הסכסוך הישראלי פלסטיני

אני חושב שצריך לשים דברים בקונטקסט הנכון. ברור שנתניהו רותם את המלחמה לצרכיו הפוליטיים, והחלק העצוב הוא שזה לא מפתיע. לכן אני כבר שנים טוען שהבן אדם הזה הוא סכנה למדינת ישראל וחייב להעיף אותו דחוף.

ועם זאת, הרמיזות (שכבר הפכו לצעקות) של אנשים כדוגמת המפלגה הדמוקרטית שנתניהו פועל נגד דעת הקהל הישראלית, ונגד האינטרס הישראלי הוא שיקרי. נתניהו לא יכול להסכים לעסקאות כאלה לא בגלל סמוטריץ’ ובן גביר, אלא כי למחרת הציבור גומר אותו.

טעות פטאלית… בין דר דאן דאט.

זה לא עובד ככה. אין עסקאות על שולחנות. יש צוותים שמנהלים מו"מ עקיף ויש עיתונאים שמקבלים הדלפות חלקיות. נתניהו אלוף העולם במסמוס משאים ומתנים שמנוגדים לאינטרס שלו. הוא גם אלוף העולם ביצירת ספינים ומצגי שווא שלא הוא הסיבה לכשלון.

לעומת יציאה מוחלטת. הצלחה מרובה.

על קונספירציות אני לא יכול להגיב.
אין לי בעיה אגב שלא מתאמצים במו’‘מ עם מחבלים.
יש לי בעיה שאולי לא מתאמצים במו’'מ עם מחבלים ובו זמנית לא עושים מספיק בצד הצבאי.

אריאל השאלה היא מה הפתרון לטווח הארוך. אי אפשר להפעיל צבא בואקום מדיני כי המשמעות של זה גרועה.

אין לי בעיה עם הטענה הזו אבל אז תהיה עקבי. אין לנו מושג מהם פרטי ההסכם המוצע, מי מציע אותם מי תומך ומי מתנגד ולמה בדיוק. אנחנו ניזונים מפירורי מידע והנחת הנחות.

השאלה על מה בדיוק אתה מדבר?
הקמת מדינה או מי ישלוט?

אני לא מתיימר, אבל מכל מה שאני קורא ושומע אין אפשרות כזאת שישראל לא שם, ולכן לא יכולה לקבל עסקה שמוציאה אותה משם.

אני לא יכול לדבר על טענות לא מבוססות שביבי בכוונת תחילה דופק את במו’‘מ. אולי הוא עושה, אולי הוא אלוף בזה.
אני גם לא יודע מה הציעו, לא הציעו, וכו’.

הייתה פה תמונה מסויימת עם תנאים לא אפשריים שאמרת עליה ''צריך לחתום על העסקה הזאת". על העסקה הפוטנציאלית הזו דיברתי.

6 פוסטים אוחדו לנושא קיים: פוליטיקה וזה :: ישראל במלחמה

היינו הך. הדבר האחרון שישראל צריכה זה לשבת בתוך עזה ולשלוט. ניסינו את זה בלבנון ונתקענו 20 שנה, ניסינו את זה בגדה ואנחנו תקועים עם זה יותר מ50 שנה ולמרבה הטמטום ניסינו את זה אפילו בעזה עצמה.

התגובה שלי הייתה כללית ולא ספציפית לשקופית, מתוך הנחת עבודה שאנחנו לא באמת יודעים את הפרטים המדוייקים.

זה, אגב, גם חלק מההסבר לאסטרטגיה הפלסטינית. הם מבינים שמצבם לא יכול להיות הרבה יותר גרוע ושישראל במלכוד מובנה.

הבעיה פה שאתה משתמש במילה ‘‘תקועים’’. זה פשוט המצב. זו המדינה בה אנחנו חיים.
זה או להיות “תקוע” בשטחים או לקבל חמאסטן.

זה נשמע לי עוד יותר גרוע.
אי אפשר להגיד ‘‘חייב להסכים’’ בלי שאתה בכלל יודע למה אתה מסכים בדיוק.

מבין ש-25 שנות שלטון ימין הובילו אותנו לייאוש כולל אבל יש עוד אפשרויות.

זו כותרת שלא בהכרח משקפת את המציאות. ההתנהלות של ביבי ומדיניות ההכלה היא לחלוטין לא ימין אידיאולוגי, כפי שההתנתקות לא משקפת ימין אידיאולוגי.

