דיון המושאלים ואקס המדרידיסטאס :: אנדריק מככב בברזיל

היה לי דיון ארוך על זה עם גיא בזמנו - מודריץ’ שונא סיכון ברמה קיצונית, זה אופיו וזה המאפיין העיקרי שלו ככדורגלן. רק לאחרונה אמר בראיון את הדבר הבא שמשקף בעיני יותר מהכל את הגישה שלו למשחק -
https://twitter.com/MadridXtra/status/1627730808730488840?t=HiC7uMPaVHgUXi76IMRvKA&s=19

הגדולה שלו בעיני לא קשורה כמעט לאסתטיקה, אלא לעובדה שהוא מכונה משומנת שלא טועה כמעט לעולם ומצליחה ברוב הפעולות שאותן היא מבצעת. כדורגל זה משחק של טעויות, ברגע שאתה מוריד אותן למינימום עשית 95% מהעבודה. לוקה לא מאבד כדורים ונמצא תמיד במיקום הנכון על המגרש בהגנה. זו נראית אמירת אגב אבל זה כ"כ קיצוני אצלו שזה פשוט לא אנושי. שמת מודריץ’ על המגרש ויש לך את הפלטפורמה כמעט הכי טובה שיש כדי לנצח.

יש הרבה מאוד שחקנים שיודעים להשתחרר על שטח קטן בדריבל, יש מעט מאוד צ’אבי ומודריץ’, וזה לא סתם. צ’אבי כמובן היה מוסר מחונן בהרבה, אבל גם ללוקה יש את היתרונות שלו על פני הספרדי, והם שניהם מבחינתי הקשרים הגדולים ביותר שראיתי (מודה שצ’אבי קצת יותר).

בעיני קאסמירו בכלל לא באיזור חיוג הזה. קשר אחורי מדהים שהפתיע אותי מאוד בהתפתחות שלו, אבל איפה…

עשית 50% מהעבודה, ומודריץ’ כמו שכולם אומרים לו(לפי העדות שלו) היה יכול לקחת יותר סיכונים ולהבקיע יותר שערים, חבל שהוא לא עשה זאת, כי מבחינת יכולת הוא כן יכול, זה לפעמים היה הגרוש שהיה חסר לנו ללירה.

נכון, גם רונאלדו יכול לקחת קצת פחות סיכונים ולא לבעוט ממצבים בלתי אפשריים. בתיאוריה זה נחמד, במציאות זה הבן אדם, לטוב ולרע, ולא תשנה אותו. זה אותו מאפיין אישיות שבגללו הוא ממעט לאבד כדורים, כמו שאצל רונאלדו זה מאותו מאפיין אישיות שמאפשר לו לכבוש ממצבים בלתי אפשריים. It is what it is.

ועכשיו נותר לנו לדון על טעם וריח. אני מת על התכונות של מודריץ’ וסולד מאלה של רונאלדו, מישהו אחר יכול להיות בכל טווח אחר של הספקטרום. זה דיון מעגלי שלעולם לא נגיע בו למסקנה חותכת. אני מנסה לשקף את דעתי ולבסס אותה כמה שאני יכול, מעבר לזה אין לי יומרות.

מה שאני כן יכול להגיד זה שדיון כזה הוא לגיטימי אם מדברים על שחקן באמת חריג כמו כריסטיאנו. לקאסמירו אין בדל של תכונה שמעמידה אותו באותו איזור חיוג של מודריץ’, כפי שציינתי, ואני יכול לספור על כף יד אחת את כמות ההודעות של @Paco-Pavon שלא הסכמתי איתן לחלוטין מאז שהוא הצטרף לפורום המקורי איי שם ב-2006 או משהו כזה (תקן אותי). לזכותו אמר שזו דל"פ :slightly_smiling_face:

גם אני מת על מודריץ’ ועל התכונות של מודריץ’(השחקן שאני הכי אוהב בסגל של ריאל עכשיו שמרסלו עזב) וסולד מאלה של רונאלדו, אבל רק עם תכונות של מודריץ’ לא נזכה בתארים, רק אומר שאם מודריץ’ היה קצת פחות מודריץ’ וקצת(ממש קצת) רונאלדו אז הוא היה שחקן עוד יותר גדול.

בקשר לקסמירו, אני כמעט תמיד מסכים עם פאקו כשזה בענייני כדורגל ולא מסכים איתו כמעט בכלום כשזה לא כדורגל, מסכים איתו בעניין קסמירו, בעולמות מקבילים שאחד מהשלישייה לא משחק בריאל אז לדעתי בעולם המקביל שבו קרוס לא משחק בשלישייה נאבד הכי פחות תארים, בעולם המקביל שקסמירו לא כאן נאבד הכי הרבה תארים.

אם תלוי בי ? מעדיף את העולם המקביל ש 11 מודריצ’ים משחקים בריאל.

שוב, בתיאוריה אני מסכים איתך, אבל בפועל מודריץ’ לא היה נשאר מודריץ’ אם היית מכייל אותו אחרת אפילו במילימטר.
כדורגל הוא משחק קבוצתי בו צריך איזון בין ה"רכיבים", גם פנאטים של אינטלגנציית משחק ואלגנטיות כמו פפ הבינו מזמן שיש צורך גם בפדרו-אים ומחרזים כדי לבנות קבוצה שלמה. אי אפשר רק מודריץ’ ואי אפשר רק רונאלדו.

