כריסטיאנו רונאלדו :: תם עידן

אייאקס ייצרו היום אינסוף מצבים. זה מהמם מנקודת מבטו של אוהד קבוצה עקרה כמותי.
אין להם לא הזארד, לא ניימאר ולא אמבפה שם מקדימה (ובכלל חלק גדול מהמצבים באו מהקשרים). יובה נראתה חסרת אונים.

במידה וסיטי תעלה, אפשר לומר שהשנה השרביט עבר לקבוצות “ברסאיות” מה"מדרידיות" (מדריד, יובה, באיירן…) שפקדו את השלבים הגבוהים בשנים האחרונות. זה היה צריך להגיע בשלב כלשהו, ולמזלנו זה הגיע אחרי הישג היסטורי של שלוש זכיות רצופות. אצלנו תמיד הנפילה חדה וכואבת. בארסה מרככת הדחות ברבע עם איזה גביע מקומי או דאבל.

מקווה שהסבל השנה ישתלם ויתורגם לזעזוע רציני בקיץ שיחזיר אותנו להיות תחרותיים. קבוצות כמו אייאקס גורמות לי להטיל יותר אשמה על השחקנים שלנו. הסגל בינוני אבל יכל לתת יותר. הרעב נגמר ואיתו גם מחזור החיים של החבר’ה פה. מנגד, מסי ורונאלדו מיוחדים גם בנוגע לרעב הבלתי נגמר שלהם.

השחקנים יכלו לתת יותר וכמובן שהרמה העלובה שאנחנו מציגים לאחרונה לא באמת משקפת איזשהי יכולת ממוצעת של הסגל הזה, אבל זה חלק מהסיפור, והמציאות היא שכבר מאוד קשה לסחוט מהשחקנים האלה טיפות של מוטיבציה.

לא ראית?
ברצלונה של פפ לא ׳עשתה אייאקס׳ במשך כמה עונות כמעט ברצף?
סתם משליפה, 6-2 בברנבאו, גמר ליגת האלופות השני מול יונייטד לא היו שירה בתנועה?

אני שואל באמת כדי להבין את ההבדלים.
למה כשאוהדי ברצלונה אמרו על הכדורגל שלה שהוא היפה/הנכון או כל הגדרה דומה הזדעקו כל אוהדי הצ׳לסי/אתלטיקו/אינטר/ריאל שלא נחליט איזה כדורגל הוא היפה, קלופ אפילו השתעמם…
אבל אם זה אייאקס זה פתאום קבוצה שלא נראתה שנים?

מה ההבדלים?

ההבדל הוא שלאייאקס אין את מסי איינייסטה צאבי בוסקטס ואטו/הנרי/וייה.

לא חושב שמישהו מפקפק בברצלונה של פפ. אם היו דיבורים של אוהדי צ’לסי או אינטר, אני מניח שאלו היו טענות נגד לבכי על אי הצדק ב"להחנות את האוטובוס" בקאמפ נואו. ברצלונה סיפקה מהלכים אדירים בהתקפה ושלטה ללא עוררין. (באופן אישי, אני סולד מקידוש הנעת הכדור דאז של פפ, זוכר את עצמי לא מעט משתעמם ממשחקי ליגה בקאמפ נואו בתחילת העשור. מעדיף את הגישה הישירה של ריאל)

ההבדל הוא בסיפור, אני מניח. אייאקס אנדרדוג מובהק, אסופה של תינוקות שמשחקים עם ביצים ומייצרים אינסוף מצבים. ברצלונה מפלצת עתירת כוכבים.

הוא לא טען שלא נראתה קבוצה ברמתה של אייאקס, או ששיחקה יפה כמותה.
הוא טען שהוא לא ראה קבוצה אנונימית כמו אייאקס מציגה כדורגל כזה.
תקן אותי אם אני טועה, אבל בתחילת העונה לא הכרת אף שחקן של אייאקס

שלא יהיה ספק שגם לדעתי אייאקס משחקת מדהים ובאמת קבוצה מרגשת, עם זאת צריך לזכור שהם נטולי לחץ לחלוטין ולא מתמודדים עם בונקרים כמו שברצלונה התמודדה (ועדיין שיחקה ברוב המקרים כמו אייאקס).

