דיון המושאלים ואקס המדרידיסטאס :: אנדריק מככב בברזיל

האקס אנחל די מאריה (נראה ממש צעיר עדיין) עומד בפני הריקוד האחרון שלו בנבחרת ארגנטינה במשחק גמר הקופה אמריקה נגד קולומביה. אולי לא ליאו מסי אבל בהחלט גאוות המדינה, האיש שהגשים חלום וזכה כבר במונדיאל ובקופה אמריקה. בריאיון סופר-מרתק הוא סיכם את הקריירה שלו עבור “לאקיפ”.

פרידה מנבחרת ארגנטינה: “ההחלטה שלי התקבלה. בעבר היו שרצו שאעזוב לפני ועכשיו הם רוצים שאמשיך. אחרי כל מה שהצלחתי להשיג עם הנבחרת, היום יש לי שקט נפשי להיפרד. למרות שמצד שני זה כואב לי כי הנבחרת היא המקום שבו אני מרגיש הכי מאושר. כשאתה לובש את חולצת הנבחרת אתה חושב רק על הגנה על המדינה שלך. נתתי הכל למען ארגנטינה במשך 15 שנים ולצעירים רבים מגיעה ההזדמנות ללבוש את החולצה הזו. הגיע הזמן לקחת את הצעד הזה הצידה. אוכל להתחיל להבין שיש חיים מחוץ לכדורגל”.

לשחק עם ליאו מסי וכריסטיאנו רונאלדו: “כל הזמן הם חושבים רק על ניצחון. אבל, בסופו של דבר, הטוב ביותר הוא זה עם הכי הרבה כדורי הזהב, ולמסי יש שמונה. מבחינתי, אם כן, יש מרחק מסוים בינו לבין כריסטיאנו. אחרי שנים ארוכות שהיו חלק מהאליטה, ממשיכים לדבר עליהם בכל העולם, למרות שהם נמצאים כעת בארצות הברית ובסעודיה. התחרות ביניהם אפשרה ללה ליגה לצמוח וגרמה לכולם לאהוב כדורגל. עם מסי, האמריקאים מתחילים לגלות מחדש את הכדורגל”.

שחקן מוביל במועדוני העל באירופה: “יש לי את הסיפוק להגיד לעצמי ששיחקתי בכל המועדונים. כשהגעתי לבנפיקה היו שחקנים נהדרים ובסופו של דבר מצאתי את המקום שלי. כשהגעתי לריאל מדריד היו כוכבים מדהימים ובסופו של דבר שיחקתי, גם כשקארים בנזמה, גארת’ בייל, כריסטיאנו רונאלדו היו שם… מצאתי מקום באמצע לצד לוקה מודריץ’ וצ’אבי אלונסו. אותו דבר כשהלכתי למנצ’סטר יונייטד או לפ.ס.ז’ עם מסי , אמבפה וניימאר . עשיתי את העבודה שלי הכי טוב שיכולתי וזה מה שנשאר. תמיד שיחקתי עם שחקנים שהם יותר חשובים ממני. עם העבודה והמאמץ שלי, על ידי התעקשות ולעולם לא התייאשתי, תמיד הצלחתי למצוא מקום באחת עשרה”.

פרסים אישיים: “אני עובד צללים, זו תמיד הייתה הדרך שלי להיות. אף פעם לא אהבתי מצלמות, אור הזרקורים, שום דבר מזה לא מעניין אותי. כל מה שהשגתי בקריירה שלי הוא בזכות העבודה הקשה. להיות גבוה או נמוך יותר בדירוג השחקנים הטובים ביותר לכדור הזהב זו החלטה של ​​העם או העיתונות. אצלי זה לא משנה כלום”.

מונדיאל 2018: “אם היינו עוברים את צרפת זה היה נס כי לא עשינו את הדברים טוב. לא היה לנו מונדיאל טוב. ידענו שיהיה קשה לשחק מול צרפת בתנאים האלה, עם השחקנים המוכשרים שיש להם בשורותיהם. לבסוף קרה מה שהיה צריך לקרות לפני: הפסדנו וחוסלנו”.