אני אשמח להצטרף לדיון ולהגיד שאני לא כל כך עף על מודריץ’. האמת שזה קצת מפתיע אותי שאני אומר את זה כי מאוד אהבתי אותו בטוטנהאם ואני גם דיי בטוח שהייתי מהיחידים שלא ביקרו וערפו לו את הראש בעונה הראשונה שלו - ידעתי למה לצפות. אז למה אני מופתע, אולי התרגלתי לכל הטוב הזה שאני לא מצליח לראות יותר? אני לא יודע…

אבל מה שאני כן יודע, ולכן ציטטתי גם עם טיטי וגם את פאבון, זה שאני ממש מסכים איתם. יש משהו במודריץ’ שלפחות בעיניי הוא לא מספיק טוב על מנת לסחוב קבוצה. אני קורא לזה ‘רכות’, למרות שזו הגדרה קצת בעייתית כי מודריץ’ פראייר לא קטן בכלל.

אני אנסה להגדיר רכות בלתאר מה כן הייתי רוצה לראות מקשר והראשון שעולה לי לראש זה דה בריינה (ואז ברונו פרננדס). אני מרגיש שאמנם מודריץ’ מחזיק כדור נחמד וכמו שניר אמר בקושי טועה, אבל זה איפשהו תקוע שם ולא מתקדם לעוד דברים שאני רוצה לראת מקשר. גם צ’אבי הרננדז לא היה שחקן שבועט הרבה ולהבדיל ממודריץ’ הוא גם לא היה רץ עם הכדור ועובר שחקנים, אבל הוא תמיד היה מאוד חד ויעיל בקבלת החלטות שלו - כמעט שום דבר סתמי. אצל מודריץ’ אני לא יכול להגיד את זה, מצטער חברים. אצל מודריץ’ אני לא מעט פעמים מרגיש שהפעולה היא עוד אחת מעוד שלל פעולות שלא עושות כמעט שום דבר למשחק…תקראו לזה שבלונה. כנ’'ל עם קרוס.

מנגד, אני לא יכול להתעלם מהעובדה שהבחור לקראת גיל 40 ונראה טפו טפו דיי מעולה שזה מדהים בפני עצמו ובפירוש אי אפשר לקחת כמובן מאליו.

בסוף זה הכל עניין של טעם. אין ספק שמודריץ’ שחקן גדול ומי שאומר אחרת הוא הזוי, השאלה כמה גדול והאם יכל להיות יותר / האם חסר לו משהו שהיה הופך אותו ליותר. ובזה אני מסכים עם טיטי ופאבון (אף על פי שיכול להיות שהטיעונים שלנו שונים*).

ניר, מוזר לי שאתה מהלל את לקיחת הסיכונים של מודריץ’ ובמקביל אם אני לא טועה אתה ממש לא מעריך את קרוס, שחקן שעושה את זה בצורה אפילו יותר קיצונית (ואולי מוצלחת) ממודריץ’.

מודריץ’ שחקן גדול לא כי הוא לא לוקח סיכונים אלא למרות זאת. אחת הסיבות לכך היא מכיוון שכשהוא כן לוקח סיכונים הוא מצליח לסיים את הפעולה בהצלחה באחוז מטורף. אולי הכי גבוה שראיתי בחיים שלי. יכול להיות שלכך התכוונת כשלכן בעצם מבחינתו זה לא סיכון, אבל אז למה להלל את זה שהוא לא לוקח סיכונים, זו לא הפואנטה.

זה בדיוק מה שהתכוונתי, אני מהלל את בחירת הקרבות שלו, לא את עצם אי לקיחת הסיכון. קרא לזה קבלת החלטות. השילוב של זה עם טכניקה מטורפת על שטח קטן, שיווי משקל ובשיא גם יציאה מדהימה מהמקום יצר מכונת מרכז שדה משומנת.

קרוס מחוק אצלי כי הוא לא עושה הגנה ואני לא אוהב את הגישה שלו למשחק. קבלת ההחלטות שלו טובה ביחס ליכולת שלו, הבעיה היא ביכולת עצמה. כשמודריץ’ לא לוקח סיכון הוא יכול לבטל שני שחקנים בתנועת גוף אחת (כי מבחינתו זה בגדר האפשרי), כשקרוס לא לוקח סיכון הוא מוסר אחורה.
אם קרוס מצפה לקבל כדור לריצה לצד ימין ומוסרים לו בטעות שמאלה אז הוא ירים ידיים בתנועה מאוסה כזו של ויתור ויסתכל על הכדור במבט נוגה, מודריץ ימשיך לרדוף. כנ"ל אם עוברים אותם בדריבל, התגובה דומה מאוד. אני לא יכול להתחבר לשחקן כמו קרוס. אבל זה כאמור דיון אחר.

הגבתי בתחילת הדיון שאני מסכים עם פאקו. אז רק לחדד. האם מודריץ׳ כדורגלן יותר טוב מקסאמירו? ברור. לא חושב שיש מישהו שיטען אחרת (למרות שלהשוות שחקנים בתפקידים שונים זה תמיד בעייתי אבל נזרום).

אבל אם משקללים יציבות, מנקים תקופות רעות והיעלמויות אז לא מופרך לטעון שהתרומה הכוללת והמצטברת של קסאמירו הייתה גדולה יותר. הוא כמעט תמיד היה שם ונתן עבודה בעוד שלמודריץ׳ היו תקופות שהיכולת הרעה שלו הייתה אחת הסיבות העיקריות לחוסר ההצלחה שלנו. נכון, לאחד יותר קל כי יש ממנו ציפיות של גרזן ומהשני יש ציפיות לנהל ולהיות המנוע של הקבוצה, לא מכחיש שזו כנראה אחת הסיבות לתחושה הלא הוגנת שלי. בכל מקרה, תרומה, במיוחד לא של שחקני התקפה שבאה לידי ביטוי במספרים, קשה עד בילתי אפשרי לאמוד אז אני לא נכנס כאן לעובי הקורה והנימוק הוא יותר אמורפי.

