השופט בן זונה :: על שופטים, VAR, החלטות ומה שביניהן

במשחק מול אתלטיקו, הוואר אותת לשופט שהלך להסתכל בוידאו - ועדיין דבק בהחלטתו. הפעם היחידה לדעתי שראיתי שופט שמתעלם מהעירעור של הוואר.

כשהיד כל כך רחוקה מהגוף אז אני לא נכנס.

ברור שהיו.
הכוונה היא שאי אפשר להגיד שתמיד היינו צריכים פשוט לנצח 3-0 ואז לא היינו תלויים בשופטים.
נתתי כדוגמה את הקבוצה אולי הכי טובה שהייתה והראיתי כמה בשינוי של מזל או הטיית החלטה גבולית מצד אחד לשני הם היו יכולים להיות טוטנהאם מבחינת הישגים.

הקבוצה לא צריכה להתעסק בזה, היא צריכה להמשיך להשתפר ואין לה סיבה להתקע על כך.
אבל פחדני וזריקת אחריות? אתה מדבר כאילו איזושהי קבוצה אי פעם זכתה למרות שכל משחק היא ניצחה בהפרש 3-0 כדי לקחת בחשבון טעות שיפוט אחת או שניים.

אין מה לעשות, משחק מול קבוצה שרצה לאליפות הוא קשה, בטח עם העייפות ובטח עם הכל. בסוף היינו טובים יותר והגיע לנו לנצח. השופט מנע זאת מאיתנו. השופט הוא ההבדל בין הצלחה כבירה וניצחון של אופי ואולי אליפות, לכשלון צורם.

היכולת לא הייתה טובה מספיק. אבל של סביליה כן? של אתלטיקו או ברסה כן? אתה מדבר כאילו אנחנו גונבים פה אליפות אם נזכה.

יש חוק. אם לחוק אכפת מכך שהכדור ניתז אז גם לנו צריך להיות אכפת.

אתה מבין שעל דברים דומים אנחנו לא קיבלנו פנדלים? אתה מבין שעל דברים כאלה האליפות תברח לנו?
אם זה יד אז גם מול אתלטיקו זה יד.
שם פסלו זאת ופו נתנו את זה.
אני מזהה 3 דברים זהים בין 2 המקרים. שניים קונספירטיביים והאחד מעיד על פחדנות של השופטים:

1. קנוניה נגד ריאל (קונספירטיבי, לא מאמים בזה באמת)
  2. שופטים בוחרים בהחלטה הקלה - משמע לא לתת פנדל לריאל מול אתלטיקו היא החלטה יותר קלה מכן לתת. זוכרים הרבה יותר פנדלים מפוקפקים שניתנו מאשר כאלה שלא ניתנו.
    אך אתמול לא לתת פנדל לסביליה לא הייתה החלטה קלה. מכיוון שאי מתן פנדל משמעו פנדל וצהוב לשוער של סביליה.
  3. השופטים עוזרים לאתלטיקו. פנדל לריאל מול אתלטיקו רע לאתלטיקו. ואתמול אתלטיקו הרוויחה מהפנדל הרבה יותר מסביליה.

אני רוצה להאמין לפחות שהאפשרות השניה היא הנכונה, אך גם אותה חייבים לתקן. לא הגיוני ששופטים מקבלים החלטות לפי מה שקל יותר.

לא אוהב את הניסיון להיות מעל כל הוויכוחים על שיפוט. טעויות שיפוט יכולות להכתיר קבוצות ולהעיף קבוצות ללא קשר ליכולת.

אתמול, גם אם לא שיחקנו כמו שהיינו רוצים לשחק, עדיין היינו כמה רמות מעל סביליה ולא רק שלקחו לנו ניצחון חוקי לטעמי אלא שגם אם יש מגיע אז הגיע לנו יותר מסביליה.

לטעמי היינו טובים אתמול, הלוואי שכל העונה היינו נראים ככה

אבל אתה לא מבין שזה לא משנה עמה היא רחוקה מהגוף כל עוד זה ניתז?
זה פרשהות של אוהדי בארסה בלבד,בחוק רשום אם ניתז מהגוף אז לא פנדל,לא החריגו את הכתף וגם לא רשמו מה המרחק המקסימלי שאמור להיות מהיד,הכי פשוט,ניתז? לא פנדל.

