השופט בן זונה :: על שופטים, VAR, החלטות ומה שביניהן

עם הטענה הכללית מאוד מסכים. כתבתי על זה לא מעט.
מה שקרה לריאל העונה מבחינת שיפוט היה ביש מזל שלא נראה כמוהו. עכשיו אפשר לדון האם זה ביש מזל או משהו מסריח, זה כבר דיון אחר.
אפילו העונה שעברה, המטורפת לטובתינו מבחינת כמות הפנדלים לטובתינו לא התקרבה להיות חריגה כמו העונה הנוכחית שלנו והצגתי את זה בדיוק אחר (עונה שעברה הייתה חריגה לטובתינו והעונה הנוכחית הייתה חריגה פי 2 לרעתינו).

הבעיה הכי משמעותית בעיניי היא שאין הסתכלות על ההשפעה על המשחק.
דין כדור ניתז על יד פרוסה שמנע מהכדור להגיע לשחקן יריב לא צריך להיות שווה לדין כדור ניתז על יד פרוסה שלא השפיע על המשחק.

היד שלא נשרקה לנו מול אתלטיקו מנעה מהכדור להגיע לקאסמירו מול שער ריק. היד שכן נשרקה לסביליה מנעה מהכדור להגיע מהר יותר לשחקן שלנו כדי להוציא את המתפרצת.

חוקת הכדורגל חייבת עדכון דחוף בהתאם למצב החדש! אי אפשר להמשיך ככה.
מספר רעיונות שלי:

1. עניין היד שציינתי. (אם יש ספק לגבי ההשפעה אז להחליט שזה פנדל). מדובר על כדור ניתז.
  2. בעקבות העלייה הגדולה בפנדלים הייתי מוסיף עבירה חדשה שהיא קצת פחות קשה מפנדל. לשרוק אותה במצבים בהם הייתה עבירה או נגיעת יד כלשהי ברחבה אבל במצב שלא באמת מסוכן לגול. ימנע ״גניבות״ ויפחית את ניסיון הסחיטות פנדלים המוגזמות. למשל בעיטת עונשין מ16 מטר או עבירה לא ישירה.
  3. ולדעתי הכי חשוב. ענישה חמורה יותר על ״עבירות טובות״. אני לא מבין איך אוהדי כדורגל יכולים לתמוך בעבירות שעוצרות מתפרצות. זה מפחית את כמות המצבים במשחק, והעונש הוא לא פרופורציונלי לתרומה.
    אפשר לתת כרטיס צהוב + היעדרות מהמשחק הבא, או כרטיס צהוב ששווה ל2 צהובים, או הרחקה למספר דקות מהמשחק. אפשר להיות יצירתיים.

בכל אופן, הכדורגל משתנה והחוקים צריכים להתאים את עצמם לשינויים ולמצב החדש. אין פה בושה בלחדש ולעדכן.

אולי אני לא מבין אותך מספיק טוב, אז אתה מצד אחד מודה ששנה שעברה הייתה חריגה לטובתכם והשנה יש חריגה לרעתכם. (מילים שלך לא שלי)

אז אולי אבל רק אולי, זה לא כל כך קונספרטיבי. כמו שקבוצה מסוימת יכולה להנות מטעויות שיפוט לטובתה בחלק אחד של העונה ואז להיפגע בחלק אחר של העונה. זה אולי דברים שמתאזנים…

בכלל די מצחיק אותי, לשמוע שאתם חושבים שיש מישהו בספרד שמחליט לדפוק את ריאל מדריד באופן מכון. לפחות אי אפשר להאשים אותנו בזה…

שששש…
עוד יחשבו שאתה אומר שאוהדי ריאל מתלוננים על שיפוט רחמנא ליצלן…

מי שטוען בצד “שלנו” שיש איזו קונספירציה נגד ריאל הוא הזוי בדיוק כמו מי שטוען בצד “שלכם” שפרז משלם לשופטים או שהוציאו לפאטי אדום כי שחקן היריב בעט לו בפקקים עם השוק.

מעבר לזה גם אם שנה שעברה הייתה חריגה בפנדלים לטובת ריאל לא אומר שהם לא היו מוצדקים ב100%. מי שיש לו טיפת יושרה טוב יעשה אם יצפה ברצף אחרי הפגרת קורונה ויחשוב מה היה אומר אם העבירות היו מבוצעות על הקבוצה שלו. אתם מתחילים להשמע כמו הסיפור על ה"עם הפלסטיני" -עיוות העובדות בצורה הכי דמגוגית שיש “ומעכשיו זה הסיפור שלנו”.

