זינדין זידאן :: שוב עוזב אותנו :(

זה ממש לא שייך לדיון על זידאן אבל אני חושב שמס’ הנקודות של יונייטד והמתמטיקה כאן היא בלוף גדול וזה קורה לא מעט. יונייטד הזו שווה אליפות ע"ח צ’לסי של קונטה בשנה שעברה נניח? ממש לא. גם לא ע"ח צ’לסי של מוריניו ב-2014/15 או אפילו ע"ח סיטי ב-2013/14. מעבר לכך, הקבוצה של פרגוסון בשנה האחרונה הפגינה אופי עצום וידעה לקחת משחקים בכוח בזכות הווינריות של ואן-פרסי למשל ואת הקבוצה הנוכחית אני לא רואה עושה זאת - לוקחת נקודות בכוח במשחק חשוב. הגישה של יונייטד במשחקי החוץ מחורבנת, נגד הגדולות הם לא עלו פעם אחת במטרה לנצח.

בכדורגל הנוכחי זה הולך ונהיה יותר קשה שמאמן מחזיק הרבה זמן בקבוצה אחת ובריאל מדריד זה תמיד היה אפילו עוד יותר קשה, אבל לא מאוחר לשנות משהו במועדון גם אם בקטנה, וראבאק, שנתיים וחצי וזהו? לא חשוב איך תסתיים העונה הזו - אני רוצה לראות את זידאן ממשיך(משוכנע שגם אם נובס הוא לא יפוטר) דל-בוסקה אימן כאן 3 וחצי שנים וזה נחשב שיא למעט מיגל מוניוס האגדי.
אני לא רוצה לשפוט את זידאן על פני פאריס וזה לא הוגן לסכם על סמך שני משחקים. גם בעונה גדולה שלנו היינו יכולים לקבל את פאריס ולהיות מודחים. כדור שלא נכנס - כמו שקורה פה ושם העונה, טעות שיפוט ועוד ועוד. הכישלון של זידאן הוא העונה בליגה.

אגב, לבנות את ריאל מדריד של אחרי עידן כריסטיאנו רונאלדו למשל זה חתיכת אתגר. וגם להחזיר את תואר האליפות בעונה הבאה או לבנות התקפה חדש כשרונאלדו על תקן המבוגר האחראי(מודע לכך שזה נשמע לא הגיוני). יש אמצעים לעשות את זה. וזידאן עדיין לא גוארדיולה שזכה ב-14 תארים ב-4 שנים ומתוכם פעמיים צ’מפיונס(V) ו-3 אליפויות.
צרפת תחכה לזידאן אני מניח, הוא מאמן צעיר שרק התחיל וזה לא חייב לקרות ב-2020 לצורך העניין. אלגרי בינתיים יובה. אולי פאריס? לא רואה אלטרנטיבות כל-כך מפוארות.

(לא חושב שיש קשר לשיפוץ הברנבאו למרות שברור שזה מתעכב. הלכו עם הכוכבים שלב אחד רחוק מדי ולכן לא בוצע רכש מרענן חדש. אני מחפש שחקנים טובים, לא תמיד צריך להשתולל בטריליון יורו. אסנסיו הגיע בגרושים והוא אחלה שחקן גם אם הוא לא יעשה את השינוי לבד. סתם דוגמא, גם עם אוזיל בקיץ 2010 ניצלנו פירצה שזו העונה האחרונה שלו בחוזה והוא הגיע בסכום נמוך).

מוריניו אומר שהוא האחרון שצריך להיות חלק מהדיון שלכם בזמן שריאל מדריד עולה בלהבות:

image

זידאן אומר שתפקיד המאמן מתיש ובמיוחד בריאל מדריד, ומקורבי המקורבים כבר מדברים על כך שהפור נפל ובקיץ הוא הולך.
גם הם מעלים את הרעיון של מנוחה + נבחרת צרפת אחרי המונדיאל.

ריאל מדריד קיימה את מסיבת העיתונאים לקראת משחק ההשלמה נגד לגאנס אבל הנושא החשוב ביותר הוא עתידו של זידאן שסיפק עוד התבטאות מעניינת, הפעם בנימה אחרת:

"אם אני ממשיך אני אגיד לך(העיתונאי) לפני סיום העונה. אני הולך להילחם כדי להמשיך"
“לפעמים אני עונה על השאלה ולפעמים לא. לפעמים יש לי ספקות. אבל עד שאני אתעייף לחלוטין מהג’וב הזה - אני אשאר ואני הולך להילחם כדי להישאר. אני לא חושב רחוק אלא יום אחרי יום וזה מה שמשאיר אותי חזק וממוקד במטרות. אם אני אמשיך אני אודיע לך לפני סיום העונה”.

