האלה איך ללמוד ולהפנות את משאבי הקשב שלהם לסביבה.

פה אתה טועה… המחקר מדבר על בין 3-25 אחוז של ילדים שאובחנו (בצדק) כאוטיסטים ולאחר התערבות טיפולית משמעותית יצאו מהאבחנה ולא הראו יותר סימן לאוטיזם. אני אישית מכיר מספר ילדים כאלה והייתה לי הזכות לעבוד איתם. זה לחלוטין משהו שלא מדברים עליו כל כך בישראל אבל במקרים מסוימים אפשר לצאת מהספקטרום.

זה הולך להגיע הרבה יותר מהר ממה שהיינו רוצים. הרי זה לא משנה אם זה יהיה בעוד 5, 10, 20 או 30 שנים. האטיקה בפועל של האנושות עדיין תהיה כזו שהשבחה והנדסה גנטית יזלגו למטרות לא ראויות.

האם מבחינה רפואית אנחנו שם? לא. האם נהיה שם והאם נעשים דברים בכיוון הזה? כנראה שכן. אני כמעט בטוח שכבר היום קיים מחקר לכיוון של מניעת מחלות גנטיות עוד בזמן העוברות. זה נשמע אצילי ויפה, אבל אך כפסע משם להתערבות גנטית פחות ראויה.

יש לינק?

https://acamh.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/jcpp.12037

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1750946709001408

יש המון מחקרים. באופן אקראי צירפתי כאן כמה. נראה לי שההסבר הכי מקיף ואיכותי נמצא בספר הזה בפרק 3:

אם לא כל הקשקוש הזה של מוסר ואתיקה כבר היינו רואים צעדים בכיוון. מעבר למניעת מחלות גנטיות, אני לא רואה שום סיבה להשאיר תופעת כמו נטייה להשמנה או נמוכות כחלק מהאנושות. או ג’ינג’ים. אף אחד לא אוהב ג’ינג’ים.

האמת שהתכוונתי ללינק לכתבה בהארץ (תודה @Avivco), אבל אפילו יותר טוב. תודה!

יצאתי פיתה

מה לגבי נונקונפורמיזם? חשיבה עצמאית? נטיה לאלימות? גם אותם כדאי להכחיד, נכון?

על כל פנים, תקפוץ לסינים - הם כבר יעבירו לך רשימה מסודרת של כל מה שהם היו שמחים לשים עליו יד. כרגע הם סתם משתמשים באמצעים מוגבלים כמו מערכות זיהוי פנים הכי מתקדמות בעולם בשילוב עם ניטור המרחב האזרחי וניקוד חברתי לכל אדם (איי קיד יו נוט - כמו שאומרים פה) בשביל לעזור לאזרחים שלהם ״לבחור נכון״.

אגב, אתה מתכנן להיות אבא?
אם הילד שלך יבחר להשבחה גנטית בשלב ההריון בשביל לייצר ״חייל על״ (גבוה, חזק, צייתן, עמיד - וכן, הכי חשוב יפה בלורית ותואר), איך אתה עם זה? מבסוט? סגרנו.

שמע, קודם כל אתה קפוץ לסיטואציה שבה לממשל יש יכולת להתערב. זו סיטואציה מסוכנת גם בלי הנדסה גנטית, ראינו את זה בקורונה.

בכל אופן, צריך להפריד בין תכונות אופי לתכונות פיזיולוגיות. אני חושב שהצטברו מספיק הוכחות לזה שהגנטיקה הרבה פחות משפיעה מאשר הגורם הסביבתי. לא שלגנטיקה אין הפשעה בכלל, אבל זה משהו בסביבות ה80-20.

בסופו של דבר גם כשהנדסה גנטית תהיה חלק אינטגרלי מהרבייה האנושית, השינויים יהיו הרבה פחות קיצוניים ממה שאתה חושב, כי בסופו של דבר מאגר הגנים של שני בני הזוג הוא מוגבל.

אולי במדינות דמוקרטיות ומתקדמות (נעזוב לרגע שהן אלה שהכי איכזבו בזמן הקורונה ואני לא יודע מי באמת “טוב” עכשיו).
אבל במדינות קצת פחות דמוקרטיות נתחיל לראות חיילי על, אנשים בלי חולשות וכו’… ואז זה יתחיל מירוץ אטום חדש.
מה, אתה לא רוצה יחידות סופר עילית משלך שיגנו עליך במקרה הצורך מהמדינות האלה?? אתה לא רוצה סופר מדענים או גם סופר אתלטים?