הבעיה מבחינתי הרבה יותר פרסונלית האידיאולוגית כשזה נוגע לפוליטיקה בישראל, למעט החרדים, שם תמיד פעלו בהתאם לאינטרסים והשאיפות שלהם.

אם יש לך חומרי קריאה או הרצאות בנושא אני בשמחה אקבל ואנסה ללמוד.
כל מה שאני קורא שומע מעיד לכיוון הזה, ללא קשר לממשלות.

אריאל אנחנו בואקום מדיני ומנהיגותי כבר 15 שנה. שום דבר לא יכול לצמוח כשהממשלה היא קשר אחורי גרזני שכל המהות שלה לשמר סטגנציה ולגדוע כל התחלה של רעיון.

אני לא באמת יודע כמה זמן לוקח להסיט את הספינה לכיוון חדש… מה שמצחיק זה שאתה (וכולנו) מספר כאן כמה זה לא אפשרי שלא נהיה שם כי אז נקבל חמאסטן ומעלים עין מהעובדה שבלבנון אתה כרגע מקבל חיזבללאסטן שזה הרבה יותר גרוע.

למה אלה שטוענים שמלחמה וכיבוש והישארות בעזה היא הכרחית לא טוענים אותו דבר לגבי לבנון?

נדב אני מחפש שנים מילה יותר טובה משמאל ימין ולא מוצא.

אתה יכול לחדד את השאלה? כלומר, יש מבחינתי המון הבדלים בין לבנון למצב בעזה.

אלה שטוענים שחייבים להיות בעזה טוענים שזה איום ביטחוני על ישראל וזו הדרך היחידה להתמודד עם האיום. האיום מלבנון הרבה יותר גדול בכל קנה מידה.

יש הבדל בין שטחים מופקרים שנמצאים בלב המדינה שלך לבין מדינות עצמאיות שגובלות בשלך. יש גם הבדלים היסטוריים.

האיום מהשטחים הוא קיומי, האיום מהצפון הוא ביטחוני.

אני מסכים עם ליאור, שזה שמטוס ישראלי לא הפיל 10 טון חומר נפץ על החיזבללון הראשון שעבר את הליטני הוא תעודת עניות לנתניהו וכל הממשלות שלו.

זה יצטרך להיות חלק מוועדת החקירה של ה-7/10.

לא שאני לא מסכים עם הטענה הכללית שלך, אבל אני חושב שזה פשוט לא נכון
האיום מהצפון הוא הרבה הרבה הרבה יותר קיומי מאשר האיום מעזה.
לחיזבאללה יש כוח אש ברמה של מדינה מתקדמת, במשך 16 שנים הם רק צוברים וצוברים עוד נשק מתקדם וזה לא רק רקטות ״טיפשות״ שנוחתות איפה שינחתו אלא טילים בליסטיים חכמים שיכולים לנטרל לך בסיסים, תשתיות מים וחשמל, מפעלים חשובים ובגדול להגיע לכל נקודה במדינה + ״צבא״ חי״ר ענק + עשרות אלפי לוחמים בסוריה והסביבה שיכולים להצטרף בבוא העת.
האיום מהצפון הוא בפער האיום המשמעותי עלינו ועזה היא בדיחה לעומת מה שהולך בצפון וליאור צודק עם הטענה שלו בנושא הזה.

זה איום גדול יותר אבל מול לבנון אין לנו ויכוח על אדמה. זה ההבדל.

אני גם חושב שהרוב הגדול לא באמת רוצה לחזור ולכבוש את עזה בשביל להשאר בעזה. אני אמרתי עוד לפני המלחמה:

להכנס לפרק אותם תרתי משמע, לחסל את כל הנהגת חמאס לחזור אחורה ולנהל פשיטות שצריך.

יש הרבה נוסטלגיה מזויפת שהימין הישראלי מפיץ, אני עדיין זוכר איך שלחו חילים לחפש את החלקים של החברים שלהם שעלו על מטען על פילדלפי לפני ההתנתקות.

כיבוש לשם להשאר שם לתמיד זה מטומטם . אתם מבינים כמה כסף יעלה לקופת המדינה ממשל צבאי נכון?

אבל לפני שיוצאים משם, צריכים לכבוש את רפיח ולכסח להם את הצורה. כל הסינוארים והדפים צריכים בסוף המלחמה לגלות שרימו אותם והבתולות בשמים זה שקר, אין רחמים.

לפני חמישה חודשים זה נשמע הגיוני… מאז עברו חמישה חודשים… אולי זה אפשרי אבל לא זה מה שניסינו לעשות.