פוליטיקה וזה :: ישראל במלחמה

הם צריכים קולות להיבחר.

אני לא בטוח שזה נכון בכלל. הטיעון הזה תקף בהרבה מקומות אבל דווקא בכנסת זה לא בהכרח המצב והפילטר לא בהכרח עובד ככה שם.

חייב לציין שיש משהו נחמד בזה שהקואליציה מתרסקת לכאורה בסקרים כי היא באמת ממש גרועה, במקביל לזה שהשוחד עלק מתרסק לכאורה בבית המשפט כי הוא באמת ממש מופרך.

לטעון שהוא מופרך זה מופרך…

אפשר אולי לטעון שמהצד של נתניהו, שם מנוסים מאוד בשוחד, ידעו להיזהר היטב, בעוד שבצד האלוביצ’י של הכביש שיחקו חובבנים. בסוף הכל יסתכם בפחדנות של השופטים. אם הם יחפשו הוכחות דוגמת הטמטום של אלוביץ’, אצל נתניהו הם לא ימצאו כזה. אם זה הרף ההוכחתי שהם יקבעו אז כולם יסתפקו במרמה והפרת אמונים.

איך אתה יודע?

הצעתי הסבר אפשרי לא ידיעה. הסיבה שאני מניח שההסבר הזה הוא ההגיוני ביותר הוא, שלאורך השנים נתניהו מאוד נזהר שלא להשאיר עקבות מחד, ומאוד נהנה מפירות הפשע מאידך.

אין מצב ששאול אלוביץ’ כל כך רצה לרצות את נתניהו מבלי שנתניהו (שכל סביבתו המיידית עסקה בנושא) ידע. זה ששאול השאיר אחריו שובל של ראיות ונתניהו לא זה כבר עניין לדיני ראיות אבל ציבורית אין שום ספק שנתניהו מנצל לרעה את מעמדו וכוחו.

האמת היא, ליאור, שעמדתך על תיקי נתניהו ועל נתניהו עצמו לא תזוז במילימטר גם אם יהיה זיכוי מלא מחוסר אשמה.

איזה אירוע מגוחך, בחיי. מביש עבור הפרקליטות ומערכת המשפט הקדושה, המשטרה עם מוטיבציית היתר (ואני עדין), וכל יתר הנוגעים בדבר.

אז הגיוני באותה מידה בדיוק שהוא לא נתפס כי לא פשע. זו גם העמדה הדיפולטיבית להבנתי הדלה.

בקיצור, הוכחה די ברורה שכמו שחשבנו, בסוף מדובר היה ברדיפה פוליטית.

השמאל הישראלי לא בוחל באמצעים לא דמוקרטיים להתגבר על העובדה שהוא הופך למיעוט, ואז הולך להפגין נגד הדיקטטורה.

האמת היא שיש בזה משהו. רק מהדברים המוסכמים שאין עליהם עוררין יש מספיק לכתב אישום במרמה והפרת אמונים. עצם העובדה שכל אנשי נתניהו מנהלים קשר רציף עם האלוביצים וישועה בזמן שהאלוביצים צריכים את נתניהו היא האמאמא של ניגוד העניינים. מישהו מתווכח על זה?

כן, מישהו מתווכח על זה. מוכן לחתום שכל אחד ואחד מראשי ממשלות ישראל מאז הקמתה של בזק היה בקשר דומה עם ראשיה, בוודאי שסביב מהלכים רגולטוריים משמעותיים.

משפטיזציה מחרידה ואולטרה-סלקטיבית של ההליך הפוליטי.

תן לי מנהיג באיזושהי תקופה באיזושהי יישות פוליטית שעומד בסטנדרטים האלו.

אתם מדברים על הרדיפה הפוליטית שנראה שמטרה הייתה מסומנת מראש.

יודעים מה אותי מרגיז בכל הסיפור? הפרקליטות האמונה ‘לכאורה’ על רדיפת צדק השקיעה כל כך הרבה מאמץ, זמן וכסף כדי לקרקע את ביבי (הוא לא צדיק גדול, אבל לא רואה את העבריינות בינתיים בטח לא יותר מראשי ממשלה אחרים) כשהעסק הזה בא ביג טיים על חשבון דברים אחרים. אוזלת היד של המשטרה, הסחבת המשפטית כל אלו יכלו להיות פחות גרועים אם רק היו משקיעים בצרכים הבאמת רציניים.