נ.ב. 1
אין לראות בהודעה זו סתירה לכך שמודריץ׳ אגדה, אחד השחקנים האהובים עליי אי פעם והקשר הכי טוב שלבש את החולצה הזאת מאז זיזו.
נ.ב. 2
שמח שכולנו תמימי דעים שקרוס בכלל לא צד בדיון הזה.
נ.ב. 3
גם לדעתי מודריץ׳ היה צריך להיות טיפה יותר ריסקי במשחק שלו, אבל הדבר העיקרי שמפריע לי במשחק שלו היא חוסר היכולת להכניס גול מתוך הרחבה. אני באמת חושב שיש לו סעיף בחוזה שאוסר עליו את זה.
נ.ב. 4
כנראה הפעם הראשונה ב-18 שנות פורום שאני לא מסכים עם נירו במאה אחוז.

אוזיל האיש והאגדה פורש, שלוש שנים מדהימות היו לו כאן עם מספרי בישולים שוברי שיאים וכדורגל באמת ייחודי. בעונה הראשונה שלו אצלנו הייתי בטוח שהוא בדרך להפוך לשחקן הטוב בעולם. הוא היה ילד בן 21 עם טאץ מטורף בכדור וראיית משחק הכי טובה שראיתי למעט מסי, 25+ בישולים בעונה במשך שלוש שנים זה היסטורי. כמו רבים וטובים לפניו עזיבת ריאל לא עשתה טוב לקריירה שלו והוא מעולם לא שחזר את היכולת הזאת, אוזיל+ריאל+רונאלדו היו שידוך משמיים.

ננצור את הזכרונות ונאחל לו נחת בפרישה שלא זכה לה בשנים האחרונות שלו בקריירה.

שני רגעים שאני לא אשכח בחיים שלי שקשורים לאוזיל-
הראשון-ההחמצה בחצי הגמר מול דורטומונד, כל החיים שלך אתה מבשל דווקא עכשיו החלטת לבעוט?
לכו תדעו מה היה קורה אם היינו משווים מול דורטמונד.
השני- המשקוף ב 2:2 מול ברצלונה בגביע, וואו איזה בעיטה הוא שחרר שם.

שיתוף הפעולה שלו עם כריסטיאנו רונאלדו היה מדהים, הפרטנר הטוב ביותר שלו בקריירה. מאוד אהבתי אותו, הוא בהחלט היה ‘הקוסם’ אם כי הוא עזב בזמן לצערי והיה עדיף לנו להביא את גארת’ בייל שלא בדיוק על הבלטה שלו. הוא אחד המוסרים הטובים ביותר בעידן הנוכחי לדעתי. אני גם לא מסכים עם אלה שאומרים שהוא לא היה מקצוען מאז שעזב אותנו. הוא היה קצת רך ואדיש במשחק שלו ובעיה נוספת שהוא לא כבש מספיק שערים - 27 שערים זה לא מספיק בטח ביחס לכך ששיחק בקבוצה עם תותחים. לנצח אזכור לו את בישול שער האליפות לכריסטיאנו בקאמפ נואו, וגם משחק אחד ששיחק בכנף בגביע נגד ברצלונה ובעט למשקוף מקילומטר. דבר נוסף, זה דווקא בעוכריו - שהוא פתח בסערה. כבר בעונת הבכורה הוא דפק איזה 25 בישולים, לא היה שלב הסתגלות.

שימו לב שאוזיל מדורג עשירי בטבלת הבישולים של המועדון עם 81 בישולים - קצת יותר מחצי בישול למשחק (159 הופעות), הרי הוא שיחק כאן רק שלוש עונות.

חברו הטוב סרחיו ראמוס נפרד אגב בדרכו הייחודית:

אוזיל: “כשהמטוס עזב את מדריד בכיתי והבנתי שהכל נגמר”| ימים ספורים אחרי שהודיע על פרישה, הקוסם מסוט אוזיל בריאיון צפוף למארקה על הקריירה - האם אהב יותר לכבוש או לבשל, מדוע בחר בריאל מדריד וגם האהבה של הסנטיאגו ברנבאו, כריסטיאנו רונאלדו, סרחיו ראמוס ועוד.

image

שער המארקה הבוקר היום עם הפורש הטרי מסוט אוזיל שנזכר בערגה בימיו בריאל מדריד ומתחרט כשעזב: “כשעליתי על המטוס ממדריד - התחלתי לבכות”| הוא מפרגן לז’וזה מוריניו ואומר שהוא המאמן הטוב ביותר בגלל כל מה שהוא.

העיתונאי אומר לו שהוא מאסטר שף, אוזיל מחייך: “אתה אומר את זה. גם עכשיו כשפרשתי אני לא מעז להגיד את זה, אבל תודה, זה מוערך. ובכן, אני מעדיף שאחרים יגידו (שהוא גאון)”. הוא מוסיף: “לגבי זה שקוראים לי ‘קוסם’ - הסגנון שלי תמיד היה לנסות מסירות מרהיבות ומשהו שאי אפשר לצפות לו. זה אומר שהאוהדים נהנו איתי, בוודאי כמו שהם הולכים למופע קסמים”. “כבשתי הרבה שערים וסיפקתי הרבה בישולים, חשבתי לתת הצגה. הדבר הכי יפה היה לנצח כקבוצה, תמיד ניסיתי לגרום לחבריי לקבוצה לזרוח עד הסוף. אנוכיות אף פעם לא מנצחת על המגרש. אף פעם לא הבנתי את אלה שאמרו לי להיות יותר אנוכי ולבעוט יותר. הדבר הראשון שעולה לי בראש מהקריירה? הילדות. אמרו לי שלעולם לא אצליח. חתמתי על חוזה מקצועי ראשון בשאלקה, הרגשתי כאילו נחתתי על הירח במשחקי הבכורה בבונדסליגה. אחר כך הגעתי לריאל מדריד וזכיתי במונדיאל”.