האשמת השיפוט היא הוצאת קיטור ולא יותר. לצורך העניין ברור שבתקופת רונאלדו היינו נותנים רביעיות וחמישיות על בסיס שבועי ולכן ההחלטות שיפוט לא היו הרות גורל.
אני האשמה שלי היא על הקבוצה ועל חוסר היכולת שלה לייצר שערים, כל השאר זה בריחה מאחריות. אם יש דבר אחד שאני בטוח זה שאם היה לנו התקפה מתפקדת אתמול זה היה נגמר ב+3 לנו וההחלטה הייתה עוברת מתחת לגשר.

מבין, ועדיין היד לא הייתה אמורה להיות שם, לצורך העניין גם היה שחקן סביליה שהיה עובר באזור ומתנגש ביד היה מגיע לו פנדל, בשום סיבה היד לא אמורה להיות כל כך רחוקה מהגוף.
שייקח שיעורים אצל קרבאחל, באמת האדם ששומר על הידיים שלו תמיד.

מה? על מה אתה מדבר?
מספיק שלא היו נותנים לנו פנדל מול יובה ואולי לא היינו זוכים ב2018.
תאר לך שמול באיירן ב2017 היה נשרק נבדל. והיינו עפים.
ב2016 פאקינג הגענו לפנדלים בגמר, לא היה רחוק מלהגמר הפוך. תן לאתלטיקו שם פנדל נוסף במשחק וכנראה שהיינו מפסידים (למרות שגריזמן בועט אז לך תדע).
אפילו ב2014, אתה לא חושב שהחלטת שיפוט קטנה הייתה משנה הכל?
והנה בגלל 4 החלטות שיפוט שונות מקבוצה של 4 זכיות ב5 שנים היינו הופכים ל0 מתוך 5.

מסכים בהחלט. יש לי הרבה טענות בנושא.

לא נכון. פשוט לא נכון.

קח כל קבוצה אי פעם שזכתה בתואר. תסתכל על כמה משחקים גבוליים היו לה.
בכל משחק גבולי תיצור טעות שיפוט של פנדל ליריבה ותקבל המון נקודות שהולכות לפח.
גם סיטי של השנה הייתה מאבדת אליפות אם זה היה קורה, ושם מדובר בהפרש עצום.

אם משהו לא עובד זה לא בהכרח באשמת גורם ספציפי אחד.
אם ריאל תפסיד את האליפות זה כי היא לא מספיק טובה? ביחס למי?
כדי לזכות באליפות אנחנו בתאוריה יכולים לא לנצח פעם אחת. להגיד שלא מגיע לנו אליפות ושאנחנו לא מספיק טובים בשביל אליפות זה שקול ללהגיד שאתלטיקו או ברסה טובות יותר ולהן כן מגיע.
בסוף מישהי צריכה לזכות הרי.

נכון, אבל את זה אפשר להגיד תמיד. בפועל איזו קבוצה בהיסטוריה ניצחה כל משחק 3-0?
למען השם שים את ברסה של פפ בליגה הבלגית והיא לא תנצח כל משחק 3-0 או יותר.
אין מה לעשות, אי אפשר תמיד להיות טובים פי מיליון מכל היריבות.
השופט לקח לנו נקודות כי אם לא אותה החלטה שאני לא מסכים איתה היינו מנצחים. משמע לקח נקודות.

אם נעלת את הבית ושודד פרץ לך אליו. האם אתה אשם שגם לא שכרת מאבטח? הרי שים מאבטח בדלת 24/7 ולא תשדד כנראה לעולם (בית פרטי נורמלי כן, לא מדבר על בנק או הבית של אילון מאסק).
אז נכון היינו יכולים להבקיע יותר. אבל בפועל אם לא ההחלטה ההזויה של השופט היינו מנצחים 3-1 (בהנחה שכל מה שקרה אחר כך היה נשאר זהה). איתה זה 2-2.
על 3-1 היית אומר שזה ניצחון קל ועשינו את העבודה, והנה תראה איך החלטה אחת הפכה 3-1 ל2-2.

