על דת, אידיאולוגיה, גזענות ומה שביניהם ::

לא חשבתי שהמטורפים האלה יכולים להמציא משהו גרוע יותר מהנקודה באמצע המילה. טעיתי.

“Evil cannot create anything new, they can only corrupt and ruin what good forces have invented or made.”

לאחרונה קראתי את הארי פוטר ומסדר עוף החול, בתרגומה של גילי בר הלל סמו שלעיל, שיצא לאור ב-2003. את קינגסלי שקלבוט גילי בחרה לתאר כ’כושי’, כשכמובן בגרסא המקורית לא קראו לו במקבילה האנגלית.
כל כך מרגש לראות איך היא התפתחה כאדם.

המילה ,כושי, בעברית לא יכולה ולא צריכה להיות מתורגמת למילה ׳ניגר׳ באנגלית.
המילה כושי היא עתיקה (שמוצאו מכוש - כלומר אפריקה) בשפה העברית, ואחד הדברים הכי מגוכחים שאנשי ה pc כל כך טרחו לנכס לעצמם.

אני נדהם בכל פעם שמישהו מתקן אותי שזו מילה מעליבה כשאני משתמש בה…

לצערי יוסי, הפורום הזה לא מייצג את האוכלוסייה.

ספר לי על זה…
(לא, אל תספר - מספיק מה שאני חווה גם ככה… :sweat_smile:)

פה המצב יותר טוב מארה"ב בסוגיה הזאת . אם עומר אדם לדוגמה היה בארהב הקרירה שלו היתה מחוסלת. עכשיו שאני חושב על זה אני לוקח את המשפט בחזרה :slight_smile:

האמת שכוש הייתה ככל הנראה חלק מאפריקה, ולא אפריקה כולה (סביר להניח שלא הייתה להם אז בכלל תפיסה והתייחסות לאפריקה כולה כיבשת אחת) - ככל הנראה איזור אתיופיה של ימינו.

ולעניין עצמו - ההתייחסות בארץ למילה כושי היא אכן מגוחכת, ובכלל מצחיק הניסיון הזה לייחס ולנכס את אותה משמעות למילה מקונטקסט תרבותי-היסטורי שונה לחלוטין, כאילו פה בארץ יש אותה היסטוריה של שיעבוד שחורים כמו בארצות הברית. מרגיש כמו ניסיון נוסף לייבא משהו לא קשור מאמריקה, “כי זה מגניב”.

אבל, כל הניכוס המגוחך הזה שווה לי, ולו רק בשביל הסרטון הזה:

במשפט הזה סיכמת את כל תרבות המערב בכלל ות"א בפרט היום. הכי מגוחך איך המאאאגניבים ביותר מתרגמים מילולית ביטויים אמריקאים לעברית ומרגישים נורא מיוחדים.

מילה מקבלת משמעות לפי מה שאנחנו נותנים לה.
אולי מבחינה היסטורית למילה ‘כושי’ משמעות שונה מלמילה Nigger, אך בפועל השימוש בה הוא זהה.
גם בארה"ב וגם בישראל המילה היא מילת עלבון לשחורים.

זה לא איזשהו משהו מגוחך של הPC, אתם לא צריכים להתמם.

אבל בשביל מה להוסיף למילה קיימת משמעות ומטען שליליים שלא קיימים שם מלכתחילה, רק בשביל שיהיה אפשר אחרי זה להיעלב מהמשמעויות החדשות שהעמסת על המילה?

מזכיר לי את הקטע המופלא הזה:

ואל דאגה, אני לא מיתמם. אני יודע שכיום למילה ‘כושי’ יש גם קונוטציות פוגעניות - אבל בדיוק נגד זה יצאנו.
ומעבר לזה - כל הניסיון לעשות השוואה בין הקונוטציות האלה, למטען ההיסטורי הנורא שיש בארה"ב - מגוחך לחלוטין. מזכיר לי איזו פעם אחת שישראלים ‘שטפו’ איזה סלב שהעז להתחפש בפורים לקובי בראיינט, כי זה ‘בלאק פייס’. די לייבא היעלבויות שלא קשורות לכאן.

מילא אם היית אומר ׳כושון׳, הייתי מבין מה אתה רוצה ממני.
אבל כושי?
אתה יכול להסביר למה אתה חושב שזו מילת גנאי באופן שמצביע על עלבון?

