כריסטיאנו רונאלדו :: תם עידן

הבנתי ובדיוק לזה כיוונתי בהודעה שלי. כל האספקטים שאתה מעלה הם סטטיסטיים, ואפילו פשוטים - בישולים ושערים. לרונלדיניו היו פחות כאלה בסה"כ מכריסטיאנו בכל עונה נתונה. כל הסטטיסטיקות ההיקפיות אמורות לשקף בסופו של דבר את מטרת הקצה - לרונלדיניו היו הרבה מאד מסירות מפתח שלא התפתחו לשערים, לכריסטיאנו כמות אסטרונומית של מצבים שלא היתרגמו לשערים וכדומה. זה לא מנותק מכמות הבישולים והשערים שלהם, אלא גורם ישיר להן. בסוף, כשחקני התקפה, הם נמדדים בתרומה שלהם לכיבוש שערים.

נקודתית לרונאלדיניו היו יתרונות רבים על כריסטיאנו, אבל הדיון הוא לא נקודתי. הוא היה שחקן הרבה יותר “מגוון” או “שלם” אבל אני לא חושב שזה נימוק בהשוואה אבסולוטית, באף ענף - אם נחזור לסימולציית מי אתה בוחר לקבוצה שלך, קשה לי למצוא נימוק לא אסתטי לבחור את רונלדיניו בשיאו על פני רונאלדו. בקהאם הרבה יותר חד-גוני מלוקאס ואסקס (דוגמה מוגזמת, אני יודע), אבל הוא גם כדורגלן טוב בהרבה. אני מעריך את רונלדיניו מאד, בעיקר בפרספקטיבה של השפעה על המשחק ועל בארסה כמועדון, אבל מבחינת רמה מקצועית הוא פשוט לא באותו תחום דיון כמו כריסטיאנו, גם אם מתעלמים מ-longevity ועל אף שאני רחוק מלהיות מעריץ גדול של כריסטיאנו. אני אפילו אגדיל ואומר שהוא מעט אוברייטד - אם מפשיטים את האלמנט האסתטי, הוא לא עשה דבר שקאקא, למשל, לא עשה, ומעטים מזכירים את האחרון באותה רשימה עם כריסטיאנו.

אני מסכים שהדיון הגיע לאיזשהו מבוי סתום, אבל העמדה שלך לא עקבית - או שהמספרים לא מספרים את כל הסיפור (שזה לא ממש מתאים לסוג השחקן שהיה רונלדיניו, וגם לא לטיעון בהודעה האחרונה שלך) או שהם כן - ואז אין דיון.

נסגור יפה את הדיון, רק אל תוציא אותי אידיוט…

אני מאוד עקבי (משתדל). הסטטיסטיקה שאני מדבר עליה היא לא שערים ובישולים, זו בדיוק הטענה כנגד רונאלדו. אם זה היה הפרמטר היחיד/העיקרי אזי רונאלדו היה קצת אחרי מסי או אפילו לפניו. כשאני מדבר על סטטיסטיקה אני מדבר על הרבה מעבר לשערים ובישולים והבאתי דוגמה למסירות מפתח שזו סטטיסטיקה ללא קשר למה עשה עם הכדור הגולם שקיבל את זה מול השער. לכן, מסי טוב יותר, לכן רונאלדיניו סטטיסטית בשליטה שלו במשחק היה טוב יותר באותם השנתיים.

אז - המספרים בהחלט מספרים סיפור. לא אלו של השערים בישולים אלא האלה היותר חופרים. כיוון שאין לי נתונים מדויקים מחמת שהאתרים לנתונים וגרפים עולים המון כסף (אמרתי שהכדורגל גילה את עולם הסטטיסטיקה לא מזמן…) אזי אין לי איך ‘להוכיח’ לך כמה רונאלדיניו היה יעיל יותר.