שמע זה כבר תלוי חוקה. החוקה היום לא מספיק ברורה בנושא. גם מדברת על מרחק וגם על אם הכדור ניתז.
בפועל פה הכדור ניתז והיד הייתה רחוקה אז אני לא סגור על מה החוקה אומרת כי ניתן לפרש אותה לשני הכיוונים. עובדה שמול אתלטיקו פירשו אותה במצב קיצוני הרבה יותר (כי הכדור היה בדרך לגול) לצד השני.
אבל מה כן? אם את החוקה אפשר לפרש ל2 הכיוונים בוא נפעיל שיקול דעת:
הכדור היה ככה או ככה בדרך לשחקן ריאל. היד לא נתנה שום יתרון ולא מנעה דבר. במקרים רבים מוותרים על שריקות כאלה בתוך הרחבה כי הבינו שזה לא עזר בדבר.
עקב כך השריקה השו לטעמי שגויה.

תמיד אפשר לעשות יותר טוב והלוואי שילמד לשמור על הידיים, לא סותר את התלונות שלי לשופט.

בכללי לא מבין למה אם אני מבקר החלטות שופט מריך לסתור ביקורת עצמית על הקבוצה שלי? למה זה חייב להיות או שה או זה?
השופט טעה והקבוצה שלי לא מספיק טובה. זה יכול לבוא ביחד.

הנה החוקה -
Except for the above offences, it is not an offence if the ball touches a player’s hand/arm:

• directly from the player’s own head or body (including the foot)

כתוב אם ניתז מהראש או הגוף, כולל הרגל כדי שלא יטענו שהוא בעט לעצמו ביד ולכן זה מתכוון.
הכתף פעם אחרונה שבדקתי זה חלק מגוף האדם…

אם לא היה ניתז עוד היה אפשר להתווכח אם מגיע פנדל או לא ולהביא דוגמאות מהעבר או מאותו משחק וזה היה 50/50

אבל בפאקינג חוקה החריגו את הפאקינג מצב הזה מעבירת יד, כדור שניתז מהגוף ליד, גם אם שחקן בועט לעצמו ביד זה לא פנדל, אין כאן שום מקום לפרשנות, זה לא פנדל, נקודה.

והנה נפתרה שאלת החוקה. הודעה מעולה טיטי.

אם מישהו תהה לעצמו האם משתלם להתלונן על השיפוט, אז הנה הוכחה שכן.
מאז שהתלוננו נגד ריאל אי שם שנה שעברה קל לראות מגמה.
העונה:
ריאל מדריד: 3 פנדלים לזכותינו, 8 נגדינו.
זהו נתון הזוי לקבוצת צמרת (תוקפת יותר ככה שהכדור ברחבת היריב יותר משאצלינו).
לשם השוואה:
ברסה: 8 פנדלים לזכותה, 5 נגדה.
אתלטיקו: 7 לזכותה, 4 נגדה.
סביליה: 7 לזכותה, 6 נגדה.
סיטי: 9 לזכותה, 8 נגדה.
יונייטד: 10 לזכותה, 4 נגדה.
צ׳לסי: 9 לזכותה, 4 נגדה.
לסטר: 10 לזכותה, 4 נגדה.
אינטר: 7 לזכותה, 3 נגדה.
אטלאנטה: 7 לזכותה, 2 נגדה.
מילאן: 17 לזכותה, 3 נגדה.
נאפולי: 7 לזכותה, 5 נגדה.
יובנטוס: 8 לזכותה, 5 נגדה.
באיירן: 9 לזכותה, 2 נגדה.
לייפציג: 9 לזכותה, 3 נגדה.
דורטמונד: 7 לזכותה, 4 לרעתה.
וולפסבורג: 3 לזכותה, 4 לרעתה.

אלה הטופ 4 בספרד, אנגליה, איטליה וגרמניה (באיטליה לקחתי 5 בשביל יובה). קל לראות מגמה מאוד ברורה, קבוצות צמרת מקבלות יותר פנדלים משיריבותיהן מקבלות. זה מאוד הגיוני בהתחשב בכך שעקב היותן קבוצות צמרת הן תוקפות יותר ותוקפים אותן פחות.

מי היוצאת מן הכלל? ניחשתם נכון.