גמר מונדיאל 2022: “בפנדל הסתננתי לרחבה ועוסמאן דמבלה תפס אותי. הייתי עושה את אותו הדבר. הוא נוגע לי קצת ברגל ואני נופל. כולם יודעים שעם VAR כל מגע ברחבה, במהירות, יוטיל סנקציות. ואז יש את השער הזה שיישאר חרוט בזיכרון שלנו כי זו פעולה פנטסטית. פשוט דחפתי את הכדור עמוק. חוליאן אלבארס , מאק מקליסטר ומסי בנו את הפעולה הזו עם נגיעת כדור. כשראיתי את הוגו לוריס יוצא חשבתי על מה שאמר לי מאמן השוערים (הייתה לו נטייה ליפול מהר לקרקע). יצאתי בזמן והייתי רוצה להמשיך כי כשאתה על הספסל, זה גיהנום. סבלתי מאוד”.

על קיליאן אמבפה: “יש לו מהירות יוצאת דופן שיכולה לעשות את ההבדל בכל רגע. גם כשהמשחק נראה צמוד, הוא רואה פער ומתחיל לרוץ. אם ניתן לו כדור טוב הוא יכריע את המשחק. מבחינתי זה ברור שהוא יזכה בסופו של דבר בכדור הזהב”.

על בנזמה: “הוא שחקן שיש לו איכות ייחודית בעולם: יש לך רושם שאתה לא רואה אותו ופתאום, בלי אזהרה מוקדמת, הוא חוטף את הכדור, מחסל שניים או שלושה שחקנים ונותן לך אסיסט או מבקיע גול . הוא היה ראוי לזכות בכדור הזהב ב-2022”.

לומד מהמאמנים מוריניו, אנצ’לוטי ומראדונה: “חלק משאירים אותך עם הוראה טקטית, בעוד שאחרים, כמו מראדונה, ישחקו יותר עם המוטיבציה שלך. אהבתי לעבוד עם מוריניו בריאל מדריד אחרי הטרבל שלו באינטר ב-2010 . עד שאנצ’לוטי הגיע מעולם לא שיחקתי במרכז שדה במערך של שלושה שחקנים והוא המציא לי עמדה בקבוצה שלו, למרות שהיו שחקנים מצוינים בהרכב. בסופו של דבר זכיתי בליגת האלופות בעונה מצוינת ברמה האישית והקולקטיבית. אני בן 36 ואני עדיין לומד ומנסה להשתפר כל יום”.

הגעה לפריז ב-2015: “זה היה כמו לידה מחדש כי זו הייתה שנה מסובכת במנצ’סטר יונייטד, היו הרבה אירועים לא טובים וכדורגל לא טוב. הייתי בספירלה שלילית ופריס שינתה את חיי. התחלתי להרגיש שאני שוב בריאל מדריד. תמיד אומרים שבפריז, אם אתה לא מדבר צרפתית, הצרפתים לא אוהבים אותך. לא הרגשתי ככה בכלל”.

הוא מרחיב: “מה שהייתי צריך באותו רגע היה מקום חדש להתחיל בו מאפס. פ.ס.ז’ הייתה בשלב צמיחה, עם שחקנים יוצאי דופן, ומהיום הראשון הרגשתי בנוח. זה המקום שבו ביליתי הכי הרבה בקריירה שלי, אם כי שבע השנים האלה עברו מהר מאוד. לפעמים קשה להישאר באותו מועדון כל כך הרבה זמן. הגיעו שחקנים לקבוצה, אחרים עזבו ואני הצלחתי להישאר. ב-2022 הייתי רוצה להישאר שנה נוספת, אבל המועדון החליט אחרת. הם רצו שאעזוב, כנראה כי הם רצו להביא שחקנים אחרים. הבנתי את זה, למרות שזה לא היה קל אחרי כל כך הרבה שנים שם. העונה שלאחר מכן לא הייתה קלה עבור פ.ס.ז’ ועם הזמן הודיתי שעזבתי בזמן הנכון”.