ואגב, אם ההסבר שלך יהיה בנוסח:
תקרא לי בן-אדם ואני אראה בזה עלבון, ולכן מהיום אסור לך לקרוא לי בן-אדם וכל אחד אחר שיקרא לי ככה אז שיגידו לו בבקשה שזה עלבון - זה לא הסבר שמקובל עלי.

במילה ׳כושון׳ יש הקטנה ואפשר לבין למה יראו בזה עלבון. אותו דבר במילה ׳יהודון׳. יהודים במהלך ההיסטוריה היו נרדפים ואני בטוח שבמקומות מסויימים ובזמנים מסויימים זו נחשבה למילת גנאי שימושית מאוד. אז עכשיו גם להגיד ׳יהודי׳ נחשב לעלבון?

איפה התממנו גב?..

@EJB אתה קורע אותי עם הקטעים האלה (אני יודע שיש לי חסכים קשים בתוכניות טלויזיה, סדרות וסרטים - בשבילי זה פעם ראשונה…)

כי זו מוסכמה.
אני בטוח גם שכשאתה שואל מישהו אם אמא שלו זונה אתה באמת מתעניין בעיסוק שלה ולא מעוניין לפגוע בו. הרי למילה “זונה” יש משמעות של מקצוע. זה לא עלבון. לא?
מה לעשות שבהתפתחות השפה, המילה קיבלה גוון של קללה כלפי אדם בעל צבע עור כהה.

אני ממש לא איזשהו לוחם PC, רחוק מכך, אבל לא צריך להגזים.

אז כן, טכנית המילה הזו אולי לא אמורה להיות מעליבה, אך בפועל זו המשמעות שהיא קיבלה בשיח. בטח ובטח אם היא מופנית כלפי אדם שחור.
אם אתה חוקר על מדינת כוש המקראית אז באמת זה יהיה מבאס עבורך לכתוב “תושב כוש” במקום “כושי”.

הבעיה שלי היא לא למה אי אפשר להגיד את N word אם זה היה נעצר רק בזה הייתי מקבל את זה. הבעיה שזה היה ההתחלה של תרבות PC היום.

אני אישית בעד להשתמש במילה כושי, ניגר, יהודון, ערבוש וכל מילת גנאי שהומצאה מאז ומעולם, מי שלא יצליח להתמודד שישב בבית, אם אנשים יפסיקו להיפגע מכל שטות מילות הגנאי יאבדו מכוחן.
שהניגר יקרא ליהודי יהודון ושהיהודי יקרא לכושי ניגר.

קודם כל זה-

מותר ליהודים להגיד ניגר

שנית אני אגיד את מה שאני תמיד אומר בדיונים האלה.
צריך ללמד את הילדים שלנו שמילים לא פוגעות. לא לחנך את כולנו להתנהג כאילו הן כן.

האמת שבתור הורה לילד בן 6, זאת דילמה שיש לי כל הזמן. מצד אחד, ברור שהחברה המתורבתת לא בדיוק מכילה ילד בן 6 שאומר ‘חרא’, ‘תחת’ וכו’. מצד שני, אני חושב שזה סתם מוסיף משקל מיותר ל’קללות’ שאין להן משמעות מיוחדת, ושגם ככה רובנו משתמשים בהן ביום-יום. מרגיש לי כמו מין טקס מיותר של הוספת משקל-יתר למילים בתחילת החיים, - ע"י המערכת החינוכית כולה, רק כדי ללמוד לבד בהמשך החיים שעדיף להיפתר מהמטען העודף שהדביקו להן.

בכלל בחינוך יש מין מתח מובנה בין לתת לילד שלך כלים כדי שיסתדר בחברה ככל אדם מן השורה (‘חיברות’, פטרסון כותב על זה הרבה), לבין להסביר לו מה לא חשוב או אפילו ממש מיותר, בחברה האנושית אליה הוא נולד ושהתהוותה לאורך שנים.
קשה להעביר מורכבות, בקיצור.

רציתי לענות לך תשובות מתחכמות והיטוליות, אבל אני מוותר.

אענה לשאלה בלבד:

לא נכון.
מדבר רק בשם עצמי, מעולם לא השתמשתי במילה כושי בתור קללה. משתמש בה לתאר אנשים כהי עור שמוצאם האתני מאפריקה (כמו שאתה בטח קורא להם), או ׳כושים׳ כמו שאני מכיר אותם משחר ילדותי.