אפשר לראות שם גם את וולפסבורג עם הפרש של 1 לרעתה, אבל בואו נהיה כנים, וולפסבורג היא לא ריאל. היא לא באמת מתמודדת על אליפות וכנראה שאין לה עליונות ברורה בליגה כמו לריאל. ולראיה המרחק שלה מהמובילה וכמות הנקודות אותן השיגה אשר נמוכה בהרבה.
בנוסף וולספבורג במינוס 1, ריאל במינוס 5.

אז מישהו עוד רוצה להגיד לי שהכל כשורה? הכל נורמלי? סטיית תקן? פעם נגדינו פעם לטובתינו?

תנו לנו את היחס פנדלים של כל קבוצת צמרת אחרת ואנחנו כבר אלופים. יש לנו יחס רע אפילו לקבוצת תחתית אם תחתים את לנגלה.

ואתה רק מצדיק את הטענה שלי, טעויות לרוב קורות לטובת הקבוצות הגדולות כמו המשחק שלנו מול מינכן, ובדיוק בגלל זה אין לנו שום לגיטמציה לבכות על טעויות נגדנו, כי לרוב אנחנו ממש לא הקבוצה שסובלת מזה.

אנחנו קבוצה גדולה מבאיירן? אגב, באיירן באותו משחק קיבלה פנדל מתנה שלמזלינו נבעט לשמיים. ככה שהטעויות היו זהות באותו משחק, מה שהיה שונה הוא שריאל ניצלה את הטעות.

אם דיברת לגבי ההודעה השניה שלי, אז ההפך. אני מראה שזה לא טעויות אלא שהגיוני שקבוצות צמרת יקבלו יותר פנדלים.
כמו שמי שתתקוף יותר תבקיע יותר כך גם מי שתהיה יותר ברחבת היריב תקבל יותר פנדלים לטובתה.
הנתונים שהבאתי מראים שבניגוד לכל קבוצות הצמרת ריאל לא נהנית מהסטטיסטיקה הזו. מקרי או לא תחליט לבד, אין לי שום הוכחה. סתם הרגשה שהעונה חיפשו אותנו בטירוף ובגלל זה אנחנו עם סטטיסטיקת פנדלים של קבוצה שרק מתגוננת ולא נוגעת בכדור כמעט.

אהיה פייר ואציין בנוסף שריאל שנה שעברה נהנתה ממאזן 11-2 בשריקות לפנדלים. מאזן גבוה.
אבל אם נסתכל על הסטיית תקן בהתחשב בעונה הנוכחית כמדד:
קבוצות הטופ 4 ב4 הליגות הבכירות עומדות בממוצע על מאזן כזה:
8.4 פנדלים לזכותן, 4 לרעתן.

ריאל 19-20: 11 זכות, 2 נגד. כלומר סטיה של 4.6 לטובתינו (2.6 יותר לזכותינו ו2 פחות לרעתינו).
ריאל 20-21: 3 זכות, 8 נגד. כלומר סטיה של 9.4 לרעתינו (5.4 פחות לטובתינו, ו4 יותר לרעתינו).

השמטתי את יובה מהממוצע כי היא מקום 5, אבל בתכלס לא הייתה משנה אותו כמעט (8-5 לטובתה).

כלומר השנה הסטטיסטיקה לרעתינו פי 2 יותר משהייתה לטובתינו שנה שעברה. ושנה שעברה כולם דיברו על אליפות השופטים. לאן כולם נעלמו?

כשריאל נהנית מ4.6 יותר פנדלים משניתן לצפות כולם יוצאים נגדינו.
כשריאל סובלת מ9.4 פנדלים פחות מהמצופה לא קורה דבר.

ועוד הפעם זה רק מחזק את זה שקבוצות גדולות נהנות משיפוט עודף, כן גם באיירן נהנית.

איך בדיוק?
קבוצה שתוקפת יותר תהיה יותר ברחבת היריב.
אם ההנחה היא ש2 הקבוצות שוות וההבדל הוא בדיוק של הבעיטה אז אתה צודק. אבל תראה מפות חום ותבין כמה פעמים קבוצה קטנה נמצאת ברחבה של ריאל ולהפך.

זה קצת כמו להגיד שחלוץ שכבש 20 שערים ב100 משחקים טוב מחלוץ שכבש 19 ב10.
קבוצות גדולות מקבלות יותר פנדלים אך גם נמצאות הרבה יותר בעמדות בהן אפשר להכשיל אותן ברחבה ופחות בעמדות בהן הן יכולות להכשיל את היריב ברחבה שלהן.