העונה הטובה ביותר בפ.ס.ז’: “אם אני צריך לבחור אחת, לורן בלאן פיתח איתנו סגנון משחק אטרקטיבי. זו העונה (2015-16) בה היה לי הכי כיף לשחק כדורגל בפריז. אי אפשר היה לקחת את הכדור מתיאגו מוטה ומרקו וראטי באמצע, כשבלז מאטוידי כל הזמן עולה ויורד. שיחקנו כדורגל מרהיב עם זלאטן איברהימוביץ’, קבאני, לאבצי ופסטורה מלפנים”.

גמר ליגת האלופות מול באיירן מינכן בו הפסיד: “יצרנו הרבה הזדמנויות, אבל על הטעות הקטנה ביותר אתה משלם במזומן. אתה לא יכול להירגע לשנייה אחת, כי מולך יש שחקנים שמסוגלים לשנות את המשחק במחווה אחת. היינו ראויים לנצח את הגמר הזה ב-2020”.

הקשר עם האוהדים בפ.ס.ז’: “הבנתי את זה ביום הפרידה שלי. לעולם לא אשכח מה האוהדים עשו בשבילי. הם נתנו לי תמונה גדולה שבה אני חוגג שער עם החולצה של פ.ס.ז’. האוהדים לקחו אותי ליציע שלהם וביקשו ממני לחתום. הרגשתי מאוד גאה והתרגשתי מכל גילויי החיבה וההכרה האלה. הקהל נתן לי את האהבה מהיום הראשון”.

https://x.com/FabrizioRomano/status/1821567246046544128?t=umQ32otnwoiXVPTBDGqosA&s=19

אגדה

האגדה פפה פירסם את הסרטון המסתורי הזה על רקע שחור עם הגביעים בהם זכה וכתב: “תודה”. הגולשים וגם אנחנו חששנו שהבלם בן ה-41 שסיים את חוזהו בפורטו - פורש…ואכן בסטורי יש לינק לסרטון המלא של למעלה מחצי שעה. אחד הבלמים הגדולים בדור הנוכחי, הבלם הפורטוגלי הגדול איי פעם ואגדת ריאל מדריד ששיחק עשור בלבן - תודה על הכל

עוד על פפה - בהמשך

הבלם הטוב ביותר שראיתי. נפרדנו ממנו מוקדם מדיי. אגדה אמיתית.

פרידה מפפה הלוחם| מרכז ההגנה של ריאל מדריד בעונה הבאה יכלול את אנטוניו רודיגר ואדר מיליטאו – לא רע בכלל - שיש ביניהם לא מעט קווי דימיון בסגנון, בעמידה. תחברו את שניהם ביחד ותקבלו את פפה (ואין כוונתי לזלזל בהם). בזמנו רודיגר כבר סיפר על הערצתו העזה לפורטוגלי, ואת מיליטאו, שהגיע גם הוא מפורטו – פפה עוד הספיק “לחנוך”.

בעולם כדורגל שאוהב וחיי מדירוגים כמעט בכל שבוע ובכל דף בפייסבוק, חלק לא מבוטל מאוהדי ריאל מדריד אמרו בין רגע שפפה היה בלם טוב יותר למשל מסרחיו ראמוס [חלק יראו באמירה זו כחציית קו אדום], וזה אומר הכל. פפה הודיע רק לאחרונה על פרישה, בגיל 41, כחצי שנה מאוחר יותר מהגיל בו תלה את הנעליים פאולו מאלדיני, האגדי, לדעת רבים שחקן ההגנה הגדול בהיסטוריה. אז פפה הוא 180 מעלות ממאלדיני, הסמל של אומנות ההגנה, מזוהה עם מועדון אחד, אבל כמה בלמים אחרים מאפילים על פפה ב-25 השנים האחרונות? מעט מאוד. אני יכול לחשוב על אלסנדרו נסטה.

אני מציב את פפה מעל ג’ון טרי שיש לי כבוד גדול אליו – כי טרי שיחק במכונה משומנת של צ’לסי לא מעט זמן ולא פגש את ברצלונה ההיסטורית חמש פעמים בעונה. פאביו קנבארו לא שיחק כל הקריירה כמו במונדיאל 2006 ובריאל היה לו הרבה יותר קשה. ריו פרדיננד מותג גדול אך לטעמי פפה מאפיל עליו. אורך קריירה-הישגים-פיק. פפה יכול להיות גאה.

