נבחרת ישראל :: לקראת ליגת האומות

זהבי לא אשם, לפחות לא מקצועית. אבל זה מרגיש מאוד לא בנוח צבא היחצ הזה שמארגן לו סרט דוקומנטרי, וזה מרגיש שזה הדבר העיקרי שיושב לו בראש.

מזכיר לי את הנאום דמיקולו לפני סקוטלנד בפלייאוף הקודם, נאום למצלמות.

זהבי מתנער מאחריות על הפנדל, אבל אם היה מבקיע היינו שומעים על הפנדל הזה עוד 40 שנה.

עוד סיפרו לי שהוא גרם לשני פנדלים. אף מילה על המהלך של חלאילי בפנדל הראשון. והפנדל השני היה מנגיעת יד, בסטטיסטיקה זה לא נחשב גרימת פנדל.

לא ציפיתי שיקחו את הזעם מהשבעה באוקטובר ויהפוך לנבחרת צרפת פתאום אבל באמת שאתמול התרגשתי בזמן ההמנון, היו מספיק שמות חדשים בהרכב ולא אלה שהיו חלק מהביזיונות של פעם…של כל הזמן…ושוב היינו מביכים. הזדמנות היסטורית שלא תחזור. גדי קינדה למשל הוא שחקן טוב בכדורגל הישראלי, אוסקר גלוך יהלום. הספסול שלו מזעזע ואדון אלון חזן אוהב להתחכם כל הזמן. אבל זה עדיין לא מצדיק את זה. להפסיד ככה 4:1? באמת? במשחק כל כך חשוב? אני גם לא רוצה לדבר על הפנדל של ערן זהבי. התלהבתי מהדקות הראשונות עם הפריצה של ענאן חלאליילי וכמה כדורים ששרקו שם ליד הרחבה (בליגה לקינדה יש את כל הזמן שבעולם לבעוט, במשחק כזה הוא היה צריך להחליט מהר ופישל). חזן דיבר יפה והוא טוב בדיבורים, דמות שאהבנו, שחקן עבר גדול ובחור על הכיפאק, התחיל כביכול קצת בתהליך הצערה כלשהו וניסה לשחק לעתים התקפי. בפועל? לא עשה כלום. ותמיד אפשר לסמוך על ההגנה שלנו.

טוב, עברה חצי יממה, אני עובר וקורא את כל התגובות והביקורות והסיכומים בתקשורת הישראלית (הכתובה והמושמעת), וההתייחסות לסיפור של החוסר בקשרים כמעט שלא נידון בתקשורת. זה פשוט הזוי. אין שום סיכוי שבעולם שנהפוך למשהו שקרוב לכדורגל מקצועני כשאין בכלל תמריצים ולחץ לצעוד בכיוון הנכון.

הקטע הוא שהעם היושב בציון כן מבין את זה. חצי מהטוקבקים שאני קורא נוגעים בנקודה הזו. אם זה המצב איך ייתכן שהתקשורת והצוות המקצועי עצמו לא רואים את זה?

ההחלטה לפתוח ללא קישור הגנתי ועם חצי מחוליית קישור בכלל היא הזיה גדולה אפילו עוד יותר מההזיה שלא לפתוח עם אוסקר גלוך, שזו כמובן הזיה בפני עצמה.

זו לא רק גישת העסקונה שיש במדינה בכל הרבדים, זה העניין שלהיות פה מאמן זה לא איזו עבודה שצריכה דיפלומה או השקעה, זה לא מקצוע שנלקח ברצינות, בכלל בכל הספורט ולא רק בכדורגל.

אם בספרד להיות מאמן כדורגל זה מקצוע ראוי ורציני אצלנו להיות פוליטיקאי (הקאתי הרבה בפה) זה מקצוע רציני, ומאמן כדורגל זה לאהבלים בלבד. אנחנו לא מחונכים לספורט, אנחנו לא מתגמלים ספורטאים מצטיינים ואיכשהו אנחנו בטוחים שעם הכשרון הטבעי (שבהחלט קיים) אנחנו נכבוש את אירופה.

ובכן, עם כשרון לא קונים במכולת. לא פעם, לא אף פעם. כשיתחילו לעבוד מגיל צעיר על מקצוענות, על בנייה נכונה של פיזיות וטיפוח המשמעת ללא ‘הורים של’ אנחנו נצליח להגיע רחוק. אבל בתכלס, למעט כמה אוהדים אנחנו לא מעוניינים להצליח בספורט, לפחות מי שיכול לשנות את המשוואה והיושבים על השיברים.

המאמן הנורבגי של איסלנד עשה בית ספר לישראל עם כול הזריקות האנטישמיות שלו על ישראל.
פשוט הוציא את המדינה הזאת והספורט העלוב שלה מעצבים ושם קצוץ על כולם וגרם לכך
שזה יגרום לכאס ובלבול ואנשים יפסיקו לחשוב על כדורגל.

