כריסטיאנו רונאלדו :: תם עידן

קרה, עם כי אי-זכיה באליפות היא תמיד כתם שמעלה סימני שאלה בעיניי. זה בניגוד לזכיה בצ’מפיונס, שם גם קבוצות אדירות נכשלות בעקביות וקבוצות דיי חלשות זוכות (צ’לסי למשל). בכל אופן במקרה שלנו זאת לא אליפות אחת שהתפספסה במקרה. את זה בארסה יכולה לומר.

בשתי העונות של קרלו היינו טובים יותר גם לעומת 16/17, עונה שבה ההברקה הייתה ריאל ב’. לצערנו גם היריבות היו אז יותר טובות.

תסביר - איך הוא כשל בניהול סגל?
בדרך כלל הטענות כלפיו אחרות

חלוקת עומסים, שימוש נכון בסגל הרחב ובניית סרגל מאמצים לאורך העונה. אני לא מתכוון לבדיחות שהוא מספר באימונים ולחיבה שכוכבים רוכשים לו כי הוא תמיד שם אותם בהרכב, בזה הוא מספר אחד.

תיאורטית כדי לקבוע מיהי הקבוצה הטובה ביותר צריך לשחק אינסוף משחקים. מכיוון שזה בלתי אפשרי, מחפשים את המדד שמנסה לשקף בצורה הכי קרובה למציאות את המצב.

בכל מקרה, בלי שום ספק פורמט של ליגה של קרוב ל-40 משחקים, בהם כולם משחקים מול אותן קבוצות וזה נמשך לאורך עונה שלמה ולא למומנטום של חודשיים ספציפיים שבהם ברבע שעה רעה אתה יכול לסיים עונה, זה פורמט יותר מייצג גם אם לא מושלם (כי אין דבר כזה).

זו הסיבה שבפורמט של גביע “סינדרלות” זה דבר הרבה יותר שכיח.

זו הסיבה שתמיד הקבוצה הטובה ביותר תעדיף מסגרת של ליגה על פני נוק אאוט (סטייל מכבי בארץ ושיטת הפיינל פור). נוק אאוט נוצר על מנת לצמצם פערים ולייצר דרמה (שזה דבר חשוב מאוד בפני עצמו).

והסיבה העיקרית שהאליפות של לסטר כל כך היסטורית, אומנם זה נבע גם מחולשה של שאר המתחרות אבל שוב - יציבותה של לסטר נתנה לה אליפות ולא בהכרח העובדה שהיא הייתה טובה יותר מכל המתחרות שלה.

אם הייתי טוען שבעונה האחרונה ריאל הייתה טובה מבארסה זה די תלוש מהמציאות עם כל הכבוד לסופרקופה כי היה כיף באוגוסט, הסגל היה איכותי על הנייר, או לליגת האלופות. כי סיימנו הרבה מאחור בליגה. אבל בעונת הדסימה? עונה שהתקרבה ל-60 משחקים והיינו מצוינים בשתי המסגרות האחרונות וגם בליגה. למה לשפוט מי קבוצה טובה יותר על סמך 38 משחקי הליגה בלבד?

לבארסה יש יותר שקט נפשי וגם מחויבות לטעמי מעבר לזה שהיא קבוצת כדורגל מעולה.

לטעמי אנצ’לוטי היה צריך להשתמש יותר בצ’יצ’ריטו בעונתו השנייה בעוד חסה למשל חזר מאוד חלוד. במשחקים החשובים בשלבי ההכרעה ההתקפה שלנו קרסה בעונה השנייה ובייל הסריח את הדשא. פציעה של מודריץ’ לא צריכה לגמור לנו את העונה ולבארסה זה לא היה קורה.

וכל הדיון הזה התפתח בת’רד של רונאלדו. מעניין למה.
אולי כי הרצון להגיד “אמרתי לכם” גובר על כל ניתוח מקצועי שמתיימר להיות אובייקטיבי.

אי אפשר להגיד אמרתי לכם משתי סיבות -

1. לא הובא תחליף ראוי ואת זה טענו גם מתנגדי רונאלדו.
  2. בתקופת רונאלדו לא היה הבדל מהותי במפעלים שלא משולב בהם אלמנט רציני של מזל, כפי שכבר הוסבר פה מצוין.

היה הבדל גדול מאוד במסגרת הליגה בשנות השיא של רונאלדו (קרי - לא צמד העונות האחרונות). ריאל צברה הרבה יותר נקודות וכבשה הרבה יותר שערים, באופן כללי נראתה משמעותית יותר טוב. הבעיה היחידה היא שהיא התמודדה נגד ברצלונה חזקה מאוד.
ברצלונה של העונה הנוכחית לדעתי הייתה מפסידה את הליגה לריאל של השנים האלו.
ההבדל הוא גדול ומהותי אך התוצאה בסוף לא. הגורם הוא יותר חולשתה של ריאל הנוכחית ולא מחוסר יכולת של ריאל בשנותיה הטובות.