לא הבנתי את החלק השני של מה שניסית לכתוב. אני לא כתבתי את זה . זה גב.

החלק הזה לא היה מופנה ספציפית אליך.

אז אסביר את עצמי.
קודם כל מעולם לא טענתי לקונספירציה כזו או אחרת. שנה שעברה היה לנו מזל והשנה לא.
אבל, וזה אבל משמעותי, שנה שיברה בכל מקום דובר על אליפות של השופטים, והשנה אין על זה מילה אחת במקומות מחוץ לפורומים של אוהדי ריאל.
עשיתי בדיקה, גיליתי שהממוצע של יחס פנדלים שקבוצה מקבלת הוא 8.4 : 4 לטובת הגדולה (הגיוני כי היא תוקפת יותר)
ריאל בעונה שבה האשימו את השיפוט שזכינו נהנתה מחריגה של 4.4 פנדלים לטובתה.
ריאל העונה סובלת מחריגה של 9.6 פנדלים לרעתה.

אז כן יש פה מקום לשאלות ולטענות. יש פה הרגשה שהליגה ניסתה ״לפצות״ כביכול על עונה שעברה ובדרך היא הגזימה לגמרי.

אם אוהדי ברסה התלוננו על חריגה של 4 פנדלים אז למה כל הליגה שותקת על חריגה של 9?

זה מה שאני טוען.
4.4 פנדלים אקסטרה לטובת ריאל ופיקה מתראיין וטוען שהכל מושחת ושההתאחדות עוזרת לריאל.
9.6 פנדלים יותר לרעתינו וכולם שותקים.

את החריגה חישבתי על ידי המרחק מהמצב הממוצע (לקוח מנתוני 4 הגדולות ב4 הליגות הבכירות). חישבתי בכך שחיברתי את ההפרש בין כמות הפנדלים שקיבלנו לכמות הפנדלים הצפויה להפרש בים כמות הפנדלים שנשרקו נגדינו לכמות הצפויה (חיבור איפה שצריך וחיסור איפה שצריך).

ולא, לא חושב שמישהו דופק את ריאל.
אבל אחרי שכולם שמו לנו כוכבית על האליפות שנה שעברה אז כן זה מאוד מרגיז לראות את השתיקה במצב קיצוני הרבה יותר.

בעיקר בא להראות שהאליפות הזו נלקחה מאיתנו בין היתר בגלל שיפוט לקוי כנגדינו. בגלל שרוב החלטות השיפוט היו נגדינו.
לא חושב שזה מלמעלה (אם כי לא אופתע) אלא סתם שסבלנו יותר מטעויות. והנה ההוכחה למעלה

אתה רק מתעקש להוכיח שאני צודק.

בגדול, שנה שעברה אף אחד לא לקח מריאל את האליפות ובצדק כי הגיע לה לזכות באליפות. לכן מחוץ לפורום של ברצלונה לא דיברו על זה במיוחד.

השנה אתלטי זכו באליפות בצדק, ולא מדברים על טעויות מחוץ לפורום של ריאל מאותה סיבה שרשמתי למעלה.

זה מאוד פשוט. דרך אגב, אין לי בעיה שתחשבו שגנבו ממכם אליפות. גם אצלנו יש כאלו. הבעיה שלי שאתם מטיפים לנו מוסר “אנחנו אוהדי ריאל מדריד האצילית” ואוהדי ברצלונה הם בכיינים ורדופי תחושת נחיתות. אבל מה לעשות שבפועל כל קבוצות אוהדים לא מתלוננים על השיפוט כל עוד הם זוכים באליפות או שהם מנצחים. מתי נזכרים שהשופט הוא בן זונה? שמפסידים. זה תקף לריאל ברצלונה וכל קבוצות אוהדים של כל קבוצת ספורט בכדור הארץ.

אתם לא שונים מאיתנו לא לטוב ולא לרע. אתם פשוט חושבים שאתם יותר טובים מאיתנו.

דרך אגב מי חוץ אוהדי ברצלונה דיבר על השער הזה. תזכיר לי. אני פשוט לא זוכר.

