דיון המושאלים ואקס המדרידיסטאס :: אנדריק מככב בברזיל

אנדריק ואמבפה ישחקו את המשחק הבא שלהם ברמת הקבוצות בריאל מדריד, אז הפעם אני לא מקפיץ את התרד הזה בגללם. הפעם אני מקפיץ את התרד הזה בגלל שחקן אחר, מרקו אסנסיו. אני לא יודע מה הוא חושב היום, אבל כל כך מגיע לו על זה שדחה אותנו שהוא פספס את הזכייה הזאת. במקום להיות זנב לאריות במקרה הרע הוא בחר להיות זנב לשוערים במקרה הטוב.

מבחינה אישית, אני לקחתי את העזיבה שלו בצורה מאוד קשה. אחרי כל השנים שהקבוצה האמינה בו ולא העיפה אותו אחרי הפציעה הוא החזיר לנו בלסחוט את החוזה ולעבור בחינם, וזה לא שכמו פסז במקרה אמבפה לא נתנו לו לעבור.
אהבתי את השחקן הזה, אבל הוא התנהג בצורה שלא במקום. אנחנו התקדמנו הלאה, ברהים לא רק שנכנס לנעליו אלא גם התעלה עליו. אני חושב שמהבחינה הזאת אנחנו אלה שהרווחנו. וואלה מגיע לו שהוא הלך לכלוב הזהב הזה, שעכשיו אחרי עזיבת אמבפה המועדון יאבד הרבה מההייפ סביבו. די מריה 2, רק שהוא ממש לא מוכשר כמו די מריה ופסז הנוכחית פשוט פחות טובה ומעניינת מאותה פסז שדי מריה שיחק בה.

כמה שזה נכון לגבי אסנסיו, לא עקבתי אחריו יותר מידי והוא ממילא לא שיחק הרבה השנה, בטח שלא במשחקים חשובים.
אצלינו הוא היה יכול להיות במעמד של מחליף חשוב, ולפתוח מידי פעם, והוא הוכיח בשנתיים האחרונות אצלינו שהוא יכול גם לשנות משחקים מהספסל עם רגל שמאל האימתנית.
מצד שני הוא האמין בעצמו, שמגיע לו תפקיד מרכזי יותרוהוא ניסה לרכב על זה. לכן נותר מבחינתנו טעם מר, אבל אסנסיו לא עשה דווקא ולא פגע בקבוצה.
עם זאת נראה שבהחלט יש קארמה לא טובה לאלו שעוזבים את הקבוצהכדי לזכות בחוזה משופר כלכלית

שווה קריאה. צ’אבי אלונסו הצטרף גם הוא למסורת וכתב לעצמו מכתב ב-‘The Players Tribune’ . כמובן שהקריירה שלו גם כשחקן סופר-מרתקת אבל הוא בחר להתמקד בתקופה שלו בבאייר לברקוזן ומדבר על רגע השפל ב-2022/23 והבקשה מהשחקנים שלו.

"יש רגע שבו כל מאמן צעיר עומד חסר אונים, מסתכל סביב האיצטדיון ותוהה ‘מה אני עושה?’ איך הגעתי לכאן? מבחינתי, הרגע הזה היה המשחק השלישי שלי כאן בבאייר לברקוזן, כשאיינטרכט פרנקפורט מחצה אותנו ב-5:1. “הפסדנו 3:0 מול פורטו במשחק הקודם וחשבתי ‘היי, אנחנו יכולים רק להשתפר’… אבל ברגע שהמשחק התחיל, כל הרעיונות שלי יצאו מהחלון, הלכו לפח. כל המחקר שלי, מחברות הטקטיקה שלי, הכל, שעות הווידאו שצפיתי בו… התוצאה אף פעם לא משקרת 5-1”.