אני יכול להיות נודניק ולהגיד שהכרתי את טאדיץ, דה יונג, בלינד והונטלאר, אבל אני מבין מה שאתה אומר.

הטענה שלי היתה על הדיבור ברשת על ׳הכדורגל שאייאקס משחקת׳ שלא נראה כמותו וחשבתי שזה הכיוון שדור הולך.

אייאקס פשוט לא מתמסרת לנצח נצחים ומשעממת אותנו למוות. הם תוקפים מיד כשהם זוכים בכדור, במהירות מסחררת ובחן שלא ייאמן. מזמן לא התענגתי על קבוצה כמו שאני מתענג מאייאקס הזו. מקווה שצ’ולו ילמד מהם מה זה ביצי פלדה.

ואיזה טרגדיה שהם מתפרקים בעונה הבאה, והעולם יפסיד את הפלא הזה.

לא דיברתי על ברצלונה של היום.
אני מסכים שעם הזמן הכדורגל שלה נהיה קידוש המסירה על פני התכלס (מה שעבר גם לנבחרת ספרד במונדיאל האחרון) אבל היתה יותר מעונה אחת שהכדורגל ממש לא היה רק מסירות לנצח נצחים, כמו למשל ה6-1 מולכם.

ואז באו משחקים כמו שני רבעי הגמר שהעפנו אתכם כשברסה התעקשה להתמסר למוות, לטרלי. ברסה של פפ שיחקה מעט מאוד כדורגל ישר אולי למעט כמה משחקים. ובכל זאת זה לא משתווה לאייאקס הנוכחית כי פה מדובר בילדים אנונימיים וצנועים ובסיפור עצום בלי פוליטיקה מעיקה ותיירים בלתי נסבלים. פשוט כל היופי שבכדורגל מרוכז בקבוצת פלא אחת.

"אסור לפרק נישואים קדושים", כתבו במארקה. “לא כריסטיאנו רונאלדו ולא ריאל מדריד. יש נישואים שחייבים להשאיר לנצח, מאוחדים. וכשהאחד ללא השני, הוא אינו מסוגל למצוא הצלחה. השילוב של הקבוצה הלבנה והפנומן הפורטוגלי הציג תהילה אינסופית, ועכשיו הסיפור הזה שייך לעבר. אין ספק שריאל מדריד מתגעגעת לכריסטיאנו רונאלדו והיא לא יודעת לנצח בלעדיו, ולא רק בליגת האלופות. וגם כריסטיאנו רונאלדו התגעגע לקבוצה הלבנה”.

כן אני יודע שזה די מגוחך, כל דבר טוב נגמר בסוף, אסור לחיות בעבר, גם איתו העונה היינו משחקים חרא, יש עוד הרבה קלישאות נכונות. ועדיין, הציטוט הזה גרם לי לחייך. בעיקר גרם לי להעריך את מה שהקבוצה הזו עשתה בחמש השנים האלה 2013-2018. יובנטוס חולמת על הגביע הזה כלכך הרבה זמן, היו עוד קבוצות גדולות. ואנחנו הפכנו את החגיגות האלה בברנבאו ובסבילס לעניין שבשגרה. תודה אלוהים, תודה.

ובהקשר הזה, לגבי ריאל מדריד:
לפעמים אנשים אומרים לי, ‘עזוב אותך, אל תתרגש, זה רק כדורגל’. הם לא מבינים שהכדורגל הוא כל החיים שלך. האהבה שלך, הטירוף שלך, הקבוצה שלך, ‘הבריחה’ שלך. גאה להיות מזוהה עם כדורגל שהוא מכנה משותף עצום שמחבר בין מליונים. הכדורגל לעולם לא מאכזב.
הכדורגל, עבורי, הוא שילוב של הדרך שעברתי והרגעים הכי יפים שלי, האושר הרגעי והפשוט והציפייה והחלומות לעתיד. בעצם, אני חושב שהדרך היחידה שלי הייתה כדורגל, שתמיד היה איתי, בטוב וברע, באושר ובעוני, והחדיר לי את החיוך. בלי כדורגל יכול להיות שהייתי אדם קצת עצוב וריק. תודה, אלוהי הכדורגל, תודה.

