הגרסה שלנו למשחק :: כדורגל ישראלי

מכבי חיפה הודיעה: מסאי דגו יסיים את תפקידו, ברק בכר ימונה לשנתיים

הכושי עשה את שלו, הכושי יכול ללכת

אני מאמין שלא התכוונת, וזה רק מסוג של תסכול

ממקום ציני, לא ממקום של לפגוע באף אחד וסליחה אם כן.

אפשר להבין. ברק בכר אולי המאמן הישראלי הטוב בהיסטוריה.
מסאי דגו מלכתחילה היה מינוי שמטרתו הייתה לא לזעזע את המערכת יותר מדי.

חבל רק על בכר שהיה לו מה לתת בחו’'ל בקבוצה הנכונה.

מצד אחד מאמן ללא ניסיון בבוגרים ומצד שני בא מהמערכת. אם המטרה הייתה לא לזעזע יכלו להביא מאמן בכיר יותר. לדעתי דגו ענה על הציפיות ואף מעבר לזה, לרבות הנצחונות על מכבי תל אביב, ההגעה לפלייאוף העליה, ההעפלה לנוק אאוט של הקונפרנס. הפציעות בסוף הכריעו (כמו גם רכש לא מספק- שוער, תחליף אצילי, סיפור הדובדבן), ואני חושב שהיה ראוי לשנה נוספת לפחות, אלא ש… בכר פנוי בתזמון מתאים ולכן אין שאלה

חבל באמת שאצה הדרך ויצא למקום עם מנטליות לא מתאימה, וכן חבל שבדיעבד בזבז את התחמושת בהכנות.
תבוא הזדמנות שניה, רק שייקח הרבה זמן לדעתי - פספסת בפעם הראשונה ויכידוע “אין פעם שניה לעשות רושם ראשוני” (או משהו כזה)

להיפך, מאמן בכיר היה מגיע עם דרישות, שינויים במערכת, שינויים בסגנון משחק, משחקי אגו מול שחקנים בכירים.
דגו נבחר כי לא היו אופציות בכירות מספיק אמינות בשביל דבר כזה, והוא יגיע עם 0 דרישות כי זה נפל עליו מהשמיים.

דגו עשה עבודה טובה אבל הוא מתחרה במאמן הישראלי הכי גדול בדור האחרון שאם לא הולך לחיפה יתכן מאד והולך ליריבה הישירה שלה

אגב, כנראה מגיע פה קרדיט גדול לגל אלברמן שמאז כניסתו למערכת חיפה ממשיכה להתנהל ביעילות ולקבל החלטות טובות באופן סיסטמטי.

לפני עשור בערך יענקל’ה היה ממסמס את זה בהמתנה לסיום הליגה ואז ממנה את רוני לוי.

קודם כל התרגשתי לשמוע על הקאמבק הזה כאוהד נייטראלי. ברק בכר לא היה ‘סתם’ מאמן שהצליח מאוד הוא כנראה יהיה הכי טוב בדור הנוכחי ויסיים אפילו כגדול יותר בראייה היסטורית מדרור קשטן ואחרים. אני האמת קצת מופתע, גם מהעיתוי - בעצם במכבי חיפה הניפו דגל לבן לגבי האליפות עוד לפני שזה מתמטי, וגם מבכר עצמו, לא בגלל הנבחרת כמובן שזה לא מפתה, אלא מכך שחזר מהר מאוד, באמת לא הייתה לו אף הצעה אחרת? היו קאמבקים שלא צלחו, למשל דרור קשטן בהפועל ב-2011/12, אלי גוטמן כנ"ל, אוסקר גארסיה במכבי תל אביב, יש הרבה מקרים ללמוד מהם והחזרת עומר אצילי נראית כמו צעד טוב. זה נראה לי מתכון בטוח להצלחה, אני בטוח שבקריית שלום פינטזו והם לא רגועים. כעת לבכר יהיה אתגר לבנות שוב קבוצה גדולה והפעם לא להתחיל מאפס אבל יש הרבה מאוד עבודה והציפיות אוטומטית עלו.

