פוליטיקה וזה :: ישראל במלחמה

יש חוק שאוסר להתוסבב בביקיני בכנסיה? במסגד? לא הכל חוקה.

לא דברתי על נשות הכותל. ומעולם לא הצדקתי או נתתי להם מכות…

מוזמן לעשות את זה, מי עוצר אותך?
אבל אם אתה מבצע השוואה של הכותל למקום קדוש לנצרות ולאסלם אז-
נצרות

איסלם-

ניתן להעביר חוק שאסור הסתובבות בבגד ים בכותל, בדיוק כמו שיש בספרד

אני שאלתי שאלה בנוגע לנשות הכותל בתור השוואה אם ראית אי פעם גינוי על כך שהן הותקפו.
או שאתה מחפש גינוי מאדם ספציפי בפורום?

“לא הכל חוקה”, נכון.
אז בעצם אם אין חוק שמונע זאת, אז אסור לה לעשות זאת בגלל שזה פוגע ברגשות של החרדים?
לא זכור לי שחרדים הפסיקו לבצע דברים בגלל שזה פוגע ברגשות החילונים.

אשמח אם תוכל לענות על זה.

כן, זה בדיוק מה שגפני מנסה לעשות אחרי שלא היה צריך לעשות חוק כזה כי זה היה סוג של טאבו, ואז נכנס בגץ ודרש הבהרות… לשאלתך, כן, חשוב שיהיה חוק כזה. בדיוק כמו שאיסלם בנצרות ובכל דת.

החוק מבוסס על פגיעה ברגשות. מה חשבת, סתם לא בא לחבר’ה לראות בחורה בביקיני? זה בדיוק הסאבטקסט של החוק. שמירה על רגשות/מכובדות במקום דת.

זה גם מטומטם כי רוב אנשי ימין (לפחות שאני מכיר) כולל אני התנגדו לחוק ההוא של שס, אבל המטומטת הזו גורמת לקיצונים לחשוב שאולי החוק הזה דרוש.

אין גבול לטימטום. היתה מנסה את זה במסגד והיינו קוראים עליה במדור של המודעות אבל.

אתה מעוות את המציאות, גפני רצה לעשות חוק שישלח אנשים שלא לבושים בצניעות למעצר.

שונה לגמרי מאיסור כניסה לותיקן בלבוש צנוע.
בספרד אסור להסתובב בבקיני מחוץ לחוף הים, אבל זה לא אומר שאסור ללבוש טייץ קצר, גופיה וכדומה…
בדת שלי מותר ללבוש מה שרוצים מתי שרוצים איפה שרוצים, אז כיצד זה בכל דת?
אם אתה מעוניין אני יכול לפנות גם לדתות באפריקה ובאסיה בשביל זה.

אז בעצם הבעיה שלך שהיא לובשת ביקיני או שהיא לא כולה מכוסה כי מרפק מבצבץ מדליק את הבחורים?

עדיין מחכה שתענה לי על זה.

אני הולך ומשתכנע שפשרה מהירה ככל האפשר הפכה מכלי למטרה הראשית. התהליכים שקורים עכשיו מזעזעים ובאמת שלא משנה מי אשם/אחראי. כן, האליטות המקצועיות והכלכליות במדינה מגוייסות לצד אחד ואיבדו אמון באופן מוחלט במוסדות, אי אפשר להחזיק ככה מדינה לאורך זמן גם אם הם ״טועים״. כבר נעשה נזק אדיר. לא אכפת לי אם זה יהיה רוטמן, לפיד, גנץ או כל אחד אחר - צריך ליזום שיחות ישירות וכמה שיותר מהר. כל צד שמתעקש על עצירת חקיקה, לכל כיוון, אחראי להמשך הנזק.

פרגמטיזם ואמון במוסדות מנצחים דמוקרטיה. אמון במוסדות אי אפשר לכפות מלמעלה וקשה מאד לשחזר אחרי שהושמד. מנטרה חשובה מאד לשני הצדדים.