האוהד הממוצע ידבר על הסגנון הפרוע שלו, ישתמשו נגדו – וככל הנראה בצדק – בתקרית עם קאסקרו כשאחז טירוף ואף אחד לא יכול להבין עד עכשיו מה עבר עליו לעזאזל. ילעגו לו על נטייתו ליפול לא אחת. אבל כמובן שאלה עושים לו עוול. לא היה צריך לחכות למופע ההגנתי שלו נגד ארסנל בגיל 41 בשמינית הגמר עם קבוצתו האנדרדוג המובהק ואפילו לא לזכייה ביורו 2016 אז היה ה-MVP בגמר בתצוגת שיא “כדי לשים לב אליו”. פפה לא רק משך עד גיל מאוחר אלא גם עמד בגאון. כן, התיקול שלו מול מרקוס תוראם הוא אייקוני, ממש לא מזמן.

פפה הגיע לריאל מדריד כשהיא הייתה “בית קברות לבלמים”, במילותיו הוא והאמת שזה היה די נכון. בעידן אחר בו לשלם 30 מיליון יורו על בלם הייתה חתיכת אמירה. הוא הגיע בסה"כ מפורטו ונזרק למים העמוקים בניגוד למשל לרדיו פרדיננד שביסס עצמו אט אט בליגה האנגלית. בגיל 24, עם חזה זקוף, רצון עז לכבוש את העולם, וחליפה לקראת הצגתו לתקשורת.

לאורך הקריירה פפה התגבר על לא מעט מכשולים, לא עשו לו הנחות. אם אלו הפציעות שגרמו לו להחסיר כל כך הרבה משחקים בכל עונה (לא קשור רק לקרע ברצועה הצולבת בדצמבר 2009) – 19 הופעות ליגה בעונת הבכורה ו-25 בסה"כ, 17 משחקים כעבור שנתיים, 31 משחקים ב-2015-16. אם זה הטמפרמנט החם שלו כמובן וכמובן שריאל מדריד עבדה והתחרות הייתה בשיא, הגיעו עוד ועוד בלמים טובים – כמו רפאל ואראן; אם זה ז’וזה מוריניו שהתאכזר אליו – מילא להעדיף את רפא שהיה בכושר מדהים ב-2013 אבל לדבר עליו כך בתקשורת? זה לא מכבד וזה מיותר; תצוגת הנפל נגד רוברט לבנדובסקי כשפפה איחר בכל אחד מהשערים; וכמובן גם המקרה עם קאסקרו, אחריו הורחק לעשרה משחקים ועבר עליהום בספרד, רצו לגרש אותו. גם לנו כאוהדי ריאל זה הפריע.

ב-2017 כבר גמרו לו את הקריירה, אחרי עונה רווית פציעות, ריאל הימרה על חסוס ואייחו. פפה הגיע לבשיקאש, קבוצה מלאת קשיים, בחר לא נכון, שילם לעובדי המועדון ולמזלו הגיע התיקון עם הקאמבק לפורטו כעבור שנה וחצי. שבע שנים חלפו מאז שנפרד מהסנטיאגו ברנבאו בכל פעם כשהיה בריא – פפה הוכיח שוב שהוא בלם על. עם הקרבה טוטאלית למשחק, בלי לחפף. תזונה, מנוחות והתאוששות, בלי פיתויים. יש בלמים שאחרי עונה-שתיים טובות מרוויחים הון ומרימים את האף. פפה משחק בכל ערב כאילו זו הפעם הראשונה בברזיל.