ערן זהבי מגיע לפודיום בי לייק:

לא התעצבנתי ממשחק של הנבחרת כמו אתמול. וזה עוד משחק שלא ציפיתי כלום ממנו.

אבל זה שסביב המשחק מדברים בכל מקום שעושים סרט דוקומנטרי על ערן זהבי הוציא אותי מהכלים.

יש משחקים שאפשר לראות מקילומטרים שכל מה שקורה על המגרש ומאחורי המיקרופון של השדר זה חומרים לסרט. ויניסיוס במסטאייה היה כזה. גם אתמול.

וכשהנבחרת משחקת בשביל חומרים לסרט דוקומנטרי בזמן שכל המדינה מקווה לטיפת חיוך, זה פשוט פגיעה אנושה בקהל שרוצה נבחרת נורמלית ולא כזו שמשחקת בשביל הכוכב שלה.

כל זה לא מסיר אחריות מקצועית מההתאחדות לכדורגל שמזכירה לנו שהיא ניהלה את הליגה שלנו עד לפני עשור. המנהלת עושה עבודה טובה בימים אלו, עד כדי ששכחנו את הריקבון של הגוף האחר.
מה התועלת של יוסי בניון כמנהל מקצועי? הוא אחראי למינוי של אלון חזן שאחראי להחלטות של אדם שהוא לא מאמן.

שמעתי יותר מדי מאמני עבר פרשנים לאחרונה מזלזלים במאמנים אחרים, כמו למשל אלי אוחנה שטוען שגם מאמן האחרונה בטבלה יכול להוביל את מכבי חיפה ומכבי ת"א לאליפות. אז מה הפלא שככה נראה מעמד המאמנים בכדורגל הישראלי, ושהעסקנים שמים דמויות על הקווים כי הם לא מאמינים בחשיבות המאמן?

אבל צריך לומר שמעמד המאמן בישראל זה באמת פשוט בדיחה, וזה מתחיל קודם כל מהקבוצות עצמן, שמתדלקות את קרוסלת המאמנים המטומטמת להחריד הזאת שאף אחד לא חושב להפסיק (להעלות מאמנים צעירים או זרים) מלבד הגדולות.
אולי למאמנים אין אלטרנטיבות, אבל כששנה ממצועת של מאמן כדורגל בישראל עוברת דרך אשדוד, בני סכנין ומכבי נתניה המצב באמת קשה.

זה אבל מה שאני אומר: כשמהדהדים בתקשורת קולות של עסקנים שהם בעצם מאמנים עצלנים שאין להם מושג זה מה שקורה.

זה שאלי אוחנה הוא פרשן בכיר בערוץ שמקדש את הדיבורים זה מביך לשמוע מה הוא אומר. הוא בעצם יורד על מסאי דגו ורובי קין (שני מאמנים שהגיעו לשמינית גמר טורניר אירופי), וטוען ששתי הקבוצות האלה יכולות להצליח גם בלי מאמנים.

ואז אתה מבין כמה נזק חמור האנשים האלה עושים עם משפטים כאלה. כי בעלים בליגת העל ממנים את המקושרים אליהם, ככה גם יוסי בניון בנבחרת, ומה זה משנה מה מאמן יודע לעשות אם הם מאמינים שזה לא חשוב העיקר לאכלס את התפקיד איכשהו?

אלי אוחנה, איש המקצוע שבעבר כמאמן הנבחרת הצעירה ניתח בראיון את נבחרת צרפת שעמדה לפגוש את ישראל, אבל למעשה ניתח את הנבחרת הלא נכונה (שנתון אחר).

המינוי של אלון חזן זה “מעמד המאמן” פי 1000, על סטרואידים. הוא בכלל לא מאמן.

(איך אני אמור להסתכל עליו בעיניים עכשיו כשהוא יחזור לפרשן בערוץ את הקבוצות הטובות בעולם?)

פעם עוד היה לי חשק לכתוב את משנתי ולנתח את הסיבות לכישלון, הפעם זה נראה לי כמו בזבוז זמן, אין שום דבר חדש. אני כן רוצה במשפט אחד: יוסי בניון כבר עשור עושה הכל הפוך, כאילו בכוונה. עד 2014 אני מניח שהוא היה קונצנזוס בקרב האוהד הישראלי, מעין גיבור בלי חרב וגלימה אלא עם כדור ברגל ודריבל מצוין (למרות ששיאו כבר היה מאחוריו). מה-“הנה בא בניון” של רמי ויי. ב-2001, סנטאנדר שאוהדים היו רואים ב-17:00 בערב בשבילו, שם המשחק, הקמפיין הוא בנבחרת, ליברפול הגדולה ו…מאז החזרה למכבי חיפה - וואו, כמה אגו, בכיינות, ריבים. אוף. דמות שמאוד אהבתי בכדורגל הישראלי והיה לי חלום אפילו על כמה חודשים שיהיה בהפועל תל אביב.

ישאלו אותו על הקונספציה שקרסה :joy::rofl:?