לגבי מסאי דגו - אני חושב שהיחס כלפיו היה לא הוגן אבל רק במעט. כן אין לו חברים בתקשורת וכדומה. המינוי מלכתחילה היה כמו נס משמיים עבורו, הוא לא בא בטענות ולא יכול לבוא בתלונות. בשלב מסוים הרגשתי שהספינה שוקעת. אפשר ליפול בליגה ולסיים במקום השני, לא הביאו מחליף אמיתי לצ’רון שרי והוא עושה המון דברים טובים, אבל הפער חזר מהר מדי לעשר נקודות. אם היו מזיזים את מסאי בשביל מאמן ‘רגיל’ הייתי אומר שחבל. אבל בכר זה משהו אחר

אני בדרך כלל נגד קאמבקים כאלה, עדיף לפרוש בשיא ולהשאיר את המצב ככה מאשר לחזור ולקלקל את המורשת. איביץ’ נגיד זה דוגמה מצוינת. ההימור שלי (כמו עם איביץ’) שבכר אולי לא ייכשל אבל לא ינחול הצלחה מסחררת. חבל שלא הלך לנבחרת או לליגה אחרת…

דוגמא מעולה שמשום מה שכחתי לכתוב, הוא היה קצת ‘חמוץ’ והיה נראה לא מאה אחוז בסיטואציה בקריית שלום, חשבתי שהוא יהיה הפלוס הגדול של מכבי תל אביב אבל במשחקי העונה הוא שיחק כל כך הגנתי. כעת לדעתי המצב אחר. החיבור של ברק בכר למועדון הוא מיוחד, אני לא חושב שהוא יכול להגיע גם ‘חצי כוח’. אני גם מניח שוב שלא היו לו הצעות כאלה טובות. זה היה מעניין מאוד לראות אותו במכבי הצהובה לדוגמא. אבל סתם מתעניין, באותה נק’ זמן בה איביץ’ מונה - מי כן היית רוצה?

תשמע בלי קשר אני אגיד שהשוק מה זה דל. אין איזה אלישע לוי שזה התלבש עליו יפה פעם למרות החסרונות, אפילו ראובן עטר שעשה דברים טובים לפניכן וחשבו שעם ההילה שיש לו ביציע זה יעזור. אין מאמנים. רן בן שמעון אחלה אבל הוא קורס במועדונים עם לחץ.

לגבי הפועל תל אביב - לא רוצה לזהם את הת’רד. זו גם קארמה ואנחנו גם פאתטיים, כל העולם ידע שיהיה גול. לא מבין איך הם לא מסוגלים לנצל 0:1 בבית בדחיפה של כל העשרת אלפים ומול עשרה שחקנים. כבר הפנמתי

הסברה הרווחת היא שמכולם דווקא אלברמן לא ממש מרוצה מהמינוי. הוא יצטרך להכיל אותו, אבל מן הסתם השפעתו תקטן. מדברים גם על מערכת יחסים קרירה בין השניים

אני לא כל-כך מבין מאיפה השמועות האלה צצו פתאום.
לא היה שום דיווח כזה בכל העונות שלהם ביחד.
עושה רושם שבישראל מחפשים בכוח ריבים בין מאמן למנהל מקצועי.

אני חושב שהכדורגל שלנו מאוד-מאוד משעמם ודמות כמו איתי שכטר תהיה חסרה מאוד וכמובן גם השחקן. אם תרצו “דיון הפרישה” שלו או טקסט שכתבתי עליו אתמול - מקווה שתתחברו.

image

דמיינו כאן הקדמה מפוארת עם רשימת ההישגים שלו - התארים, הגיחות לחו"ל, כמות שערים יפה מאוד בליגת העל, מהבודדים ששיחקו בכל חמש הגדולות. הילד מרמת ישי והפועל נצרת עילית שהגשים חלום ותמיד עם חיוך והליכת הברווז הזו. או שממש אהבת אותו או ש’צחקת’ עליו - אי אפשר להישאר אדיש לאיתי שכטר, תשאלו את השופטים. “פרש בגלל ה-VAR”, אוהבים להגיד. מצד אחד לא מזוהה עם אף קבוצה גדולה והחליף קבוצות כמו גרביים, ומצד שני אהוב מאוד במכבי תל אביב ובבית"ר ירושלים בעוד בהפועל תל אביב הוא מחוק. שחקן לא שגרתי, מאוד טוטאלי, התחבר מאוד לכל הקהלים.