הוא מספר על הפרישה: “זה קרה לאחר הרהורים רבים. אני אמנם צעיר אבל לאורך הקריירה לא סבלתי מפציעות, תמיד הייתי בכושר טוב. וכעת סבלתי מפציעה בגב. לא יכולתי לעזור לקבוצה שלי”. על המשחק הראשון שלו: “באותה התקופה הייתי מאוד ביישן, ובכל זאת היה לי ביטחון בדבר אחד - הכדורגל שלי. לפני שהמאמן הראשון שלי מירקו סלומקה עזב, הוא אמר לי ‘תהנה’. וזה מה שעשיתי. שיחקתי נגד איינטרכט פרנקפורט מול 60 אלף אוהדים וכולם צעקו את שמי, זו הייתה תחושה מדהימה, הייתה לי צמרמורת”. “הדבר שאני הכי גאה בו קריירה שלי אלו לא התארים, הגולים או הבישולים אלא שקידמתי דברים שלא קשורים לכדורגל בהכרח. מה שאני הכי גאה בו הוא שהייתה לי ההזדמנות לקשר את שמי לנושאים שחשובים הרבה יותר מכדורגל. ולהיות מסוגל להחזיר משהו לאנשים פחות מיוחסים, במיוחד באפריקה ובדרום אמריקה. אתה יכול להיות בטוח שהעבודה הזו לא תיפסק אחרי הפרישה שלי. זה מה שאמא שלי לימדה אותי כשהייתי ילד, וכן, אני מאוד גאה בזה”.

על הגעתו: “זו הייתה החלטה בין ריאל מדריד לברצלונה. ובסופו של דבר זה לא היה עניין של כסף. אני לא יודע אם זה ידוע, אבל ביקרתי באותה תקופה במדריד ובברצלונה וההבדל היה ז’וזה מוריניו. מו ערך לי ביקור VIP בריאל מדריד. הוא לקח אותי לראות את האצטדיון ואת כל הגביעים בהם המועדון זכה. זה עשה לי עור ברווז. הביקור בברצלונה היה פחות נלהב ומה שיותר מאכזב זה שפפ גווארדיולה לא טרח לפגוש אותי. לפני הנסיעה ההיא מאוד אהבתי את סגנון הכדורגל של ברצלונה ובאמת יכולתי לדמיין לשחק איתם, אבל מדריד באה מכל הלב. אז מוריניו היה ללא ספק הגורם החשוב ביותר בהחלטה שלי. אחרי הביקורים שלי, ההחלטה שלי הייתה ברורה במאה אחוז: אני רוצה להיות מדרידיסטה”.

ורדר ברמן סירב לשחרר אותך. האם חשש שההעברה תישבר? איך חיית את הימים ההם? - “אני זוכר שהמשא ומתן בין המועדונים היה קשה. אבל בסופו של דבר, ברמן לא רצה לתת לי לצאת בחינם בקיץ שלאחר מכן, ולכן, למרות העצבים שלי, תמיד האמנתי בהעברה. אבל ליתר בטחון, אמרתי לקלאוס אלופס, המנהל הספורטיבי של ורדר ברמן, שאני חייב לשחרר אותי, כי אתה אף פעם לא יודע אם הזדמנות כזו תחזור בחייך”.

ואז הגעת לריאל מדריד. מה אתה זוכר מיום המצגת שלך? - “אז הייתי רק בן 21. כבר שיחקתי במונדיאל 2010 עם גרמניה, היה לי ניסיון באירופה עם ורדר… אבל הוא מעולם לא חוויתי דבר כזה. שכל כך הרבה צלמים ועיתונאים התמקדו רק בי זה משהו שמעולם לא חוויתי לפני כן. זה היה יום לא קל, הייתי מאוד עצבני. אבל זה היה יום מאוד מיוחד, אין עוד מועדון כמו ריאל מדריד כשזה מגיע לאירועים כאלה ובכלל. באותו יום אתה מבין שאתה ברמה אחרת”.

הברנבאו התאהב בך מהרגע הראשון… - “האוהדים של מדריד הם באמת מדהימים. גם עשר שנים אחרי שעזבתי את מדריד, אני ממשיך לקבל תמיכה וחיבה מרהיבה מהאוהדים. זה באמת מדהים. אני חושב שבילינו שלוש שנים טובות מאוד ביחד, שלוש שנים בהן האוהדים נהנו וראו שנתתי הכל בשביל המועדון. אני הולך להיות כנה, לא ציפיתי שהתמיכה הזו תימשך כל כך הרבה זמן, אז אני יכול רק להודות למדרידיסטאס”.

במדריד, חוץ מכמה משחקים עם קרלו אנצ’לוטי, תמיד היית עם מוריניו כמאמן: אילו זיכרונות יש לך ממו? - “כולם כבר מכירים את האנקדוטה שלי בחדר ההלבשה איתו [צוחק]. אבל עדיין הייתה לנו מערכת יחסים מצוינת. הוא תמיד ידע להניע אותי, איך להפוך אותי לשחקן טוב יותר בכל יום. הוא מאמן מדהים ואני גאה מאוד שיכולתי לשחק עבורו”.

עם כריסטיאנו רונאלדו יצרת שותפות נהדרת. הוא תמיד אומר שאתה אחד השותפים הטובים ביותר שלו. האם הייתם אחד מהצמדים ההתקפיים הטובים בעולם? - “היה מאוד כיף לשחק עם כריסטיאנו רונאלדו, שמבחינתי הוא השחקן הטוב בכל הזמנים. שנינו הבנו אחד את השני טוב מאוד על המגרש, זה היה מושלם. זה היה פשוט, בישלתי והוא הבקיע. מתן מסירות לשחקן שכמעט לא החמיץ הייתה מתנה”.