“יש תמונה מאוד פשוטה שעולה לי בראש כשאני חושב על המשמעות של כדורגל עבורי. אני זוכר שהתאספתי סביב השולחן בלילה כשהייתי צעיר. לאבי תמיד היו פרוסים על השולחן המחברות והעפרונות שלו. שרבטתי את הטקטיקה וההרכבים שלהם בזמן שאמא שלי הכינה ארוחת ערב. בכנות, אני זוכר את אבי יותר כמאמן מאשר כשחקן. תפקידו היה לדאוג תמיד לגבי המשחק הבא או האימון הבא. וזה היה לפני עידן האינטרנט, המחשבים הניידים והסטטיסטיקה המתקדמת. אז הוא היה עוקב אחר כל הרעיונות שלו עם העיפרון שלו בזמן שאמא שלי ניסתה להוציא את הצלחות והמזלגות. ‘פריקו, בבקשה’… נלחמתי בקרב אבוד! לאחר זמן מה, הוא פשוט קיבל את זה. באמת לא הייתה לה ברירה (לאמא שלו)”.

“אני ואחי נהגנו לתרגל את הראיונות שלנו אחרי המשחק. זה היה בשנות ה-90 המוקדמות, אז היה לנו אחד ממכשירי הווידאו הישנים האלה. אחד מאיתנו היה מצלם ושואל את השאלות ואז הוא היה פשוט עונה עם מיקרופון דמיוני - אגרוף”. הוא נותן דוגמא:

“טוב, היום היה משחק קשה. אבל עבדנו קשה מאוד באימונים כל השבוע. המאמן הכין אותנו”.
-“צ’אבי, איש המשחק היום… איך אתה מרגיש?”
“טוב, קודם כל אני צריך להודות לחבריי לקבוצה…”

"היה לי מזל שיש לי חבר בשכונה שלנו שגם הוא התלהב מכדורגל. קראו לו מיקל (ארטטה - מאמן ארסנל). כל יום היינו יורדים לחוף לשחק טניס, לגלוש וכמובן לשחק כדורגל. הילד הזה היה אולי אפילו מטורף ממני בקשר לכדורגל. הוא היה קצת יותר צעיר מהחברים שלי, אולי רק כמה חודשים, אבל הייתה לו אהבה למשחק. אהבה למשחק שאי אפשר ללמד. אתה נולד איתה, אני חושב שזה קשר אותנו מאוד עד היום.
"לפני כמה חודשים קיבלתי טלפון מחברי הוותיק מיקל. וכמו תמיד, דיברנו על כדורגל… הוא אמר: “השבוע יש לנו את באיירן מינכן בליגת האלופות, מה אתה חושב?” ואמרתי. : “יש לנו ווסטהאם, מה אתה חושב? אם הם היו אומרים לנו אז שנאמן את ארסנל ולברקוזן בעוד 30 שנה, אני חושב שהיינו מאוד שמחים ומאוד מופתעים…”.

"למען האמת, כשלפני שנה וחצי קיבלתי את הטלפון מסימון רולפס ששאל אותי אם אני מעוניין להגיע לכאן, לא היה לי מושג על המילה ‘נברקוזן’. הייתי נאיבי, במובן הטוב. מעולם לא הייתי מאמן בליגה הראשונה. אימנתי שחקנים צעירים בקבוצה השנייה של ריאל סוסיאדד, בעיר הולדתי, לגמרי מחוץ לאור הזרקורים. כל מה שידעתי על באייר לברקוזן היה מימי המשחק שלי, וידעתי שיש להם אצטדיון נהדר ותמיד שיחקתי באירופה ואז, כמובן, הסתכלתי על הקבוצה ואמרתי, "וואו. בסדר. “יש כאן משהו מעניין”.

“אני חושב שהעונה תמיד מתחילה מוקדם יותר. מבחינתנו, הכל חוזר לעונת 22/23. כשנלחמנו מול אתלטיקו מדריד במשחק השני בליגה האירופית, הרגשתי כאילו הייתה לנו קבוצה מיוחדת. היה מבט בעיניים של השחקנים: הם האמינו בי. אז אתה יודע שאתה יכול להסתכל לשחקנים שלך בעיניים בשתיים או שלוש הדקות הראשונות. כבר אחרי פתיחת המשחק ואתה יודע אם זה הולך להיות יום טוב או יום מאתגר. בסוף אותה עונה ביקשתי מרבים מהשחקנים שלנו שהיו להם הצעות ממועדונים אחרים להישאר. אמרתי להם: ‘בבקשה תסמכו עליי. אם תחזרו לכאן לאימונים (תישארו) - תהיה לנו עונה מצוינת’. את חלקם הייתי צריך לשכנע יותר קשה מאחרים, כי זה היה סיכון, בואו נהיה כנים. אבל בסוף כולם סמכו עליי והתוצאות נראות לעין. העונה, כבר מהמשחק הראשון מול לייפציג ידעתי שיש לנו הזדמנות להתחרות על גביעים”.