המספרים קובעים, אבל אין לי גישה…

רונלדיניו וכריסטיאנו הם ההפכים הגמורים של שחקן כדורגל, שני הקצוות על הספקטרום של מה שנקרא שחקן התקפי. רונלדיניו חי בשביל לעשות קסמים עם הכדור, לעשות צחוק מבלמים בדרכים שרק הוא יכל ואם הוא יצליח גם לסיים עם גול אז מה טוב (הוא לא היה ישיר כמו שפאקו טוען). כריסטיאנו מהצד השני קודם כל חושב שער שער שער, והוא עשה את זה (בחצי הראשון של הקריירה במיוחד) עם טכניקה אדירה ודריבל עוצמתי שהעיף אותו לסקאלה אחרת.

עצם העובדה שיש פה כזה דיון ארוך ומורכב על איפה הוא בין הגדולים ביותר ממחישה את העובדה שהוא כזה. אני באופן אישי חושב שחסר לו משהו כדי להקרא אחד הגדולים (בקטע של הבנת משחק, יכולת לבנות דברים בגאונות וכו’) אבל הוא הרוויח את מקומו בעשיריה שלי לפחות… יימח שמו

אנסת את מה שכתבתי. קרא שוב. מעבר לזה שזה תיאור שטחי שמתאים גם לדנילסון/קוארזמה.

בגלגול הקודם של הפורום הת’רד הזה היה בעין ארון השיאים של כרסיטיאנו, כשהיה קונצנזוס רחב יותר. ניקח הפוגה ונחזור לאותה המתכונת.

כותרות העיתונים הבוקר:: כריסטיאנו-ליג

שער ה-AS:

כריסטיאנו-ליג| משחק מילים יפה של ה-AS עם הכדור של הצ’מפיונס באות O.| והנה כל המספרים הפסיכיים שלו: הוא כבש יותר מ-463 קבוצות מתוך 511 שהופיעו בגביע אירופה עד היום, כולל קבוצות כמו נאפולי, מנצ’סטר סיטי, שאלקה, לאציו ופיורנטינה| הוא כבש 12.6% מהשערים של ריאל מדריד בגביעי אירופה מאז ומעולם(929).

גם במארקה כריסטיאנו לא ‘קופח’. באתר הציגו את הגרפים המלאים של כל 101 שערי הצ’מפיונס שלו במדי ריאל מדריד. כבר בבכורה שלו בליגת האלופות, נגד ציריך בחוץ ב-15 בספטמבר 2009 - כריסטיאנו כבש צמד בשתי בעיטות חופשיות. החלוקה היא כזו: 78 שערים במשחק פעיל, 13 פנדלים ו-10 בעיטות חופשיות.

‘הוא הכדורגלן היחיד אשר כבש יותר מ-100 שערים בליגת האלופות(סה"כ 116) והיחיד שכבש יותר ממאה באותה הקבוצה. הוא מלך השערים של ריאל מדריד בתחרות החביבה עליו ועליה. מאז עונת 2009/10, הוא שיחק 8478 דק’ עם ריאל מדריד - שהתפרסו בסה"כ ב-95 משחקים. הוא איים על השער 630 פעמים ויש לו ממוצע של 16% הצלחה. הוא כובש בממוצע כל 84 דק’. ומיהם הפרטנרים הטובים ביותר? בנזמה בישל לו 11 שערים כשבייל ומרסלו עם שבעה ושישה בישולים בהתאמה. באיירן מינכן היא הקורבן האהוב עליו עם תשעה שערים בשישה משחקים. במקום השני, ארבע קבוצות ספגו ממנו שבעה שערים - בורוסיה דורטמונד, יובנטוס, אייקס, שאלקה04. רק נגד ארבע קבוצות הוא לא הצליח לכבוש בצ’מפיונס - נאפולי, לגיה ורשה, ברצלונה ודינמו זאגרב מולן שיחק רק פעמיים. יוהאן ווילאנד, השוער השוודי של קופנהאגן ומאלמו, ומנואל נוייר, סבלו ממנו במיוחד כשספגו ממנו תשעה שערים. בופון האגדי, שספג ממנו שבעה שערים, הוא השוער השני שסובל ממנו.