אני טענתי את זה, גם הבאתי סרטון שמוכיח את זה.
אחרי הסרטון, טענו שעדיין מגיע לפאטי אדום, כי הוא הלך עם רגל ישרה ועצם ההגעה שלו לכדור לא קובעת. אף אחד כבר לא טען שהוא בעט ביריב.
הראיתי גם סרטון שמראה שכאשר השופט ניגש לראות במסך מה קרה, ה VAR הציג לו תמונת סטילס אחת בלבד. זה בקשר ל"תמונת סטילס לא קובעת" שגם עלה במהלך הדיונים פה.

השופטים דפקו אתכם השנה ודפקו אותנו בשנה שעברה. לא יודע לגבי פי 2 או מקדם אחר, אבל בהחלט השפיעו על מאבק האליפות , וזאת בושה וחירפה.

אחת החולות הרעות של תבוסת הסופרליג ע"י הגופים המושחתים של פיפא ואופא זה שלא ניתן לגעת בשיפוט.

זה מגוכך שב2021, כשיש 7000 מצלמות בכל משחק, שופטי הVAR יכולים לשנות את החלטת השופט רק אם הם בטוחים ב100% שהוא טעה.

ההחלטות צריכות להיות בלעדיות של צוות השיפוט, והשופט בשטח צריך להיות בובה שמקבלת הנחיות באוזנייה ומציגה את מה שרואים במוניטורים ונכון בוודאות.

לא טענתי שאתה טועה. רק חידדתי את כוונתי.

אתה שוב משליט את הדעה שלי על כולם ואת של כולם על שלי.
אני אתלונן על שיפוט ואחרים לא. אני אנהל דיונים על השיפוט ואחרים לא.
אני לא אגיד לכם שאתם בכיינים. אולי אתווכח איתכם על החלטת שיפוט (מקרה שונה) אבל לא אעיר לכם על עצם התלונה.
אחרים אולי לא יסכימו איתי ומבחינתם עצם הדיון על השיפוט הוא מיותר והם יגידו את זה גם לי וגם לכם.

ברור, לא טענתי אחרת לרגע. אף פעם לא התנשאתי עליכם בנושאים כאלה.

תעשה מה שאתה מרגיש שנכון. תקרא שוב מה אני רשמתי.

ולמה אתה לוקח באופן אישי? אחרי כל קלאסיקו, שיש אצלנו דיון סוער על השיפוט, אוהדי ריאל פה (ואני מכליל) מסתערים על פורום ברצלונה בחמת זעם ומטיפים לנו מוסר (לא אתה!). “אוהדי ברצלונה בכינים” “אנחנו אוהדי ריאל מדריד לא בוכים לעולם על שיפוט”

למה זה קורה כי אתם מנצחים. כל זה ישכח בהפסד הראשון שלכם שיבוא אחרי…

אישית אני חייב להודות שעכשיו זה די מצחיק אותי.

הסיפור עם הדרבי של סביליה-בטיס העלה לי שוב את נושא ההתחזויות.

אישית, קודם כל אציין שכמובן מרגיז אותי לראות התחזויות של שחקני כדורגל, ולדעתי זה בעיקר מביך (או צריך להיות מביך) עבור השחקן המתחזה שמצולם מכל כיוון, ולמחרת הפרצוף שלו מרוח על דפי העיתונים עם ההתחזות שלו. אני חושב שיש כאן גם עניין תרבותי, שכן כידוע יש מקומות בהם “נהוג” יותר להתחזות, ויש מקומות פחות נהוג - שלא לדבר על ענפי ספורט אחרים, כמו ב-NBA, שם שחקן אכן ירגיש מובך רק לנסות להתחזות, ולמצוא את עצמו ב-shaqtin a fool או משהו…

ולמרות זאת, לדעתי הסיפור פה בעיקר הוא החוקה, ויחס עלות-תועלת הלא בריא שהיא יוצרת. הצהוב הזה ששחקן מתחזה “מסתכן” בו, לרוב שחקן התקפה, לא מזיז לו את קצה הזרת. לעומת זאת, הסיכוי להרוויח פנדל - סיכוי של 80% לגול - או לחילופין הסיכוי להוציא צהוב שני / אדום לשחקן היריב שלך - גורם לכל עסק ההתחזות להיות מאוד-מאוד משתלם.
אם אני פיפא, הייתי משנה את החוק מחר בבוקר, שהעונש על התחזות יהיה בדיוק מה שהשחקן המתחזה ניסה להשיג: ניסה להשיג פנדל? יקבל פנדל בצד השני. צהוב שני / אדום? יקבל בעצמו אדום. וכן הלאה. כך הסיכון עולה בצורה דרמטית, ובעידן ה-var הסיכויים בכלל נגדו, וניתן יהיה למגר כך את התופעה בצורה נרחבת.