בקיצור, ברגע שתהיה טכנולוגיה שתאפשר הפעלת או כיבוי גנים לפי הצורך, ייבצר לנו, גם אם לא רוצים, גזע בני אדם שהוא לחלוטין חזק, חכם ומתקדם יותר ממה שיש לנו היום.

והשאלה החשובה היא מה המחיר שנשלם עברו זה, כחברה וכאינדיבידואלים.

מה ילך מאיתנו יחד עם הגנים ש״נכבה״? איזה זבל נקבל אלינו יחד עם הגנים ש״נדליק״?

ראינו את כל הניסויים ב mRNA בקורונה. אנשים מהיישוב חשבו שהם אשכרה מבינים איך עובד החיסון. אם לאדם מהיישוב היה את היהירות להגיד לי ״בוא אני אסביר לך איך החיסון עובד ולמה הוא לא מזיק״ (הרי לא הסכמתי להתחסן), אז לא יפלא שהמדענים ששקדו על החיסון האמינו באמונה מלאה שהם מבינים ויודעים איך החיסון עובד ושהחיסון לא מזיק. בפועל ראינו שהם לא צפו את כל ההשלכות ותופעות הלוואי שהגיעו עם הטכנולוגיה שלהם, ואני לא מאשים אותם על כך שהם לא צפו - זה לא אפשרי לצפות כזה דבר בלי אשכרה לנסות אותו. אני מאשים אותם שהם היו יהירים ואמרו ״אין תופעות לוואי נוספות״. חרא.

בסופו של דבר אנחנו רואים את היהירות הזו שוב ושוב, במיוחד בתחומים הרפואיים אבל לא רק. בתחום הגנטי יש גם עניינים אתים וגם את השאלה איזה נזק אנחנו עלולים לגרום למין שלנו.

ממליץ לכל אחד לקרוא את הספר ״שם שרו מאוחר הציפורים המתוקות״ של ,קייט וילהלם. קראתי אותו לפני 30 שנים בגיל העשרה והוא מאוד השפיע עליי. קראתי אותו שוב בשנות השלושים שלי וגיליתי שכבר ״למדתי והפנמתי את החומר״, כך שהוא לא ריתק אותי באותה מידה, אבל עדיין… מומלץ מאוד כתרגיל בחשיבה.

כתבת יפה מאוד יוסף. אתה בטח מכיר את זה:

0:42 זה מתחיל. ג’ף גולדבלום מתאר בדיוק מצמרר מה יהיה איתנו כשנשחק בגנטיקה שאנחנו בכלל לא מבינים לעומק.

היום אנחנו יודעים שהמון תכונות שלנו הן גנטיות. יש מי שטוען שאם מכבים את הגין הזה אז פשוט התכונה הזו תיעלם. באמת? אולי הגין הזה אחראי ב90% לתכונה ההיא אבל הוא קריטי לדברים אחרים?
אבל מה אנחנו יודעים… אנחנו לא מדענים.

אתה יודע מה מעצבן אותי בכל היהירות הזאת? אנחנו לא באמת יודעים שום דבר.
איתן שתי דוגמאות: נשים בגילי 15-45 חולות יותר במחלות אוטואימוניות יותר מגברים. למה? אף אחד לא יודע למה. איזה מכנזם עומד מאחורי זה.

וגם זה:

יש לי את הpdf למי שמעוניין לראות את זה. זה מהCDC או FDA. לא זוכר.
הקטע הוא, אם אנחנו מודים שאנחנו לא מבינים לעמוק את הדברים האלה שכל המוחות הכי מבריקים עובדים עליהם, אז יש לנו את החוצפה לדבר על דברים שאנחנו אשכרה לא מבינים??

אם היית שואל אותי את זה לפני 3 שנים אז התשובה שלי הייתה נחשבת להזוייה ומטורפת. אנשים היו מבטלים אותה בטענה שאני חושב שאנשי הלטאה אשכרה קיימים.

היום?? אילון מאסק מראה לנו יום יום איך הביג טק עובדת עם הממשל כדי להשפיע על הנרטיב ולהעלים סיפורים קריטיים. אין צורך באנשי ליטאה, מספיק כמה חנונים בעמדת כוח שמשכנעים את עצמם שהם טובים יותר מאיתנו ויודעים טוב יותר מה אנחנו צריכים.

אחרי שנתיים של קורונה, סגרים, “משבר האקלים”, דיבור בלתי פוסק על שיטת הניקוד הסינית שמנסים לחכות גם במערב כדי שימנעו מאיתנו ל"זהם" אני כבר יודע שהכל אפשרי.
מה שיקרה לדעתי זה שהם למעלה הבינו שיש להם כוח עלינו. הם חייבים אנשים בשביל הניסויים שלהם.
אם לא בכוח כמו הסינים אז הם יעשו את זה “לטובתנו”. מה, לא תרצה שהבן שלך יהיה גבוה, חזק וחכם בלי הגנים של ההשמנה והדיכאון??