מאז עונת 1992/93, תחזיקו חזק, כשגביע אירופה פינה את מקומו לפורמט החדש של ליגת האלופות, 137 קבוצות שיחקו בתחרות הזו, ומתוכן 112 קבוצות כבשו פחות מאשר כריסטיאנו רונאלדו. העונה יש לו כבר 11 שערים בצ’מפיונס ב-7 משחקים, כשבליגה גם כבש 11 אבל ב-18 משחקים. אז העונה יש לו כבר רקורד טוב יותר בצ’מפיונס מאשר עונת הבכורה(7 שערים), העונה הראשונה של מוריניו(6 שערים ב-2011) וכן ב-2012 ו-2015 אז כבש עשרה שערים. עונת השיא שלו הייתה הדסימה כמובן עם 17 שערים במפעל, שיא שלא נשבר עד היום, וב-2016 היה רחוק שער אחד מהשיא שלו אבל נעצר אחרי רבע הגמר. מס’ השערים של כריסטיאנו בצ’מפיונס לפי עונות, לפי הסדר: 7,6,10,12,17,10,16,12,11. הנה כל הגולים של כריסטיאנו רונאלדו בליגת האלופות במדי ריאל מדריד - צפייה נעימה

image
300 שערי ליגה לכריסטיאנו. הספירה של ‘המארקה’ לא כל-כך מעניינת, אבל אם בטוויטר הרשמי של ריאל מדריד מחשיבים לכריסטיאנו את השער נגד סוסיאדד ב-2010/11 כשהכדור החופשי פגע בפפה - מי אנחנו שנתווכח. כריסטיאנו, שרושם שיפור אדיר בסיבוב השני - עשרה שערים לעומת ארבעה בלבד בסיבוב הראשון - רשם ציון דרך אדיר לפני חצי שעה כשהגיע ל-300 שערי ליגה במדי ריאל מדריד, נתון מטורף ובאופן סמלי היום ענד את סרט הקפטן לאור היעדרותם של ראמוס המושעה ומרסלו הפצוע. הוא הראשון בהיסטוריה של המועדון שמגיע למספרים האלה וכמובן שבכל ההיסטוריה של הליגה הוא שני רק למסי. מה שכן, כריסטיאנו עשה זאת ב-285 משחקים בניגוד למסי שהיה זקוק ל-41 משחקים יותר. בסה"כ כריסטיאנו מתחיל ליישר את המספרים גם השנה ויש לו 28 שערים ב-31 משחקים.

בעונת הבכורה כריסטיאנו כבש 26 שערי ליגה כשצריך לזכור שהיה פצוע למשך חודש וחצי ונעדר גם בגלל כרטיסים אדומים, וכיוצא בזה שיחק ב-29 משחקים בלבד. רק בעונה שעברה, אז הסתפק ב-25 שערי ליגה, כולל אחד במשחק האליפות נגד מאלגה כבר אחרי דקה - הוא כבש פחות מעונת הבכורה. בעונתו השנייה בקבוצה שבר את השיא של פושקאש בליגה ועם 41 שערים זכה בתואר הפיצ’יצ’י, כפי שעשה שוב ב-2013/14 עם 31 שערים וכן ב-2014/15, העונה המטורפת ביותר אז כבש 48 שערים ב-35 הופעות. הרקורד שלו באותה עונה היה מעט טוב יותר מאשר עונת האליפות עם מוריניו אז כבש 46 שערים ושיחק בכל משחקי הליגה - 38.

עכברי הטוויטר מפציצים עכשיו במספרים של כריסטיאנו. במארקה מספרים שהוא כבש נגד 31 קבוצות ליגה שונות - רק נגד לגאנס וז’ירונה הוא לא הצליח לכבוש. הממוצע שלו הוא 1.04 גולים פר משחק, יותר טוב משל מסי שעומד על 0.9 שערים למשחק ואותו כריסטיאנו כנראה לא ישיג(מסי עם 368 שערי ליגה). גם לתלמו סארה האגדי מבילבאו היה ממוצע של 0.9 שערים למשחק. לדי-סטפאנו היה 0.68 שערים בממוצע למשחק ולהוגו סאנצ’ז 0.67 שערים למשחק. המשבר, הבצורת והדיונים על עתידו של כריסטיאנו - שכחו.