בצורה דומה, עבור תופעת בזבוזי הזמן שעולה פה בפורום לא פעם. ותמיד עולה גם השאלה האם זהו כלי לגיטימי או לא.
אז נשים בצד את שאלת הלגיטימיות - בסופו של דבר מדובר בכלי משתלם, שאין כמעט סנקציות בצידו, בייחוד עבור קבוצות קטנות מול הגדולות.
לכן, גם פה הייתי משנה את החוקה - ופשוט מיישם את מודל השעון העוצר מהכדורסל וכדו’. אפשר להתווכח על מה צריך להיות אורך מחצית “נטו” במקרה כזה - חצי שעה/יותר/פחות - אבל לדעתי זאת הדרך היחידה למגר באמת את התופעה. כל ההתנגדויות ששמעתי עד עכשיו לרעיון, נשמעות לי כמו ניסיונות של אנשים לשמר מצב שהם מרוויחים ממנו, או סתם שמרנות לשמה.

דעתכם? רעיונות אחרים לפתרון? ואולי אין בכלל בעיה, וצריך לאפשר לשחקנים כמו שכטר להביא לידי ביטוי כישורי משחק לא ממומשים, ובזבוזי זמן זה בכלל אחלה זמן לעשות refill לחטיפים?

מסכים לגמרי שהבעיה והפתרון מצויים בתמריצים. לגבי בזבוזי הזמן - מסכים לחלוטין ואף כתבתי על זה בפורום בעבר, שעון נקי ודי. לגבי התחזויות - לא צריך עין תחת עין, אלא פשוט אדום. כולל var וכולל ענישה רטרואקטיבית על מקרים שחמקו מצוות השיפוט בזמן המשחק ו/או נשרקה עליהם עבירה. מדובר בניסיון רמאות בוטה וחד משמעי, אין סיבה לרחם. ברגע שזה יהיה הסטנדרט, התופעה תיעלם מהר מאד.

עונש האדום הוא עונש לא פרופורציונלי שצריך להיגרע מהכדורגל לדעתי. כרטיס אדום מעניש את כל הקבוצה על מעשה שטותי של שחקן אחד. כמה פעמים ראינו עבירה מטומטמת שלא תרמה כלום, דיבורים מיותרים או סתם חמומי מוח שהחליטו שעכשיו הולכים מכות והרסו לקבוצה שלהם משחקים?

קשה לי עם הרעיון ששחקן שניסה לסחוט פנדל יגרום לכך שהקבוצה שלו תענש בפנדל. זה לא פייר. או ששחקן שניסה לסחוט אדום יגרור לכך שכל עשרת השחקנים שנותרו על הדשא יצטרכו לשחק עם שחקן פחות. עכשיו כשיש ואר זה עוד יותר קשה לסחוט פנדלים האדומים כי קשה להתחזות. עם זאת, התופעה עדיין קיימת במידה רחבה והעונש לדעתי צריך להיות כרטיס חדש, אולי אפילו שיחליף את האדום הנוכחי, וזה שחקן שעשה עבירה שצריכה אדום, או התחזה כדי לגרום לאדום של היריב, יקבל כרטיס שיחייב את הקבוצה שלו להחליף אותו המיידית ובנוסף הוא יקבל הרחקה של 5-10 משחקים קדימה.

גם משחקים לא יהרסו עם אדומים, וגם השחקנים שצריכים לענש באמת ייענשו.

ואז מה? כל קבוצה תשלח את הדמבלים והאומטיטים שלה לנסות לסחוט פנדלים, ומקסימום יפטרו מהם ל10-15 משחקים.

הבעיה היא שלפי מה קובעים התחזות? אם יש מגע זה הרי לא הצגה. אבל לא כל מגע אמור להפיל.
גם בסוף השופט לא רואה שהיה משהו אם השחקן נשאר על הרגליים, ועד שהואר לא יתערב לשופט במקרים כאלה אז פשוט השחקן שלא יפול ימשיך להדפק.