אני לא ממש מבין את השמחה לאיד כלפי מרקו אסנסיו או מה שזה לא יהיה (אגב, הוא ואשתו נפרדו אחרי פחות משנה כזוג נשוי). אני חושב שלעתים קרלו אנצ’לוטי היה קצת לא פייר איתו, הוא רצה לשנות אווירה אחרי שבע שנים במועדון, לא שנה או שנתיים, אולי גם לשחק במועדון אחר וגם הכסף זה בסדר. כמעט כל מה שעשה מאז עונת 2017/18 לא באמת היה שווה יותר מדי, הוא לא ממש עמד בציפיות וכבר המשפט ההוא שאמר היה מחשיד. הוא איבד מהמהירות ומהזריזות שלו וקצת חלש פיזית. שחקן שאהבתי, לאט לאט ההתלהבות דעכה. אנחל די מאריה2 זה אחלה והעיקר שהרווחנו את ברהים דיאס שצעיר ממנו ורק התחיל, מאוד מסקרן מה יהיה איתו.

לא יודע באיזה הקשר כתבת את זה אבל אני ממש שמח לאידו. החרא הקטן הזה אחרי כל הפציעות שעבר, האמון וההשקעה מצד המועדון בו, בוחר לסחוט את החוזה בשביל להרוויח עוד כמה שקלים. זה לא שריאל לא נתנה לו ללכת ולכן לא הייתה לו ברירה, אלא גרידיות נטו תוך כדי כפיות טובה למועדון שנתן לו במה והשקיע בו כל כך הרבה. אז כן, ממש כיף לי לראות ששחקן שעזב בצורה כזאת, וממש זלזל במועדון, עכשיו נרקב בקצה הספסל של פסז.

מבחינה מקצועית אצלנו הוא כבר נשכח, ותודה לברהים, עכשיו שהוא יתחיל לספור כמה תארים הוא מפספס. עם הצניחה בפופולאריות של פסז אחדי עזיבת אמבפה, תוך שנתיים אנשים בכלל ישכחו שהיה שחקן כזה פעם. ו-וואלה מגיע לו.

שוב אני אומר, לא שותף לדעתך, ויכול להיות שגם אצלנו הוא היה נשכח, ראה ערך איסקו כשהיה כשיר ולא שיחק וכדומה. אני מסתכל על זה אחרת, ברור שהמועדון עמד לצידו איי שם ב-2019 אבל אז עוד חשבו שייצא ממנו משהו, ויניסיוס ג’וניור רק בעונה השנייה שלו בקבוצה, רודריגו רק הצטרף וכן הלאה. אף אחד לא היה שם בשביל מרקו אסנסיו בשל העיניים היפות שלו. סרחיו ראמוס נתן לנו הרבה וזרק עלינו זין בעונה האחרונה הרבה יותר גדול. בשורה התחתונה ב-2022/23 קרלו אנצ’לוטי היה יכול לתת לו לשחק קצת יותר והעדיף את פדה ואלוורדה בכנף. בכל מקרה אני אדם סלחן כנראה.

גם אחרי שהוא חזר ואיבד מרבית מהיכולת שלו המועדון עדיין היה לצידו ואף אחד לא חיפש להעיף אותו. אז נכון, הוא לא היה שחקן הרכב כי היה ברור לכולם שהוא לא יכול להיות שחקן הרכב, בטח אחרי אותו משחק מול פסז ב2022 שהוא נתן משחק מביך, לא בגלל היכולת שלא עם הכדור אלא בגלל שהוא לא יכל לעמוד בקצב של המשחק. זו הסיבה לסחוט את החוזה? לא מתאים לך המעמד שלך, תעזוב. אל תעשה פרצופים ותלך לתקשורת ותגיד שאתה מתכוון לסחוט את החוזה.