לא מובן לי, אין חוק שיכול להגיד בוודאות ולקבוע סופית למי הגול ההוא נגד סוסיאדד שייך?

התבוננתי בריפליי של הגול השני של כריסטיאנו מול אייבר, בעיקר בתנועה שלו לעבר השער, ומשהו תפס את עיניי. היו לו עשרות שערים כאלו ועשרות מרהיבים הרבה יותר ממנו, אבל בשער הזה היה מעין זיקוק של תופעת כריסטיאנו, של מה שהפך אותו לשחקן ענק. ראיתי שחקנים מוכשרים הרבה יותר, שלעומת מה שהם עושים עם הכדור הוא נראה כמו גולם מסורבל ומוגבל, אבל Killing Instinct שכזה ורעב בלתי פוסק לא זכורים לי אצל אף שחקן גדול אחר בהיסטוריה. חיית טרף, שאחד הדברים העיקריים המבדילים בינה לבין שחקני על אחרים, הוא רעב מטורף שאינו יודע שובע לעולם.

השער הזה זרק אותי לסרטונים של נשיונל ג’יאוגרפיק. לאותם רגעי טבע מהפנטים, שבהם הברדלס אורב בתוך הסבך, כשבמרחק 20 מטר ממנו איילה מלחכת עשב מבלי לדעת כי אלו שניותיה האחרונות על פני האדמה, ותוך כמה שניות מתחילה הריצה המטורפת, שאחריה מסתיים הכל. וכמו אותו ברדלס זקן, שיודע כי שנותיו היפות מאחוריו וכי הוא צריך לזקק את שארית כוחותיו לאותם 20 מטרים גורליים, גם כריסטיאנו למד להכיר את מגבלות גופו הדועך באופן טבעי, וכיום הוא מנמנם בתוך העשב במשך רוב העונה ושומר את כוחותיו לחודשיים המכריעים שמתחילים בפברואר.

הפעם, נראה באופק עדר זברות.

האריה עדיין שואג. הוא בטירוף. הוא לא נח לרגע. ריאל מדריד, פלייסטיישן, נבחרת פורטוגל - זה לא משנה. הוא נולד לתת גולים, הוא נולד להיותר רעב לטרף.

אנשים יגידו ‘כולה נבחרת מצרים’, שבאמת עשו ממנה יותר ממה שהיא עם כל הכבוד לסאלאח הלוהט. כולה כדורגל נבחרות שגם לגביו יש ספק. ועדיין, אני חושב שבלתי-אפשרי להתעלם מהריצה של כריסטיאנו רונאלדו שפשוט בטירוף מפתיחת 2018. כבר אמרתי, אני ‘התנצלתי’ על כך ששלחתי אותו הביתה(כמה הייתי מאוכזב) ואני קצת מבולבל האם ריאל מדריד צריכה באמת את לבאנדובסקי כי הוא נפלא אבל ה-‘9’ שלנו הוא כריסטיאנו. ואתמול כריסטיאנו הפך לכובש השלישי הכי גדול בכדורגל נבחרות כשרק פושקאש ההונגרי ועלי-דיי מקדימים אותו, וכל זה במשחקו ה-900 בקריירה. בנבחרת יש לו 81 שערים אגב.

עד לדקה ה-92 הנבחרת שלו הייתה בפיגור, ואז כריסטיאנו עם שתי נגיחות מעולות - קבע רמונטדה, מהפך. מדברים על זה שכריסטיאנו לא ישחק נגד לאס-פלמאס אחרי הפגרה, כדי שינוח לקראת הטיסה לטורינו. ובכדורגל נבחרות בשלב הזה שחקנים נחים. מסי לא שיחק אתמול בכלל, אחרים הוחלפו בשלב מוקדם. וכריסטיאנו פתח בהרכב ושיחק משלם שלם. ריאל מדריד, פלייסטיישן, נבחרת פורטוגל - זה לא משנה. האריה עדיין שואג. מעריץ אותו.
תודה לשחקן שהחזיר לי את החשק לראות את ריאל מדריד עוד בינואר וגורם לי לספור את הגולים שלו כמעט באובססיביות כמו שלו.