נושא קצת אחר, אבל לדעתי מספרית בשנתיים האחרונות יש פחות פיטורי מאמנים בליגת העל. לא יודע איך אפשר לבדוק את זה בלי לספור ידנית, אבל אני די בטוח. היו עונות הרבה יותר גרועות.

המצב של הנבחרת קשור לדעתי לשתי בעיות. אחת מהן היא מעמד המאמן שאתה ציינת. ישנם המון עסקנים בהתאחדות והדבר שמעלה אותם לכותרות הכי הרבה זה מינוי מאמן נבחרת. הם עושים סבב ראיונות והשם שלהם מוזכר בתקשורת איזה שבועיים שלושה. נוסף על כך, לקחנו פה את מי שכן קידמו את הכדורגל ופשוט העפנו אותו. ילה חוס ההולנדי שהיה המנהל של הנבחרות הצעירות שלימד אותנו לעבוד ואז הוחלף ולפניו האוסטרים שאפשר להגיד עליהם מה שרוצים אבל הייתה להם דרך יותר ברורה, אבל אצלנו אין סבלנות והעסקונה של הכדורגל תמיד תזרוק את הזרים מתחת לגלגלי האוטובוס. היהירות שלנו לחשוב שאנחנו יודעים הכל היא פתטית.

אלוהים יעזור לי, חזן ובניון כל כך גרועים שהם הפכו את שגיא כהן לקול ההיגיון לעומתם.

זה עצוב ומצחיק באותה מידה

הבעיה שלי שהוא בטח יציע את קלינגר למאמן הבא…

תשמע א’ אני למשל מאוד אוהב אותו ורואה אותו כמזוהה עם ליגת האלופות ‘של פעם’ בערוץ הספורט אבל ניחא. אני חושב שהוא צודק לחלוטין. זה לא רק הספסול של אוסקר גלוך אתמול אלא גם ההחלטה לא לזמן את ערן זהבי ולהתעסק בפיפי וקקה על חדר במלון וכן הלאה - בעצתו של יוסי בניון. גם הייתה התעקשות לוותר על שון וייסמן ובגלל שהוא קילל אחרי שער שהבקיע אז הוא ננזף או הוענש אני כבר לא זוכר. להיפך אפילו בכתבה נכתב שהרבה פעמים האוהדים לא מסכימים עם שגיא כהן.

אבל כשנדב יעקובי כותב טור בספורט5 וקראתי רק את הכותרת - שזה לא המאמן ואנחנו לא מספיק טובים - הוא כאילו אומר שאנחנו במקומינו הטבעי ובגודל הטבעי ואין כישלון זוה לא נכון. לא רק פספוס המטרה אלא גם איך שזה קרה.

וואו.

הכתבה המלאה:

שניהם יוצאים נורא פה, בניון כמובן יותר. איזה אפס מאופס. 0 ביקורת עצמית, 0 אחראיות, 0 מסקנות מתבקשות מחרפה שהוא הביא במו ידיו. כל מועדון שיעסיק את הבנאדם הזה ראוי לכישלון הבלתי נמנע שיגיע אחר כך.

בצעירותי הערכתי אותו שהוא לא אפס צעקן כמו ברקו, היתה לו איזו תדמית של איש צנוע ונגיש יותר. מסתבר שזה סתם כי הוא בתקשורת פחות.

באמת זה נראה שזה pick your poisn קלאסי, אני גם לא מבין מי הדליף את זה, כי שתיהם יוצאים מזה איום ונורא. בנוסף לכל, כנראה גם חסרי מודעות עצמית…

''מה העבודה שלך בתור מנהל מקצועי" - החתמת אותו על חוזה ואתה לא יודע מה הוא אמור לעשות?

פשוט איכס.
לא רוצה אפילו לקרוא הכל.

דל"פ
הכתבה הזו היא תענוג צרוף ומייצגת את כל הכיף בכדורגל הישראלי. כמו כן מציע לא לקחת את הציטוטים האלה כמאה אחוז אמינים או כוללים את כל התמונה.

בניון: “ואם ערן זהבי היה כובש את הפנדל, וזה היה נגמר בהפסד – אבל לא כזה?”
זוארץ: “אז ברור שהיית נשאר. חשבתי על זה והחלטתי שאני לא רוצה מנהל מקצועי, רק מאמן. זה ההפסד, ההתנהלות שלכם, ההרכב, החילופים”.

יופי של תרבות. אם זה היה גול אז המנהל המקצועי היה זוכה בעוד קדנציה. בדיחה.

עוד משהו שמציק לי זה למה אף אחד לא מדבר על זה שגם זהבי אגו מניאק ויש לו חלק בכל הסיפור הזה. דשא לא צומח ליד הבנאדם הזה כבר הרבה שנים. עיתונאים פחדנים.

בדיוק. אבל המילים של בניון בצל של כל השיחה כולה. מתעסקים בלצחוק על בניון, אבל הוא אומר פה מילים קשות. אני אשמח אם הוא ירחיב…