הזכיר לי:
image

וגם כי כבר הוזכרו פה מתמטיקאים, משהו שקפץ על ידי מתמטיקאי בפייסבוק שלי ואני מאוד מסכים איתו, אז זורק אותו פה לאוויר והולך. תגובות שלו לאיזה דיון בפייסבוק על הרפורמה:

אני חושב שאין פתרון ״מתמטי״ (אלא אם תוצאת משפט Arrow מקובלת עליך). כמתמטיקאי, לפלא הוא שהדברים בכלל יכולים פחות או יותר לעבוד באיזשהי מדינה. הסיבה היא כנראה שבניגוד למתמטיקה, שם נבחנים מקרי קצה הזויים ככל שיהיו, בחיים הסיכוי למקרי קצה אפסי מספיק כדי שלא יקרה.

התשובה הארוכה כנראה תדרוש הוכחה מתמטית (אני בטוח שאפשר) שאין צורת שילטון בלי שיהיה בה בסוף מישהו שמחליט בלי איזונים ובלמים עליו.

(הדיון המלא, שלא קראתי ואני לא בטוח האם מעניין במיוחד)

לא רואה את המרכז שמאל מתפשר עכשיו. איזה אינטרס יש לו? בטח לא אחרי שצמד הכריזמטים לוין את רוטמן הלכו במודע להעביר בקריאה ראשונה ואז לדבר.

יש קשר יפה בין היות המדינה דמוקרטיה ליברלית לבין שגשוג כלכלי

איזה אינטרס יש לו? אתה רציני?!
אולי כדי שהממשלה לא תלך עד הסוף ותעביר את הרפורמה במלואה, ו’תחריב את הדמוקרטיה הישראלית’ (לשיטתו)?

שמישהו יסביר לי עד איפה עוד יגיע הטרלול הזה של מנטליות ‘שיישרף המועדון’?

לדעתי הוא מעריך שהוא הולך לנצח בעימות הזה.

המצב, לטעמי, הוא כזה: ביבי העריך לא נכון את התגובה, הן האזרחית והן הבינלאומית לרפורמה הזו. לוין ורוטמן אמנם נחושים להמשיך, אבל הם לא נושאים באחריות. אני באמת חושב שביבי מתחיל לראות את היום שהמערכת האזרחית פשוט מסרבת לו פקודה. לא סתם הוא התראיין אתמול וקרא להדברות. השמאל מרכז לעומת זאת מרגיש שהמומנטום איתו כרגע.

בוודאי, אבל:

1. לפעמים שניהם פשוט קורלטיביים ונובעים סיבתית מאותם גורמים מוסדיים ותרבותיים.
  2. הקשר עובד גם (ואולי בעיקר, קטונתי) בכיוון ההפוך ממה שאתה רומז עליו, ע״ע דרום קוריאה, אולי גם צ׳ילה מתאימה, ותכלס גם ישראל בעצמה במובן מסויים ובתקופות מסויימות. פלוס - דמוקרטיות ליברליות יכולות לגווע כלכלית, ואז להישאר דמוקרטיות ליברליות די קקה כמו (שוב) יוון, ארגנטינה וכו׳. תרחיש ריאלי בהרבה בעיני מאשר דיקטטורה בישראל. יש לנו מסורת של ריכוזיות וסמכותנות בתוך מסגרת של פולמוס והסכמות, עוד לפני קום המדינה ואפילו לפני התנועה הציונית. רוב הטרגדיה הכלכלית של ישראל נעוצה בדבר הזה, ולא במגמות דיקטטוריות/דתיות/אנטי ליברליות.

מסכים עם הניתוח, אבל זה סוג של all in חסר אחראיות לא פחות מזה של לוין ורוטמן אחרי שראו את עצמת ההתנגדות. במשחק הצ׳יקן הזה יש נזק היקפי עצום. הגיוני שזה ייגמר בהתקפלות מפוארת של ביבי, אבל לא בטוח שזה שווה עוד כמה שבועות של המצב הנוכחי. באישהו מקום - ברור לי שככה זה עובד ולא בטוח שיש מה לעשות עם זה. ועדיין, אולי מישהו יתעלה.