מכתב סליחה לכריסטיאנו \ דור רומנו

במובן מסוים זו הגרסה הטובה ביותר של רונאלדו (או לפחות המועדפת עלי), משום שבניגוד לעבר הוא כבר לא כופה את עצמו על המשחק. היום, בניגוד לעבר הלא רחוק, ריאל מדריד משחקת כדורגל, לפעמים איכותי יותר ולפעמים פחות, אבל כבר לא מחפשים כל הזמן את כריסטיאנו, הכדורגל מגוון יותר ואפילו הוא עצמו מעדיף לא מעט למסור לשחקן בעמדה טובה יותר, בניגוד לעבר - כשהיה מטווח מכל מצב ומכל הזדמנות. אז אנחנו עדיין תלויים בו ובסיומת הקטלנית שלו, אבל הקבוצה כמכלול יעילה יותר בבניית התקפות ויצירת מצבים שהם לא “תנו לכריסטיאנו את הכדור באגף ונקווה שייצא מזה משהו”.

בגמר הצ’מפיונס של מנצ’סטר יונייטד נגד בארסה ב- 2009, למשל, היה ברור שאפילו שחקן גדול כמו כריסטיאנו לא יכול לבדו (או כמעט לבדו) מול קבוצת על כמו ברצלונה. אז במשחקים כמו זה מול יובה הוא עדיין רמה מעל כולם, אבל הוא מצליח להתעלות מבלי לכפות את עצמו על סגנון ושטף המשחק, פשוט להיות האיש הנכון במקום ובזמן הנכון, מה שהופך את ריאל מדריד כולה לטובה וקטלנית יותר.

כשלעצמי, אף פעם לא נמניתי על חסידי כריסטיאנו ואפילו סלדתי לא פעם מסגנון המשחק שלו, אבל דווקא היום אני מעריך אותו הרבה יותר, את התרומה האדירה שלו ובעיקר את המקצוענות וההתעקשות להישאר רלוונטי גם בגילו “המופלג” ואת היכולת להמציא עצמו מחדש.

מצד שני הקבוצה לכשעצמה טובה הרבה יותר.
קישור של קאסמירו קרוס ומודריץ טוב בהרבה מאלונסו, חדירה ואוזיל.
המגנים שלנו היום טובים בהרבה מבעבר.
וההתקפה נשארה די זהה למעט הפיכה של רונאלדו יותר לרגל מסיימת.
אני הייתי קונה את רונאלדו הישן כשסביבו יש את הקבוצה של עכשיו ונקבל התקפה הרבה יותר מגוונת. תארו לכם אגף של רונאלדו הישן ומרסלו הנוכחי כשבצד ימין יש גם מגן פעיל בניגוד לפעם.

לדעתי כריסטיאנו הוא שחקן בקנה מידה היסטורי, ללא קשר לתחרות שלו עם מסי.

לדעתי צריך להגיד האם מדובר בשחקן מהטובים בהיסטוריה לפי מבחן “הערך המוסף”, דהיינו, מה השחקן הביא לעולם הכדורגל שאחרים לא הביאו?
יש המון שחקנים מוכשרים ששיחקו כדורגל, ככה בשלוף: תיירי הנרי, פירלו, מלדיני, רונאלדו הברזילאי ועוד… לא כולם השפיעו על המשחק מעבר ליכולת האישית שלהם.

רונאלדיניו לדוגמה העלה לפחות בשתי דרגות את עניין ה"קסמים" בכדורגל, אף שחקן לא גרם לילדים קטנים לנסות לחקות את התרגילים שלו כמו רונאלדיניו. הבן אדם המציא תרגילים כל משחק, ומה שהוא עשה בקלות אחרים גם במאמץ לא יכלו לעשות. לא מזמן קראתי ציטוט של בקהאם על כך.