אבל בסדר שאתה סולח לו, אני כנראה קצת יותר קפדן. עדיין אחרי איך שהוא התנהג בכזאת שחצנות כאילו הוא מינימום בייל בשיאו ואנחנו אלה שמונעים ממנו להתפתח, אז אני מאוד שמח לראות שגם בפסז הוא נשאר במעמד זהה ואפילו נחות יותר. הוא יכל להבין את המגבלות שלו ולהגיד תודה על זה שהוא במועדון הגדול בעולם ועדיין משחק הרבה, אבל הוא לא הבין. עכשיו שישלם את המחיר.

אתה קצת מגזים חנן והוא היה אחד מהמשתכרים היחסית בינוניים-נמוכים בסגל, אני לא חושב שהוא רודף בצע, אתה חותר לשם מבלי להגיד מפורשות - זה לא מקרה עוסמאן דמבלה בברצלונה. עזוב קצב משחק, גם במשחקי ליגה פשוטים ב-2022/23 הוא לא ממש היה שחקן הרכב. גם כשהיה במומנטום טוב הוא לא קיבל המשכיות. הוא שיחק בריאל מדריד שבע שנים, זה הרבה זמן. ואם לא עמד בקצב המשחק והלך לליגה קלה יותר - מה הבעיה?

אני לא חותר לשם כי מעולם כסף לא היה הסיפור. הוא רצה לקבל יותר דקות משחק ולהיות שחקן משמעותי יותר. עם זה דווקא אין לי בעיה. אני דיי שקוף לאן אני חותר. בקיץ 22 הוא אמר בפה מלא שהוא לא מרוצה מהמעמד והדקות שלו וכששאלו אותו אז מה אתה מתכוון לעשות, להאריך את את החוזה או לעזוב, הוא אמר בפשטות שיש גם אופציה שלישית - לגמור את החוזה. אני לא חושב שזה הגיע לריאל מדריד אחרי כל השנים והתמיכה בו. צריך לזכור שרק בעונה האחרונה, אחרי שהוא כבר החליט לעזוב, הוא באמת הציב מספרים טובים. לפני כן הוא היה נראה חושך והמועדון המשיך להשקיע בו. אז גם אם הוא יצא “בסדר”, ולדעתי לא, עדיין אני שמח לראות שהוא לא התקדם. ועוד למי הוא עזב בחינם, לפאקינג פסז שהיא הנמסיס שלנו בשנים האחרונות. מצטער אבל אין לי סימפטיה אליו עכשיו. הוא עשה את הבחירות שלו, ואני לא יודע אם הוא מתחרט עליהן או לא, אבל היו לו את כל האפשרויות לבחור מהן והוא בחר את מה שבחר. עכשיו שיהנה.

ואגב, אין מה להרגיש יותר מדיי רע בשבילו, הבנאדם חי מעולה והגיע לטופ של הטופ. בטח רואה את היורו עכשיו על טלוויזיה 80 אינץ’ בלי אף שדרן ישראלי, חיים.

שמע הוא נעדר מ-15 משחקים בשל פציעה אשתקד, לא היה משחק בכולם אבל נניח במחציתם? ההבדל בין פריז סן ז’רמן לריאל מדריד הוא של פחות מ-600 דקות, לדעתי הלך בשביל הכסף, שינוי אווירה, במקום חדש לוקחים אותך פחות כמובן מאליו. היו כבר אז שמועות על עוסמאן דמבלה והיה ברור שפ.ס.ז’ תביא כל שחקן התקפה סביר שאפשר. גם לי אין סימפטיה אליו כרגע. חבל לי בלי קשר שאין לנו יותר שחקנים ספרדיים בקבוצה, וחסוס ואייחו ואלבארו אודריוסולה שהיו לא ספרתי אותם. בדגש על שחקני התקפה. אבל אין שחקנים ספרדיים טובים.

מה זה אומר שהמועדון האמין והשקיע בו?
איך זה בא לידי ביטוי באופן שונה מכל שחקן בכל מועדון אחר?

בדקתי שוב:
-מרקו אסנסיו חתם בריאל מדריד ב-2014 לשש שנים, הושאל כצפוי לאספניול.
-הצטרף אלינו בקיץ 2016 ועשה עונת בכורה מעולה כשחקן מחליף.
-בספטמבר 2017 שזה הזון עם הגולאסוס בסופרקופה נגד ברצלונה במועדון רכבו על הגל - הוא האריך את חוזהו עד 2023.