העונה הגדולה ביותר שלו בקריירה הייתה עונת הדאבל עם הפועל תל אביב 2009/10, הגיע אחרי עונות של שבעה שערי ליגה במכבי נתניה ועשה את קפיצת המדרגה בזכות אלי גוטמן. היה בועט את הכדור קדימה ומשיג את המגן שלו, שיתוף פעולה מדהים עם גילי ורמוט (כשוורמוט פרש אני זוכר שהוא העלה פוסט פרישה לכבודו ו’דילג’ על הפועל כששיחק במכבי). סיים עם 32 כיבושים באותה עונה. לאחר מכן ב-2010/11 הוא פתח בצורה אדירה וגם הגול ההוא נגד זלצבורג - אבל נפצע בחודש ינואר, קרע ברצועה הצולבת ולדעתי זה לא היה אותו שחקן. הקאמבק בהפועל היה כושל ב-2013/14, במכבי חיפה ‘לא פגע בכדור’ ואז ההגעה לבית"ר החייתה לו את הקריירה מחדש. לדעתי שחקן כמוהו יהיה חסר בליגה, כמה שחקנים כבר יש כאן עם ניצוץ…

-סכמו את הקריירה של שכטר: האם עמד בציפיות? אני מדבר אפילו על המצב כאן בליגה. היה יכול לתת עוד עונות גדולות לדעתי. איפה מדורג בין החלוצים הגדולים של שנות ה-2000?
-מה היה הכוח הגדול ביותר שלו? והחיסרון הגדול ביותר? האם הוא היה שכונתי? חיפף באימונים

משנתי: יש לי תמונה איתו מהאימון הפתוח של הפועל בקיץ 2013, כמה התרגשתי, כמה שמחתי שהוא חזר. כמעט שכחתי את ה-“איך הם שמחו ב-0:0 הבני זונות האלה…” איתי שכטר היה השחקן שהכי אהבתי בדאבל של הפועל תל אביב ב-2009/10 וכנראה “אסור” להגיד את זה, מצד שני כל גיבורי הדאבל התפזרו ו"בגדו", גם גילי ורמוט. אני הייתי תמים וחשבתי שהוא יצליח בחו"ל כי כן היה לו את היתרון הפיזי הזה על פני השחקנים בליגה. בכל מקרה אני שם בצד את הבונדסליגה וצרפת ולא יודע מה. בארץ אם אני מנתח בהערכה גסה יש את העונה הגדולה ההיא בהפועל ת"א, עוד שנה וחצי ממש טובות בבית"ר ירושלים שהוא גירד שם את הדאבל-פיגרס ובאמת היה מרכז משחק ההתקפה וגם עזר מאוד לעומר אצילי, ועונה אחת סבבה במכבי ת"א אבל לא כשחקן הרכב מובהק, אני מרגיש שהוא כן פספוס. הוא היה מהחלוצים האלה שהיו להם הכל - פיזיות, טכניקה, בעונות טובות גם לא צריך הרבה מצבים. הכדורגל שהיה לו מזכיר יותר את אלירן עטר וברק יצחקי והשחקנים האלה, הוא לא היה ‘9’ שדוחק.

אני גם לא שונא אותו או משהו כזה, כעסתי עליו שבפוסט הפרישה של גילי ורמוט שהוא כתב לו הוא העלה תמונות מכל מקום אפשרי ולא כתב את המילה ‘הפועל’ ובטח לא תמונה, נניח אין תמונה, אבל אז מה אם אתה שחקן מכבי, אי אפשר למחוק את ההיסטוריה שלך. זהבי עדיין מדבר בהתלהבות על הדאבל בטדי מבחינת רגע מפתח בקריירה או המספרת נגד ליון. התבאסתי שהוא חגג כשכבש נגדנו ב-2016/17 במדי בית"ר, כי המהפך הזה כמעט הוריד אותנו ליגה מה שבסוף קרה.

כמה מילים על הפועל תל אביב - הדבר הכי גרוע שיכול להיות זה המייל הזה, “הסחת הדעת” הזו עכשיו, כאילו יעני מיליארד בדרך לקנות אותו. פתאום הכישלון המקצועי המחפיר ככה יורד מתחת לשטיח. זה כבר לא משנה מי אשם אם זה 100% יוסי אבוקסיס, אם זה 100% חן סול - אם אלו השחקנים, אפילו אמיליוס זובאס שסיים נהדר אשתקד והעונה הוא קטסטרופה. הפועל תל אביב לא רק יורדת ליגה אלא גם מתבזה, שבוע אחר שבוע, כבר חודשיים. זה נראה שאתמול זו החותמת הרשמית. מכבי פתח תקווה כובשת שלושה וחצי שערים למשחק נגדנו. צריך לזעזע ולפטר את אבוקסיס ושסלים טועמה יעמוד על הקווים, ככה גם הקהל “יחזור”. יש עוד כאילו את התקווה שאין לה אחיזה במציאות שהכל יסתדר נגד בית"ר ירושלים אבל הכאפה תתקבל אחר כך.

@Raulito-7 יש מה להתייחס לשני הפוסטים שלך, אז:

1. שכטר - וואלה אני נוטה לא לאהוב זונות קהל. והוא פתח חתיכת בורדל
  2. נראה שהמו"מ עם ספרא רציני, לא?