בחודש ינואר כתבתי את הכתבה הראשונה שלי ב-One ודיברתי על העונה הקשה שעוברת על זידאן עם מס’ שאלות לגבי ההמשך. איפה היינו אז - ואיפה אנחנו היום.

זידאן ממשיך את האגדה שלו בריאל מדריד עם גביע אירופה שלישי ברציפות, המאמן הראשון שעושה זאת. יש לו זכייה בצ’מפיונס על כל 11 משחקים(!) ובסה"כ הוא הגיע לתשעה תארים כמאמן, בשנתיים וחצי בלבד, והוא שני רק למיגל מוניוס האגדי. האגדה החלה נגד רומא, הן כמאמן במשחקו הראשון על הקווים בצ’מפיונס - שמינית הגמר באולימפיקו בשמינית הגמר ב-2016, והן כשחקן בפרמיירה המאוחרת(הושעה במדי יובה) ב-2001/02, שלב הבתים. כבש את השער היקר מכל בגמר האלופות התשיעי כשחקן, ‘ה-לה-נובנה’, היה עוזרו של אנצ’לוטי בדסימה ומאז…11,12,13.

בתקשורת פירגנו. ‘די-סטפאנו, חנטו, מיגל מוניוס, כריסטיאנו רונאלדו וזינדין זידאן’. ‘הוא הופך לאחת הדמויות הגדולות בהיסטוריה של ריאל. כולנו ידענו על זידאן כשחקן, והדרך שלו כמאמן לא פחות מרשימה’. ואנחנו כאן בפייסבוק כתבנו - פלורנטינו פרס -זינדין זידאן - ריאל מדריד: סיפור אהבה. לא רק ההחלטה להביא אותו כשחקן היקר בעולם ביולי 2001 הייתה גאונית. אלא גם ההחלטה למנותו למאמן בינואר 2016. שתיים מההחלטות הגדולות בהסטוריה של ריאל מדריד. שניים מהאנשים החשובים בתולדות המועדון. המאמן זידאן היה נרגש וגאה ואמר שהוא כאן בשבילי הרגעים האלה ושמדובר בקבוצה שתיזכר. “אני לא יכול להגיד הרבה. תודה רבה לכולם על התמיכה המדהימה שלכם. אנחנו חיים בשביל הרגעים האלה, ויאללה לאתגר הבא”, אמר בחגיגות בברנבאו אמש. ואין ספק שהוא יישאר…

well…

:pensive:

מי האמין שזידאן יביא אותנו לכאלה הצלחות. אני עצוב ומאוכזב. אף מאמן לא חף מטעויות והוא אחד הגדולים אם לא הגדול בהיסטוריה שלנו, ולא רק כשחקן. איזה ווינר, איזה חיבור לשחקנים, ההחלטות הטקטיות בזמן אמת. אנחנו עוד נתגעגע אליו. כנראה שבלתי-אפשרי לאמן 3 עונות בקבוצה הזו, או שהיו ויכוחים גדולים עם הנשיא פרס לגבי השינויים הנדרשים, קרי בעיטה בתחת של ה-B-B-C. אני לא חושב שנשמע את הסיבות האמיתיות במסיבת העיתונאים שתתחיל עכשיו אלא סיפור כיסוי. זידאן מתבטא אחרת כבר חודשיים, בטח שלא נמאס לו והוא לא עייף. לא מסוגל לראות את המסיבת עיתונאים הזו, משהו שלא אמרתי מאז הפרידה של ראול איי-שם באוגוסט 10. הוא עדיין לא מיצה לחלוטין. תודה על הכל, אגדה.

טוב זהו זה, עכשיו זה באמת רשמי. זידאן לפני שניות אחדות הודיע שהוא עוזב. :disappointed_relieved:

הנשיא פרס היה תמציתי בניגוד לבדרך-כלל ודיבר בקול חלש ועצוב - “זידאן בישר לי אתמול על ההחלטה והוא הראשון שצריך לדבר ולהסביר את מה שקרה”.

זידאן:“החלטתי שלא להמשיך כמאמן ריאל מדריד”. ואחר-כך המשיך - “זה רגע מוזר, אבל הקבוצה הזו צריכה ריענון כדי לשמור על הניצחון, היא צריכה עוד משהו. מתודולוגיה ושיטת עבודה אחרת, ולכן החלטתי כך”.