ובחדר ההלבשה יצרת ידידות נהדרת עם סרחיו ראמוס. האם נשארתם חברים? - “סרחיו ראמוס הוא שחקן ההגנה הכי טוב ששיחקתי איתו. וזה עם הכי הרבה אופי. באותה תקופה הוא עדיין היה צעיר מאוד, אבל כבר הייתה לו מנטאליות מאוד חזקה. זה היה מדהים. היה ברור שבמוקדם או במאוחר הוא יוביל את ריאל מדריד לזכייה בליגת האלופות. הוא בוס אמיתי. באותה תקופה הוא היה אחד החברים הכי טובים שלי. נהנינו מאוד ביחד ובילינו הרבה זמן ביחד מחוץ לאימונים. זה היה המפתח עבורי להסתגל במהירות לריאל מדריד, זה עזר לי מאוד. אפילו יותר מעשר שנים מאוחר יותר אנחנו עדיין בקשר: אנחנו שולחים אחד לשני הודעה מדי פעם וכמובן, אני תמיד עוקב אחרי הקריירה שלו”.

ש. אילו זיכרונות יש לך מהקלאסיקוס מול ברצלונה? - "אני חושב שחוויתי את התקופה הטובה ביותר של הקלאסיקוס, ריאל מדריד - ברצלונה עד לחצי גמר ליגת האלופות! במשחקים האלה היה הכל, זה היה מו נגד פפ, כריסטיאנו נגד מסי… כיום הקלאסיקו איבד אינטנסיביות ורגש, הייתי אומר. לנצח את ברצלונה באותה תקופה הייתה כמו אורגזמה, כי הם היו משחקים חזקים להפליא. אני גם חייב לומר שהתבוסה שלנו 5:0 בלה ליגה ב-2010 הייתה אחד הסיוטים הגדולים שלי על המגרש. שיחקתי הרבה משחקים, הרבה משחקי דרבי, אבל אני חושב שלא יהיה כמו הקלאסיקו האלה.

זכיתה בליגה, בגביע המלך, בסופקופה… אבל לא בליגת האלופות. ליגת האלופות היא ‘הקוץ’ שלך? - “זכייה בליגת האלופות תמיד הייתה אחד החלומות שלי, כן. אבל החיים הם מה שהם. אתה לא יכול לקבל הכל. ולא הייתי מחליף את זה עבור המונדיאל. מכל חצי הגמר ששיחקתי עם מדריד, הייתי אומר שחצי הגמר נגד דורטמונד היה זה שהכי פגע בי. מצד אחד, כי אני משאלקה, היריבה הגדולה של בורוסיה דורטמונד [ צוחק ]. ומצד שני, כי היינו קרובים… איבדנו שליטה בשלב הראשון והענישו אותנו מאוד, אבל בגומלין… היינו חזקים בצורה מדהימה בשלב השני, עם ברנבאו ייחודי, אבל היה חסר שער. הקבוצה הזו הייתה ראויה לזכות בליגת האלופות”.

ש.ואז הגיעה היציאה שלך ממדריד… ספר לנו עכשיו: איך הרגשת? - "הייתי עצוב מאוד כשעזבתי. אני זוכר שבשדה התעופה… בכיתי . נהניתי מאוד במשך שלוש שנים בריאל מדריד ובעיר הזו. ממש שמחתי. אבל דברים קרו. פתאום, בתחילת אותה עונה, כבר לא היו לי הרבה דקות משחק והתעורר סכסוך בין מר פלורנטינו פרס לאבי והסוכן שלי. היינו צריכים לחפש מועדון חדש. היה לי קשה. ברגע שהמטוס המריא דמעות זלגו מעיניי. זה היה הרגע שבו הבנתי שזה נגמר.

אם היית יכול לחזור אחורה בזמן… האם היית משנה את ההחלטה הזו? - “באותה תקופה זה נראה לי טוב, כי אחרי הסכסוך בין אבי למר פרס דאגתי שלא יהיו לי שוב דקות משחק אם לא אעזוב. אז קשה לומר. אבל כמובן, הלוואי שיכולנו לטפל במצב באותה תקופה אחרת”. הוא מוסיף: “עזביתי התרחשה מזמן, אין לנו שום בעיה, אני בטוח שנדבר אחד עם השני בלי בעיה אם ניפגש”.

האם תחזור אי פעם לאצטדיון? לא תרצה מחווה קטנה? - “הייתי בגמר ליגת האלופות האחרונה בפריז, כדי לתמוך בריאל מדריד, כמובן. לצערי לא ניתן היה לחזור לברנבאו בשנים האחרונות בגלל לוח הזמנים שלי. אין לי עדיין תוכניות, אבל אני מקווה שהן יתממשו בזמן הקרוב. יהיה לי תענוג לחזור לברנבאו יום אחד”.

שאלון סיום:

אין תיאור זמין לתמונה.

הפרטנר הכי טוב בקריירה: “כשחקן ראשי הטוב ביותר הייתי בוחר בכריסטיאנו רונאלדו. המנהיג הטוב ביותר, סרחיו ראמוס. החלוץ הכי טוב מול השער: קארים בנזמה”.

מאמן: “בשבילי ז’וזה מוריניו הוא המאמן הטוב ביותר של המאה הזו. ההבנה הטקטית שלו היא משהו אחר, אבל גם דרך הדיבור שלו בחדר ההלבשה… ואיך הוא תמיד מגן על הקבוצה שלו מול התקשורת! הוא באמת מאמן ברמה עולמית”.

