דיון הטקטיקה :: שחק אותה זיזו

אפרופו דיון המחמיצנים לפני שהוקם פה ספורטאנטר רובי שפירא - בעיטות לשער פר 90 דקות מול איכות המצב. כל החבורה שרואים סביב כריסטיאנו גם דואגת להבקיע.

(קרדיט - https://twitter.com/oh_that_crab/status/926101097957257217)

אם אני מבין נכון גם הארי קיין לא מבריק לפי הגרף. אני לא כ’'כ אוהב נתונים כאלה, במיוחד שחצי מהבעיטות של רונאלדו הן סתמיות ממצבים של יותר מ20 מטר.

@whykds

אם הבנתי נכון המסקנה היא שכריסטיאנו לא בועט המון לשער ולא כובש המון העונה? הרי הציר האופקי מייצג יחס של שערים/בעיטה ואילו הציר האנכי מייצג מספר בעיטות ממוצע ל90 דקות.

בהחלט דף מעניין, אבל הייתי מאוד מעוניין לקבל נתונים גולמיים על מנת שאוכל לשחק איתם בעצמי.

ציר ה-x מייצג את ׳טיב׳ המצבים מהם החלוצים בועטים (כלומר מהו הסיכוי להכניס גול מהמצב ממנו בועטים). פלקאו לדוגמה, בועט בכמות ממוצעת אבל ממצבים מעולים.
רונאלדו - המסקנה היא שהוא בועט הרבה פר 90 דקות, ממצבים ׳ממוצעים׳. בהתחשב בזה שהוא גם לא ממש כובש, זה ממחיש כמה המצב איתו בעייתי. לטעמי אפשר להסתכל על זה בשני אופנים:

1. לא פלא שהוא לא כובש, הוא אפילו לא מגיע למצבים
  2. הוא תמיד היה בועט מכל מקום, מה השתנתה רק העובדה שהוא ממעט לכבוש כיוון שהוא בירידה

המציאות היא כנראה שילוב של שניהם, לא בטוח איזה חלק גדול יותר

נתונים גולמיים - גם אני. 10,000$ ל-Opta ואפשר להתחיל לדבר (למרות שאני לא מכיר את השוק עד הסוף).
בטוח שבהגדרות האלה יש הרבה חורים. אני מניח שאין פה יד אדם שמעורבת בקביעת כמה טוב היה המצב ממנו בעטו, כי הוא משחרר את התרשימים האלה ביחד קצת אחרי שמסתיים המשחק.

G per Shot נשמע כמו נתון די פשוט - שערים/בעיטות-לשער וגם ציר המספרים נראה הגיוני. אם המשמעות היא אכן “טיב המצבים” הכותרת לציר האופקי מעט תמוהה בעיני, זהו נתון שמאוד קשה לאמוד בצורה אובייקטיבית - הרי לא מדובר רק במרחק מהשער אלא גם בלחץ משחקני ההגנה או האופן שבו מגיע אליך הכדור וכו’.

מבוסס על אותו נתון מהגרף שצרפת:

מסכים איתך לגמרי שזו מדידה בעייתית. אני מצרף את זה למה שאני רואה.

הדבר הבא זה להסתכל על כמות השערים שלו, שזה נתון אבסולוטי. קיין אמנם בועט הרבה וממצבים קשים - אבל כובש. רונאלדו לא כובש.

כאן יש הסבר לא רע על המונח xG ואיך משקללים מצב לגול.

לדעתי הזמן הוא ככל הנראה הפתרון הכי טוב למשבר שנקלענו אליו. זה נשמע חסר אונים ומתנער, אבל באמת שאני לא רואה אפשרות טובה אחרת. עם הסגל הנוכחי, אין הרבה מה לעשות למעט להמתין לחזרה של דני, ושמרסלו ורונאלדו יתאפסו על עצמם.

לדעתי לא קיים בספסל שחקן שכניסה שלו להרכב תשפר אותנו באופן משמעותי. הצבה של תאו, קובאציץ (תחזור כבר) ואסנסיו במקום מקביליהם בהרכב עשויה לעזור לנו נקודתית כשהכוכבים לא לגמרי כשירים/עייפים/צריכים ניעור, אולם אני חושב שאף שחקן ספסל, כולל שלושת אלה, לא מסוגל העונה לעשות קפיצת מדרגה להרכב ובמקביל להזניק קדימה את ריאל כקבוצה, כפי שעשה איסקו עונה שעברה.

כשלא נסבול מפציעות משמעותיות ונחבר כמה נצחונות, אני מעריך שהביטחון יחזור ופעולות שהולכות קשה היום ילכו יותר בקלות. הפער מברצלונה גדול אבל יש עוד שני קלאסיקוס ואני חושב שבמפגש ישיר מולה אנחנו עדיפים אם נגיע במומנטום הנכון, ואני מאמין שעוד חודש וחצי נראה טוב יותר. עוד שבועיים יש לנו ביקור בוונדה מטרופוליטנו וזו הזדמנות טובה לנצח שם ולתת בוסט לביטחון העצמי, אתלטיקו גם לא מרשימה עד עתה. בליגת האלופות התבזנו בוומבלי אבל דורטמונד לא ניצלה זאת ואנחנו אמורים לעלות.