אגב, החלק הזה של ההודעה שלך הוא תשובה לא רעה לכל מי שמבקר בד״כ את ביבי על זה שהוא לא יוצא במסרים ״מפייסים״ או קורא לפשרות. זה סימן לחולשה, וככה מפרשים אותה גם באופוזיציה.

בתור מתנגד לרפורמה אני נוסע מזועזע בכבישים ורואה פרסומות ״חובה להתנגד לדיקטטורה״ שבהן יש איור של אגרוף פלדה מונף - לא בכדי הקונוטציה היא צבאית.

אני מזועזע. חד משמעית וחד וחלק חייבים להתנגד להפיכה בצורה אחראית ורגועה.
הפרסומות האלו אשכרה מעודדות אלימות. מפחיד אותי בתור ישראלי שרוצה שתישאר לנו מדינה שפויה ודמוקרטית.

רק לא אלימות.
זה יהרוס אותנו מבפנים בצורה שתהיה הרבה יותר קשה לתיקון.
מצער אותי שמובילי המחאה לא מגנים את כל ההתבטאויות שרומזות להתנגדות כוחנית מצד אישים כאלה ואחרים (משה מכיר אותם בשמות טוב ממני).

בן אדם אחראי אחד יש במדינה הזאת. מה שנשאר לראות זה איזה מתווה הוא גיבש.

אגב,
זה באיזשהו מקום מדגים למה צריך הפרדת רשויות טובה שתשמר את המתח ביניהן. הרי אם הוא במקום לפיד כראש האופוזיציה הוא כנראה לא מדבר ככה. כשכל אחד לובש כובע אחר, ללא קשר לאישיותו, אז הוא מבצע את התפקיד. בית המשפט והכנסת/ממשלה - לכל אחד מהם ימשיכו להיות אספירציות לכוח. זה בסדר כי זה העולם.

איזה ראשות זו הנשיא בדיוק? מוסד מיותר ומיושן שעומד (אולי) להצדיק את קיומו בפעם האחת והיחידה מאז קום המדינה. לא שווה את זה אם אתה שואל אותי.

אם כבר זאת דווקא הדגמה לבלמים שנמצאים באופן מובנה בשיטה ועוזרים לכפר על חוסרים בהפרדת הרשויות, כמו הצורך להקים קואליציה הטרוגנית מאד יחסית.

מי שלא מבין זה הסימן האמיתי לאן הציבור הולך. לפני כמה חודשים הייתי מפרסם את זה הייתם קוראים לי משוגע. אני באופן אישי לא צופה באף ערוץ תעמולה היום. כולם ערוצי תעמולה וחסרי בושה ובעל יושר עיתונאי ששוה לאפס אחד גדול

זה רק עניין של זמן עד שערוץ 14 היה הערוץ הנצפה ביותר. וזה לא בגלל האיכות שלו או האמינות שלו. מעניין אותי מתי החשבון נפש של המעט עיתונאים שיש היום בתקשורת יגיע.

למה אנשים עוד צופים במהדורות החדשות? אנחנו כבר ב2023.

טל, זה מספר האנשים שצופה… 307 אנשים צופים ב 14 ו 354 ב12…

הכוונה היא להפרדה כדרך להתמודדות עם המתח המובנה. אם זה נשיא, הפרדת בתי מחוקקים, אינטנציות נוספות בעלות כוח כמו שלטון מקומי וכו’. אין לנו מספיק מזה.

אז אתה מדבר על ביזור כוח ולא על הפרדת רשויות. אין ספק שאין לנו מספיק מזה, כלומר יותר מדי ריכוזי כוח. בג״צ הוא אחד מהם (אם כי ממש לא הכי דחוף לעניות דעתי).

הרבה יותר כוח לשלטון המקומי במקום לממשלה - yes please. הלוואי והיה גורם פוליטי משמעותי שדוחף לשם. כנ״ל שני בתי מחוקקים. אבל ברור לך בדיוק מה יהיו הכותרות ביום שתהיה הצעה רצינית בנושא.