האצטדיון הטוב ביותר: “אני מצטער, אבל אני חייב לבחור את הברנבאו, האמירויות ואצטדיון פנרבחצ’ה. כל השלושה”.

היריב הכי קשה ששיחק מולו: “ליאו מסי, אני חושב שכולם יודעים למעלה”

פראן גרסיה כובש שער בבעיטה מרחוק אתמול בהפסד של ראיו לאתלטיקו(2:27).

וואי לשניה ממש ממש קטנה הייתי בטוח שראיו הפסידו 27-2

image

רוברטו קרלוס בן 50!| המגן השמאלי הטוב בהיסטוריה וזה ששינה את התפקיד, האיש שניצח את חוקי הפיזיקה. זה בעל בעיטות התותח. אלו רק חלק מההגדרות הנכונות לגבי הברזילאי שייזכר לעד לא רק כאגדה אלא גם כאחד השחקנים האהובים ביותר שהיו בסנטיאגו ברנבאו. מיטב הרגעים של האגדה ועוד קצת.

רוברטו קרלוס הגדול חוגג יום הולדת 50. איך הזמן טס כשנהנים, הא? אחד השחקנים האהובים ביותר והגדולים ביותר בריאל מדריד מאז ומעולם, זה שחרש את אגף שמאל למעלה מעשור (1996-2007) ובפרק זמן לא מבוטל החזיק בשיא של השחקן הזר עם הכי הרבה משחקים במועדון. רוברטו קרלוס היה קשר מדוכא באינטר שנולד מחדש בריאל מדריד.

חלק מהביטויים שכל כך מזוהים עם RC, ובצדק: “המגן השמאלי הטוב בהיסטוריה”, “האיש ששינה את תפקיד המגן”, “האיש שניצח את חוקי הפיזיקה”, ואנחנו נוסיף: מנהיג מלידה, שחקן עם שמחת חיים אמיתית כיאה לברזילאיים, הכדורגל תמיד היה שואו ובידור עבורו ואף פעם לא חיים ומוות. כל כך הרבה שערים בלתי נשכחים הוא כבש, החל מהגול ההוא נגד טנריפה שכל העולם מפמפם, בעיטות חופשיות מדהימות כמו נגד ברצלונה בקלאסיקו מ-35 מטר. סגנון בעיטה ייחודי שחיקו אותו ב-PES וגם ילדים קטנים שבקייטנת כדורגל שאני עובד בה בחופשים - מכירים אותו היטב.

הוא היה כל כך מהיר, חכם, הצטרף להתקפה ובילה איזה 80% מהזמן בחצי המגרש של היריבה, איפשר לזינדין זידאן להשתלב היטב באגף שמאל כביכול ולוויסנטה דל בוסקה להציג מערך מאוזן בעונת 2001/02. הבעיטות שלו היו מדהימות ואנשים גם שוכחים שהוא היה שחקן הגנה טוב, זה שקשה לעבור - כשהיה שם.

אנחנו נספר את ‘הסיפור’ שלו דווקא בעונתו האחרונה במועדון בה סבל מפציעות. רוברטו קרלוס הציג קלאסיקו פנומנלי ב-2006/07 מול ליאו מסי בגרסה החדשה - פחות התקפה, יותר איזון. לודביק ג’ולי שהיה שחקן מאוד מהיר - קיבל כדור עומק מרונאלדיניו. רוברטו קרלוס גם בגיל 33 השאיר לו אבק במירוץ, עצר את הכדור ולאחר מכן העביר לו בין הרגליים. ‘קאניו’, זה נקרא בספרד, וזכה לתשואות. באותה עונה הוא עשה את הטעות האיומה נגד באיירן מינכן, איבוד כדור שלו אחרי החלקה הביא לספיגת השער המהיר ביותר איי פעם בליגת האלופות. הוא היה שבור ורצה לעזוב, ההחלטה התקבלה בליבו. ואז כמה מחזורים לסיום העונה, עונת הרמונטדות, ריאל התארחה אצל רקאטיבו הואלבה והובילה 0:2. המארחת חזרה משום מקום ואף השיגה כדור חופשי סמוך לסיום. ההגנה הדפה, גונסאלו היגואין דהר. פרננדו גאגו הצטרף וגם האיש והאגדה רוברטו קרלוס שדפק ספרינט לאגף שמאל, קיבל את הכדור ובעט לרשת מכל הלב. ‘מתנת הפרידה’ שלו שהושלמה היטב במחזור הסיום נגד מאיורקה כשריאל ניצחה 1:3 בזכות צמד של חוסה אנטוניו רייס ז"ל וזכתה באליפות מספר 30, אליפות ראשונה מזה שלוש שנים.

הוא רשם 527 משחקים בלבן של ריאל מדריד, בכל עונה עבר את רף ה-42 למעט העונה האחרונה, כבש 69 שערים והוא גם בין המבשלים הגדולים בהיסטוריה שלנו. בין אם הבישול לראול בקלאסיקו ב-2004-05 כשעבר את צ’אבי הרננדס בקלות, ובין אם אחד אחר.

הברזילאי עם החיוך התמידי היה שחקן של משחקים גדולים. בגמר 2001/02 נגד באייר לברקוזן הוא גם שלח את מסירת החוץ הערמומית לראול וגם בישל בלי להסתכל את הוולה של זידאן. “שלחתי את הכדור ורק שחקן מהיר כמו רוברטו קרלוס היה יכול להגיע לזה”, צחק סנטיאגו סולארי. ב-2002 הוא סיים במקום השלישי בקרב על כדור הזהב ונכנע לבן ארצו רונאלדו, כשהיה גם אלוף העולם עם נבחרת ברזיל. בעונת 2002/03 ריאל כמעט ירדה להפסקה ב-1:1 מתסכל נגד אתלטיק בילבאו במחזור הסיום כשהיא בשיאו של מאבק האליפות נגד ריאל סוסיאדד. רוברטו קרלוס כבר בישל את שער היתרון של רונאלדו. ואז ריאל קיבלה כדור חופשי. כפי שעשה לא מעט פעמים בעבר, רוברטו קרלוס לקח שלושה צעדים אחורה, צעדים ענקיים, ובעט פצצה מכל הלב. פרננדו היירו לא רצה אף אחד באיזור. הוא הזיז את זידאן, הזיז את לואיס פיגו וגם הוא עצמו התרחק משם. הוא ידע שהגול יגיע.