בכל אופן הנקודה הכללית היא שריאל מקופחת בנושא לעומת יתר הגדולות. הבאתי גם נתונים המגבים זאת.

מה אתה מנסה להגיד? שאם שורקים יותר פנדלים לזכות קבוצה אחת ופחות לקבוצה השניה, אז השופטים בעד הקבוצה הראשונה?
ואם זה משתנה כל שנה, אז בעצם השופטים מחליפים את הקבוצה המועדפת עליהם?

ששנה שעברה כולם דיברו על שהשופטים נתנו לריאל את האליפות. השנה המצב קיצוני הרבה יותר לכיוון השני, והעולם שותק.

זה לא משתנה כל שנה. לרוב המאזן הגיוני. לרוב הסטטיסטיקה מתיישרת. עונה כמו שיש לריאל העונה בבחינה הזו היא יוצאת מן הכלל. היות שהליגה לא השתנתה מאוד, וריאל לא השתנתה כלל אני מניח שזה קשור ליחס של השופטים.

ריאל קבוצת הטופ היחידה ב4 הליגות הבכירות (למעט וולפסבורג שאני כלל לא בטוח לגבי ההגדרה שלה כקבוצת צמרת) שמאזן הפנדלים שלה שלילי. ולא סתם שלילי, אלא כמעט פי 3 לרעתינו.

סלח לי אבל זה מאוד נדיר.
שנה שעברה כשהתלוננו נגדינו כל הזמן המצב היה הרבה יותר מתון (ביחס לנורמה מסביב).

מה אני טוען? שמשהו השנה שונה ביחס אל ריאל.
אני יכול להאשים את הסופרליג שמתעסקים בו כל השנה (היה באוויר גם לפני הפיצוץ) או את הראיון של פיקה, בפועל הנתונים מראים על התנכלות לריאל.

אני לא מבין.
אתה מקשר בין סטטיסטיקת פנדלים למגמת שיפוט השנה. אז אתה צריך לעשות אותו דבר גם לגבי שנה שעברה, ולהודות שהשופטים נתנו לכם אליפות.
בשנה שעברה זה היה בולט יותר מהשנה. היו 11 פנדלים לזכותכם, 2 נגדכם. בארסה קיבלה 6 לזכותה ו 8 נגדה.
אחרי פגרת הקורונה זה היה עוד יותר בולט. קיבלתם 5 פנדלים ב 10 מחזורים, ולא נשרק נגדיכם אף פנדל.

אני מדבר על סטיות תקן.
כמו שראינו תמיד קבוצות גדולות נהנות מיותר פנדלים (כי תוקפות יותר).
עונה שעברה ריאל נהנתה מ11-2 אל מול ה8.4-4 הצפוי.
שגיאה של 4.6 לטובתינו.
העונה ריאל קיבל 3-8 אל מול ה 8.4-4 הצפוי.
שגיאה של 9.4 לרעתינו.
אז אם שנה שעברה נתנו לנו אליפות השנה לוקחים מאיתנו פי 2.

ברסה שנה שעברה עם 6-8 וזה גם מעט. אבל שגיאה של 6.4.

אז אם ברסה קופחה שנה שעברה ריאל השנה ריאל מקופחת אפילו יותר.

או שזה סטייל ה״אבל לצ׳לסי הגיע 4 פנדלים״ שלכם שעכשיו תזכירו תמיד…
עונה שעברה פרגנו לנו ב4 פנדלים יותר מהצפוי אז פייר שיקחו לנו 9 השנה.

אפשר גם להסתכל על ההתקפה שלכם, ולהבין ששחקן הגנה יעדיף לתת לויניסיוס מצב של 100% גול ולא לעשות עליו עבירה, כי הוא יודע שהוא יחטיא.

מנגד, ההגנה שלכם יודעת שההתקפה לא יכולה לתת גולים צד שני, לחוצה הרבה יותר - ולכן עושה יותר עבירות.

בקבוצה כמו ברצלונה, ההגנה כל כך גרועה שלפני שמספיקים לעשות פנדל, הכדור כבר ברשת, ולכן יש נגדנו פחות פנדלים מכם העונה.