תשמע אני כל כך טרוד במשחק מחר נגד בית"ר ירושלים ובחשש הגדול הזה שהפועל תל אביב שוב תרד ליגה וזה כבד פעם שנייה תוך שבע שנים, אז אני לא מתייחס כרגע למו"מ עם ספרא - למה הוא צריך את הזבל הזה שנקרא הפועל? הדברים האלה תמיד לוקחים גם הרבה זמן. לא אומר שמיליארד זו לא ברכה, גם למכבי ת"א יש דוד עשיר מאמריקה. העניין שהפועל גם בתקציב סביר ביחס לליגה עשתה הכל הפוך.

אגב בדיוק היום עשור מהניצחון האחרון של הפועל תל אביב בדרבי. עומר דמארי, גילי ורמוט ואוראל דגני לחיבורים - 1:3, חצי כוח כי ערן זהבי פתח רק על הספסל. מי היה מאמין…

לגבי איתי שכטר - אם הוא היה רק זונת קהל אז אף אחד לא היה מתייחס אליו. הוא היה שחקן-שחקן, ב-2009/10 הוא היה השחקן הכי טוב שלנו לפרקים, אפילו האפיל על גילי ורמוט, עונה ברמה שמעטים הציגו בליגה מאז שאני רואה כדורגל לדעתי. וכמה שהוא הצליח הוא מרגיש לי טיפ-טיפה פספוס, היו חסרות לו עוד כמה שנים טובות יותר בארץ. אני זוכר את בית"ר מקימה אותו ממש לתחייה…

הגיע לנו לרדת עוד הרבה קודם. כבר היה עדיף להישאר בלי מאמן כמו עם בורחה לאמה, בעצם עדיין אין לנו מאמן. אני לא רוצה שהוא יהיה זה שינסה להעלות אותנו חזרה מהליגה הלאומית. ההרכב היום היה בסדר אבל אי אפשר לנקות אותו משבעה-שמונה משחקים של אפס אחד גדול ומעבר לכך כבר במחצית אוז’בולט במקום רוחנא שהיה זה שאיבד את הכדור בשער השני. שני שחקני כדורגל ראויים היחידים שאני לא כועס עליהם היום זה השוער כי הוא צעיר וזה טבעי שנשלם שכר לימוד וגם סתיו טוריאל שהיה מצוין. כל השאר זרים לענף והם לא יכולים ללכת לישון בשקט בלילה. כואב ועצוב לרדת ככה כשהיריבה הכי גדולה חוגגת לנו בבלומפילד ועושה מנגל מה שרצתה לעשות ב-2008 ולא ממש הצליח לה כי היה דימיטאר טלקיסקי. באמת כל הכבוד לברק יצחקי. הזיכרון של הדאבל בטדי יישמר לי לכל החיים. מגיע לנו שיצחקו עלינו וירמסו אותנו.

עצב הוא מקום שגדלים ממנו, בכיתי בלי סוף ב-2017, התפנצה לי איזו בועה ואז לא היה לנו את בלומפילד וגם היה הפירוק. היום? כמובן שזה כואב ואולי אני עדיין לא מעכל אבל אתאושש הרבה יותר מהר. גג עשיתי איזה טעות ושלחתי הודעה לאוהדת הפועל שלא מגיע לה.

אני הלכתי הביתה אחרי השער השלישי - אז מותר לי להגיד שלא ראיתי בחיים שלי את הפועל מקבלת חמישייה מבית"ר או שזה לא נחשב? (אגב, גם קיבלנו חמישייה בדרבי בתחילת העונה אבל את זה החליקו ככה כאילו לא קרה כלום - אולי כי רגילים, אולי כבר מלחמה), ולא באתי לריב עם אף אחד ושכל אחד יעשה מה שהוא רואה לנכון אבל כל אלה שישירו להם ויעודדו אותם אחרי המשחק וימחאו להם כפיים - זה עושה לי בחילה.

הסיפור של אבוקסיס מבחינתי לפחות, הוא הסיפור הכי גדול בעשור וחצי האחרון (מאז הסיפור של חיפה והקיזוז). אין אגדה יותר מושלמת, מאשר כזאת שמסתיימת בחטא ועונש. אז שחר דחף לקיזוז, והיום אבוקסיס עושה אבוקסיס קלאסי ונוטש קבוצה במאבק תחתית רק בשביל לשלם על זה במזומן 10 מחזורים אחרי מאותה קבוצה שנטש. במילים אחרות, אבוקסיס הוא האחים גרים עם קרחת.