הנשיא פרס אמר שהוא היה רוצה לשכנע את זידאן להישאר ושישנה את החלטתו אבל הוא מכבד את הבחירה שלו.

תחביב: "תמיד הייתי מאמן ותומך שחקנים, יש לי חיבה מיוחדת לתחביב הזה ומה שיש לי להגיד זה להודות לך שוב על כל התמיכה שלך, יש רגעים מסובכים בעונה, חווינו אותם, מתי שריקה, אבל זה חלק מהמועדון הזה, זה תחביב תובעני אבל השחקנים צריכים את זה, כשיש לך רגעים מסובכים אתה צריך להתמודד עם האוהדים להדק אותך. "

“אני רוצה להודות לו על מסירותו, על אהבתו ועל כל מה שעשה עבור ריאל מדריד בשנים אלה, זו לא פרידה, אנחנו נתראה בקרוב. אם הוא צריך הפסקה אז בסדר”.

זידאן נשאל - ‘המדרידיסמו לא מבין את ההחלטה. ממש לא’, והשיב - “כמובן שזה נראה מוזר כרגע אבל אולי מאוחר יותר יבינו אותי. ריאל מדריד נתנה לי הכל הן כשחקן והן כמאמן והן כאדם. אני אהיה קרוב למועדון הזה כל חיי. זה לא הגיוני עבור חלק כרגע, אבל בשבילי ובשביל הקבוצה הגיע הזמן לשינוי”. לגבי האוהדים - “תמיד הייתי מאמן תומך בשחקנים ויש לי חיבה מיוחדת לקבל כמובן. אני רוצה להודות להם עבור כל התמיכה, הם היו איתנו ברגעים המסובכים העונה וזה חלק מהמועדון הזה. הקהל תובעני אבל צריך להבין את זה. צריך לדעת להתמודד עם זה. האוהדים הם כוח”.

השחקנים. “הם זקוקים לשינוי. אני רוצה להודות להם כי אלה הם שנלחמים על המגרש. ההיסטוריה של המועדון הזה כל-כך גדולה וריאל מדריד מעל כל שחקן או מאמן, תזכרו את זה. תמיד צריך ללחוץ על השחקנים ולבקש מהם יותר. הקבוצה יודעת את ההודעה שלי, כבר דיברתי עם סרחיו ראמוס ואדבר עם שאר הקפטנים”.

אמרת שאתה רוצה להמשיך. “יש רגעים מורכבים בהם אתה יכול לחשוב שאתה האדם הנכון, אבל לפעמים רגעים יפים או רגעים קשים גורמים לך לעצור ולחשוב”. זידאן הוסיף - “אם אני לא רואה בבירור שהדברים הולכים כמו שאני רוצה ואנחנו לא בהכרח הולכים לנצח את כולם - אני מעדיף לא להמשיך ולא לעשות שטויות. זו החלטה שלי אחרי שלוש שנים אינטנסיביות ואולי אני טועה, זה יכול לקרות, אבל אחרי שלוש שנים אני חושב שהגיע הזמן”.

“אני לא מחפש קבוצה אחרת, דיברתי עם סרחיו ראמוס והוא כמו קפטן אמיתי ואחד ששיחק איתי בעונה האחרונה בריאל מדריד - כיבד את ההחלטה שלי ואיחל לי בהצלחה למרות שהיינו מחוברים. אני לא צריך לספר לאף-אחד מה זה לאמן את ריאל מדריד. זו קבוצה תובענית אבל הסיפוק עצום. לקחתי החלטה למען הקבוצה”.

המאמן הוסיף שהכישלון בליגה היה משמעותי. “רציתי לסיים את התקופה הזו בטעם טוב. היה לנו מאוד קשה לזכות בתארים השנה. זה מתוק אבל זה גורם לך לתהות. בליגה לא הצלחנו ואלה רגעים שלא שוכחים. החיים מורכבים גם מרגעים כאלה. לא כל עונה אפשר לסיים כך”.

הזיכרון הכי טוב והכי גרוע. “הרגע הכי גדול היה עוד בתקופה כשחקן כשהנשיא פרס עשה הכל והביא אותי לכאן. כל שחקן חולם לשחק בריאל מדריד ולא כולם מגשימים אותו. רגע השיא כמאמן היה הזכייה באליפות ספרד והיה דאבל גדול אשתקד. הרגע הכי גרוע היה ההדחה מהגביע נגד לגאנס בברנבאו”.