אולי תחילה הם יתעלקו על ההורים שיש להם כבר ילדים עם בעיות גנטיות. יעזרו להם להוליד ילדים בריאים. ואז הם יראו וילמדו את ההשפעות.
זה לא יהיה כזה קשה כי כבר היום הם הכניסו לנו לראש שתו ירוק זה אחלה וחיסון לכולם( בלי ללמוד כל בן אדם לחוד) זה בסדר.
זה יהיה קטן עליהם למכור להורים ילדים מושלמים.

ואז יהיה לנו מירוץ מעניין, כי ההורים של ילדים רגילים יפחדו שהילדים שלהם יישארו מאחורה, כי לא יהיו חכמים או גבוהים מספיק. והנה בשבילך מספיק אנשים לאחלה ניסויים.

לאט לאט יתפתח לנו גזע שונה לחלוטין שלא יתערבב עם בני תמותה רגילים.

השאלה היא אם כל משחקי האלוהים האלה ייצרו באמת גזע מושלם או ייצא לנו משהו באמת מפחיד כי אין לנו באמת מושג מה אנחנו עושים עם הגנטיקה הזו.

ממש ככה.

אבל אנחנו לא יכולים לעצור את זה.
לא זוכר מי אמר את זה… צ׳כוב? רוסי אחר? שייקספיר?..

״אקדח שמופיע במערכה הראשונה יורה במערכה השלישית״.
האקדח כבר בחוץ ומונח על השולחן. אנחנו לא נוכל להחזיר את השד הזה חזרה לבקבוק.

אני מקווה שהסטירה המצלצלת שנקבל מהטבע תהיה מהירה וכואבת מספיק בשביל להשהות את זה להרבה הרבה שנים קדימה, לפחות לעשורים, מבלי שהנזק יהיה בקנה מידה רחב היקף.

אני חושב שאתם מגזימים. ראינו את ההפגנות באיראן ובסין. אם הממשלות השונות יגזימו אז בשלב כלשהו גם הטיפשים במערב יצאו נגד.

טל אני מאוד מאוד מקווה שאנחנו מגזימים, אבל שוב, לפני 3 שנים אף אחד לא היה מאמין שתועבה נוראית כמו התו הירוק יכולה להתקיים.
אני מודע שלשחק עם הגנטיקה זו רמה אחרת לגמרי, אבל אני לא חושב שנקפוץ לשמה מיד. יהיה מעבר הדרגתי.

שוב, מקווה שאני מגזים אבל אני לא סומך על המערב.

אי שם ב2020 אני גם הייתי בעד התו הירוק. העובדה שרצתי להתחסן (תגידו מה שתגידו, אם אני יודע שבוודאות אדבק בווירוס כלשהו, אני מעדיף לעשות את זה אחרי חיסון), ושהיה נראה בתקופה ההיא שהחיסון מונע הדבקה תרמו לזה מאוד.

לקח לי זמן להתפקח ולהבין שאם תתן להם אצבע הם ינסו להוריד לך את כל היד. יש אנשים שעוד לא הבינו את זה ובטוחים שכל הסאגה הזאת הייתה לטובתנו, אבל אם היו ממשיכים עם כל החרא הזה גם הם היו מבינים שאסור לתת לממשלה את הכוח הזה. לאף ממשלה.

אגב, בכל הסקרים שראיתי לאחרונה יש הכי מעט תמיכה לפסקת התגברות ברוב של 61 מכל הסקרים שעשו בשנים האחרונות. אני חושב שיש סוג של הפנמה שאסור לתת לממשלה כוח בלתי מוגבל.

העניין שהמחקרים עם הגנטיקה כל כך רחוקים הרבה בגלל חבורת מטומטמים שנפגעת מהמושג ‘גזע’ ובמקום לחקור את הגזעים כראוי כדי להבין את ההשתנות של הגנום ביחס לאזורי ההישרדות שעבר האדם, הם מתבכיינים ששחור מאפריקה הוא כמו לבן מאירופה למרות שמיליון ואחד מחקרים מראים את המחלות שמצויים אצל האירופאים ולא קיימים כמעט אצל השחורים ולהיפך, במקום לעשות מחקר על הגזע וללמוד איך להציל יותר אנשים מתעקשים על רעיון פילוסופי מעוות מסריח. עולם דפוק של אהבלים שהשתלטו על המדע וסותמים פיות בברוטאליות.