אייאקס לדעתי לא מזכירה את ברצלונה של אז כפי שמנסים להסביר כאן, היא משחקת כדורגל שלא ראינו מזמן, הרבה תנועה חילופי מקום ומסירות קצרות אבל לעומק ומהר ! אפשר להגיד שזה שילוב של המסירות הקצרות של פפ אבל עם הגישה הישירה של ריאל מדריד.
זה הכדורגל ההולנדי של פעם שמזמן הפסיק להביא הישגים בגלל חוק בוסמן בעיקר, ופתאום שחקנים צעירים כשרוניים ששיחקו ככה מאז היו ילדים ורכש שפגע בום ואנחנו מקבלים את הקבוצה הנוכחית, ובבירור רואים שהקבוצות הגדולות העכשוויות לא יודעות איך להתמודד עם סיגנון משחק כזה כי השחקנים של היום לא שיחקו מול סיגנון משחק כזה, יובנטוס וריאל נראו כאילו הן הקבוצות הצעירות והלא מנוסות מול אייאקס, כבר בחצי הגמר סיטי/טוטנהאם יבואו הרבה יותר מוכנות מיובנטוס וריאל.

טענה קצת מוזרה בהתחשב בעובדה שברצלונה עם הגישה הפחות ישירה והמסירות הקצרות ולעומק באיטיות היתה דופקת כל שבוע שלישיות, רביעיות ויותר כמעט לכל קבוצה בכל מסגרת ובכל מגרש.
אייאקס, עם הגישה הישירה והמהירות, לעומתה כבשה 2 גולים אתמול ו1 בבית במשחק הראשון.
בנוסף, הפסידה בבית לריאל האיומה.
בליגה ההולנדית היא גם לא משייטת אלא ראש בראש עם איינדהובן.
נראה לי שהרעיון ברור.

אייאקס נתנה אתמול משחק לפנתיאון, שלא יובן אחרת. הניסיונות להסביר למה היא כן וברצלונה לא קצת מגוחכים.

מה הקשר בין מה שאני כתבתי למה שאתה הגבת ? לא מובן.

זה נקרא פערי איכות.

אבל כן מבין מה שאתה אומר וכן יש ניסיון גימוד בפורום של ריאל על מה שעשתה ברסה (יותר על הדרך מעל ההישגים), אבל זה מכיוון שבכדורגל צופים עם המון רגש, וכאוהד ריאל יותר קשה לי להנות מברסה. במקרה של אייאקס זה הפוך מכיוון שהכי קל להתחבר לאנדרדוג.

אבל, זה לא סותר את האמירה שהיא שהמשחק של אייאקס גם יותר מהנה כי הוא ישיר יותר. אם היו לאייאקס את שחקני ההתקפה של ברסה בתוספת למשחק הישיר שלה היית מקבל אפילו יותר שערים. מה לעשות שלברסה יש על הספסל שחקן ששווה יותר מכל הסגל של אייאקס. וזה מבלי להזכיר את מסי ששווה לבד שער או 2 כל משחק

שוב, לא דיברתי על ההישגים של ברצלונה, וגם לא הבעתי דעה על השיטה של פפ בברצלונה, רק ציינתי ששיטת המשחק של אייאקס לא דומה לזאת של ברצלונה של אז, לא מבין ממה אוהד ברצלונה הנ"ל נפגע כ"כ.

איך אתה כל פעם לוקח את זה לכיוונים של פגיעה?
למה נראה לך שאפגע בגלל דעתך על ברצלונה?