שמישהו יביא את בניטז כדי שזידאן יחליף אותו עוד חצי שנה

מוזר. מאוד מוזר לי. כנראה שאנחנו הולכים לבנייה מחדש. הקבוצה כנראה תשתנה מאוד במהלך הקיץ, מעניין מי יהיה המאמן עכשיו. כוס עמק.

יחד עם זאת, הוא זרק מספיק רמזים במהלך העונה על כך שהתפקיד שוחק ומעייף, הכתובת הייתה על הקיר. העיקר שיגיע מישהו עם תכנית ודרך ברורה, לא עוד איזה בניטז, אלא מאמן שגם מסוגל לבנות סגל.

אולי עכשיו בנזמה יעוף לעזאזל?
פרז נראה עצוב ועצבני כמו כולנו כנראה,אני בהלם,אנחנו כנראה נקבל שינוי קיצוני בקיץ הזה.
תודה לך על הכל זידאן,מקווה שעוד תחזור.

זידאן יודע שאנחנו על אדים, ושאם עושים שינוי גדול בסגל אז יש עונת בנייה, ואם לא אז יש עונה גרועה. שניהם זה לא משהו שמתאים לציפיות בריאל מדריד ולכן הוא מבחינתו עשה שיקול קר ונכון.

חבל, היה יכול להמשיך עוד כמה שנים ולדחות טיפה את החופש או נבחרת צרפת.
מי המועמדים להחליפו?

האמת, אני לא רואה את זה כאסון גדול מידי. כל עוד למישהו בהנהלה יש מספיק שכל בשביל להביא את סארי מבחינתי השתדרגנו.

בצד החיובי, עזיבה פתאומית של זידאן מנעה מאיתנו החתמת פאניקה של אמרי. בצד השלילי פוטצינו כבר חתם על חוזה חדש בטוטונהאם. את מי לעזעזל מביאים? יואכים לאו? אין לי שום דבר נגדו אבל מאמן שמתחיל לעבוד בסוף יולי זה לא דבר חיובי…

בכל מקרה זידאן ככל שהתקדמה מסיבת העיתונאים נראה יותר ויותר כמו בן אדם שהוריד 10 טון מהראש שלו. לפחות שמח טיפה עבורו.

אני לא חושב שהוא המאמן הכי טוב שהיה או יהיה. אבל כמו אצל שחקנים, גם מאמן יכול להיות ווינר, וזה מה שזידאן היה.
כמו רונאלדו העונה, כבר לא מהיר, לא עבר שחקן מאז עונת הדסימה, חצי מהמסירות שלו עקומות ולא יודע לעצור כדור, ואפילו הבעיטות כבר לא מי יודע מה בכלל. ועדיין הבן אדם כובש מכל מקום ומנצח מתי שצריך כי הוא ווינר.

אז זידאן לא המאמן הכי טוב, לא בבחירת ההרכב או בהכנות הטקטיות או בשיטת משחק, אבל הוא מנצח ואין סיכוי שיפשל ברגע האמת

מסכים לגמרי. לכן לא כתבתי פה איזו הודעת שמחה מטורפת.

שמע מצד אחד הבן אדם עם רצף היסטורי ו-ווינריות מוחלטת, מצד שני ווינריות בסוף זה בעיקר מזל. אם לאמר את האמת, הכדורגל לא היה חיובי במיוחד, נראה היה שגם אם הוא ממשיך הוא לא מעוניין לשנות יותר מדי בסגל שזועק לשינוי ומעל הכל האמונה העיוורת בפח האשפה שעומד בחוד שלנו.

זידאן צודק כשהוא אומר שהקבוצה חייבת שינוי כדי להמשיך לנצח. רק שהשינוי לא היה חייב להיות בעמדת המאמן. היה אפשר להחליף את בנזמה, נבאס וקרוס למשל וזה היה רענון מספיק טוב כדי לשמור על הרעב. לדעתי זידאן מחובר יותר מידי לשחקנים בשביל לקבל החלטות קשות על שינויים בסגל.

זה מאכזב שהוא בחר לעזוב אבל אם נבחר נכון את המאמן הבא (וזה אם ענק) אז אפשר יהיה להתגבר על העזיבה של זידאן. אם המאמן החדש לא יהיה מעריץ של בנזמה כמו זידאן כבר הרווחנו משהו. לדעתי גם בייל ירצה להישאר עכשיו וגם זה לא רע מבחינתי.

לזכותו של זידאן הוא תמיד ידע לפרוש בזמן הנכון גם כשחקן וגם כמאמן. האמת עדיף שהוא עוזב ככה ולא אחרי כשלון.
ועדיין, היום לראשונה מאז הגמר ירד לי החיוך.