החוכמה היא להתעלות במעמדים הגדולים. כשישבתי לכתוב על רגעי השיא שלו ראיתי שלא מעט פעמים הזכרתי את הקלאסיקוס. להערכתי אם ליאו מסי היה נשאל על כך והיה עונה בצורה כנה, שם את האלימות בצד – היה מזכיר את פפה בין שחקני ההגנה שהכי הקשו עליו. פפה היה פלא תבל. מהיר, אתלטי בצורה בלתי-רגילה, חזק מאוד. בעל קריאת משחק טובה, גם אם לעתים היה פזיז – הוא היה פותח במירוץ ועם יציאה מדהימה מהמקום היה מתקן הכל. משחק בביטחון בכל מצב. משחק החומה בקאמפ נואו ב-2007-08, עוד קלאסיקו לפנתיאון כעבור ארבע שנים במשחק האליפות, וכמובן הניסוי כקשר אחורי ב-2010-11 בליגה ואז בגמר הגביע. פפה דרס הכל וזה הרגיש שריאל עם 12 שחקנים.

אם היה רק אפשר לבטל את הרגע ההוא בחצי גמר ליגת האלופות, כשפפה אמנם נהג בטיפשות מעודף מוטיבציה כמובן, רצה לדחוף קדימה - אבל דניאל אלבס עשה הצגה יפה והייתה כאן החלטת שיפוט נוראית…

הוא לא היה צריך להיות שחקן בית כדי להשאיר את הלב על המגרש וגם כדי לחכות לריאל מדריד “עד לשנייה האחרונה”. בגמר 2014 היה מספיק ישר כדי להגיד (ימים ספורים קודם לכן) שהוא מת לשחק אבל לא כשיר במאה אחוז ועודד את חבריו מצד, התפרץ למגרש ודפק ריצת אמוק אחרי השער של ראמוס. כעבור שנתיים הגיע התיקון בשנה הגדולה בקריירה שלו שהסתיימה גם בתואר ההיסטורי עם פורטוגל. פפה פתח בגמר הצ’מפיונס ובכה כמו אוהד, כמונו – בדו-קרב הפנדלים. הוא לא ידע מה לעשות עם עצמו בזמן הלחץ והחרדה.

בין-לבין, הקלאסיקו באוקטובר 2014. פפה, שלא כבש כל שבועיים בערך בניגוד לראמוס – עלה לכדור קרן של טוני קרוס ונגח בעוצמה של בעיטה לרשת, הבקיע עם הלב. הוא רץ, חגג בטירוף, כמעט כל הוורידים יצאו מהמקום וסימן לקהל – לה דסימה, עשר זכיות בליגת האלופות. הקהל בברנבאו שאג את שמו. כבר דיברנו על העונה האחרונה בה מיעט לשחק, וגם טען שזינדין זידאן תירץ את מצבו הרפואי שלא היה נכון. במרץ הוא כן קיבל את הבמה נגד אתלטיקו מדריד, כבש בנגיחה והיה שם בכל התקפה של הקולצ’ונרוס, כאילו אנחנו עוד ב-2014 והוא וראמוס הם צמד בלתי-עביר.

עזיבתו באותה התקופה הייתה טעות, מהלך פזיז, בטח כשהימרו על חסוס ואייחו. כמה שבועות קודם לכן הגיעה אליי בדואר החולצה של פפה שהזמנתי, מגמר סאן סירו 2016. זה לא משנה ששיחקתי בלם בכדורגל ילדים, בפפה הייתה הילה, שחקן כריזמטי שקל להעריץ. הלכתי עם ידידה לעשות סיבוב בים והיא שאלה אותי מי זה השחקן הזה. וסיפרתי לה. זרקתי את השם ‘סרחיו ראמוס’ והיא ישר ידעה במי מדובר. זה מסביר הכל. כיום אני מניח שהמצב השתפר.