כרטיס אדום הוא לא עונש מוגזם, הבעיה זה היעדר טווח ענישה הוגן.
הענישה היא פאול, צהוב או אדום, והיא על טווח עבירות עצום. בסוף זה יוצר מצב שמצד אחד עונש חמור מידי הוא קריטי מידי והורס את המשחק, ומצד שני יש פעמים רבות בהן העבירה משתלמת.
בזמנו טענתי שהפתרון לדעתי הוא הוספת ענישות נוספות.
למשל עבור עבירה שעוצרת מתפרצת מגיע עונש חמור יותר מצהוב הרי מה זה צהוב לעומת עצירת מצב לגול?
אז אפשר שיהיה כרטיס נוסף שהוא צהוב שגם מרחיק מהמשחק הבא, כלומר גם גורר הרחקה מהמשחק הבא וגם לא מנקה את צבירת הצהובים (ואפילו מגדיל ב1).
אפשר לעשות עונש שמרחיק שחקן ל5 דקות (שלאחר הדקה ה85 תגרור גם להרחקה מהמשחק הבא).

אלה סתם רעיונות על קצה המזלג אבל לדעתי שם נעוץ הפתרון.

אני מאוד תומך בשעון שרץ רק כאשר הכדור בתחומי המגרש, אבל החשש שלי הוא שזה יגרור את זה שהמשחק יימשך יותר מידי בלי שיקרה כלום כשהכדור מחוץ לתחומי המגרש. שחקנים ינצלו את הזמן לקחת אוויר או מים.

זה אולי יישמע מצחיק אבל לדעתי פשוט צריך לעצור את השעון כמו במשחקים שלנו, כאשר הכדור עף רחוק וכאלה. כלומר אם אקביל אז לעצור שעון בחילופים, לעצור שעון כששחקן שוכב על הדשא ולעצור שעון בבעיטות חופשיות.
אבל לא לעצור שעון כשהכדור יוצא לחוץ.
יחד עם זה להיות חדים על כרטיסים על בזבוזי זמן של בעיטות שוער וכדורי חוץ, ממש להחליט שכל הוצאת כדור שלוקחת יותר מ5/10 שניות מרגע קבלת הכדור (במידה ומביא הכדורים מתעכב) גוררת צהוב מיידי. וכמובן לא לרחם עם צהוב שני.
אני פשוט מפחד ממשחקים מייאשים שלא רוצים להגמר עם העפת כדורים לחוץ ובעיטות מצד לצד במצב שקבוצה חייבת גול יאין הרבה זמן. כמו שבכדורסל פצאום יש משחק של עבירה כל שניה. זה לא המשחק שארצה לראות. אז להחליט שהשעון נעצר לא בכל חוץ.

אפשר לפתור הרבה בעיות בעזרת הגיון פשוט וטכנולוגיות. לא את כל הבעיות, אבל חלקן.
פיפ"א לא מעוניינת בכלום וזאת הבעיה. לא מעניין אותם שיפור הכדורגל לצופה, אלא כסף וכוח.
זה שבודקים קו הנבדל ידנית כשיש כבר מכוניות אוטונומיות זאת בדיחה. לזהות נבדל זה ברמה של פרויקט לסטודנט תואר שני ברשתות ניורונים. שאלה טכנית די פשוטה ויכולה להתבצע בזמן אמת בלי VAR.
זאת רק דוגמה.

לדעתי לא צריך להיות נבדל בכלל 20 מטר מהשער. שבתוך הרחבה ישחקו איך שרוצים, זה כבר לא משמעותי למשחק. חוק הנבדל נועד למנוע מצבים קיצוניים. תנו לשחק.

לייק , ברגע שמבינים את המשפט שכתבת ומפנימים אותו, מבינים שכל ההצעות של הרפורמות בכדורגל שאתם מעלים פה הם אולי הגיוניות וטובות אבל ברמה של פנטזיה כי כל עוד הארגון המאפיונרי הזה שולט בכדורגל שום דבר לא יצא לפועל בצורה בריאה.

אני תומך מאוד בvar אבל שרואים איך החובבנים האלו מיישמים אותו מבינים שהם לא רוצים בהצלחה של זה אלא בכישלון של הואר.