כמובן שהיה הבדל גדול מהעונה הזו, וזה נובע ישירות מסעיף 1. הכוונה שלי הייתה שאם היה מגיע תחליף ראוי אז כנראה שגם העונה היינו מגרדים את בארסה עד הסוף.
אם אהיה כן עם עצמי לגמרי, אז אם רונאלדו היה עוזב כבר כשהיה צריך לעזוב, קרי לפני 2-3 עונות, וכבר אז היה מגיע תחליף הולם, היינו לוקחים אליפות דיי קלה מול בארסה הזו.

בשורה התחתונה, לא רונאלדו הוא האישיו פה. נסיונות לצייר את העונה הזו ככישלון בגלל העזיבה שלו הם לא יותר מגניבת דעת זולה בעיני.

מי זה התחליף הראוי שהיה צריך להגיע, ואם אתה מחליף את כריסטיאנו כבר ב-2016/17, כלומר לפני פתיחת העונה(לא מצליח להבין למה), לא היה לך את גביע האלופות ה-12. זה היה הפיניש הכי מטורף בכדורגל העולמי, הריצה שלו בנוק-אאוט. ונכון שהוא עשה שנ"צ בשלב הבתים אבל נגד נאפולי למשל הוא לא כבש אבל בישל ושיחק מצוין. גם אם היה מגיע הארי קיין לדוגמא, האזרד, איקרדי, אני שם לרגע בצד את נקודת הזמן שלך. אתה היית רואה שחקן טוב, ללא ספק, שעושה גול משלושה מצבים לדוגמא, לא אחד שעושה 1 מ-2 ובזמן מסוים גם 1 מ-1. בוא נגזים, טוב שלא אמרת להחליף אותו כבר אחרי עונת הדסימה. תחליף את בייל שלא כשיר אף פעם ומעבר לכך שחקן בסגנון די זהה לו, בהאזרד לדוגמא, לכריסטיאנו לא היה יותר קל לשחק?

אני אשאל שוב, למה לזלזל בחצי העונה השני שלו למשל, כשהוא כבש יותר מגול במשחק בליגה? כריסטיאנו לא תרם למשחק השוטף, איבד מהמהירות, הוא כבר לא ממש מסוגל לעבור שחקן על הקו, הכל נכון. למה להחליף את כריסטיאנו ולא את הצוות המסייע שלו? זו עדיין חצי עונה אחת רעה בתשע שנים והוא סופג ביקורת שלא מוצדקת. ניימאר כבש בעונה האחרונה בברצלונה 20 שערים בכל המסגרות ובשלב מסוים של העונה לקפטן ראמוס, בעידן שלפני הפנדל, היו יותר גולים ממנו.

יגידו שהליגה האיטלקית פח ואני לא לגמרי סוטר את הטענה הזו, ונוח לשחק ביובה, זה נכון, ומצד שני הוא היה צריך קצת זמן להסתגל בעוד בריאל מדריד זה לא היה קורה, שיתוף הפעולה עם מרסלו, בנזמה ואחרים הוא על עיוור, אפילו עם לוקאס ואסקס. איתו היום היינו קבוצה יותר מאיימת. לא היינו זוכים באליפות, אבל כן היינו תחרותיים.
אני מוכן לקבל עונה בה לא מצליחים לזכות בתואר(אליפות העולם למועדונים זה חרטא), זה קורה. אני לא מוכן לקבל את זה שבמועדון מוותרים מראש, מוותרים על תחרות.

אתה לא באמת יכול להתחרות בבארסה של מסי. בקושי נתת פייט עם רונאלדו, אז בלי רונאלדו אתה רוצה להתחרות?
מילא היה את מי להביא, אבל אין. אין שחקן ברמה של רונאלדו, ואין שחקן שיכול לאזן את הכוחות מול מסי. רק אל תגיד לי הזאר…

הפתרון הוא לבנות קבוצה עם שלד חדש. כמובן שוראן, קרבחאל ואחרים שעדיין נותנים תפוקה טובה ישארו. יהיו כמה שנים שחונות אבל בסוף זה ישתלם. בארסה תאבד את מסי והתחרות תהיה שוויונית יותר. אם תביא בקיץ את הזאר, גם אם זה יעבוד, בעוד שנתיים גם הוא יתבגר ועוד פעם תכנס ללופ של להביא לו מחליף.
זה מה שעשינו ב2010 וזה עבד. לא במיידי, לקח איזה חצי עשור עד שראינו תוצאות כלשהן ובהתחלה גם קיבלנו מאניטה מבארסה.
כולנו רוצים קבוצה תחרותית שתתמודד בכל החזיתות אבל לא בטוח שזה אפשרי כרגע.