צ’אבי המציא מחדש את המושג “ראיית משחק”, רוברטו קרלוס “בעיטות חופשיות מהסרטים”, ועוד…

קשה לי להאמין, בייחוד כשמשווים עם שחקנים בדור הנוכחי (15 שנים אחרונות), שיגיע שחקן עם מוסר עבודה כמו של כריסטיאנו, עם נתוני פתיחה מדהימים כמוהו. אפשר להגיד שירד ביכולת, אפשר להגיד שכפה את עצמו על המשחק של ריאל (ובצדק), אבל הבן אדם כל הזמן ממציא את עצמו מחדש, והגדיר מחדש את המושג “ווינריות”. יש שחקנים שמתעלים בטורניר וזוכים בקריירה עם מיליוני דולרים, כריסטיאנו פשוט מתעלה כשצריכים אותו. לא מזמן קראתי ציטוט של מאמנו של מייקל ג’ורדן, בספר unstoppable, ווינרים אלה האנשים שקוראים להם כשלכולם רועדות הביצים, זה הבן שקוראים לו כשלוחצים על כפתור החירום.

כריס הוא יחיד סגולה בתשוקה למשחק, במוסר העבודה, ובווינריות. כשאני חושב על ווינריות אני חושב על כריסטיאנו.

בתקשורת הספרדית ממשיכים לעוף על כריסטיאנו רונאלדו, איך לא, ואתמול במארקה בשעת לילה מאוחרת צצו עם כותרת מפוצצת - ‘כריסטיאנו הטוב ביותר איי-פעם’. רבות דובר על כריסטיאנו שנשחק מבחינה פיזית ועוד ועוד ועוד, הוא לא הגיע לחצי הראשון של העונה, אבל הנה, המספרים מוכיחים - גם כשהיה צעיר ב-5-7 שנים הוא מעולם לא פתח את השנה האזרחית בטירוף כזה. במארקה מתבססים על הגולים שלו מינואר ועד ה-8 באפריל בחלוקה לשנה קאלנדרית ולנו נותר רק ללקק את האצבעות וליהנות. וכן, איך לא, הכניסו שם בסוף את המילים ‘הגמר בקרייב, 26 במאי’, ולכולנו יש צמרמורת רק מהמחשבה על כך.

מה שכריסטיאנו רונאלדו עושה הוא פסיכי. מאז תחילת 2018 הוא שותף ב-15 משחקים(נח נגד אספניול ולאס-פלמאס - משחקי חוץ בהם אפילו לא היה בסגל, וכמובן לא שיחק בגביע) וכבש מס’ מטורף של 24 שערים, כלומר ממוצע של 1.6 שערים למשחק. פתיחת השנה האזרחית הטובה שמתקרבת לזו של השנה התרחשה בעונת הדסימה ב-2012/13 אז כבש 23 שערים ב-20 משחקים, ממוצע של 1.15 שערים למשחק. הבאה בתור היא עונת האליפות 2011/12 עם מוריניו בה כבש כריסטיאנו 1.04 שערים בממוצע למשחק(24 שערים ב-23 משחקים), והוא כבש שער למשחק בעונת הבכורה של זידאן, 2015/16, כשהבקיע 17 שערים ב-17 משחקים וזה עוד לא כולל את השלושער נגד וולפסבורג[הגומלין היה ב-12 באפריל].

בעונת הבכורה שלו בקבוצה, 2009/10, ריאל הודחה כבר בשלב 1/8 גמר הצ’מפיונס וגם בגביע הובכה מול אלקורקון והוא בכל-זאת שיחק 15 משחקים, 13 מהם בליגה, והעונה הוא שותף בהכי מעט משחקים. ‘מכונת הרפאים’, ‘לועג לסטטיסטיקה ולפיזיקה’, נכתב עליו, וכן שהאובססיה שהוא מפגין מבחינת חיים ספורטיביים ומנוחות - משתלמת. ואיך סיכמו בכתבה: ‘כשהוא לא על המגרש, כמו בחצי השעה בדרבי - קשה לראות מישהו אחר שיקח על עצמו’.

לא רק אריה בחודשי ההכרעה, אלא מלך האריות!