ולא זו בלבד, החלטתם לתפור תיק לראש ממשלה מהכספים שלנו, סבבה. (בכלל לא סבבה) אבל לפחות תעשו את זה כמו שצריך! מעל מיליארד שקל מכספי המיסים לתפירת תיק שילד פרח משפטים יכול לפרק. פשוט בושה וחרפה שאין אופציה להעמיד לדין את כל הנוגעים בדבר על מעילה בכספי ציבור. כן, המיסים שלנו הם לא כסף מתנה למדינה ושתעשה איתו מה בראש שלה.

מי ששותק שתפרו תיק לזדורוב בלילה יקום בבוקר שאותם חוקרים ופרקליטים יתפרו תיק לראש ממשלה.

ומי ששותק שתופרים תיק לראש ממשלה מהמחנה הפוליטי שהוא לא אוהב בסופו של דבר יגלה שיתפרו תיק גם למנהיג של המחנה שלו.

ומי שעדיין חושב שלא “עבדו” עליו גם עכשיו. אני רק יכול לרחם עליו.

כמה ימני ביבי בפעולות שלו שאתם חושבים שהבסיס לתיקים כל כך אידיאולוגי?

ביבי לא ימני, כפי שכל המתנגדים לו לא בהכרח שמאל.

לא מאמין שכך מהסיבה הפשוטה שלאף אחד מראשי הממשלה הקודמים לא הייתה האובססיה החולנית הזו של נתניהו.

בסטנדרטים של שמירה על החוק? של הימנעות ממצב של ניגוד אינטרסים? אל תגזים אוריה לא כולם מושחתים ולא כולם פושעים. רק התכתובות וההקלטות של ישועה מספיקות כדי להראות שהגבול נחצה פה בצורה לא נורמלית.

מצחיקה אותי ההשוואה לזדורוב. אם כבר אז זה דומה למקרה של אוג’י סיפמסון.
הרי ביבי לא מואשם בגלל אמצעים דלים, חוסר ידע ונאיביות.

ללא קשר לאידיאולוגיה או פוזיציה

מה שקרה הוא שהם לא הצליחו להוכיח שוחד, וזו הייתה הפרשנות הסבירה ואף נרמזה להם על ידי השופט. התיק החזק של הפרקליטות נשאר מילצ׳ן ושם התרחיש שכרגע נראה לעין הוא שעוד שנה ביבי ידרש להחליט אם הוא הולך או לא לעסקת טיעון.

גם אם לא יוכיחו שוחד יוכיחו מרמה והפרת אמונים לפחות בשניים מהתיקים. בתיק כזה זו תהיה טעות פטאלית ללכת להסדר או לגישור. יכולים בפורום לדבר עד מחר על טיעוני ‘אבל כולם עושים את זה’ אבל החוק הוא חוק ורק על פיו יכולים השופטים להכריע.

החוק מעורפל מאד, בטח בהפרת אמונים, ועדיין לא הוכח כלום. אכיפה סלקטיבית זה רע. עם זאת - אם תוכח אשמה, שביבי ישב בכלא את מלוא העונש שהחוק מחייב, כמובן. אתה גם צודק, כמובן, בטענה שהשופטים יכולים להכריע רק ע״פ החוק. אבל כאן הבעיה: אתה ממש רחוק מלדעת שתהיה הרשעה במרמה והפרת אמונים, וההמלצה ללכת להסדר מראה שגם השופטים. הפרקליטות לחלוטין עם הגב לקיר וצריכה to save face לפחות קצת, עבורה ועבור המשטרה. מצבם רק מחמיר עם הזמן, והיום הם יכולים לחלום על עסקת הטיעון שכמעט ונסגרה בסבב האחרון.

מדהימה מנטליות מסע הציד שלך, אני חייב לציין. אתה מודה בפה מלא שהחצים כבר נעוצים ואתה רק מנסה לצייר את המטרה. אין תרחיש בו מבחינתך נתניהו זכאי, גם אם השופטים יכריעו כך.