אני לא חושב שהסגנון שונה (שוב, לא מהכדורגל של ברצלונה כיום אלא מתחילת דרכו של פפ, למעט אולי העונה האחרונה )

הבנתי מדברך שהסגנון של אייאקס שונה וטוב יותר/מהנה יותר בגלל הישירות והמהירות.
שאלתי איך אתה מסביר את זה עם העובדות.

@Gev
אני די מסכים עם מה שאתה אומר.
באמת קשה להשוות בגלל פערי האיכות והכסף, מצד שני קבוצות באו למשחקים נגד ברצלונה בגישה בונקריסטית יותר ועדיין היא הצליחה לעומת הגישה שמגיעים למשחק מול אייאקס (אולי טוטנהאם תעשה משהו אחרת).

הטענה העיקרית שלי היא על כל מי שטען בזמנו שהכדורגל של ברצלונה משעמם אותו והוא מעדיף את הגישה הישירה של ריאל או הלוחמנית של אתלטיקו/אינטר/צ׳לסי ופתאום שמגיעה אייאקס שבחים מקיר לקיר.

אבל כאמור, הגבת על זה ואני מסכים עם רוב הדברים.

כתבתי שהסיגנון של אייאקס שונה כי הוא הרבה יותר ישיר מהיר ולעומק, ברצלונה של פפ הייתה מחזיקה את הכדור באופן אובססיבי כמעט, כתבתי גם שזה מזכיר את ברצלונה של פפ בגלל המסירות הקצרות והמשחק על שטחים קטנים.

לא כתבתי את דעתי איזה כדורגל יותר טוב או יותר מהנה, מה גם שכדורגל מהנה לא בהכרח קשור להשגים.

סה"כ כתבתי שאייאקס משחקת כדורגל מהסוג שלא ראינו מזמן, וששחקני הכדורגל של היום לא רגילים לשחק מול שיטה כזאת, מה שראינו בבירור.

הוא סך הכל רשם שאתה טועה, ושברצלונה בשנה הראשונה של פפ בעיקר, הייתה קבוצה משחקת כדורגל ישיר. בשנים שלאחר מכן קבוצות מנגד התחילו לסגור שטחים מאחורה, לוותר על הכדור כמעט מראש, וזה אילץ את בארסה להמשיך להניע את הכדור עד שתמצא פרצה. בארסה די הזמינה את זה, היא הייתה בפער כל כך עצום מכל השאר, שכל מי שניסה אחרת שילם על זה ביוקר. אתה בטח זוכר את הנסיונות של חואנדה ראמוס ומוריניו. אבל בכל אופן, הטענה היא שיש 2 קבוצות על הדשא, והתהליך של כדורגל ישיר → מלחמת התשה הוא תוצאה של שני הצדדים ששיחקו.

צריך לזכור שאייאקס עוד לא שיחקה משחק אחד כפייבוריטית. היא הגיעה כאנדרדוג מול באיירן, היא הגיעה כאנדרדוג מולכם והיא הגיע כאנדרדוג מול יובנטוס. אף אחת מ3 הקבוצות הללו לא יכלה להרשות לעצמה לצופף מאחורה, לתת לאייאקס להניע כדור ולחכות לחטיפת כדור. כולכן השארתם להם שטחים להתקדם אליהם, להניע בהם את הכדור ולייצר התקפות “קלות”.

אגב, סביר להניח גם שגב צודק. הרבה יותר כיף להינות משיטת משחק מסויימת, כשהיא לא מגיעה מהקבוצה שאתה מתעב.

אם טוטנהאם יחליטו שאייאקס הם הפייבוריטים במפגש הזה, וישחקו עם 10 שחקנים מאחורי הכדור, כשרק קיין מקדימה כדי לקבל כדורים להתקפות מעבר, אז הסגנון הכל כך “ישיר” של אייאקס לא יבוא לידי ביטוי. והאמת? אני לא בטוח שיש לשחקנים שלהם מספיק ניסיון כדי להתמודד עם זה.