אבל אריה עם לב טוב:

אולי מטרת המשחק אתמול הייתה לתת למספרת של רונאלדו עוד חשיבות.
אם עד עכשיו היה מדובר רק בשער מטורף במעמד מכובד, אז עכשיו מדובר בשער שבלעדיו לא היינו מגיעים לחצי הגמר, אולי אפילו בשער שיהיה שווה גביע.

כריסטיאנו רונאלדו הוא השחקן היחיד שכבש בשבעה טורנירים גדולים - ב-4 טורנירי יורו(2004, 2008, 2012, 2016) ועוד 3 מונדיאלים(2006, 2010, 2014). היום הוא מתחיל את הטורניר הגדול השמיני שלו וכמלך שערי פורטוגל בכל הזמנים עם 81 שערים - מחפש את התואר היחיד שעדיין אין לו - מונדיאל. ומאז מונדיאל הבכורה שלו ב-2006 כשהיה שחקן פחות דומיננטי בניגוד לדקו, פיגו ואחרים - הוא לא הגיע מעבר לחצי הגמר.

image

ב-‘וואלה ספורט’ קיבצו את כל המספרים של כריסטיאנו בנבחרת. ההצלחה ביורו לעומת הכישלון במונדיאל, המספרים במקדמות, הפרטנרים ועוד.

משחקים: 150 משחקים
שערים: 81
בישולים: 36
דקות משחק: 11,776
כרטיסים צהובים: 21
כרטיסים אדומים: 0
תארים: יורו 2016

הופעות בכורה: אוגוסט 2003, 0:1 על קזחסטן במשחק ידידות
גיל בהופעת הבכורה: 18 שנים, 6 חודשים ו-15 ימים
מאמן בהופעת הבכורה: לואיז פליפה סקולארי
שער בכורה: יוני 2004, הפסד 2:1 ליוון בשלב הבתים ביורו

שיא כיבושים במשחק אחד: 4 (0:6 על אנדורה במוקדמות מונדיאל 2018)
שלושער: 4 פעמים
צמד: 15 פעמים

מאזן במונדיאל: 13 משחקים, 3 שערים (נגד איראן, צפון קוריאה וגאנה), 2 בישולים
מאזן במוקדמות מונדיאל: 38 משחקים, 30 שערים, 12 בישולים

מאזן ביורו: 21 משחקים, 9 שערים, 8 בישולים
מאזן במוקדמות יורו: 27 משחקים, 20 שערים, 4 בישולים

משחק ראשון כקפטן: יוני 2008, הפסד 3:1 לאיטליה במשחק ידידות
מאזן מול נבחרת ספרד (4 משחקים): 2 ניצחונות, 1 תוצאות תיקו (הפסד בפנדלים), 1 הפסדים. 0 שערים, 1 בישולים
מאזן מול דויד דה חאה (8 משחקים, כולם בקבוצות): 7 ניצחונות, 1 תיקו. 4 שערים.

השחקן איתו שיתף פעולה הכי הרבה בנבחרת:

1. ז’ואאו מוטיניו, 81 משחקים
  2. ברונו אלבש, 75 משחקים
  3. נאני, 75 משחקים
  4. פפה, 71 משחקים
  5. ריקרדו קרבאליו, 70 משחקים

ועדיין כריסטיאנו: טור דיעה מתחילת השבוע של חסוס גמס מהמארקה - ריאל מדריד מגושמת בהתנהלות עם כריסטיאנו רונאלדו