סביר להניח שקיבל לא מעט הצעות, אבל פפה רצה לפרוש בשיא. והוא הצליח. פפה נגע בשמיים. במרץ האחרון פגשה ריאל את פורטו למשחק אגדות בברנבאו, גם איקר קסיאס שיחק. כנראה שהמאורע התרחש מוקדם מדי. פפה ראוי להיות שם בפעם הבאה. תודה על הכל, לוחם. אגדה שהייתה באמת

רפאל ואראן לא נרשם לליגה| חדשות לא טובות. הבלם הצרפתי שהצטרף לקומו האיטלקית של ססק פברגאס בקול תרועה רמה, לא נרשם לסרייה A. כנראה שהפציעה שספג במשחק הבכורה שלו בגביע נגד סמפדוריה אחרי 20 דקות (ב-11 באוגוסט) חמורה הרבה יותר משחשבו. עד עכשיו ואראן לא שב לאימונים. באיטליה מדווחים שייתכן שהמועדון יתיר את החוזה עימו ומעבר לכך אפילו מהרהרים האם ואראן יפרוש לאור מצבו הרפואי בשנים האחרונות, בגיל 31 בלבד.

הוא שחקן חופשי. אפשר לרשום אותו מתי שרוצים , גם מחוץ לחלון.

איזו תצוגת בלהות של קאסמירו, פשוט נורא.

כל שחקני יונייטד איבדו כדורים במקומות מסוכנים בהגנה, למזלו הרע של קסמירו 2 הכדורים שהוא איבד הפכו לשערים

ובעוד אני כותב את ההודעה הנה עוד איבוד של יונייטד שהופך לשער.

האמת שהגנתית קאסמירו היה טוב. כשהכדור היה אצלו זה היה נורא.

אגב מאז שהוא יצא ההגנה של יונייטד יותר מסננת, למרות שזה אולי בגלל שכל המחצית השניה היא גארבג’ טיים

כמו שאמרתי על צואמני,כשקבוצה לא יודעת לעמוד על המגרש,הקשר האחורי יהיה השחקן שהכי יסבול מזה.

לא כל כך עוקב אחרי הליגה האנגלית בשנים האחרונות
מישהו יכול להסביר לי בקצרה מה לעזאזל קרה לרפאל וראן?

בקצרה
image

בהקשר דומה- מה קורה עם קאסימירו? שוחרר ליונייטד בתחילת 2022/3 לבקשתו, במחיר מלא (72 מיליון יורו, אפשר היה לקבל יותר), לאחר עונה טובה שלו, על רקע הגעת טשואמני. למיטב זכרוני עונה ראשונה הייתה לא רעה בכלל, כולל קצב כיבושים רציני. בשנה שעברה נחלש מאוד, והשנה הוא צל של עצמו, ורק אתמול תרם אמש לליברפול 2 גולים באופן די ישיר במחצית אחת.

הגול הראשון מילא, זו הייתה מסירה שאפתנית מידי כשההגנה מאחוריו לא מסודרת. גם הגול הזה נגמר בתצוגת הגנה מביכה, אבל הוא האשם הראשון שיצר את הפאניקה.

בגול השני הוא טעה אבל מי ישמע הוא הקשר הראשון שמאבד כדור 40 מטר מהשער שלו. היה מספיק זמן להתארגן. המסירה של סלאח והסיומת של דיאז היו טובים, אבל לא בדיוק גאונות. והם פירקו לגמרי את ההגנה ברבע מהלך. יש לו חלק בגול אבל זה גול שהדגים כמה יונייטד קבוצה רקובה.

רפאל ואראן נכנע לפציעות לדעתי אחרת הוא לא היה נראה כל כך גרוע, וזה כבר כדור שלג של איבוד ביטחון. וזה מעט מפתיע כי לצד הביקורת שהייתה כלפיו ונכון הוא נפצע בישורת האחרונה של 2020/21 אבל כן היה בלם שמסוגל לשחק 40 משחקים בשנים האחרונות שלו בריאל מדריד. בדיוק בשביל “לשפר את המצב” אגב הוא הודיע על פרישה מנבחרת צרפת בגיל מוקדם יחסית וזה פשוט לא עזר.

לגבי קאסמירו שוב הוא שעיר לעזאזל שקל להיטפל אליו. עונת בכורה נהדרת לטעמי, בעונה השנייה היה פחות טוב. אבל זה כאוס אחד גדול. הם עומדים על המגרש כמו ילדים. ליברפול הייתה מנצחת בכל זאת לטעמי. אני מבסוט עליו שהוא לא מוותר ולא הלך לסעודיה ומעניין מה הצעד הבא.