בעונת 1999-00 רשם כמעות בלתי נתפסת של 58 משחקים, וכעבור שנה כבש עשרה שערים שהם השיא שלו. לאחר שנפרד מאיתנו הוא הגיע עם פנרבחצ’ה לרבע גמר ליגת האלופות, ושיחק גם בקורינתיאנס ובכסף הרוסי.

רוברטו קרלוס היה אגף שלם. הוא מגן היסטורי של פעם ב-50 שנה, כזה שלא יחזור. אני לא רוצה להיכנס להשוואה מול מרסלו אלא פשוט להגיד תודה על כך שעזר לו להתאקלם במדריד, התעקש מול המועדון שלא ישאילו את המגן הצעיר, ושוב להתרגש מכך ששני האלופים האלה חרשו את הקו ל-25 שנה. אבל אם בכל זאת צריך את הוויכוח הילדותי אז אני הולך עם RC. מי שגרם לי להאמין שכל כדור חופשי יכול להפוך לשער. תמיד חיקיתי בעצמי את סגנון הבעיטה שלו בסטנגה, לרוב זה לא הצליח. בסנטיאגו ברנבאו עדיין מתגעגעים לבומבות שלו בכדור חופשי ואנחנו יכולים לראות אותו במשחק האגדות. כזה הוא. אגדה שהייתה באמת. הוא מסמל את ריאל מדריד שגדלנו עליה - ריאל מדריד ההתקפית, שחושבת רק התקפה. כזו שכל שחקן אצלה היה כוכב, כמעט. הלכתי לחפש את החולצה שלו

ועוד, לא יכולתי להישאר אדיש ליום הולדתו ה-50. על כן, עשרת הרגעים הגדולים שלו בריאל מדריד (בקצרה) לפי סדר כרונולוגי.

רגע ראשון: הופעת הבכורה של המגן במדי ריאל מדריד הייתה איי שם באוגוסט 1996, מחזור הפתיחה של עונת 1996-97 ריאל התארחה בריאזור המנחוס של דפורטיבו לה קורוניה וכמה לא מפתיע – פיגרה 1:0. ואז בדקה ה-78 הברזילאי כבש והשווה ל-1:1 במשחקו הראשון. שער אחד מיני רבים.

רגע שני: אחרי 32 שנה במדבר, ריאל מדריד אלופת אירופה, סוף-סוף. רוברטו קרלוס היה מעורב בשער הניצחון של פדג’ה מיאטוביץ’ כשבעיטה חזקה שלו מצד שמאל נהדפה בשחקן ההגנה והגיעה לחלוץ שהיה מהיר מכולם והערים אל פרוצי. ריאל הגיעה כאנדרדוג מובהק נגד יובנטוס מלאת הכוכבים שעבורה היה זה גמר שלישי ברציפות. אז מה.

רגע שלישי: עונת 1999-00, קלאסיקו בסיבוב השני, ריאל מדריד עם ויסנטה דל בוסקה על הקווים מארחת את ברצלונה. כבר בדקה החמישית ריאל זוכה לכדור חופשי, וכל 80 אלף האוהדים בברנבאו הרגישו שזה יהיה שער על אף המרחק – 35 מטר. הברזילאי בעט פצצה אדירה ולא ספר את אנראו האומלל, ריאל ניצחה 0:3. שער ראשון של המגן במשחק היוקרתי.

רגע רביעי: גמר ליגת האלופות בעונת 2001-02. חודש וחצי לפני שיזכה במונדיאל, רוברטו קרלוס מניף עוד גביע עם האזניים הגדולות במדי ריאל. הוא בישל את השער הראשון של ראול בהוצאת חוץ ערמומית שהפתיעה את ההגנה בדקה התשיעית, ובדקה ה-44 רגע לפני ההפסקה האיץ כמו רץ מרתון כדי להגיע לכדור של סנטיאגו סולארי, להרים בלי להסתכל לזינדין זידאן – והשאר היסטוריה. ריאל זוכה בגביע בעונת המאה!

רגע חמישי: חצי גמר ליגת האלופות, ריאל מדריד מארחת את יובנטוס במשחק הראשון בספרד. ראול הפצוע נעדר, רונאלדו שאינו כשיר מוחלף קצת אחרי המחצית. ריאל צריכה משהו מיוחד כדי להסתדר בלי החלוצים שלה. בדקה ה-73 המגן ארב לכדור שנהדף מההגנה של האיטלקים וכבש בכדור שטוח שלא הותיר לג’יאנלואיג’י בופון שום סיכוי. 1:2 שלא הספיק לריאל בגומלין.

רגע שישי: מחזור הסיום בספרד בעונת 2002-03, ריאל מדריד וריאל סוסיאדד במאבק גדול על האליפות כשהבאסקים איבדו את הפסגה במחזור ה-37. רוברטו קרלוס מבשל את הראשון בכדור רוחב מצוין לבן ארצו רונאלדו ורגע לפני ההפסקה, כשהלחץ בשיאו עם 1:1 – רוברטו קרלוס לוקח כמה צעדים לאחור ומשגר בומבה לרשת בכדור חופשי, 1:2 שיהפוך ל-1:3. אליפות ראשונה לרונאלדו בקריירה ושלישית של רוברטו קרלוס במועדון.