כמובן שבשלב מסוים יכול להיות שחשבו “וואלה נתקענו איתו”. תחשוב גם שקיץ 2020, אחרי שחזר כבר מהפציעה - זה קיץ קורונה ובמועדון לא רצו להשקיע כספים בלי קשר. זה לא שליטפנו אותו. הוא היה שחקן סביר ולא הייתה סיבה לחתוך אותו. ויניסיוס לא היה טוב ב-2020/21, רודריגו נפצע לשלושה חודשים, לעתים שיחקנו אפילו עם לוקאס ואסקס בקישור.

היו יכולים בקלות להראות לו את הדלת החוצה ומעולם לא עשו את זה. גם כשלא הייתה שום סיבה שהוא יקבל דקות והיה חושך מצריים עדיין הוא קיבל דקות בניגוד לשחקנים אחרים שלא קיבלו דקות. יוביץ’ למשל. בכל מקרה לו הייתה לו שום סיבה לסחוט את החוזה, בכל שלב הוא יכל לבקש לעזוב והיו נותנים לו בלי לעשות אף בעיה כמו שלא עשו בעיה לאף שחקן אחר.

זה משפט כל כך גנרי שכל שחקן עם חוזה אומר אוטומטית. כל שחקן יציין את העובדה שיש לו חוזה בתוקף, לא משנה מה המעמד שלו. זה אלף בית בראיונות.

וכנראה שלשחקן כזה, בעייתי מבחינה פיזית, לא היו מחזרות, ולריאל מדריד לא היתה סיבה לחסל את החוזה כמו שהיה עם אדן הזאר, סתם הוצאה מיותרת על פיצויים. אז לא היה אכפת לריאל מדריד לכבד את החוזה ולהנות ממנו עד שיסתיים, ולא להציע לו חוזה חדש.

ואני אגיד משהו מאוד פופולרי…אצל רב השחקנים לכסף יש משמעות לפני כל שיקול. גם כשנדמה לנו ששחקן בוחר במועדון שלנו כי הוא מועדון מפואר, יש פה שיקולים של תדמית ותועלת.

הפציעה של אסנסיו די גמרה לו סופית את הקריירה ברמות הגבוהות. פשוט מזל שהיתה פריס כדי להחתים עוד שחקן שריאל מדריד לא היתה מחתימה בחיים. הוא נהנה מהחוזה הגבוה שלו בריאל עד הסוף, שהוא לא היה משיג באף קבוצה, כשאף קבוצה לא היתה משלמת על העברה שלו.

מה גם שאין שחקן שיוותר סתם ככה על כסף שהקבוצה חייבת לו. ציפיה לא ריאלית.

איפה ראית שאמרתי דבר כזה? אם הוא היה עוזב הוא היה מקבל כסף ממועדון אחר. ושוב, השכר לא היה הבעיה ובריאל מדריד גם לא דרשו ממנו לקצץ בשכר. הציעו לו חוזה חדש והוא סירב. מתנצל אבל אין שום קשר לעניין השכר, הוא אמר את זה בעצמו.

בסופו של דבר הוא חתם על חוזה בדיוק באותו סדר גודל בפריז. הוא היה יכול לקבל בדיוק את אותו הסכום בריאל מדריד. שכחו מכסף, זה לא הסיפור כאן.

הוא היה מקצוען, והיה מאמן שחשב שהוא יכול לתרום להרכב. מה זה לא הייתה סיבה שישחק? ריאל מדריד זה לא מועדון תמחוי. הוא שיחק כי חשבו שיש לו מה להציע.

יוביץ׳ שחקן לא מקצוען שלא היה מוערך על ידי הסביבה, לא ממש רואה קשר.

לא אמרת את זה בפירוש, אבל שחקן שמסיים חוזה זה שחקן שלא עלה לו ולמועדון לשנות את המצב. המועדון לא ישחרר אותו והוא לא מצא קבוצה שתשלם לו את השכר הזה ומסוגלת גם לשלם לריאל, אז הוא נשאר לקבל את הכסף שמגיע לו על פי החוזה שנחתם.