כריסטיאנו הציג את המונדיאל הטוב ביותר שלו עם שלושער במשחק הפתיחה נגד ספרד ושער ניצחון נגד מרוקו במחזור השני, והגיע ל-4 שערים - הכפיל את כמות שעריו במונדיאלים. אבל גם זה לא הספיק, והוא לא הצליח להחזיר את פורטוגל לפחות לתקרת הזכוכית שלה - חצי גמר המונדיאל, כפי שהיה במונדיאל הבכורה שלו ב-2006. בסיום המשחק הוא בירך את אורוגוואי שניצחה, אמר שהנבחרת הולכת הביתה עם ראש מורם כי היא נלחמה ונתנה הכל, ולגבי עתידו? ‘זה לא הזמן לדבר על זה’. האם קריירה נפלאה בת 15 שנה בנבחרת במהלכה הפך לשיאן ההופעות(152) ושיאן השערים(85) באה לסיומה? “זה לא הזמן לדבר במונחים של שחקנים או מאמן, הודחנו, צריך לברך את אורוגוואי, אבל אנחנו הולכים זקופי קומה. לפורטוגל תהיה תמיד נבחרת טובה ובסגל היום יש שחקנים מוכשרים מאוד”. כריסטיאנו, שלא הצליח לכבוש במשחקי הנוק-אאוט מעולם במונדיאל - הודה על הארגון המופתי ברוסיה ואמר שזו חוויה נפלאה.
במארקה כתבו על עשרה שחקנים נפלאים ומהגדולים בהיסטוריה שלא זכו במונדיאל, וגם כריסטיאנו נכנס לקבוצה שכוללת את מסי, ואלה שמות: לאונידס(ברזיל), פרנץ פושקאש(הונגריה), די-סטפאנו(ספרד\ארגנטינה), ג’ובאני ריברה(איטליה), יוהאן קרויף(הולנד), מישל פלאטיני(צרפת), זיקו(ברזיל). המונדיאל ב-2022 בקטאר נראה מסובך עבור כריסטיאנו שיהיה בן 37. סביר להניח שפפה בן ה-35 יודיע על פרישה מהנבחרת.

תישאר, כריסטיאנו - כי קר שם בחוץ מחוץ למועדון הטוב ביותר בהיסטוריה’.

הכותב, חואנמה רודריגס, טוען שריאל מדריד הפגינה כלפיו את כל הכבוד שבעולם לאורך כל הדרך וגם הפעם למרות גילו חרגה מהנהלים של המועדון והציעה לו חוזה חדש עם השוואת השכר ביובה(אם כי לפי בונוסים). ‘חבר אמר לי פעם - אתה צריך שריאל מדריד תוציא אותך, כי אף אחד לא יכול לעזוב מרצונו החופשי. אבל כריסטיאנו רונאלדו רוצה לעזוב. הוא רוצה להיות מעל המועדון, כנראה, וכמה שאני אוהב אותו - ובמאבק הזה, ורק בזה - אני לא אוכל להיות איתו יותר’.

‘רוצה לעזוב’ זה מושג גמיש מאד. אם היו מגדילים לו את השכר ל 50 מ ובונים סביבו את הקבוצה, הוא לא היה רוצה לעזוב.
כריסטיאנו מבין שהמועדון מאמין שנגמר הסייקל ופחות לחוץ עליו מבעבר. בדרך כלל כשהדברים האלה קורים, בכל רמה, יש קצת אי נעימויות. הרי חצי מהשחקנים בארץ טוענים שתקעו להם סכין בגב אם מביאים מישהו שיתחרה בעמדה שלהם, אז בטח ובטח כוכב בסדר גודל של כריסטיאנו. זה אנושי ונורמלי. בסופו של דבר יש כאן מאזן כוחות שמכתיב את ההתנהלות של המועדון, והמאזן הזה נוטה פחות ופחות לצד שלו ככל שעובר הזמן.

יהיה מאד קשה להתרגל ליום שאחרי. אנחנו כנראה לא עד הסוף מבינים מה זה כדורגלן שמנפק כאלה מספרים במשך עשור. הלה ליגה הכי עוצמתית ואנחנו יכולים להביא כמעט כל שחקן הרבה מאד בזכותו. עוד שנתיים יתכן ונמצא את עצמנו בליגה שהיא ענייה ביחס לאנגליה ומתקשה למשוך את הכוכבים הגדולים. קלאסיקו יהפוך למשחק מעניין אבל לא לקרב טיטאנים שמושך את כל אוהדי הכדורגל בעולם. לא יהיה לנו את השחקן הזה שברור שהוא מעל כולם, זה שיכול לנצח כל קבוצה בכל יום כמעט לבדו. אגדה.