בחלון העברות בקיץ, או אפילו בינואר, יש מקום לבצע שינויים. כרגע זה לא רלוונטי ולדעתי כאמור אין לנו יותר מדי מה לעשות פרט ל- לחכות שדברים יתחברו חזרה.

השאלה הנשאלית היא איזה שינויים? אתה לא תביא סופרסטארים בינואר ואתה לא תביא שחקנים שיכולים לשחק בליגת האלופות. סותמי חורים סגנון צ’יצ’יריטו יסגרו לנו פינה? שוב במצב של היום זה לא בהכרח רע אבל זה נראה כמו פלסטר על עורק מדמם

אין מה להתחיל לעשות רכש עכשיו. זו לא תהיה עונה טובה כנראה, זו נפילה מהענוה שעברה, זה מה יש. בואו נקווה שבקיץ יתרחשו שינויים מבורכים בחולית ההתקפה.

בנתיים כל שנותר לעשות הוא לשנות את אופי המשחק של הקבוצה מהתקפי להגנתי. יש לנו סגל שיכול לתמוך במשחק הגנתי שמטרתו לספוג את התקפות היריבה ולצאת מהר קדימה במתפרצות. אם זידאן יעשה את ההתאמות אולי נזכה במשהו העונה. אם לא, אז לא. זה מה יש ואין מה לטחון כל פעם מחדש את אותם דברים.

בשביל לשחק במתפרצות אתה צריך שחקנים מקדימה שיכולים לרוץ מהר, בנזמה הוא עגלה, פעם אחרונה שרונאלדו רץ יותר ממישהו היה לפני 3-4 שנים ובייל עוקף בריצה את הפיזיוטרפיסטים שלו. רק אסנסיו מסוגל לרוץ יחסית מהר וגם הוא לא בדיוק סילון.

רונאלדו שחקן מהיר, בנזמה אולי לא חלוץ שיבקיע גולים, אבל הולד אפ ומסירות יש לו די והותר, תפור על מתפרצות, יש לך את אסנסיו ובייל כשהוא כשיר.
יש לך שחקנים שיודעים יופי להוציא מתפרצות, הסגל שלנו די מתאים, רק השאלה היא אם זיזו יחליט לעשות את השינויים הנדרשים בשיטת המשחק או לא. כרגע אין לנו סגל מתאים לשחק כקבוצה התקפית. אנחנו לא נבקיע יותר ממה שנספוג (לאורך זמן כמובן).

לראות מהלכים של דה בריינה בעמדה של קרוס גורם לי לתהות עד כמה ההגדרה “וורלד קלאס” רחבה. כאילו, אולי גם מקסים פלקוצ’נקו וורלד קלאס.

דה בריינה פשוט עילוי כדורגל. לדעתי הוא יותר על התפקיד של איסקו אצלינו, אבל אין בכלל אפשרות להשוות ראש בראש - סיטי וריאל משחקות בענפים שונים כרגע.

אם דה בריינה על התפקיד של איסקו אז 2 קשרים של סיטי עושים עבודה של 3 אצלינו.
משהו פשוט לא מסתדר בגלל שחקנים מקובעים בחלק הקדמי.
קרוס לא תורם להתקפה, רונאלדו לא תורם מאחורה כלום ובנזמה פשוט לא מספיק טוב.
מפה לשם סיטי משחקת עם 2 שחקנים שעושים את התפקיד של מודריץ קרוס ואיסקו יחד וזה בעצם נותן לה עוד שחקן חופשי מקדימה.

אנחנו חייבים לשחק עם שחקנים יותר דינאמיים, חלוץ שיודע יותר מלהבקיע שערים וקשר שיודע יותר מלמסור לרוחב.

מי שעוקב אחרי אודגור יכול לראות שהבחור אט אט מנצל את הפוטנציאל העצום שלו.
שליטה פנטסטית בכדור, חכמת משחק ברמה גבוהה מאוד וטכניקת מסירה קטלנית.

מאמין שבקצב הזה שנה הבאה הוא אצלנו בחזרה.

איזה יוםי. עוד שחקן עם פוטנציאל להכנס להרכב בהתקפה שלנו.
אגב אני ציני, לא שלא אשמח לקבל אותו חזרה אבל מפחד שימכרו לנו חזרה שלו במקום הבאת רכש משמעותי להתקפה.
אסנסיו העונה מוכיח לנו טוב מאוד שפוטנציאל זה לא מספיק וזה עניין גם של זמן (אם איסקו לא הוכיח את זה בשנים שעברו). למרות שאני מוכן להחליף את הביביסי באודגורד אסנסיו ומיוראל כבר היום

זה אודגארד במספרים, בינתיים:

45:28
אורי אוזן מסביר קצת על היהלום, יתרונות וחסרונות. אמנם בהקשר של מכבי נתניה, אבל אם להשוות את איסקו למישהו אז לדיא סבע

מעניין מאוד ואחלה פודקאסט בלי קשר.

בין דיא סבע לאיסקו אין הרבה דמיון האמת, סבע שחקן של מהירות ודריבל לעומק כמו מוחמד סלאח. מה שכן, ערן לוי הוא שילוב של איסקו וכריסטיאנו רונאלדו (ושל רונאלדו השני במידת החולצה :slight_smile: ). ההשוואה בין עלי מוחמד לקאנטה מדוייקת.

לגבי אודגור, המספרים שלו מדאיגים.