היה לו חוזה טוב בריאל, לא כל מועדון היה משלם את מה שריאל שילמה. כנראה שהחוזה שקיבל בפריס גבוה יותר ממה שהוצע לו בריאל מדריד.

הוא אומר מה ששחקני כדורגל אומרים, או יותר נכון מה שהסוכן אומר לו להגיד. הכל אוטומטי ופוליטיקלי קורקט. אבל כשיודעים מה מצב החוזה וההצעות זה יותר משקף מאשר מה הוא יגיד.

אני לא יודע אם הוא מקבל מה שהציעו לו בריאל. לא פוסל שההצעה שקיבל מריאל הראתה לו את הדרך החוצה. ולואיס אנריקה רצה אותו אז הוא קיבל חוזה (לא מפתיע אותי שהוא האמין באסנסיו שאחרי השיא).

מבחינת היכולת בין הפציעה ועד 22 הוא לא היה טוב, אין בזה ספק, ובכל זאת נתנו לו לשחק. אתה טוען שנתנו לו לשחק כי חשבו שיש לו מה לתרום, אבל אני טוען שזה היה ברור לכל שאין לו כבר ברכיים לחזור להיות אותו שחקן שהוא היה, ולמרות זאת לא מיהרו למצוא לו מחליף והשאירו אותו ברוטציה.

קטונתי מללמד אותך משהו בנושא הזה, אבל בימינו כבר אין ניחושים, יש לך כתבים שאתה יודע שמה שהם מדווחים זה נכון, יש אפשרות לעשות הצלבות בין הידיעות. ממה שפורסם לפי קורטחנה, חפד ואפילו אראנצ’ה אאלט, הסיפור מעולם לא היה סביב הכסף אלא על כך שאסנסיו רצה הרכב, בריאל לא הסכימו, והסכימו להשאיר אותו כשחקן רוטציה בלבד. לאסנסיו זה לא התאים ולכן הוא בחר לעזוב.

אני מצטרף לדור- בסוף גם אם אסנסיו מקבל בפריז שכר דומה לבמדריד (או חלילה, פחות ממנו), קריירה של שחקן כדורגל היא קצרה, הוא עבר לקבוצה עם תחרות קלה יותר על ההרכב, בליגה חלשה יותר שהוא יכול לבלוט בה לטובה ובעיר אטרקטיבית.

לגיטימי מאוד אחרי 7 שנים באותה עיר ואחרי חיים שלמים בספרד לנסות לשנות אווירה, בטח ובטח כשהמועדון הבהיר לו שהוא לכל היותר שחקן רוטציה. גם אם היה נשאר לעונת 23-24 וגם בלי הפריצה של בראהים, אחרי ההצטרפויות של גולר, אמבפה ואנדריק אין לו מקום אצלנו גם בקצה הספסל.

ד"א לא הייתה לו עונה כזו גרועה- הוא היה מערב ב10 שערים בכל המסגרות, זה ± מה שהיה נותן אצלנו בכל עונה מלבד האחרונה.

מקרים דומים לאסנסיו יש למכביר, לא רק בכדורגל אלא לבטח בכל ענף ספורט קבוצתי שבו יש שכר מקצועני של אלפיון עליון. בסך הכל רצה למצות את מה שמגיע לו משפטית, לא יצא נגד הקבוצה, ותפקד כספורטאי. הסוכן תמיד דואג שהם יאמרו את המשפט הנכון כדי שלא ידבק בהם רבב (טפלון). אפשר לזהות על ידי האמירה הגנרית: “מעדיף להישאר ולהילחם על מקומי בהרכב, בטוח שאצליח כאן”.
אני מניח שהזכרון מאותה אמירה אומללה שלא הוא צריך להוציא את העגלה מהבוץ אלא הותיקים והמנהיגים (או משהו דומה) גרם לחלק מהאוהדים לאבד את האהדה והחיבור אליו.
בשורה התחתונה - שיהיה לו לבריאות. הוא מעולם לא היה שחקן מכריע ולמיטב זכרוני גם כל הגולים שהבקיע במשחקי בכורה כמעט בכל תחרות/גביע לא היו גולים שהביאו גביע אלא הגיעו תוך הובלה של ריאל, ולכן מבחינתי עשה את שלו ולא מעבר.