רגע שביעי: מחזור שישי בעונת 2005-06. ריאל מחברת ניצחון ליגה שלישי ברציפות ומביסה 0:4 את מאיורקה רגע לפני הדרבי. המגן הברזילאי כובש צמד נהדר – אחד בוולה מהאוויר מחוץ לרחבה אחרי קרן של דיוויד בקהאם, והשני בכדור חופשי סמוך לרחבה. זה היה הצמד השלישי בלו בריאל.

רגע שמיני: ריאל מנצחת 0:1 את בטיס בחוץ, האגדה משלים 500 משחקים בריאל מדריד. “זה יום ההולדת שלי או מה?”, אמר בחיוך אחרי שהתקבל בתשואות במסעדה. “הרגשתי שיחקתי 800. אני לא רוצה לעזוב את המועדון הזה”, אמר אז בספטמבר 2006.

רגע תשיעי: שער אחרון בלבן, בדיוק בזמן, “מתנת הפרידה” כמו שאמרנו. רוברטו קרלוס רץ כמו פעם, הצטרף להתקפה עם אמונה שלמה שהכדור הגיע אליו – וקבע 2:3 מטורף על רקראטיבו הואלבה בחוץ (מחזור 35) בהתקפה מתפרצת שהחלה עם כדור חופשי של המארחת. ריאל כבר הובילה 0:2 אגב. רוברטו קרלוס חגג בטירוף וכך גם פאביו קאפלו ואחרים.

רגע עשירי ואחרון: מחזור הסיום בעונת 2006-07, ריאל מדריד זוכה באליפות מספר 30 אחרי רמונטדה ו-1:3 על מאיורקה. המגן השמאלי הוותיק פתח בהרכב, השלים 90 דקות ורשם את משחקו האחרון בלבן. זכה באליפות בעונת הבכורה עם פאביו קאפלו ועוזב כאלוף. הברנבאו השתחווה לכבוד המגן האגדי שעלה לחגיגות עם דגל ברזיל, ונפרד גם מדיוויד בקהאם

“הבנזמאניה פורץ את סעודיה”, נכתב יפה ב-AS. החלוץ שעזב את ריאל מדריד ביום שלישי מוצג בשעה זו בקבוצתו החדשה, אל איתיחאד, והתקבל בכבוד גדול כש-65 אלף אוהדים ככל הנראה באו לאצטדיון.

“אני מקווה לתרום את הכדורגל שלי למועדון החדש שלי ובעיקר להיות מסוגל לזכות בתארים. זה מועדון עם הרבה תשוקה. הייתי רוצה להשאיר מורשת מתמשכת, כי אני אוהב כדורגל. תמיד יש לי את התחרותיות הזו לדחוף את הגבולות שלי לקצה ולהגיע אפילו גבוה יותר. לכן אהיה מוכן היטב להראות את הכישרון שלי”.

“אני מוסלמי וזו מדינה מוסלמית. תמיד רציתי לגור שם. כבר הייתי בסעודיה ואני מרגיש טוב שם. הכי חשוב שזו מדינה מוסלמית, אהובה ויפה. כשדיברתי עם המשפחה שלי על המעבר שלי לסעודיה, כולם שמחו מאוד והנה אני כאן, בשבילי זה המקום שבו אני רוצה להיות”.

שמעתי הרבה על הליגה כאן, זו ליגה טובה שבעונה את עצמה לאט לאט ויש הרבה שחקנים טובים… כל שנה המטרה היא לעלות רמה. ראיתי את המונדיאל, סעודיה שיחקה טוב מאוד, משחקים נהדרים, במיוחד מול ארגנטינה. ברור שיש להם שחקנים טובים מאוד".

“כמובן שזה חשוב שגם כריסטיאנו רונאלדו כאן בסעודיה, כי הוא שחן ענק שתרם המון לכדורגל וגם עוזר למדינה. הוא עוזר לליגה להעלות את רמת המשחק שלה. חשוב להראות שלכדורגל הסעודי יכולה להיות השפעה גלובלית”.

“זה אחד המועדונים הטובים בסעודיה. זה מועדון שמעורר הרבה תשוקה באוהדים שלו ויש לו הרבה תארים. הייתי רוצה מאוד להמשיך ולהעלות את הרמה של המועדון. האצטדיון יוצא דופן וכפי שאמרתי ואחזור על זה, יש שם זה הרבה תשוקה: קבוצה טובה תמיד צריכה אוהדים האוהדים חשובים מאוד, ועם התשוקה הזו הם נותנים לנו את המוטיבציה להיות הכי טובים על המגרש”

אנדריק שוב נכנס כמחליף ושוב הבקיע והפעם נגד סאו פאולו בליגה הברזילאית:

יופי של סיומת ויופי של כוח פריצה יש לילד. מדובר על שער ליגה שלישי ב-8 משחקים בהם שותף העונה, בתוספת שער ראשון בליברטדורס לפני 4 ימים.

הוא מספיק לעשות את זה בפירורי דקות שהוא משחק… יש לו פוטנציאל אבל הוא מיובש הרבה ולפי דיווחים הוא לא מקבל מספיק קרדיט מהמאמן כי הוא זורק באימונים ולא משקיע. פוטנציאל גדול, אבל נקווה שלא ניפול עם המנטליות הברזילאית הטיפוסית…

הוא נראה כמו וניסיוס ג’וניור ג’וניור, אותה אקספלוסיביות ואותו פרצוף תחת שמאמין שהוא כבר הכי טוב בעולם עוד לפני שהוכיח כלום, רק עם סיומת שנראית הרבה יותר טובה.