מה זה בארסה של מסי? בארסה העונה עם צבירת נקודות שזהה בערך לטוטנאהם. נכון שהיה קשה לקחת אליפות בעונות של ה -96 נק’, אבל כל קבוצה של ריאל מהשנים האחרונות היא עם קצב צבירת נק’ טוב יותר מברצלונה של השנה. בארסה נחלשה ב3-4 השנים האחרונות, לא צריך לעשות מהם מה שהם לא רק כי הם מפרקים אותנו פעם אחר פעם בקלאסיקו.

אבל רונאלדו כבר לא בשיא שלו, אז איך זה רלוונטי בעצם?

תעקוב אחרי השיחה.

אני לא חושב שמישהו רצה למכור את כריסטיאנו כשהוא היה בשיאו האמיתי (2012 נניח). אז שוב, איך זה רלוונטי לשאלה אם היה צריך להישאר או לא ולהשפעה של העזיבה?

גם התומכים הגדולים בעזיבה של רונאלדו תמכו בכך מתוך רצון להביא לו מחליף.
אף אחד לא חשב שבייל ובנזמה יתנו צעד מספיק גדול קדימה כדי למלא את החלל, כולנו רצינו שכדי לפצות על העזיבה יגיעו 2 קראקים חדשים, לעמדת החלוץ ולעמדת הקיצוני.
אני עדיין תומך בכך אגב.

אם הזארד וקיין לצורך העניין היו מגיעים אני בהחלט חושב שהיינו בין הקבוצות הטובות באירופה (או כל צמד שחקנים אחר ברמה הזו)

אני לא בטוח שהבנתי מה אתה שואל ולמה.
לא עניתי על השאלה הזו שהיא מובנת מאליה אלא על הזיכרון ההיסטורי של ריאל כשרונאלדו היה רונאלדו והמסקנות שהבנתי שניר הסיק.
הוא אמר שלא היה הבדל גדול בליגה בין אם ריאל הייתה עם רונאלדו לריאל בלי רונאלדו, זה פשוט לא נכון ברמה ההיסטורית להוציא את השנים האחרונות שלו בקבוצה שהוא כבר לא היה אותו שחקן.

לא נגמר הבחורצ’יק אה?

וואו, וואו, וואו, אני לא זוכר שמינית גמר כזו מאז שהחלו המשחקים האלה ב-2003/04. ויש לנו עוד 40 דקות לפחות של טירוף.

image

ברכות ליובה, יש לה את הוווינר הכי גדול בכדורגל העולמי. מיסטר צ’מפיונס, המלך כריסטיאנו. לא יכולתי שלא לצעוק ‘SSUUUII’ בבית. כריסטיאנו לועג לכל הביקורות, כרגיל, הוא צריך מצב אחד כדי לכבוש. גם אם יובה עפה היום, הוא מבחינתי עשה את שלו. הוא לא צריך לכדרר כמו פעם, הכדורגל שלו לא אסתטי, לרוב נראה לא מסוכן, הוא לא ממש משתחרר לבעיטה, הוא הולך לקו ומרים ברגל ימין או עושה הטעייה נוספת ומגיע לשמאל. ואז הוא ברחבה…

חד וחלק, אני הולך איתו, אחרי שעפנו, וגם אם יובה הייתה עפה חס וחלילה, הייתי אומר בשקט שהוא עשה את שלו. הוא גורם להם לפאניקה.

שלושער נגד אתלטיקו בצ’מפיונס? זה בטח לא זר לו. כבר היינו שם, עונת הדאבל 2016/17. אני מתגעגע. תודה אלוהים על זה שהרגלתי אותי לערבים כאלה בליגת האלופות בהם ידעתי אושר אינסופי. תודה אלוהים על זה ששיחקת בקבוצה שלי, בריאל מדריד.

אגב, זוכרים? בהתחלה יעקבי צעק “1:0 לריאל מדריד”. לגמריי. אין אחד שלא חייך. אין אחד, אני מבטיח לכם. רק שיעיף את ברצלונה בשלב הבא ברבע הגמר ואני מסודר. :slight_smile:

חולה על רונאלדו, קופץ בכל גול שלו ונזכר בערגה בכל השנים שככה הוא הציל אותנו. מלך העולם, לא משנה כמה שטויות הוא יוציא מהפה.

אה, ומה שבטוח הוא שהפנדל על ואסקס בעונה שעברה הוא פי אלף יותר פנדל ממה שראינו עכשיו. שיבושם להם.

אעריך אותו לנצח.