לא הבנתי אם אתה כן השתמשת במילה הזו כקללה, ואם כן אז לא הבנתי למה אתה מספיק סתום (בעיניי) בשביל להשתמש במילה כושי כקללה. כאילו, מה? מה קללה בזה? מה אתה דביל? אתה גם אומר לאנשים ׳סיני׳ כשאתה רוצה לקלל אותם? ׳תאילנדי׳ גם הולך אצלך? ברצינות…

עכשיו, יכול להיות שאני יותר בומר ממשה - אני גם יותר מבוגר ממנו, אז מותר לי, אבל בחיים לא שמעתי שמישהו השתמש במילה הזו כקללה פה בארץ ולכן גם מעולם לא הבנתי למה לוחמי ה pc החליטו להטפל למילה הזו.

זה בלתי אפשרי

מה שגרוע שאם חס וחלילה נפלט לך המילה בלי כוונה and all hell brake free או שציצת לפני 100 שנה את המילה הזאת.

אני אומר כל יום תפילת הגומל שנולדתי לפני טריליון שנה ויצא לי לחוות כל מיני סרטים ותוכניות טלויזיה שהיום בלתי אפשרי שהיו יכולים להיות היום. נשואים פלוס למשל מישהו יכול לדמיין את הסידרה הזו היום??? אל באנדי היה נביא. אפילו הטורף (מי שזוכר את הסצינה שלהם במסוק עם הבדיחות) היום היו מוציאים להורג את הכותבים של הסרטים והסדרות האלו.

שלא לדבר על מל ברוקס… אם בדיחות הנאצים שלו.

תודה לאל שאני לא נולדתי לתרבות של היום … כמה דברים היתי מפסיד.

דרך אגב @Josepe

אני צריך לחזור לסאותפארק…

אתה יכול להרגע, אני לא משתמש במילה כקללה.
אתה גם יכול להרגע בכך שאני בניגוד אליך לא אקרא לך סתום, אני לא מנהל ככה דיונים.

בחיים עדיף להיות חכם ולא צודק.
אתה צודק שבאמת אין שום סיבה שהמילה כושי תהווה עלבון. אין גם סיבה שמילים כמו ניגר, שמן או זונה יהוו עלבונות. הרי שמן זה שם תואר לאדם שמן, זונה זה מקצוע, והמילה ניגר מקורה בכלל במילה שמשמעותה שחור בלטינית (גם בספרדית אומרים נגרו).
אבל, בפועל העולם מתנהג אחרת.
אני אישית מספיק חכם כדי לדעת לא להשתמש במילה הזו ככה. גם אם מישהו באמת שמן אני לא אקרא לו שמן, גם אם אמא של מישהו היא זונה, אני לא אקרא לו בן זונה, וגם אם אהיה באמריקה, אני לא אגיד לאף אחד ניגר.

איזה סתום אני שאני לא מוכן להגיד כושי וניגר לשחורים…

PC וטקט אלו שני דברים שונים. אני כנראה שאחד האנשים הכי לא PC שיש. אני מאמין שעל הכל צריך לצחוק. גם לא רואה בעיה להגיד איזו מילה שלא נרצה. אבל פה נכנס נושא הטקט. צריך להבין את המשמעות של המילה ולהבין מתי לא להגיד אותה.
לצעוק ניגר לא הופך אדם ללוחם חופש, סתם למניאק.

גם אותי לא מעליב שיגידו כושי (או מילים שכן מתארות אותי). אני לא מאמין בפילטרים. אני כן מאמין אבל שכל אדם הוא שונה וכשנהייתה מוסכמה שמילה מסוימת היא פוגעת אז אני אדע מתי ואיפה לא להשתמש בה. זה כזה פשוט.
לא כל כך קשה לחיות חיים בלי להעליב אחרים. לפעמים נפלט משהו בטעות והכל טוב, אבל אתם מדברים פה על להגיד ניגר בכוונה בידיעה שמי שמולכם נפגע מזה, זה כבר להיות מניאק.

אני לא חושב שהוא התכון באופן אישי שאתה “סתום”

רק בקשר לאנשים שבכח מחפשים להעלב מהמילה.